کد خبر: ۱۷۸۰۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷
ارسال به دوستان
ذخیره
یامدهای لغو سخنرانی نائب رئیس مجلس همچنان ادامه دارد

یکشنبه پرحادثه؛ شاید بهترین عنوان برای حوادث امروز عرصه سیاست ایران باشد؛ روزی که« لغو»،«برخورد قانونی»، «برکناری»،«استیضاح» و «شکایت» مهم ترین کلید واژه هایش بودن؛ همه این کلید واژه ها را به تنهایی لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد مقدس، آفرید.
 
به گزارش«تابناک» لغو سخنرانی علی مطهری نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با عنوان امام حسین«ع» و اصلاح حکومت،در جمع اصلاح طلبان در مشهد مقدس، بلافاصله مورد توجه رسانه ها و برخی از نمایندگان مجلس قرار گرفت به گونه ای که یکی از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به این اتفاق ابتدار خواستار برخورد با استاندار خراسان رضوی و پس از چند دقیقه خواستار استیضاح وزیر کشور دولت روحانی به خاطر این اتفاق شد.
 
علی مطهری نیز بلافاصله نامه ای به رئیس جمهور نوشت که دو نکته کلیدی داشت و هر دو مخاطب این نکات کلیدی به علی مطهری واکنش نشان دادند. علی مطهری در نامه اش رئیس جمهور را تهدید کرد که اگر با مسببان این واقعه برخورد نشود، مجلس برخورد قانونی انجام خواهد داد؛ برخوردی که سنایوهای مختلفی در آن مستتر بود.بلافاصله پس از تهدید علی مطهری، ابتدا معاون استاندار خراسان رضوی واکنش نشان داد و لغو سخنرانی مطهری را غیر قانونی دانست؛ سامانی قائم مقام وزیر کشور نیز به لغو این سخنرانی اعتراض خود را اعلام کرد.
 
متعاقبا،از نامه وزیر کشور به آیت الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه خبری منتشر شد؛وزیر کشور همچنین گروهی را مسئول بررسی این موضوع و برخورد با مسببان آن کرد و در نهایت از جانب دولتی ها خبر رسید که فرماندار شهر مشهد مقدس از کارش بر کنار شده است. همه این اتفاقات در واکنش به تهدید علی مطهری در مدتی کوتاه و چند ساعته به وقوع پیوست! سرعت عملی که برای دولتی که به کندکاری متهم است، مایه شگفتی بود!
 
اما نکته مهم دیگر نامه مطهری، اسم بردن از آیت الله علم الهدی به عنوان یکی از مسببان احتمالی لغو سخنرانی اش بود. وی در فراز ابتدایی نامه اش خطاب به رئیس جمهور نوشته بود: «همان طور که مستحضر هستید برنامه سخنرانی اینجانب در مشهد در روز اربعین تحت عنوان "تحلیل واقعه کربلا" به دستور دادستان مشهد و به قول خودش بر اساس نامه‌ای که به او رسیده است لغو شد. امیدوارم این نامه از آقای علم الهدی امام جمعه مشهد نباشد. ارتباط این موضوع با دادستان و احیانا امام جمعه برای من روشن نیست»
 
نائب رئیس مجلس، در این نامه به صراحت از امام جمعه مشهد، نام برده و به نوعی درباره نقش احتمالی وی در لغو سخنرانی اش تذکر داده بود. آیت الله علم الهدی، البته نه به سرعت دولتی ها، اما به هر حال او نیز با صدور اطلاعیه ای، به این گفته مطهری واکنش نشان داد و صراحتا عنوان کرد که سخنرانی علی مطهری برای وی اهمیتی ندارد و آن بخش از نامه علی مطهری به رئیس جمهور را که به نقش احتمالی امام جمعه مشهد در لغو سخنرانی اش در مشهد مقدس اشاره می کند را مصداق افترا می داند و این حق را برای خود قائل است که از شخص مفتری شکایت کند.
 
همه این اتفاقات در بعد از ظهر روز اربعین در حالی اتفاق افتاد که مردم در یک روز تعطیل، کم تر توجهی به اخبار سیاسی داشتند. با این وجود تا کنون این حادثه یک نفر را در مشهد قربانی کرده است و مشخص نیست که در ساعات آینده استاندار خراسان رضوی نیز قربانی این حادثه خواهد شد یا خیر.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

معایب ارتباط دادن اعتراض ها به خارج چیست؟

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

نیاز به ۲۴۱۹۲ میلیارد تومان برای تامین کالا‌های اساسی استان

دستگیری عامل تیراندازی به یک شهروند در عنبرآباد کرمان

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری‌های جوی در استان کرمان

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان

موضوع کم کاری احتمالی آتش نشانی زرند در دستور کار دادستانی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

پربازدید ها

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

معایب ارتباط دادن اعتراض ها به خارج چیست؟

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)