کد خبر: ۱۷۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
شاید گفته شود فضای دهه آخر ماه صفر و در آستانه سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام و دو امام همام شیعه به اقتضای این سه مناسبت حزن آلود هست و اساسا صدا و سیما در این روزها برنامه شادی ندارد تا بخواهد با حذف یا تعدیل آنها اجرای اعلام رئیس جمهوری را نشان دهد.
عصر ایران نوشت: با این که رئیس جمهوری روز پنج شنبه و جمعه (4و5 آذر) را به خاطر درگذشت آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی عزای عمومی اعلام کرده، اما از حال و هوای شبکه‌های مختلف صدا و سیما چنین توجهی دیده نمی‌شد.

شبکه مستند البته یکی از خطبه‌های سی سال پیش ایشان در نماز جمعه تهران را پخش کرده و احیانا در جاهای دیگر هم یاد شده و می‌شود یا شاید گفته شود شبکه خبر مراسم تشییع پیکر مرجع فقید پوشش داده اما بحث بر سر پروتکل عزای عمومی است که صدا و سیما به شکل یکسانی اجرا نمی‌کند.

شاید گفته شود فضای دهه آخر ماه صفر و در آستانه سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام و دو امام همام شیعه به اقتضای این سه مناسبت حزن آلود هست و اساسا صدا و سیما در این روزها برنامه شادی ندارد تا بخواهد با حذف یا تعدیل آنها اجرای اعلام رئیس جمهوری را نشان دهد.

این موضوع واقعیت دارد و صدا و سیما در ماه‌های غیر محرم و صفر نیز به جز برنامه‌های خندوانه و دور همی چندان برنامه فرحناکی ندارد اما منظور از عزای عمومی در اینجا اجرای مشخص و دقیق یک پروتکل است تا مخاطب دریابد اتفاقی افتاده و به احترام متوفا یا قربانیان یک حادثه در داخل یا خارج از کشور برنامه‌ها یا از شکل عادی خارج شده یا نشانی در نظر گرفته‌اند مانند خط مورب مشکی یا استفاده از تصویر شخص فقید در گوشه تصویر.

عزای عمومی البته تنها در صدا و سیما نمود ندارد. کما این که مهم‌ترین جنبه رسمی آن نیمه برافراشته شدن پرچم کشور است و چند کار نمادین دیگر.

اهمیت شخصیت آیت‌الله موسوی اردبیلی تنها در این نبود که در دو دهه آخر عمر در زمره مراجع تقلید شیعه در قم احصا می‌شد. او یکی از اعضای حلقه اصلی یاران امام بود و به لحاظ حکومتی هم دو بار فراتر از جایگاه قضایی ظاهر شد.

یک بار بعد از انفجار هشتم شهریور که کشور نه رئیس‌جمهور داشت و نه نخست‌وزیر و تا انتخابات بعدی عضو شورای ریاست جمهوری بود. نوبت بعد نیز پس از رحلت امام بود که قبل از انتخاب رهبر جدید و در فقدان امام اداره کشور عملا بر عهده رئیس‌جمهور وقت (آیت‌الله خامنه‌ای)، رئیس مجلس (هاشمی رفسنجانی)، نخست‌وزیر و آیت‌الله موسوی اردبیلی بود و اگر انتخاب رهبر جدید به سرعت و طی 24 ساعت انجام نشده بود کار این شورا ادامه می‌یافت.

پس آیت‌الله موسوی اردبیلی از چند جنبه قابل توجه است و جا دارد صدا و سیما عنایت بیشتری نشان دهد.

نخست این که انسانی سلیم النفس بود و از پیش از انقلاب دست در کار خیر و تاسیس مدرسه و دبیرستان.

دوم این که از موسسان جمهوری اسلامی و یاران نزدیک امام به حساب می‌آمد و صدا و سیمای جمهوری اسلامی نمی‌تواند به درگذشت یکی از مردان پایه گذار همین نظام کم اعتنا باشد.

سوم این که در جایگاه مرجعیت تقلید قرار داشت و انتظار رفتاری که در قبال فقیهانی با رتبه‌ای پایین‌تر از مرجعیت از خود نشان می‌دهد گزاف نیست.

چهارم این که به لحاظ سیاسی از بازماندگان شورای انقلاب و چهره‌های درجه اول سیاسی بود و اگر بعدتر از بطن سیاست فاصله گرفت ابتدا به خاطر مسوولیت کلان قضایی بود و در دو دهه آخر رعایت اقتضائات مرجعیت و البته پاره‌ای انتقادات.

مهم‌تر از همه هم این که حال و هوای روحانیون صدر انقلاب را همچنان زیادی حفظ کرده بود.

بدون تردید به خاطر همین ویژگی‌هاست که رئیس جمهوری دو روز عزای عمومی اعلام کرده و با توجه به این که جز در موارد خاص که اعلام عزا از جانب مقام معظم رهبری صورت می‌پذیرد رئیس جمهوری یا دولت این کار را انجام می‌دهند صدا و سیما باید توجه بیشتری نشان دهد.

در غیر این صورت این شایبه پیش می‌آید که یا از سر اختلاف دیدگاه‌های مدیران سیاسی سازمان با رئیس‌جمهور روحانی است یا این که مواضع سیاسی آیت‌الله فقید را که از دلسوزی و نه قدرت طلبی ابراز می‌شد نمی‌پسندند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدیرکدام شرکت معدنی بازداشت شده است؟

متاسفانه هم مردم و هم مسئولین به یک نوع عادی انگاری رسیده اند/انار، سیرجان و شهربابک در وضعیت قرمز

لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

در حوزه خدمات رسانی تفاوتی بین شیعیان و اهل سنت در کشور نیست

امروز کسی ایجاد محدودیت برای فضای مجازی را برنمی تابد/ کودکان به فضای امن مجازی نیازمند هستند

تعطیلی یک واحد معدن در کرمان به‌دلیل عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی

واگذاری زغالسنگ به دالاهو واقعیت ندارد

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

حاضریم برای صنعت مس آب به کرمان ببریم اما حاضر نیستیم از این آب برای باغات پسته استفاده کنیم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)