کد خبر: ۱۷۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
واکنش به عدم صدور رأی منصفانه در نظام پزشکی؛
بعید به نظر می‌رسد انتظار خانواده کیارستمی اساساً در دادسرای انتظامی نظام پزشکی قابل تحقق باشد، چون بنا بر بند «ز» تبصره‌ یک از ماده 28 قانون نظام پزشکی، حداکثر حکمی که برای تخلفات‌ صنفی‌ و حرفه‌ای‌ شاغلین‌ حرف‌ پزشکی‌ صادر می‌شود، محرومیت‌ دائم‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ در تمام‌ کشور است.

پس از صدور حکم سه ماه محدودیت فعالیت برای پزشک در فوت عباس کیارستمی، واکنش‌های متعددی رقم خورد و مهم ترین این واکنش‌ها، طرح گمانه زنی‌هایی مبنی بر پیگیری این پرونده در دستگاه جرایم پزشکی تهران است؛ رویکردی که به نفع ساختار صنفی برخورد با پزشکان نیست، ولی در صورت عدم صدور رأی منصفانه در تجدیدنظرخواهی خانواده کیارستمی، این احتمال می‌رود که بازماندگان کیارستمی برای اجرای عدالتِ مورد انتظارشان چنین راهی در پیش بگیرند.


به گزارش «تابناک»؛ پس از بدرود حیات عباس کیارستمی و تأکید خانواده‌اش بر طی روند درمانی که حکم فوت این هنرمند را داشته، با دستور وزیر بهداشت و درمان و شکایت خانواده کیارستمی، پرونده‌ای در نظام پزشکی مفتوح شد و هیأت بدوی انتظامی نظام پزشکی که یک ساختارِ انتظامیِ صنفی است، اقدام به بررسی ابعاد این پرونده نمود. از همان ابتدای رسیدگی پرونده در این نهادِ ناظر صنفی، خانواده کیارستمی نسبت به آنچه در حال وقوع است، معترض بودند؛ اما در نهایت تصمیم گرفتند تا زمان صدور رأی نهایی سکوت کنند؛ رأیی که روز گذشته توسط یکی از وکلای خانواده کیارستمی منتشر شد.

در بخش‌های اصلی این رأی تاکید شده است: «... نامبرده به لحاظ تأخیر در اقدام به عمل جراحی مرحله دوم علی رغم وجود شواهد کلینیکی و پاراکلینیکی دال بر خونریزی بیمار که این تأخیر منتهی به بروز عوارض بعدی گردیده نیز وجود مغایرت در شرح عمل و اظهارات شفاهی پزشک معالج، عدم درج نتیجه ویزیت بیمار و سیر بیماری به طور روزانه در پرونده بالینی، ترک بیمار با وجود عوارض ایجاد شده و رفتن به مسافرت که از مصادیق قصور پزشکی تلقی می‌گردد محرز و مسلم بوده و با انطباق تخلف انتظامی نامبرده با ماده ٣ و بند "ث" ذیل ماده ٣٧ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلین حرفه‌های پزشکی و وابسته  و به استناد بند "د" ذیل تبصره ١ ماده ٢٨ قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب ١٣٨٣/١/٢٥ حکم به محکومیت نامبرده به سه ماه محرومیت از مطب در محل ارتکاب تخلف صادر و اعلام می‌دارد.»

در واقع این پزشک نمی تواند برای سه ماه در بیمارستان جم بیمار ویزیت کند و این مجازاتی است که برای تخلفات ـ نه جرایم ـ محرز برای این پزشک در نظر گرفته شده است. طبیعتاً هیچ ناظر منصفی این رأی را نمی‌پذیرد و وکلای خانواده کیارستمی در هیأت تجدیدنظر انتظامی نظام پزشکی استان تهران، درخواست رسیدگی مجدد خواهند نمود؛ هرچند احتمال صدور حکم سنگین‌تری توسط اعضای این صنف برای پزشک دخیل در فوت کیارستمی بعید است.
 
پرونده عباس کیارستمی در دادسرای جرایم پزشکی مفتوح می‌شود؟ 
در همین شرایط بعید به نظر می رسد وقتی پزشک دخیل در پرونده، چنین حکم سبکی دریافت می کند، در پرونده علیه دکتر مازیار پارسا و دکتر محسن تدین‌فر مدیریت بیمارستان جم، شاهد صدور حکم سنگین باشیم. البته در نهایت شاید منطقی نباشد تصور کرد، یک نهاد صنفی مثل نظام پزشکی علیه پزشکان عمل کند؛ هر سال نیز شمار پزشکانی که پروانه پزشکی‌شان توسط این نهادهای ناظر صنفی باطل می‌شود، نسبت به تعداد شکایات بسیار اندک است.

در این میان، بعید به نظر می‌رسد انتظار خانواده کیارستمی اساساً در دادسرای انتظامی نظام پزشکی قابل تحقق باشد، چون بنا بر بند «ز» تبصره‌ یک از ماده 28  قانون نظام پزشکی، حداکثر حکمی که برای تخلفات‌ صنفی‌ و حرفه‌ای‌ شاغلین‌ حرف‌ پزشکی‌ صادر می‌شود، محرومیت‌ دائم‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ در تمام‌ کشور است. در شرایط کنونی حکم صادره در سطح بند «د» تبصره یک ماده 28 قانون نظام پزشکی است که «محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ از سه‌ ماه‌ تا یک‌ سال‌ در محل‌ ارتکاب‌ تخلف‌» در نظر گرفته شده است.

با این اوصاف، بر اساس شنیده‌های «تابناک»، این احتمال وجود دارد که پرونده عباس کیارستمی توسط خانواده‌اش در دادسرای جرایم پزشکی ـ که ذیل قوه قضاییه است ـ پیگیری شود. هرچند شاید در این دادسرا، در شماری از پرونده ها از نظام پزشکی نظر کارشناسی اخذ شود، خود این دادسرا، کمیسیون‌های تخصصی برای بررسی پرونده‌ها دارد و پزشکی قانونی نیز به عنوان سازمان معتمد قوه قضاییه مسئول بررسی پرونده می‌شود و نظر کارشناسی را درباره آنچه رخ داده به دادسرای جرایم پزشکی اعلام می‌کند.
 
این دادسرا علاوه بر در نظر گرفتن دیه ـ که مطالبه خانواده کیارستمی نیست ـ می‌تواند احکام قضایی نظیر زندان را برای پزشک متخلف در نظر بگیرد و در عین حال پروانه حرفه‌ای پزشک را نیز باطل نماید. احتمال می‌رود در آینده نزدیک، وکلای خانواده کیارستمی با حضور در دادسرای ناحیه 19 ویژه جرایم پزشکی، با تکیه بر قانون مجازات اسلامی و به خصوص مواد مواد 60 ، 319، 320، 616 و 59 این قانون، خواستار اجرای عدالت درباره پزشکی باشند که تصور می کنند برخورد مناسب با او در بدنه صنف پزشکی نشده است.
 
با توجه به قاطعیت صدور آرا در این دادسرا، تصور می‌شود منافع نهادهای صنفی پزشکان، حکم می‌کند تا در مرحله تجدیدنظر حکم ابطال پروانه پزشکی متخفلین در پرونده کیارستمی صادر شود، تا در صورت صدور حکم سنگین در نهادهای قضایی برای مجموعه پزشکان مقصر در مرگ کیارستمی، اعتبار آرای دادسرای نظام پزشکی به عنوان نهادِ درون صنفی ناظر بر رفتار پزشکان با چالش جدی مواجه نشود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

از افت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد علی رغم درآمد 700 میلیارد دلاری نفت وتنزل رتبه ايران در رتبه فساد تا تبدیل منابع آب کشور به ابزار محبوبیت‌طلبی و رشد قارچ گونه 13 بانک

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید

کنار کشیدن از صندوق رای، مشکلات را حل نمی کند/ شورای نگهبان مهربان تر برخورد کند

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)