کد خبر: ۱۶۷۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۴
ارسال به دوستان
ذخیره
بنا به گواهیِ یکی از افرادِ مطلع در کنگره، ممکن است ایران بینِ سال هایِ 2014 تا 2016، به صورتِ مخفیانه بیش از 33.6 میلیارد دلار پول نقد و طلا از آمریکا تحتِ سرپرستی اوباما دریافت کرده باشد.
به گزارشِ تابناک به نقل از خبرگزاریِ واشنگتن فیری بیکن، بنا به گواهیِ یکی از افرادِ مطلع در کنگره، ممکن است ایران بینِ سال هایِ 2014 تا 2016، به صورتِ مخفیانه بیش از 33.6 میلیارد دلار پول نقد و طلا از آمریکا تحتِ سرپرستی اوباما دریافت کرده باشد. 

بینِ ژانویه 2014 تا جولای 2016 که دولتِ اوباما در حالِ چکش کاری جزئیاتِ نهایی پیمانِ هسته ای بوده، ایران 700 میلیون دلار هر ماه از پول هایی که پیش از آن به علتِ تحریم های آمریکا مسدود شده بود را دریافت می کرده.

مطابقِ آنچه مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیادِ دفاع از دموکراسی گفته است، از این طریق در مجموع 11.9 میلیارد دلار به ایران پرداخت شده؛ اما جزئیات این پرداخت ها در پشتِ پرده باقی مانده است.

دوبوویتز اظهار داشته که "به طور کلی، ممکن است ایران 33.6 میلیارد دلار به صورتِ نقدی و در قالبِ طلا و دیگر فلزات گران بها دریافت کرده باشد".

سئوالاتِ جدید در این رابطه زمانی پیش آمد که مقاماتِ ارشدِ دولتِ اوباما در روزِ پنجشنبه تصدیق کردند که مجبور شده بودند پیش از آزادیِ برخی زندانیانِ آمریکایی، 1.7 میلارد دلار به صورتِ نقدی به ایران پرداخت کنند. مقامات تأکید داشته اند که این پول باید به صورتِ نقدی به ایران پرداخت می شد.

مقاماتِ رسمیِ ارشد مصمم بودند که این پول باید به صورتِ نقدی به ایران پرداخت شود، چرا که به خاطرِ مشکلاتِ حاصل از تحریم ها برای دسترسیِ ایران به صندوقِ بین المللی پول، این بهترین راه براه مطمئن بودن از دسترسیِ فوریِ ایران به این پول بوده است. 

قانونگذاران و دیگران، اکنون دولتِ اوباما را تحتِ فشار قرار داده اند تاچگونگی پرداخت هایِ هنگفتِ دیگر به ایران، در سال های منتهی به توافق هسته ای را بازگو کند.

در ماهِ جولای، اسوشیت‌پرس با ارجاع به مقاماتِ آمریکایی تخمین زده بودند که ایران 20 میلیارد دلار را به خانه برده است. دوبوویتز در گواهیِ خود در مقابلِ کمیتۀ خدماتِ مالیِ مجلس می پرسد:"آیا این پول به صورتِ نقد بازگردانده شده است، یا به صورتِ طلا و ددیگر فلزاتِ قیمتی؟ به وسیلۀ سیستمِ مالیِ رسمی؟ یا این که ترکیبی از این ها؟" 

او می گوید: "دولت باید شفاف سازد که آیا این 20 میلیارد دلار، آن 11.9 میلیارد دلار را نیز در بر می گیرد یا این که این 20 میلیارد دلار، بر آن 11.9 میلیارد دلار اضافه شده است. هر کدام از این ها که باشد، این مهم است که چگونه این پول ها به ایران فرستاده شده است. بد ترین سناریو ی ممکن این است که ایران بیش از  33.6 میلیارد دلار به صورت نقد یا طلا و فلزاتِ گران بها دریافت کرده باشد."

مطابقِ نظرِ دوبوویتز دستِ کم بخشی از این پول به صورتِ نقدی و طلا به ایران پرداخت شده است.

دولتِ اوباما پنجشنبه مجبور به اذعانِ این حقیقت شد که تحریم هایِ موجود و محدودیت هایِ بانکی مانع از انتقالِ وجه به ایران به صورتِ الکترونیکی می شد.

بر پایۀ گفتۀ این مقامات، پرداختِ 1.7 میلیارد دلار به صورتِ نقدی ساده ترین راه برایِ این بود تا از دسترسیِ فوریِ ایران به این پول مطمئن شویم.

دوبوویتز گفت: " اگر کاخِ سفید از ابتدایِ برجام توانسته است تنها به صورتِ نقدی پول به ایران بفرستد، در بازه پرداخت دادگاه، می تواند چیزی به مبلغِ 33.6 میلیارد فرستاده باشد. آیا از این پول چیزی واردِ سیستمِ رسمی سرمایه گذاری شده است؟ اگر چنین است، دولت در قبالِ 1.7 میلیارد راست نمی گوید. اگر میلیارد ها دلار به صورتِ صندوق هایِ پولِ نقد به ایران رسیده باشد، این یک امرِ کاملاً حیرت آور است."
برچسب ها: امریکا ، ایران ، دلار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری یک زن به اتهام سرقت خودرو در جیرفت

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

سرعت و سبقت عامل اصلی تصادفات؛ خلوت بودن معابر سبب عدم رعایت سرعت مجاز نشود

ثبت هزینه‌ انتخاباتی نامزد‌های مجلس در سامانه مالی

افتتاح خانه خلاق صنایع دستی شهر کرمان؛ خانه‌های خلاق، پلی به‌سوی رونق اقتصاد

استاندار کرمان: مهمترین مشکل استان تامین آب است

اگر آهن بدنتان کم است این خوراکی‌ها را بخورید

آخرین قیمت خودرو در بازار

آیا وزیر کشور بدون درک آنچه در جامعه می‌گذرد چنین سخنی را مطرح کرده است

کیهان: انتخابات اسفند پرشور خواهد بود؛ اصلاح طلبان اگر نیایند سرشان بی کلاه می ماند

پربازدید ها

پانزدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در سیرجان آغاز به کار کرد

استاندار کرمان: مهمترین مشکل استان تامین آب است

تن ماهی باز هم گران شد؛ دلیل اصلی افزایش قیمت

بازديد وزير صمت از غرفه گل‌گهر در نمايشگاه اورآسيا

قیمت سکه و طلا در بازار چهارشنبه 15 آذر

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

آخرین قیمت خودرو در بازار

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۲ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۸ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)