کد خبر: ۱۶۵۵۸
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره
800 هزارتن کسری داریم
دبیر انجمن برنج کشور سه اقدام مهم دولت شامل تعیین محدودیت ثبت سفارش واردات برنج، پرداخت پنج هزار ریال به ازای هرکیلوگرم واردات برای اصلاح و بهبود اراضی شالیزاری و برقراری تعرفه 40 درصدی واردات در تمام طول سال را برای کاهش واردات تعیین کننده عنوان کرد.
دبیر انجمن برنج کشور سه اقدام مهم دولت شامل تعیین محدودیت ثبت سفارش واردات برنج، پرداخت پنج هزار ریال به ازای هرکیلوگرم واردات برای اصلاح و بهبود اراضی شالیزاری و برقراری تعرفه 40 درصدی واردات در تمام طول سال را برای کاهش واردات تعیین کننده عنوان کرد.
جمیل علیزاده شایق نیاز کسری برنج کشور را برای سال جاری حدود 800 هزار تن برآورد کرد و افزود: نیاز مصرفی برنج کشور سالیانه 3 میلیون تن است که پیش بینی می شود در سال جاری حدود 2.2 میلیون تن آن از تولید داخل تامین شود.وی گفت: بنابراین نیازی به واردات بیش از 800 هزارتن نداریم و انتظار می رود وزارت جهادکشاورزی از واردات بیش از این جلوگیری کند تا بازار برنج داخلی با مشکل مواجه نشود.علیزاده شایق تصریح کرد: اقدام مهم دولت در تعیین محدودیت زمان ثبت سفارش موجب شد جلوی برخی واردات بی موقع گرفته شود. به طور مثال در گذشته به هیچ عنوان محدویت زمانی در ثبت سفارش وجود نداشت و در برخی موارد برنجی که وارد می شد مربوط به ثبت سفارش دو تا سه سال قبل بوده است.به گفته دبیر انجمن برنج، با سیاست وزارت جهادکشاورزی در تعیین محدودیت ثبت سفارش و واردات برنج اگر واردات به موقع انجام نشود ثبت سفارش متوقف و واردکننده بعدی جایگزین می شود.وی اقدام دیگر دولت را تعیین مالیات پنج هزار ریالی برای اصلاح و بهبود اراضی شالیزاری به ازای هر کیلوگرم واردات برشمرد و افزود: بنابراین در این سیاست گذاری هر کسی نمی تواند واردات انجام دهد.

علیزاده شایق اظهارداشت: یکی دیگر از سیاست های دولت تدبیر و امید برقراری تعرفه 40 درصدی واردات برنج در تمام طول سال است به نحوی که در گذشته تعرفه به شکل فصلی انجام می شد بنابراین برخی واردکنندگان تعرفه را دور می زدند و در زمان کاهش تعرفه ها اقدام به واردات برنج می کردند اما در این روش واردکنندگان فرصتی برای دورزدن تعرفه ها ندارند.

** ممنوعیت تحت تاثیر شرایط واردات 
دبیر انجمن برنج کشور درباره واردات 150 هزارتن برنج در فصل برداشت ضمن انتقاد از سیاست وزارت جهاد کشاورزی بر ممنوعیت واردات برنج از اول مردادماه تا ابتدای آبان ماه گفت: سیاست ممنوعیت وزارت جهاد کشاورزی کمی آرمان گرایانه (ایده آلیست) است. اما واقعیت این است که با وجود این که وزارت جهاد کشاورزی تنظیم کننده بازار است اما باید به این نکته توجه داشته باشد که واردات محصولاتی همچون برنج تابع شرایط خرید در کشور مبداء، زمان ورود کالا و شرایط حمل و نقل دریایی است. «براساس بخشنامه وزیر جهادکشاورزی دولت یازدهم در آبان ماه سال گذشته مبنی بر ممنوعیت واردات و ترخیص برنج به منظور حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، از ابتدای مردادماه سالجاری همزمان با فصل برداشت این محصول واردات و ترخیص برنج ممنوع اعلام شد.»

وی اظهارداشت: به طور عمده محوله های برنج وارداتی از تایلند، هند، ویتنام و پاکستان از طریق دریایی و با کشتی حمل می شود بنابراین نمی توان شرایط دریا و حمل و نقل را برای زمان ورود کالا پیش بینی کرد به طور مثال محصول وارداتی که باید 28 تیرماه به کشور وارد می شد براساس شرایط جوی در سوم مردادماه به کشور وارد شده است.

** برنج وارداتی شرکت بازرگانی در سردرگمی 
علیزاده شایق گفت: در حال حاضر به دلیل ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت بخشی از برنج وارداتی شرکت بازرگانی دولتی ایران در بنادر جنوب و گمرک بلاتکلیف است ، زیرا براساس قانون امکان ترخیص تا زمان پایان ممنوعیت وجود ندارد و مشخص نیست چه بلایی به سر این برنج در کشتی در مدت زمان طولانی خواهد آمد.وی اظهار داشت: به نظر می رسد اگر دولت جلوی واردات بیش از 800 هزارتن را بگیرد مشکلی برای محدودیت زمانی واردات در حجم پایین به دلیل شرایط خاص نداریم ، زیرا می تواند برای حمایت از تولید برنج داخلی و کشاورزان، واردات در فصل برداشت علنی و وارد بازار نشود و این کالا در مدت چهار ماه ممنوعیت، در انبارهای فنی و مناسب نگهداری شود. علیزاده شایق وضعیت فعلی بازار برنج داخلی را مطلوب دانست و گفت: خوشبختانه واردات 150 هزارتن برنج هیچ تاثیری بر بازار داخلی نداشته است.
به گفته وی، برآورد تولید برنج داخلی برای امسال 2.2 میلیون تن است که تاکنون بیش از 50 درصد برنج برداشت شده که بیش از میزان پیش بینی بوده است.

** چگونگی ورود بخشی از برنج وارداتی مشخص نیست 
وی در خصوص انحصار واردات برنج گفت: در حال حاضر انجمن واردکنندگان برنج در کشور فعال است و باید واردات از طریق این انجمن و شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام شود، اما بخش زیادی از برنج نمی دانیم هر ساله چگونه و از کجا وارد می شود.

** قیمت برنج شمال 40 تا 92 هزار ریال 
دبیر انجمن برنج کشور درباره قیمت برنج داخلی گفت: در حال حاضر هر کیلو برنج درجه یک شمال کشور با دو تا سه درصد خرد حدود 92 هزار ریال و برنج پرمحصول بین 40 تا 60 هزار ریال به فروش می رسد. علیزاه شایق به وضعیت عرضه برنج شمال در تهران و استان های بزرگ کشور انتقاد کرد و افزود: متاسفانه برنج شمال با اختلاط بین 8 تا 9 درصد و با قیمت های بین 110 تا 120 هزار ریال عرضه می شود که منصفانه نیست و انتظار می رود دولت نظارت بر عرضه برنج را تشدید کند. براساس بخشنامه دولت در آبان ماه سال گذشته مبنی بر ممنوعیت واردات ازاول مرداد ماه ، چندی پیش یک محموله 150 هزارتنی برنج به شکل غیرقانونی در فصل برداشت محصول وارد کشور شده است.
برچسب ها: برنج
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

تعرض به حقوق شهروندی از سوی هیچ فرد و ارگانی پذیرفتنی نیست

سخنگوی آموزش و پرورش: ۳۰‌ درصد پاداش بازنشستگان ۱۴۰۱ تا فردا پرداخت می‌شود

انتقال نافرجام 25 کیلو شیشه در قالب مسافرت خانوادگی

افزایش ابر پدیده غالب جوی در استان کرمان

گواهینامه‌های رانندگی ۵ رنگ می‌شوند

افزایش بیماری‌های تنفسی در کرمان؛ موج آنفلوانزا همچنان ادامه دارد

زمان قطعی واریز و مبلغ سود سهام عدالت مشخص شد

شناسایی ۴۵۱ بیمار قطعی فشار خون و ۲۲۷ بیمار قطعی دیابت در کرمان

مرکز روزانه توانبخشی معلولان در شهرستان زرند افتتاح شد

پربازدید ها

ریزش گسترده قیمت‌ها در بازار خودرو

شیوع سوسک سرخرطومی حنایی به نخلستان‌های جنوب نگران کننده است

جدیدترین قیمت انواع سکه و طلا در بازار

مدیرعامل آبفای استان کرمان: طرح آبرسانی به ۶۶۹ روستا در کرمان در حال اجراست

خط لوله گاز روستا‌های سیرجان قطع شد

متقاضیان خودروهای وارداتی بخوانند/ 3 روز مهلت برای ثبت‌نام

پیش بینی برداشت بیش از 30 هزار تن فلفل از گلخانه‌های جنوب کرمان

قیمت طلا، سکه و ارز دوشنبه 13 آذر 1402

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

زمان قطعی واریز و مبلغ سود سهام عدالت مشخص شد

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۲ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۸ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)