کد خبر: ۱۷۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی خواستار پرداخت واقعی حق آلایندگی توسط کارخانجات به این شهرستان شد.
نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی خواستار پرداخت واقعی حق آلایندگی توسط کارخانجات به این شهرستان شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی علی اسدی کرم در بازدید هیات نمایندگان از شهرستان شهربابک افزود: بیشترین ضرر آلایندگی صنایع به ویژه صنعت مس در استان کرمان مربوط به شهربابک است و حق آلایندگی که کارخانه ها به این شهرستان پرداخت می کنند کمتر از دیگر شهرهاست. 

وی اظهار کرد: درصدد هستیم با همکاری سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم مصوب کنیم درصدی از درآمد معادن به شهرستان های محل استقرار معادن تعلق گیرد.

وی گفت: در دیداری که با رئیس مجلس شورای اسلامی در زمینه مشکلات شهربابک داشتیم وی خواستار راه اندازی کارگروه هایی در زمینه صنعت، کشاورزی و بهداشت برای سفر به شهرستان شهربابک شد.

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات شهرستان در زمینه بحران آب، آلایندگی مس و دامداری منطقه اظهار کرد: شرکت مس می تواند با سرمایه گذاری در زمینه فاضلاب شهری بخشی از آب مورد نیاز خود را تامین کند.

وی با اشاره به پروژه انتقال آب از خلیج فارس به این منطقه گفت: بررسی های کارشناسان نشان می دهد که مسیر سرچشمه به یزد هیچگونه توجیه فنی و اقتصادی ندارد و با استفاده از تاسیسات موجود آبرسانی خاتون آباد می توان این آب را به سرچشمه رساند و با عبور آب از مسیر شهربابک به یزد از بار مالی این پروژه را کاست.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در شورای اداری شهربابک گفت: بحران آب کشور را فرا گرفته و این بحران در شرق کشور از سایر نقاط شدیدتر است. 

علی اکبری افزود: بر اساس استانداردهای بین المللی، هر کشور بایستی 40 درصد از ذخایر آبی خود را مصرف کند در حالی که این رقم در ایران 75 درصد است. 

عضو کمیسیون کشاورزی گفت: برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی باعث ایجاد تغییرات در زمین می شود لذا با مدیریت مصرف مانع از این بحران شد.
منصوری عضو کمیسیون صنعت نیز گفت: صنعت باید حفظ و مردم شهر نیز از مزایایی آن بهره مند شوند.

وی افزود: سازمان محیط زیست باید محدوده آلوده را مشخص و قرنطینه کند تا از آلودگی دام و انسان جلوگیری شود. 
نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: بر اساس قانون 3.2 درصد از مالیات ارزش افزوده به شهرداری و دهیاری هایی که شرکت در آن واقع شده است پرداخت می شود ولی شهربابک از این درآمدها به دلیل مستقل نبودن ذوب خاتون آباد از بهره کمی برخوردار است.
وی ادامه داد: بایستی تلاش کرد این مجموعه به عنوان شرکت مستقل شناخته شود.

ترکی عضو کمیسیون بهداشت گفت: در این سفر آلایندگی کارخانه ذوب خاتون آباد را بررسی کردیم و هیچ گونه شبهه ای در آلایندگی آن وجود ندارد از مسئولان مس و وزارتخانه می خواهیم که در زمینه رفع مشکل موجود همکاری کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، اقتصاد مقاومتی باید دانش بنیان، مردمی و عدالت محور باشد اگر در بدو تاسیس این کارخانه مردم به عنوان محور در نظر گرفته می شدند در حال حاضر این مشکلات وجود نداشت. 

نماینده فریدن افزود: مشکلات بهداشت و درمان شهربابک را نیز بررسی و گزارش خواهیم کرد. 
قاضی پور نماینده ارومیه نیز گفت: بایستی از ظرفیت ها استفاده کرد با ایجاد صنایع پایین دستی مس می توان مشکل بیکاری را رفع کرد و جلوی مهاجرت نیروی کار را گرفت.

ملکی رئیس کمیته صنعت گفت: از طرف ریاست مجلس به ما ماموریتی محول شد تا از نزدیک واقعیت ها را ببینیم.
وی افزود: در بازدیدی که از مجتمع ذوب خاتون آباد داشتیم مشخص شد که فضای آنجا به شدت از نظر گازهای سمی آلوده است و شرکت مس باید نسبت به حل مشکل اقدام نماید. 

وی با اشاره به اینکه دامداران وقتی دام خود را از دست دهند زندگی برایشان بسیار سخت خواهد شد گفت: بایستی مردم حقوق از دست رفته خود را بازیابند. 
ملکی در خصوص آب بخش صنعت نیز اظهار کرد: صنایع مس هزار لیتر بر ثانیه از آب شهربابک مصرف می کنند.

این هیات همچنین از دام هایی که به دلیل مسمومیت تنفس مس موجود در هوا تلف شده بودند بازدید کردند. 
هیات نمایندگان از روستای تاریخی میمند و کارخانه کاشی آماتیس و کارخانه ذوب خاتون آباد بازدید کردند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

روحانی: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت / تلاش داریم با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کنیم / قیمت فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست / سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد

۳۸ ميليارد تومان از اموال مازاد دولت در استان فروخته شد/ تمديد مهلت جذب اسناد خرانه توسط دستگاههاي اجرايي استان تا پايان ارديبهشت۱۴۰۰/ ۴۵ درصد اعتبارات تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي جذب شده است

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

اختلاف وحدتی‌ها و ائتلافی‌ها در جریان اصولگرا

با ارتقا برخی بخش‌های شهرستان کرمان به شهرستان موافقم

مصونیت واکسن کرونا هفت تا هشت ماه بیشتر نیست

عطریانفر: جهانگیری هنوز به جمع‌بندی نرسیده

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

پیرهادی: قالیباف گفته بنای کاندیداتوری در ⁧انتخابات ۱۴۰۰ را ندارد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)