کد خبر: ۱۷۳۳۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
یکی از همراهان حاج قاسم سلیمانی:
حاج قاسم به هیچ یک از جناح های سیاسی گرایش ندارد و همواره به ما هم نصیحت می کند که چنین باشیم و درهماهنگی ها برای دیدار افراد با ایشان هرگزاین جناحی بودن را مد نظر قرار ندهیم.

او که نامش در دل دشمنان، رعب و وحشت ایجاد می کند، متواضع، مهربان،متین خوش اخلاق و به دور از تشریفات است. نسبت به ولایت فقیه، حساسیت و اعتقاد قلبی خاصی  دارد و می گوید: اگر روزی تمام علمای جهان یک طرف قرار بگیرند و مقام معظم رهبری یک طرف، مطمئنا من طرف آیت الله خامنه ای می روم.  خیلی دغدغه انقلاب را دارد و معتقد است انقلاب اسلامی اینقدر تلاطم و سختی دارد که یک روز شهدا آرزو می کنند زنده شوند ودوباره برای دفاع از این انقلاب شهید شوند.

این بخشی از سخنان برادر«حمید»  از همراهان سردارحاج «قاسم سلیمانی» است که در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، اظهار کرده است.

آنچه در ادامه می آید، بخش کامل  گفت و گوی خبرنگار ایسنا با این همرزم  دیروز و همراه امروز حاج «قاسم سلیمانی» است.

* حاج قاسم به هیچ یک از جناح های سیاسی گرایش ندارد و همواره به ما هم نصیحت می کند که چنین باشیم و درهماهنگی ها برای دیدار افراد با ایشان هرگزاین جناحی بودن را مد نظر قرار ندهیم. 

* برای حاجی،(سردار سلیمانی) ملاک، ولایی بودن افراد است. به ما می گوید: «فکر نکنید همه در ولایی بودن نمره 20 یا 15 می گیرند؛ نه، بعضی ها در ولایی بودن نمره 10 می گیرند و بعضی ها هم نمره 7 می گیرند. اگر کسی که در ولایی بودن نمره 10 دارد را طرد کنیم، نمره او میره زیر 10 و مردود میشه و کسی هم که در ولایی بودن نمره 7 داره رو باید تحویل بگیریم ودستش را بگیریم که نمره وی بشه 10 وقبول بشه.»

* حاج قاسم هیچگاه از سختی های عراق و سوریه سخن نمی گوید و در پاسخ به هر سؤالی در این خصوص، می گوید همه چیز خوب است؛ همه چیز خوب است.

* حاجی(سردار سلیمانی) بسیار زیرک وباهوش است. یک وقت در یک جلسه خصوصی، فردی به ایشان اظهار ارادت و نزدیکی می کرد و اظهار می داشت که شما دارید این همه زحمت می کشید اما قدر شما را نمی دانند و فلان و چنان.اما حاج قاسم گفت: «شما چرا ناراحتید؟ من یک سربازم، نهایتش می گویند برو جای دیگری نگهبانی بده و من هم می گویم چشم. اینکه ناراحتی ندارد.»

* حاجی (سردار سلیمانی) بدون اطلاع قبلی، جایی می رود. حتی وقتی منزل اقوامش هم می رود، اطلاع نمی دهد. یک روزدر کرمان می خواست ساعتی استراحت کند، ایشان نظر دادند که به منزل یکی از اقوامش برویم، کسی در را باز نکرد. آنروزمنزل سه نفر از اقوامش رفتیم که منزل نبودند.آخر مجبور شدیم رفتیم حسینیه ثارالله.آنجا حاجی، روی یک زیلو، خوابید و ساعتی استراحت کرد.

* حاج قاسم با وجود مشغله زیاد کاری، به صله رحم(دیدار اقوام و خویشاوندان) اهمیت ویژه ای می دهد.ایشان حتی به اقوام دور خود هم مرتب سرکشی می کند.آنها را نیز به اسم کوچک می شناسد وصدا می زند.از یک پیرزن 80 ساله تا یک کودک چند ساله با نسبت خیلی دور را با اسم می شناسد،صدا می زند وساده، خودمانی و بدون هیچ پرستیژی با آنها به گفت و گو می نشیند. 

* از قدیم گفته اند درخت هر چه پرثمرتر می شود، افتاده تر می شود؛ این نکته واقعا در مورد حاج قاسم صدق می کند.

* حاجی (سردار سلیمانی) احترام خیلی زیادی به پدرشان قائل است. وقتی به استان کرمان وارد می شوند، اگر وقت محدودی هم داشته باشند، حتما به پدر بزرگوارشان سر می زند.

* حاجی (سردار سلیمانی) وقتی به دیدار پدر بزرگوارشان می رود، ایشان را حمام می کند، لباسهایش را با دست خودش می شوید و جایی برای استراحت پدر پهن می کند و بعد از آن می بینیم نفس راحتی کشید. تا مادر ایشان نیز در قید حیات بودند، نسبت به مادر نیز چنین بود.

* همین جریان روضه خوانی در بیت الزهرا(س)که زمانی منزل خودشان بود و چند سالی است که حاجی(سردار سلیمانی) اون جا رو وقف کردند؛ شاید خیلی ها ندانند که ایشان توی بیت الزهرا(س) خودشان شخصا می رود درب را می بندد و تمام سرویسهای بهداشتی اونجا رو شخصا تمیز می کند.مردان بزرگ چنین خصوصیات اخلاقی دارند که دنیا رو هیچی حساب نمی کنند.

* حاجی (سردار سلیمانی) در عین حالی که خیلی مهربان و خوش اخلاق است اما جذبه و ابهت عجیبی دارد. دو هفته پیش ما به خاطر اینکه ایشان کمی آزادتر باشند، از نزدیک ایشان رفتیم وگفتیم اگر ایشان بعدا سؤال کردند، سه نفری یک دروغ مصلحتی که هماهنگ کرده بودیم را می گوییم که از دست ما ناراحت نشود.حاجی سه چهار بار تماس گرفت وقتی ما به ایشان رسیدیم گفت کجا بودید؟ من وقتی نگاهم به چشمان ایشان افتاد، زبانم بند اومد وگفتم از بعدی بپرسید.از بعدی هم که پرسید او هم زبانش بند آمد و همینطور نفر سوم. یعنی جذبه حاجی، زبان هر سه ما رو بند آورد.

* حاجی (سردار سلیمانی) در خانه هم با صبر و حوصله و خوش اخلاق است.مثلا اگر ما با خانوم بچه ها بخواهیم جایی بریم و اونها کمی دیر آماده شوند، شروع می کنیم به غر زدن. اما حاجی وقتی می خواد با خانوم بچه ها جایی تشریف ببرند، با توجه به شرایطی که ایشان دارند و باید مواظب بود کسی نیاد و خدای نکرده اتفاقی نیفته و زود حرکت کنند؛ اما حاجی با راحتی میاد توی ماشین می نشینند و بعد از 10 دقیقه که خانم ایشان تشریف میارند، با خوش رویی میگه بفرمایید؛ بعد از چند دقیقه دیگه دختر خانمشان تشریف میارند، بازم حاجی میگه بفرمایید.

* چند وقت پیش، دختر خانم حاجی(سردار سلیمانی) دستش را بسته بود ومی گفت دستش درد میکنه. یک صبح برای نشون دادن دست ایشان، رفتیم بیمارستان باهنر کرمان.پرسنل بیمارستان با دیدن حاجی،فکر می کردند الان سردار سلیمانی چکار می کند و با چه تشریفاتی پیش دکتر می رود؟،اما دیدند نه، مثل یک آدم معمولی رفتند پیش دکتر. همه پرستاران و پزشکان بیمارستان تعجب کردند .حاجی حتی وقتی دکتر گفت باید از دست دختر خانمشان عکس بگیرند، باز هم مثل یک شهروند عادی، در نوبت رادیوگرافی ایستاد تا نوبتش شد.هر کس جای ایشان بود می گفت من کار دارم، شتاب دارم، باید خارج از نوبت این کار انجام شود اما حاجی مثل یک شهروند عادی در نوبت ایستاد.

* حاج قاسم نسبت به ولایت فقیه، حساسیت و اعتقاد قلبی خاصی  دارد و می گوید: اگر تمام علمای جهان یک طرف باشند و مقام معظم رهبری یک طرف، مطمئنا من طرف آیت الله خامنه ای می روم.

* حاجی(سردار سلیمانی) خیلی آدم خاکی و بی غروری است.یه شب که دیر وقت به یه محلی رسیدیم دیدیم حاج قاسم جای همه مارو پهن کرده و خودش هم رفت گوشه ای خوابید.صبح زود که برای نماز بلند شده بود،گفت: لااقل دیشب موبایل هاتون رو خاموش می کردید بعد می خوابیدید، تا صبح مدام صدای زنگشان می آمد.اگر کس دیگری جای حاج قاسم بود، همون شب سر ما داد می کشید که موبایل هاتون رو خاموش کنید!

* و در آخر سردار سلیمانی خیلی دغدغه انقلاب را دارد. یه وقت به من گفت فلانی این انقلاب اینقدر تلاطم و سختی دارد که یک روزی شهدا آرزو می کنند زنده شوند و برای دفاع از این انقلاب دوباره شهید شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

اختلاف وحدتی‌ها و ائتلافی‌ها در جریان اصولگرا

با ارتقا برخی بخش‌های شهرستان کرمان به شهرستان موافقم

مصونیت واکسن کرونا هفت تا هشت ماه بیشتر نیست

عطریانفر: جهانگیری هنوز به جمع‌بندی نرسیده

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

پیرهادی: قالیباف گفته بنای کاندیداتوری در ⁧انتخابات ۱۴۰۰ را ندارد

از افت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد علی رغم درآمد 700 میلیارد دلاری نفت وتنزل رتبه ايران در رتبه فساد تا تبدیل منابع آب کشور به ابزار محبوبیت‌طلبی و رشد قارچ گونه 13 بانک

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید

کنار کشیدن از صندوق رای، مشکلات را حل نمی کند/ شورای نگهبان مهربان تر برخورد کند

پربازدید ها

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

کنار کشیدن از صندوق رای، مشکلات را حل نمی کند/ شورای نگهبان مهربان تر برخورد کند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

با ارتقا برخی بخش‌های شهرستان کرمان به شهرستان موافقم

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

عطریانفر: جهانگیری هنوز به جمع‌بندی نرسیده

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)