کد خبر: ۱۷۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
غول«یارانه» هر ماه قربانی می گیرد
شصت و هشتمین مرحله از یارانه نقدی در حالی به شهروندان ایرانی پرداخت می شود که طبق قانون مقرر بود پرونده یارانه های نقدی پس از گذشت 5 سال بسته شود .
شصت و هشتمین مرحله از یارانه نقدی در حالی به شهروندان ایرانی پرداخت می شود که طبق قانون مقرر بود پرونده یارانه های نقدی پس از گذشت 5 سال بسته شود .

بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها مردم باید شصت ماه یارانه نقدی دریافت می کردند و ساز و کار اقتصاد پس از این دوره می توانست هزینه های مترتب بر افزایش قیمت ها را جبران کند، اما در عمل به دلیل عدم تحقق اهداف پیش بینی شده، دولت یازدهم مجبور شد نسبت به ادامه پرداخت یارانه نقدی اقدام کند .

اتفاقا یکی از مهمترین نقاط مانور منتقدان دولت نیز به این مساله یارانه ها باز می گردد و در حالی که دائما دولت را به قطع یارانه ها فرا می‌خوانند ، در دوره هایی که دولت تلاش می کند نسبت به حذف یارانه بگیران اقدام کند ، انتقاداتی تند و نیز را علیه دولت مطرح می کنند.

 بر اساس قانون، سهم هر ایرانی از یارانه نقدی 2 میلیون و 730 هزار تومان است، اما در شرایط کنونی به هر ایرانی 364 هزار تومان بیش از این مبلغ پرداخت شده است .

کل اعتباری که بیش از پیش بینی قانون در قالب یارانه های هدفمند پرداخت شده است به این ترتیب ، با احتساب جمعیت 75 میلیونی یارانه بگیران حدود 27 هزار و 300 میلیارد تومان می شود  که این رقم را می توان تحمیل بار مالی ناشی از پیش بینی اشتباه در موعد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها دانست . این رقم هر ماه با پرداخت یارانه های نقدی سنگین تر می شود .

 در حالی که دولت دهم تاکید کرده بود با اجرای این قانون، پس از 5 سال اقتصاد ایران موقعیتی تازه را تجربه کرده و وارد عرصه ای قابل رقابت در جهان خواهد شد، در پایان 5 سال اجرای این قانون، مشکلات اقتصادی ایران پیچیده تر و بحرانی تر از گذشته خودنمایی می کرد . کاهش قابل توجه قدرت خرید خانوار در سال های ابتدایی دهه نود و تورم شتابان و فزاینده در این دوران ، همرمان با بحران های ناشی از تشدید تحریم ها همگی سبب شد اقتصاد ایران از پس تجربه دو سال رشد منفی اقتصادی ، وارد دوره رکودی شود .

 در این میان هشدارهای کارشناسان مبنی بر بی بازگشت بودن راه پرداخت یارانه نقدی نیز در عمل تحقق یافته و در عمل هزینه های مترتب بر حذف یارانه نقدی بسیار بیش از هزینه های ناشی از پرداخت آن شد .

 بر اساس این گزارش در حالی شصت و هشتمین مرحله پرداخت یارانه نقدی از سوی دولت اجرایی شد که بررسی ها نشان می دهد هنوز اقتصاد ایران نتوانسته است حتی از زیر سایه غول بزرگی به نام "یارانه" بیرون بیاید .

 اهداف اولیه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، افزایش تولید،مصرف بهینه خصوصا در حوزه انرژی، رقابتی شدن اقتصاد و رفع مشکلات ناشی از عدم شفافیت اقتصاد در اثر پرداخت یارانه پیدا و پنهان بود . مقرر بود بخشی از این یارانه ها صرف افزایش قدرت تولید، ارتقای نظام سلامت و بخشی نیز صرف جبران هزینه های ناشی از افزایش قیمت ها ، از طریق پرداخت نقدی به مردم شود اما محاسبه نادرست سهم یارانه نقدی سبب شد ، قانون در عمل به پرداخت یارانه نقدی به اتباغ ایرانی خلاصه شود .

 احمد میدری ، معاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی معتقد است مهمترین دلیل ایجاد مشکل در این عرصه،، پیش بینی نادرست دولتمردان وقت در تعیین سهم مردم از یارانه نقدی است . وی پرداخت یارانه نقدی به شیوه مذکور را عاملی اساسی در شکل گیری وضعیت کنونی می داند و معتقد است در این عرصه سنگ بنا از ابتدا اشتباه گذاشته شد .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

فرماندار بافت: ۲ روستای شهرستان بافت قرنطینه شدند

۸۳ درصد اقتصاد کرمان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته

تخصیص ارز مورد نیاز خرید واکسن از هند

پربازدید ها

۸۳ درصد اقتصاد کرمان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته

50 روز قبل جوجه ریزی در مرغداری‌های استان کمتر از همیشه انجام شد/ قیمت تمام شده مناسب‌تری را پیشنهاد می‌دهیم

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

کرونا تاثیر زیادی بر اشتغال هنرمندان گذاشته است/۷۰ هزار هنرمند صنایع دستی در استان کرمان داریم

تخصیص ارز مورد نیاز خرید واکسن از هند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)