کد خبر: ۱۷۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر کل انجمن پسته ایران رابطه بین میزان تولید و قیمت را معکوس دانست و عنوان کرد: باید سیاست ما به گونه ای باشد که بازارهای جدیدی را کشف نماییم. مصارف پسته در صنعت غذایی بیشتر بررسی و فراوری پسته بیشتر کار نموده، حتی تازه خوری پسته را در برخی از بازارها دنیا، مخصوصا بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس مطالعه نموده تا چگونه عرضه کنیم.

دبیر کل انجمن پسته ایران رابطه بین میزان تولید و قیمت را معکوس دانست و عنوان کرد: باید سیاست ما به گونه ای باشد که بازارهای جدیدی را کشف نماییم. مصارف پسته در صنعت غذایی بیشتر بررسی و فراوری پسته بیشتر کار نموده، حتی تازه خوری پسته را در برخی از بازارها دنیا، مخصوصا بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس مطالعه نموده تا چگونه عرضه کنیم.

سید ابراهیم علوی با تاکید بر اینکه باید به خلاقیت و فکر در خصوص چگونگی مصرف پسته در صنایع مختلف پرداخته تا با افزایش تقاضای پسته روبرو شویم، اظهار کرد: آثار ناشی از تحریم هنوز بر صنعت پسته کشور برقرار می باشد و سیستم استفاده از بانک های خارجی برای دریافت و انتقال پول، به خوبی برقرار نگردیده است. 

وی مسایل تحریم را بخشی از مشکلات صادرات پسته دانست و افزود: به نقل از وزارت خارجه این مسایل و مشکلات در حال رفع شدن است و امیدواریم مشکلات بانکی ما با کشورهای خارجی برطرف گردد تا نقل وانتقال ارز برقرار گردد، تا بخشی از هزینه ها و ریسک کاهش گردد، بطوریکه با کمترین آسیب ها و کمترین هزینه ها در حواله پول و ... روبرو شویم.
 
علوی با اعلام این خبر که انجمن پسته در حال تلاش برای کاهش تعرفه سنگینی که آمریکا بر پسته ایران وضع کرده است، می باشد، ابراز کرد: آب هایی که اسیدیته می باشند، به درخت آسیب رسانده و بروی میزان ثمر و کیفیت محصول اثر می گذارد، بنابراین باید به سمت اجرای شیوه های نوین آبیاری و کشت گام برداشته، بطوریکه افزایش راندمان محصول داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در برخی از کشورها با روش های نوین و علمی، کشاورزان آن در هر هکتار حدود 8 تن پسته برداشت می کنند، تصریح کرد: متاسفانه در ایران کمتر از یک تن در هکتار برداشت پسته داریم و باید به دنبال روشی بود که با کمترین استفاده آب، بیشترین بازده را داشته باشیم.

وی میزان محصول پسته ایران را بیش از 170 هزار تن اعلام و ادامه داد: حدود 80 درصد پسته تولیدی کشور صادر می گردد و مابقی آن مصرف کشوری می باشد. در سال جاری بر اساس گزارشات با عرضه محصول پسته در دنیا مواجه می باشیم به گونه ای که 400 هزار تن تولید پسته آمریکا در سالجاری می باشد که 3 برابر تولید ایران است. 

علوی با بیان اینکه کشورهای استرالیا، ترکیه، اسپانیا و حتی برخی از کشورهای اروپا به توسعه سطح زیرکشت پسته پرداخته اند، اشاره و تصریح کرد: بنابراین باغداران و صادر کنندگان پسته به این موضوع باید توجه نمایند که با تولید انبوه مواجه و رقابت ها بسیار شدید می باشند.

دبیر کل انجمن پسته ایران با بیان اینکه به دلیل افزایش سطح زیر کشت، میزان خسارات ناشی از خشکسالی را نمی توان ارزیابی کرد، اذعان کرد: بازار عمده صادرات پسته ایران به چین، هند، روسیه، برخی از کشورهای اروپایی، عربی، آسیای جنوب شرقی می باشد. 

اما  مدیر کل باغبانی سازمان جهاد کشاورزی شمال استان در این راستا به خبرگزاری ایسنا، منطقه کویر، گفت: میزان تولید پسته استان کرمان در سال جاری بالغ بر 120 هزار تن پیش بینی می گردد.

علی لطفی زاده میزان تولید هر شهرستان را اینگونه بیان کرد: شهرستان رفسنجان 35 هزارتن، سیرجان 21 هزار تن، کرمان 23 هزار تن، زرند 17 هزار تن، انار 13 هزار تن، راور 3500 تن، شهر بابک 7500 تن و .... میزان تولید هر شهرستان پیش بینی می گردد.

مدیر کل باغبانی سازمان جهاد کشاورزی شمال استان خشکسالی را موضوع جدیدی در سال جاری برای استان ندانست و اعلام کرد: اصولا استان کرمان در منطقه خشک جغرافیایی قرارگرفته و مدیریت خشکسالی واستفاده بهینه از منابع آبی مد نظر است که می توان با استفاده بهینه از منابع آبی نسبت به حفظ وارتقا تولید اقدام کرد.

وی به تاثیر تغییر کیفیت آب بر روی عملکرد محصول پسته اشاره و خاطر نشان کرد: پسته یک محصول صادراتی می باشد که همه ساله از طریق گمرکات کرمان صادرات انجام می شود. 

اما رییس سابق اتاق بازرگانی ایران و کرمان و رییس انجمن پسته ایران می گوید: انجمن پسته از ابتداي شكل گيري يعني از اوايل سال ١٣٨٥ به طورمرتب درباره آینده تولید و بازار پسته هشدار داده است. اما متأسفانه در این سال ها صدای این تشکل به جایی نرسیده و همه می دانیم که تشكل هاي صنفی، قدرت اجرايي نداشته و ندارند. 

محسن جلال پور  ادامه داد: نکته دیگر این که انجمن سعی کرده در سال های گذشته این نگرانی را ازطریق مطبوعات و رسانه ها به گوش سیاست گذاران برساند اما همه می دانیم که اصولا در طول سال های گذشته، سیاست گذاران نسبت به مسائل از این بزرگ تر هم بی توجهی نشان داده اند.

جلال پور با اشاره به توجه دولت و مجلس به نظرات تشکل های صنفی در سال های اخیر، تصریح کرد: امیدواریم موضوع نجات پسته ایرانی را در دستور کار قرار دهند و به راهکارهای تدوین شده در انجمن پسته نیز توجه لازم صورت گیرد.

وی در ادامه به برخي ازتمهيداتي كه مي تواند از فجایع بزرگ تر جلو گیری کند، اشاره و اذعان کرد: مدیریت یکپارچه، توجه به بهره وری آب با هدايت آن به باغ های پرثمر و ارزشمند و جلوگيري از هدر رفت آن در باغ های ضعيف و از كارافتاده، ترویج فوری روش های نوين کاشت، داشت و برداشت با این هدف که نتیجه نهایی منجر به بهبود نحوه آبياري، هرس، كوددهي، سم پاشي و....شود.

جلال پور اضافه کرد: انتقال ظرفیت ها به مناطق جديد كه از وضعیت آبی و زمین خوب برخوردار باشند و امکان کاشت و برداشت علمی و مدرن در آن ها فراهم باشد. احتمالا این فرآیند حدود 10 سال طول می کشد؛ همچنین  تغيير نوع واريته از واريته كم محصول و آسيب پذير به واريته مقاوم و پرمحصول،  تغييرسيستم آبياري ازسيستم هاي سنتي به مكانيزه از جمله راهکارها در این راستا می باشد.

رییس انجمن پسته ایران با اشاره به تمهیداتی که می توان در زمینه صادرات اجرایی کرد، تاکید کرد:  ارسال محموله هاي باكيفيت، سلامت، كنترل و نظارت جدي بركيفيت محموله هاي صادراتي؛  بازاريابي علمي و تلاش برای حضور در بازارهاي جديد؛ ضمن آنکه جلوگيري جدي از رقابت مخرب و ناسالم صادركنندگان ايراني ازطریق شفاف سازی اطلاعات مهم و اثر گذارو نظارت سالم برصادرات می باشد.

جلال پور استفاده ازموقعيت دربازارهاي مناسب در برهه هاي خاص را یکی دیگر از راهکارهای نجات پسته ایرانی دانست و تصریح کرد:  به كارگيري ديپلماسي اقتصادي براي لغو محدوديت هاي گمركي و تعرفه هاي مربوطه تا قبل ازپيوستن به WTO،  رفع موانع نقل وانتقال ارز و حل مشكلات تأمین مالی از دیگر راهکارها می باشد.

وی ابراز کرد: تخصيص تسهيلات ارزي يكساله، با نرخ ليبور قابل دسترسي براي صادرات اين محصول، شكل گيري بنگاه هاي بنكداري بزرگ به عنوان حلقه وصل توليدكنندگان خرد به صادركنندگان و تنظيم ميزان عرضه و تقاضا در زمان هاي مختلف و پوشش مورد اعتماد براي عقد قراردادهاي زمان دار توسط صادركنندگان از دیگر راهکارها در این زمینه می باشد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

روحانی: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت / تلاش داریم با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کنیم / قیمت فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست / سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد

۳۸ ميليارد تومان از اموال مازاد دولت در استان فروخته شد/ تمديد مهلت جذب اسناد خرانه توسط دستگاههاي اجرايي استان تا پايان ارديبهشت۱۴۰۰/ ۴۵ درصد اعتبارات تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي جذب شده است

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

اختلاف وحدتی‌ها و ائتلافی‌ها در جریان اصولگرا

با ارتقا برخی بخش‌های شهرستان کرمان به شهرستان موافقم

مصونیت واکسن کرونا هفت تا هشت ماه بیشتر نیست

عطریانفر: جهانگیری هنوز به جمع‌بندی نرسیده

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

پیرهادی: قالیباف گفته بنای کاندیداتوری در ⁧انتخابات ۱۴۰۰ را ندارد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)