کد خبر: ۱۷۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در سال 90، 25 درصد مرگ ها در ایران مربوط به سکته های قلبی، هفت درصد سرطان ها، 13 درصد سکته مغزی مربوط بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در سال 90، 25 درصد مرگ ها در ایران مربوط به سکته های قلبی، هفت درصد سرطان ها، 13 درصد سکته مغزی مربوط بوده است. 

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر"سیدوحید احمدی طباطبایی" در همایش بزرگداشت روز جهانی غذا و تقدیر از واحدهای تولیدی برتر که در محل پارک مادر برگزار شد اظهار کرد: تولیدکنندگان مواد غذایی نقش مهمی در سلامت جامعه دارند.

وی افزود: براساس آخرین سرشماری جمعیت کشور حدود 78 میلیون نفر بوده است که 56 میلیون نفر در شهرها و 21 میلیون نفر در روستاها هستند و طبق تحقیقات دومین هزینه ای که مردم در شهرها انجام می دهند برای غذا است.

احمدی طباطبایی بیان کرد: در سال 90، 25 درصد مرگ ها در ایران مربوط به سکته های قلبی، هفت درصد سرطان ها، 13 درصد سکته مغزی مربوط بوده است. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: همچنین در سال 90 در ایران 10 عامل اصلی خطر رژیم غذایی نامطلوب، پرفشاری خون، چاقی و اضافه وزن، تحرک بدنی ناکافی، دخانیات، دیابت، آلودگی هوا، کلسترول، خطرات شغلی و مصرف موادمخدر نام برده شده اند که پنج مورد از این خطرات مربوط به تغذیه است.

احمدی طباطبایی با بیان اینکه باید کاهش چربی مواد غذایی را در دستور کار قرار دهیم یادآور شد: مصرف نمک در کشور ما دو تا سه برابر استاندارد جهانی است از این رو لازم است سدیم غذای خود را کم کنیم، همچنین نمک سود کردن و دودی کردن غذا جز عوامل سرطان زا هستند.

وی اظهار کرد: اضافه وزن و چاقی اکنون در جامعه زیاد شده است و مصرف کربوهیدرات های ساده خود منجر به پر وزنی می شود از این رو باید به سمت کربوهیدرات های پیچیده برویم که شامل غلات می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان سپس گفت: بسته بندی که برای مواد غذایی کودکان در نظر گرفته می شود جذاب ترین بسته بندی در نوع غذای ناسالم است بنابراین باید کاری کنیم که بسته بندی های جذاب در زمینه غذاهای سالم کودکان باشد.

احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه باید محصولات سالم در دسترس تر و ارزان قیمت تر باشند خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه سند ملی بیماری های غیرواگیر در کشور  تدوین شده است در آینده نزدیک مطالبات مردم هم تغییر خواهد کرد و مردم به سمت غذای سالم حرکت می کنند و تولید کننده ای در این شرایبط موفق است که بتواند زودتر به نیاز مردم پاسخ بدهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مصونیت واکسن کرونا هفت تا هشت ماه بیشتر نیست

عطریانفر: جهانگیری هنوز به جمع‌بندی نرسیده

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

پیرهادی: قالیباف گفته بنای کاندیداتوری در ⁧انتخابات ۱۴۰۰ را ندارد

از افت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد علی رغم درآمد 700 میلیارد دلاری نفت وتنزل رتبه ايران در رتبه فساد تا تبدیل منابع آب کشور به ابزار محبوبیت‌طلبی و رشد قارچ گونه 13 بانک

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید

کنار کشیدن از صندوق رای، مشکلات را حل نمی کند/ شورای نگهبان مهربان تر برخورد کند

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)