کد خبر: ۱۷۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: مجازات زندان هزینه های هنگفتی را به کشور تحمیل می کند و اگر این ارزیابی درست باشد که روزانه 50 هزار تومان برای نگهداری هر زندانی هزینه می شود سالیانه هجده میلیون تومان هزینه را هر زندانی به بیت المال تحمیل می نماید.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در حال حاضر «حبس» محوریت مجازات ها در سیستم قضائی است که بایستی استفاده از مجازات های جایگزین حبس در دستور کار قضات قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، "یدالله موحد" صبح امروز 4 مهرماه در جلسه بررسی دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری،  اظهار کرد: یکی از سیاست های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به ویژه قوه قضائیه بر مبنای کاهش جمعیت کیفری زندانها قرار گرفته است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با بیان اینکه از آن جایی که هر کیفری در نظام قضائی یک اهداف مهمی از جمله تامین نظم و امنیت جامعه را تعقیب می نماید،گفت: برای مجازات زندان هم اهداف مهمی مانند ارعاب، اصلاح و درمان شخص بزهکار و جدا کردن مجرمین از جامعه مشخص شده است.

این مقام ارشد قضائی خاطرنشان کرد: تجربیات همه کشورها نشان می دهد که مجازات حبس کار آمدی لازم را برای تامین اهدافش ندارد و افزایش جمعیت کیفری و تبعات سوء ناشی از آن نه تنها مجرمین در محیط زندان اصلاح نمی شوند و باز پروری مورد نظر تحقق پیدا نمی کند بلکه علاوه بر اینکه مجازات زندان هزینه های هنگفتی را به کشور تحمیل می کند و اگر این ارزیابی درست باشد که روزانه 50 هزار تومان برای نگهداری هر زندانی هزینه می شود سالیانه هجده میلیون تومان هزینه را  هر زندانی به بیت المال تحمیل می نماید.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از موارد گروه های مجرمانه سازمان یافته در زندان ها شکل می گیرند،افزود: بنابر این باید تلاش کنیم کمتر افراد جامعه روانه زندان شوند و استفاده بی رویه از مجازات زندان بسیار خطرناک است نه تنها امنیت جامعه را تامین نخواهد کرد بلکه بنیانهای اجتماعی را دچار لطمه می کند.

موحد ادامه داد: برچسب سابقه زندان یا زندانی بر پیشانی افراد جامعه ارتباط انها و افراد خانواده هایشان را با جامعه آسیب پذیر می کند و اعتماد متقابل بین این افراد و جامعه تضعیف می گردد و وقتی هم رواج پیدا کرد و افرادی زیادی تجربه زندانی شدن را پیدا کنند نه تنها قبح اجتماعی  آن تقلیل می یابد و رعب آوری حبس به عنوان یک عامل بازدارنده و پیشگیرانه از بین می روند.

وی با بیان اینکه یکی از انواع چالشهای جدی پیش روی  سیاستکلی کاهش جمعیت کیفری  که در جهت  اجرایی شدن این سیاست موانعی را به وجود آورده،این است که این سیاست با اقبال عمومی مواجه نشده و تبدیل به یک باور اجتماعی نگردیده و همچنان مطالبات جامعه استفاده بی رویه از مجازات حبس است .

موحد ادامه داد: بدون شک اگر جامعه و مردم سیاست کاهش جمعیت کیفری را همراهی نکنند،دستگاه های متولی عدالت کیفری نمی توانند به این هدف جامه عمل بپوشانند چون با مقاومتهای مواجهه خواهند بود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه رویکرد عمده مردم کشور مجازات فراگرایانه است،افزود: بکارگیری مجازتهای جایگزین از نگاه متضررین، شکات و حتی ناظرین جرم،بی عدالتی و عدم قاطعیت و اغماض دستگاه قضائی تلقی می گردد.

وی گفت: مجازات وقتی اثر بخش است که مردم ان را به عنوان مجازات بپذیرند در غیر این صورت بازدارندگی نخواهد داشت و موجب نارضایتی عمومی و بد بینی مردم نسبت به دستگاه قضائی خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

محسن هاشمی و جهانگیری نامزدهای حزب کارگزاران برای معرفی به جبهه اصلاحات

تماس‌های مشکوک درباره زنده بودن سرنشینان از آفریقا بود

چهار زلزله صبح چهارشنبه فاریاب کرمان خسارت نداشت

جایگاه صنایع دستی در استان مشخص نیست

چرا باید احمدی نژاد ترور شود؟

۹۶ درصد دست نانوایان آلودگی دارد

بودجه‌ی تازه‌ای که مجلس برای صداوسیما تراشید: ۷۰ درصد درآمد‌های تبلیغات مسابقات ورزشی!

حمله مسلحانه گروهک تروریستی جیش الظلم به خودروی سپاه در سراوان

امکانات نداریم/ به حمایت بیشتر استاندار و مدیریت بحران کشور نیاز داریم/تجربه مبارزه با ملخ صحرایی در باغات را نداریم/جازموریان کانون تکثیر ملخ صحرایی می شود/ناوگان سمپاشی و خودروها نیاز به تجهیز و تعمیر دارند

میراث فرهنگی در عرصه دیپلماسی تاثیر زیادی دارد/ برخی به دنبال گرفتن حافظه تاریخی ایران هستند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)