کد خبر: ۱۷۲۲۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
محمد باقر نوبخت:
سخنگوی دولت با بیان اینکه "اجرای عدالت، اعتماد را که سرمایه اجتماعی مردم است بالا می برد" گفت: متمرکز شدن رسانه ها روی یک موضوع صرفا سیاسی نیست و به دلیل اینکه با خیل عظیمی از مردم سر و کار دارد از کنارش گذشتن باعث می شود اعتماد عمومی تضعیف شود. باز هم توصیه می کنیم که آنچه حق است گفته شود، ما از دستگاه ذی ربط در قوا انتظار داریم عدالت را رعایت کنند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گفتارنو؛ نوبخت در پاسخ به سوالی بر اینکه  رییس جمهوری از رسانه ها درخواست کردند که حقایق را برای مردم بازگو کنند، رسانه ها هم کاملا به دنبال این موضوع هستند اما برخورد با رسانه ها و اهالی رسانه به قدری نگران کننده شده که گفتن حقایق یا فراموش شده یا با لکنت و ملاحظات بیان می‌شود، راهکار دولت برای اینکه ما بتوانیم این تاکید رییس جمهوری را به درستی انجام دهیم چیست، گفت: باز هم توصیه می کنیم که آنچه حق است گفته شود، ما از دستگاه ذی ربط در قوا انتظار داریم عدالت را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه "اجرای عدالت، اعتماد را که سرمایه اجتماعی مردم است بالا می برد" خاطر نشان کرد: متمرکز شدن رسانه ها روی یک موضوع صرفا سیاسی نیست و به دلیل اینکه با خیل عظیمی از مردم سر و کار دارد از کنارش گذشتن باعث می شود اعتماد عمومی تضعیف شود.

وی در ادامه در  پاسخ به این سوال که برخوردهای دوگانه ای که صورت گرفت با رسانه ها در دو موضوع مطرح شده در چند ماه اخیر بسیار متفاوت و ناراحت کننده بود گفت: امیدوارم که برخوردها به صورت یکسان صورت بگیرد اما آنچه که مشخص است گفتن حقیقت هزینه دارد.

سخنگوی دولت در تشریح نحوه تصویب برنامه ششم توسعه در مجلس، گفت: این برنامه از سال 93 نگارش شد، از همه ظرفیت‌ها استفاده کردیم و یک لایحه کاملی را مبنی بر 29 موضوع فرابخشی و 14 موضوع دیگر به عنوان چالش مطرح کردیم.

وی افزود: کمیسیون تلفیق 27 رای مثبت به کلیات برنامه ششم داد و وارد جزئیات شد، همه حرف و حدیث‌ها با عزم نمایندگان مجلس به پایان رسید.

سخنگوی دولت گفت: تا دهه فجر امسال 500 پروژه عظیم عمرانی در سراسر کشور افتتاح خواهد شد.

نوبخت همچنین افزود: بیش از 20 هزار و 500 میلیارد تومان از بدهی به پیمانکاران را تسویه خواهیم کرد.

وی درباره خارج کردن خودروهای فرسوده تصریح کرد: مصمم بودیم 90 هزار تاکسی فرسوده را از ناوگان خارج کنیم که براساس آخرین گزارش دریافتی بیش از 56 هزار و 626 صاحب خودرو فرسوده ثبت‌نام کردند و تا الان 21 هزار و 818 تاکسی یا خودروی جدید تحویل داده شده است.

نوبخت به سرشماری نفوس و مسکن اشاره کرد و گفت: تا ساعت 6 صبح امروز بیش از 1 میلیون و 300 هزار خانوار نیز در برنامه سرشماری نفوس و مسکن ثبت‌نام کردند و جا دارد تشکر ویژه‌ای از مردم شریف ایران داشته باشیم.

سخنگوی دولت درباره افزایش قیمت ارز در بازار خاطرنشان کرد: فضا مناسب است و برای تک نرخی کردن ارز همکاران من در حال تهیه بودجه 96 هستند، ضمن آن که آن را در وقت مقرر به محلس تقدیم خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز باید تعدیل شود و لزومی ندارد افزایش قیمت ارز رخ دهد، گفت: ساز و کاری تعیین خواهیم کرد که ارز قیمت معقول‌تر بگیرد.

نوبخت درباره فیش‌های حقوقی نجومی خاطرنشان کرد: از دستگاه‌های نظارتی می‌خواهیم هر کسی را در هر جایگاهی تخلفی کرده و دریافتی‌اش خلاف قانون بوده تعقیب کند و ما نیز در این زمینه تابع قانون هستیم.

وی در رابطه با تشکیل ستاد انتخاباتی روحانی گفت: رئیس جمهوری درگیر اصل113 است و به هیچ وجه راجع به انتخابات واکنشی تاکنون نداشته است، تشکیل ستاد انتخاباتی را از سوی روحانی تایید نمی‌شود.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست‌خبری خود گفت: مقدمات شکایت درباره بازگرداندن 2 میلیارد دلار در شورای عالی امنیت و وزارت اقتصاد فراهم شده و در این زمینه کوتاه نخواهیم آمد.

وی درباره ادعای آلمان مبنی بر گذاشتن پیش شرط برای عادی‌سازی روابط با ایران، خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است که هیچ کشوری در جهان نمی‌تواند برای نظام جمهوری اسلامی ایران شرط و شروط قائل شود. نیازمند ارتباط با کشورها با هیچ پیش شرطی نیستیم. پیش شرط ما این است که کشورها به قوانین و باورهای ملت ایران احترام بگذارند. این مسئله کاملا روشن است و همه گروه‌های سیاسی در امر اینکه ما باید از استقلال برخوردار باشیم قبول دارند.

نوبخت تاکید کرد: اسرائیل یک رژیم جعلی است که توسط قدرت‌های پیروز جنگ جهانی دوم ایجاد شده و دست‌شان به خون فلسطینی‌های بی‌گناه آلوده است.

سخنگوی دولت در ادامه تصریح کرد: از معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان سوال کردم که شما پس از برجام به ایران آمدید و نشان دادید که هوشمند هستید، اما این چه جمله‌ای بود که گفتید و ایشان اعلام کردند این حرفی که از طرف من گفته شده تحریف است و من کاملا موضع جمهوری اسلامی ایران را درک می‌کنم. من فقط دیدگاه مردم آلمان را درباره اسرائیل توضیح دادم.

وی در ادامه گفت: وزیر اقتصاد آلمان تایید کرد که اسرائیل حقوق بشر را رعایت نمی‌کند.

نوبخت اظهار داشت: موضع ما همان موضع نظام است و اسرائیل را به هیچ وجه  به رسمیت نمی‌شناسیم.

سخنگوی دولت درباره تراریخته گفت: در این باره دیدگاه‌های علمی وجود دارد، البته مراجع معظم در مقاطع مختلف اظهارنظر کرده‌اند. ما بحث علمی را به مباحث فقهی و شرعی نکشانیم و نظر مراجع برای ما بسیار مهم است. در این باره اختلاف نظر وجود دارد. در دولت ستادی تشکیل شده و نظرات مختلف را جمع کرده و موضع رسمی دولت در قالب ستاد اعلام می‌شود. هم‌اکنون هم از تراریخته استفاده می‌شود و هر حرفی می‌تواند بر بازار عرضه و تقاضا تاثیر بگذارد. ما نظرات مراجع را قابل احترام می‌دانیم

وی درباره بحث‌های حاشیه‌ای علیه دولت گفت: برخی مسائل حاشیه‌ای علیه دولت تا انتخابات 96 ادامه خواهد داشت، البته بعضی اظهارنظرها را دلسوزانه می‌دانیم.

نوبخت در واکنش به سئوالی که در خصوص اظهارنظرهای اخیر در خصوص برگزاری کنسرت موسیقی در قم عنوان شده بود، گفت: دولت به شدت احتراز دارد در ایامی که برای جمع بندی فعالیتها و ارائه خدمت به مردم نیاز به تمرکز و صرف انرژی برای تکمیل کارهاست به مباحثی بپردازیم که هر روز ایجاد می شود. قبلا هم عرض کردم این سریال تا انتخابات 96 ادامه دارد. البته هر مطلبی که از سوی هر شخصیتی بیان می شود ممکن است از روی دلسوزی باشد. دولت درباره موسیقی اصیل ایرانی موضع مشخصی دارد و می گوید باید در چهارچوب قواعد شرعی و قوانین موجود این موسیقی گسترش یابد. هنر مدیریت با مجموعه ای از تضادها مواجه است. هنر این است که با همین تضادها بیشترین منفعت برای ملت تامین شود. از حقوق ملت کوتاه نمی آییم و در برخی مواقع با مذاکره این حقوق را دنبال می کنیم.

وی در ادامه گفت: هیچ کس نمی تواند اختیارات قانونی برای اجرای کنسرت را لغو کند. درباره بحث قم هم موضع دولت مشخص است. ما برای روابط خوبمان با بیوت آیات عظام و ارتباط با علمای بزرگوار، اعتبار و اهمیت زیادی قائلیم و برای نظرات حضرات احترام ویژه ای را در عمل نشان داده ایم. منتهی مدیران ما باید بسیار آگاهانه و هوشمندانه وارد این عرصه شوند. عرصه بسیار پرموج و متلاطمی است. نباید کاری کنیم که رقبا از فرصتها استفاده کنند. باید معقول عمل کنیم. هم باید از کنسرت ها و هنرمندان اصیل و عزیز حمایت کنیم و هم به نظرات ارزشمند علما توجه کنیم.

سخنگوی دولت  درباره رایزنی های رسانه ای اخیر در خصوص افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در سال آینده توضیح داد: اینها بحث بودجه سال 96 است و الان همه وقت سازمان برنامه و بودحه معطوف به این است. رسانه ها به پیش‌نویس لوایح قناعت نکنند و این ارقام را به عنوان ارقام اصلی بیان نکنند چون هیچ چیز الان قطعی نیست. افزایش حقوق کارکنان دولت قطعی است و برای کاهش نابرابری ها در پرداخت حقوق کارکنان و بازنشستگان اقدام قطعی خواهیم کرد ولی هر زمان اعداد و ارقام قطعی شد اولین اطلاع رسانی را به مردم خواهیم داشت.

سخنگوی دولت درباره آینده برجام و گره خوردن آن به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: انتخابات آمریکا را به دقت رصد می کنیم. پیش بینی همه این موارد در آینده صورت گرفته و اقدام خاصی الان انجام نمی دهیم. محدود و موسع بودن اختیارات مقامات آمریکایی را اطلاع داشتیم و برای هر کنشی که صورت بگیرد، واکنشها طراحی شده است.

نوبخت درباره پاداش معوق بازنشستگی فرهنگیان گفت: ما برای پرداخت این معوقات از مجلس اجازه گرفتیم اسناد خزانه منتشر و در بازار بورس به فروش برسانیم تا بدهی های دولت تادیه شود. این کار برای پرداخت مطالبات گندمکاران در نظر گرفته شده. الان نیز فرآیند اداری تبدیل این اوراق به ریال، در حال انجام است و در آینده ای نزدیک همه این اسناد به ریال تبدیل می شود. این اسناد، دارای سود زیادی هستند و ما حاضریم این سود را بپردازیم تا برای 4 هزار و 500 میلیارد تومان معوقات فرهنگیان منابع تهیه کنیم. هر موعدی بگوییم ثبت و ضبط می شود. ما استقراض می کنیم تا بدهی دولت را هرچه زودتر بپردازیم. واقعیت این است که بار مالی زیادی به دولت تحمیل شده. همین الان هزینه های زیاد صندوق بازنشستگی کشوری از سوی دولت تامین می شود. این بار بسیار سنگین است. وظیفه ما همین است که با لب خندان و دل خون، تمامی مطالبات عزیزان را مهیا کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به سفرهای خارجی رئیس جمهور گفت: این سفرها ادامه دارد و هر زمان که تاریخ سفر قطعی شد از سوی دفتر ایشان اعلام می شود. سفرها تابع مسایل مختلفی است که ممکن است تا آخرین ساعات، وضعیت متفاوت شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگاری که درباره سخن یکی از چهره های نظامی در خصوص پرداخت 100 هزار تومان یارانه ماهانه گفت: اگر اعداد و منابع را مطالعه کنیم می توانیم بگوییم آیا امکان افزایش یارانه نقدی مقدور است یا نه. قانونگذار افزایش قیمتها را برای تامین پرداخت نقدی یارانه ها مصوب کرده. هر قدر از افزایش قیمتها در این بخش حاصل شود، 50  درصد به صورت نقدی به مردم برگردانده می شود. در عمل، کل پولی که از افزایش قیمتها حاصل می شود را بین مردم پخش می کنیم و حتی سالانه حدود 12 هزار میلیارد تومان از خزانه دولت طبق قانون بودجه برمی داریم و برای پرداخت نقدی یارانه به مردم می دهیم.

نوبخت در ادامه با بیان اینکه سوخت گران شد و درآمد آن با افزایش 70 هزار میلیارد تومان به مردم بازگشت، گفت: هر چه قرار است به افزایش یارانه تعلق گیرد باید از گران شدن سوخت فراهم شود. اصلا چرا بگوییم 100 هزار تومان یارانه می دهیم؟ 200 یا 500 هزار تومان یارانه بدهیم، ولی باید از کجا تامین شود؟ قیمت بنزین را باید 5 یا 10 هزار تومان افزایش دهیم تا بتوانیم رقم پرداخت نقدی را افزایش دهیم. راه دیگر برداشت بیشتر از خزانه است. از ابتدای سال تاکنون 7 هزار میلیارد تومان از خزانه برداشتیم و به صورت یارانه بین مردم تقسیم کردیم. اگر خزانه پولی دارد، بیایند بردارند و به مردم یارانه بدهند!

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز هم راه دیگری برای تامین یارانه نقدی است، گفت: می شود قیمت ارز را تا 12هزار و 500 تومان افزایش داد تا پول تامین کنیم و به مردم یارانه بدهیم ولی تبعات این کار چیست؟ کسی که می گوید باید 100 هزار تومان یارانه داد، بگوید از کدام راه می خواهد پیش برود؟ این سخنان، منطق اقتصادی و اجتماعی ندارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جایگاه صنایع دستی در استان مشخص نیست

چرا باید احمدی نژاد ترور شود؟

۹۶ درصد دست نانوایان آلودگی دارد

بودجه‌ی تازه‌ای که مجلس برای صداوسیما تراشید: ۷۰ درصد درآمد‌های تبلیغات مسابقات ورزشی!

حمله مسلحانه گروهک تروریستی جیش الظلم به خودروی سپاه در سراوان

امکانات نداریم/ به حمایت بیشتر استاندار و مدیریت بحران کشور نیاز داریم/تجربه مبارزه با ملخ صحرایی در باغات را نداریم/جازموریان کانون تکثیر ملخ صحرایی می شود/ناوگان سمپاشی و خودروها نیاز به تجهیز و تعمیر دارند

میراث فرهنگی در عرصه دیپلماسی تاثیر زیادی دارد/ برخی به دنبال گرفتن حافظه تاریخی ایران هستند

نسبت به جایگاه گردشگری کرمان مطالبه گر باشیم/موزه منطقه ای جیرفت در اولویت قرار گیرد

3015 صندوق اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری و 4267 برای انتخابات شوراها در نظر گرفته شده / آغاز ثبت‌نام انتخابات شوراها از 20 اسفندماه

فشارها بر نهاد جمعی اصلاح‌طلبان در تعارض با اهمیت مشارکت مردم در انتخابات است

پربازدید ها

مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

پیام تسلیت جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان به مناسبت درگذشت والده شهید شفیعی

چرا هنوز بايدن به برجام بازنگشته است؟

بحث ترور من جدی است / مسائلی که اطلاع دارم را ضبط کرده ام و در چند جای مطمئن قرار داده ام

3015 صندوق اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری و 4267 برای انتخابات شوراها در نظر گرفته شده / آغاز ثبت‌نام انتخابات شوراها از 20 اسفندماه

روحانی: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت / تلاش داریم با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کنیم / قیمت فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست / سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد

فشارها بر نهاد جمعی اصلاح‌طلبان در تعارض با اهمیت مشارکت مردم در انتخابات است

شیوه ثبت نام در انتخابات شوراهای اسلامی شهر اعلام شد

باهنر: اف ای تی اف به احتمال زیاد تصویب می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)