کد خبر: ۱۷۱۴۷
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هنرمندان و شاعران بایستی تاریخ جنگ را به کمک ادبیات نیرومند ایرانیان مانند شاهنامه جاودانه کنند چرا که حماسه های آن افسانه نیست، واقعیت هایی است که در میدان جنگ اتفاق افتاده است.
 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هنرمندان و شاعران بایستی تاریخ جنگ را به کمک ادبیات نیرومند ایرانیان مانند شاهنامه جاودانه کنند چرا که حماسه های آن افسانه نیست، واقعیت هایی است که در میدان جنگ اتفاق افتاده است.

به گزارش از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز- سه شنبه- در دیدار جمعی از رزمندگان و فرماندهان دوران هشت سال دفاع مقدس با یادآوری این مطلب به پیروزی مردم ایران در مسأله برجام و مذاکرات هسته ای اشاره کرد و افزود: دنیا که تا قبل از این دولت، بر طبل تهدید و تحریم می کوبید، به میز مذاکره برگشت و حق ایران در استفاده صلح آمیز از دانش هسته ای را رسمی کرد.

وی با اشاره به بعضی اظهارنظرهای سیاسی برخی از مسئولان کشورهای اروپایی و آمریکا در خصوص قدرت هسته ای ایران، گفت: بارها گفته ایم که به حکم انسانیت و اسلام، به فکر استفاده نظامی از دانش هسته ای نیستیم و می خواهیم از مواهب صلح آمیز آن استفاده کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، مردم ایران را مؤثرترین عامل برای پیروزی های متعدد در همه مقاطع جنگ دانست و گفت: پس از جنگ، با همت مردم، خرابی ها و ویرانی های کامل پنج استان را ساختیم و در دوران سازندگی، کشور را کارگاه توسعه و اشتغال آفرینی کرده بودیم، که البته اگر همان برنامه ها ادامه می یافت، امروز با این هجمه از بیکاری جوانان مواجه نبودیم.

فرمانده هشت سال دفاع مقدس با ارائه تحلیلی از روند تاریخی پیروزی انقلاب اسلامی و چرایی و چگونگی دشمنی ها علیه ملت ایران و انقلاب و نظام اسلامی، به نقش اساسی مردم در پیروزی و تثبیت انقلاب و نظام و تجربیات ارزشمند کشور در مقابله با تروریست ها اشاره کرد و اضافه کرد: نتیجه آن حضور مردمی و هوشیاری های امنیتی و مقابله با شورش های کور و تجزیه طلبی ها، امنیت مثال زدنی امروز ایران در منطقه نا امن است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را برنامه مشترک شرق، غرب و ارتجاع با پیشتازی یک دیکتاتور مغرور توصیف کرد و گفت: دشمنان در تحلیل های نادرست خود، فکر می کردند که مانند راهپیمایی نظامیان و مانور نظامی، خیلی زود به تهران می رسند و یا لااقل خوزستان را از ایران جدا می کنند، اما از غیرت فرزندان ایران اسلامی و مردم آن اطلاع نداشتند که با ندای امام، سیل آسا به سوی جبهه ها رفتند و دشمن را در همان مراحل اول پیشروی و اشغال اراضی ایران، زمین گیر کردند.

هاشمی رفسنجانی با تشریح اوضاع سیاسی ـ نظامی ایران و مقایسه آن با شرایط ارتش بعث عراق، پیروزی های نظامی و سیاسی ایران را معجزه الهی برای یاری رساندن به مردم ایران دانست و اظهار داشت: علی رغم همه فشارهای سیاسی، اطلاعاتی، تبلیغاتی و نظامی غرب و شرق و حمایت های همه جانبه از ارتش بعث، در مرحله اول، اکثر مناطق کشور را از دست متجاوزان پس گرفتیم و در مرحله بعدی، در سازمان ملل، پیروزی مردم ایران را ثبت کردیم.

وی با یادآوری مقطع پایانی جنگ که ارتش بعث عراق با تحلیل اشتباه فکر می کرد ایران به خاطر ضعف نظامی و مردمی، قطعنامه را پذیرفته، عنوان کرد: عراق دوباره از همان مناطقی که در سال 59 وارد شده بود، به ایران حمله کرد، اما سیل مجدد هجوم مردم به جبهه ها، نه تنها آنان را به عقب راند، بلکه مجبور کرد که ملتمسانه به دنبال اجرای آتش بس و بندهای قطعنامه برود.

فرمانده هشت سال دفاع مقدس با اشاره به نامه های صدام، به ویژه نامه آخری، گفت: اعتراف حاکم عراق و ارتش بعث برای رسیدن جمهوری اسلامی به همه اهداف خود در دفاع مقدس به عنوان سندی غیرقابل انکار، در تاریخ ایران ثبت شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وعده خداوندی در «إِنَّ اللَّهَ لَا یُخْلِفُ الْمِیعَادَ» را برای پیروزی های ایران، بهترین مصداق در دوره معاصر دانست و گفت: صدام، ارتش بعث، حامیان آنها و منافقین که ستون پنجم آنها بود، از تاریخ عراق حذف شدند و هر چند مردم عراق هنوز روی آرامش ندیده اند، اما اگر اختلافات مذهبی و اقدامات تروریستی دشمنان مردم بگذارد، به سوی حکومت مردمی در حرکتند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری روزهای جنگ که مردم در قالب بسیج به کمک فرماندهان و نیروهای سپاه و ارتش در جبهه ها می رفتند، یادآوری کرد: افتخارآمیزترین جنگ دنیا، دفاع مقدس ایران است که کارهای آن بر کاکل مردم، نیروهای نظامی و بسیجیان می چرخید.

** جانبازان، آزادگان و ایثارگران به عنوان سرمایه ارزشمند در جامعه حضور دارند
فرمانده هشت سال دفاع مقدس، با بیان نمونه هایی از نقش آفرینی های جوانان، به ویژه دانش آموزان و دانشجویان، در جنگ گفت: علاوه بر شهدا که با افتخار به بزم اولیاء و انبیاء رفته اند، جانبازان، آزادگان و ایثارگران به عنوان سرمایه ارزشمند در جامعه حضور دارند که باید از آنان در مسئولیت ها و مشاغل علمی، آموزشی، تحقیقی، پژوهشی و مدیریتی استفاده کرد.

هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «رزمندگان حقّ بزرگی بر گردن ایران دارند»، به قانون حمایت از ایثارگران برای ورود به دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در ماه های آخر جنگ قانونی را در مجلس برای جبران عقب ماندگی تحصیلی جوانان تصویب کردیم که آیین نامه اجرایی آن در زمانی که من به دولت رفتم، نوشته و ابلاغ شد که الحمدلله پس از آن شاهد حضور ایثارگران، خانواده های معظم شهدا، آزادگان و جانبازان عزیز در فضای دانشگاهی کشور بودیم که نقش ارزنده ای برای تقویت روحیه فداکاری و ایثار داشتند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به رزمندگان گفت: جامعه نقش شما را می داند و تاریخ از شما به عنوان مدافعان ایران عزیز یاد خواهد کرد.

هاشمی رفسنجانی با گرامیداشت یاد و نام و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: گلزار شهدا، آرامگاه روحی مردم ایران است.

وی به طرح احداث یادمان های شهدا در دانشگاه های کشور و به ویژه در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: یادمان های شهدای گمنام، زیارتگاه مردم، به خصوص دانشجویان شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار داشت: به روحیات امروز همه کسانی که روزی در جنگ زحمت کشیده اند و سنگرنشین بودند، احترام می گذارم، حتی اگر ببینم مخالف نظرات من هستند، چون دلسوزی خود نسبت به ایران و انقلاب را ثابت کرده اند.

در آغاز این دیدار، علی فلاح مدیریت اطلاعات و آمار قرارگاه نجف، سردار کاشانی فرماندهی مهندسی کل سپاه و قائم مقام لشکر عاشورا و مدیر عامل بنیاد تعاون، سردار عزیز محمدی فرماندهی پشتیبانی و اجرائیات حوزه مرکزی سپاه و نائب رئیس سابق سازمان لیگ و اتحادیه فوتبال، حسن فلاح عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع) و دانشکده فنی ـ مهندسی و پژوهشکده دانشگاه پیام نور، نقلی لو دبیر مجمع فرهنگی ایثارگران در سخنانی جداگانه، با تبریک هفته دفاع مقدس و یادآوری رشادت های فرزندان ایران اسلامی و ذکر خاطرات، به بیان دیدگاه های خود درخصوص مسایل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، نقش بسیار مؤثر آیت الله هاشمی رفسنجانی در اداره جنگ و سپس ختم جنگ و بازسازی خرابی های جنگ و تقویت بنیه دفاعی، مسأله غفلت از رزمندگان و ضرورت حمایت مجدد از آنان، تقویت روابط مردمی دولت و کم کردن بروکراسی، مخالفان دیروز امام و انقلاب و مدعیان امروزی، تحلیل علل قطعنامه 598 و برجام، ضرورت اشتغال آفرینی در جامعه، اهمیت رضایتمندی مردم و حضور بسیجیان برای تقویت بنیه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه در قالب گروه های مردم نهاد پرداختند.


 
 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

فرماندار بافت: ۲ روستای شهرستان بافت قرنطینه شدند

۸۳ درصد اقتصاد کرمان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته

تخصیص ارز مورد نیاز خرید واکسن از هند

پربازدید ها

پورمحمدی هم به میدان می آید؟

ماجرای تذکر موسسه امام به رئیس جمهور چه بود؟

پاتک احمدی نژاد به حداد عادل؛ دست بوس های فرح سوپر انقلابی شدند

رئیسی، دعوت اعضای خبرگان برای برگزاری جلسه انتخابات ۱۴۰۰ را نپذیرفت

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

حمایت غیرمنتظره حسین شریعتمداری از توافق ایران و آژانس: چنین توافقی نمی تواند بدون نظر شورای عالی امنیت ملی تهیه شده باشد / نمایندگان معترض می‌توانستند اعتراض خود را به جلسه غیرعلنی منتقل کنند

هیچ مصوبه‌ای را فراموش نمی‌کنیم/ رسالت ما برگزاری بی‌طرفانه و مطمئن انتخابات است/شوراهای اسلامی در همه روستاها باید فعال شوند

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

واکنش باهنر به درخواست از او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)