کد خبر: ۱۸۰۰۹
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
«درباره ماجرای زنجانی، سؤال‌های زیادی باقی مانده، کاملا معلوم است او پول‌ها را در جایی نگه داشته است. اول باید پول‌ها را از او پس بگیرند و سپس برای مدتی زندانی‌اش کنند».

روز گذشته به صورت رسمی حکم اعدام بابک زنجانی از سوی دیوان ‌عالی تأیید شد. وکیل مدافع بابک زنجانی، معروف‌ترین زندانی این روزهای ایران و همچنین معاون نظارت و بازرسی دیوان ‌عالی کشور از صدور حکم دیوان ‌عالی در پرونده بابک زنجانی این خبر را اعلام کردند.
 
به گزارش شرق، با این حساب، می‌توان این‌گونه گفت که معروف‌ترین زندانی اقتصادی این روزهای ایران که بیشتر از سه سال است در زندان به سر می‌برد، با رأی دادگاه اعدام خواهد شد. پرونده بابک زنجانی از همان اولین روزهای دستگیری‌اش، به یکی از پرحاشیه‌ترین و بحث‌برانگیزترین موضوع‌های رسانه‌ای کشور بدل شد و افراد عادی زیادی هم در گفت‌وگوهای روزمره و هم در شبکه‌های اجتماعی، دراین‌باره اظهارنظر کرده‌اند. حالا و با تأیید حکم اعدام او، بار دیگر بحث‌ها پیرامون سرنوشت زنجانی داغ شد.
 
برهمین‌اساس، «شرق» به سراغ تعدادی از شهروندان رفته و نظر آنها را درباره تأیید حکم اعدام او پرسیده است، سؤال «شرق» به این شرح بود: «حکم اعدام بابک زنجانی امروز تأیید شد؛ نظر شما درباره اعدام‌شدن این فرد چیست؟» آنچه در ادامه آمده است، پاسخ‌ها به این پرسش است:
 
ندا، ٣٢ ساله و مهندس عمران است، او نظرش را درباره اعدام بابک زنجانی این‌گونه بیان می‌کند: «به نظر من، می‌خواهند بابک زنجانی را اعدام کنند که مطالبات عمومی درباره این پرونده کاهش پیدا کند و این‌طور به نظر برسد که همه چیز با عدالت به پایان رسیده است. این در حالی است که در تمام این روزها، یک‌بار به صورت مشخص گفته نشد چه بر سر پول‌ها آمد...».
 
سمیه، ٣٥ساله و حسابدار نیز می‌گوید: «درباره ماجرای زنجانی، سؤال‌های زیادی باقی مانده، کاملا معلوم است او پول‌ها را در جایی نگه داشته است. اول باید پول‌ها را از او پس بگیرند و سپس برای مدتی زندانی‌اش کنند».
 
مرتضی ٣٧ ساله و فارغ‌التحصیل رشته برق و وارد‌کننده توربین‌های برقی است، او هم درباره حکم اعدام بابک زنجانی می‌گوید: «به نظرم فارغ از نوع جرم، نفس اعدام درست نیست. با اعدام بابک زنجانی، سابقه و انگیزه جرم او از بین می‌رود و بررسی احتمالی این پرونده را در آینده ناممکن می‌کند».
 
حامد، ٣٤ ساله و فارغ‌التحصیل رشته موسیقی و کارمند نیز درباره اعدام بابک زنجانی، می‌گوید: «من کاملا با اعدام افراد مخالفم؛ اما درباره این شخص خاص باید بگویم، اعدام زنجانی کاری را از پیش نمی‌برد جز آنکه سرسلسله‌های فساد، پشت پرده این حرکات پنهان می‌شوند. تا وقتی بستر آلوده است و بی‌قانونی را به‌گونه‌های مختلف می‌توان اجرا و توجیه کرد، ما شاهد اتفاقاتی ازاین‌دست و چه‌بسا در مقیاس بسیار بیشتر، خواهیم بود».
 
علی، ٣٥ ساله و فارغ‌التحصیل رشته سینما و کارمند نیز به «شرق» می‌گوید: «حکم اعدام بابک زنجانی، حکم به نابودی جعبه سیاه هواپیمای فساد اقتصادی قبل از رمزگشایی است. تأیید حکم اعدام بابک زنجانی، منجر به ادامه فعالیت مفاسد اقتصادی خواهد شد».
 
سودابه ٤٥ ساله و کارشناس علوم سیاسی و مدیر مدرسه نیز درباره اعدام زنجانی می‌گوید: «بابک زنجانی مهره‌ای سوخته است که بود و نبودش فرقی نخواهد کرد. بعد از اعدام زنجانی، دیگر کسی نخواهد پرسید چرا حساب او بررسی نشد؟ درواقع زنجانی قربانی اختلاس‌های بعدی می‌شود».
 
آقای منصوری ٣٨ ساله و فعال حوزه گردشگری هم دراین‌باره چنین نظری دارد: «به نظر من در هر فرهنگی، هر ملیتی و هر کشوری، با سناریوی مشابه، اگر برای شخصی مانند بابک زنجانی اعدام در نظر بگیرند، باعث ازبین‌بردن شواهد و مدارکی است که درباره تخلف وجود دارد. به نظرم بابک زنجانی ابتدای ریسمان فساد است که از آب بیرون آمده و با اعدامش برای همیشه اصل ماجرا در زیر آب پنهان می‌ماند. این ریسمان نباید به‌راحتی پاره شود تا حقیقت گم بشود».
لیلی ٢٨ ساله و کارمند یک مرکز خرید هم، چنین نظری دارد: «با اعدام موافق نیستم! به نظرم برای این فرد توقیف اموال یا حبس کافی‌است».
 
مریم ٢٥ ساله هم می‌گوید: «به نظر من اعدام زنجانی حتی پاک‌کردن صورت‌مسئله هم نیست، بلکه آلوده‌ترکردن یک صورت‌مسئله بی‌جواب است».
 
جلال ٣٥ ساله، طلبه و کارمند دادگستری: «نسبت به این حکم حالتی دوگانه دارم؛ ولی فکر کنم اجرای عدالت درباره او همین حکم اعدام باشد که تأثیر بیشتری دارد؛ اما این را که تکلیف پول‌های حیف‌ومیل‌شده چه می‌شود، نمی‌دانم».
 
امیر ٤٠ساله و دارای بنگاه فروش خودرو، دراین‌باره چنین نظر می‌دهد: «به نظرم اعدام او اشتباه است و این حکم‌ هزار شبهه در ذهن من به‌عنوان یک شهروند درست می‌کند که زنجانی که بود و چه کسی او را درست کرد و پول‌ها را چه کار کرد و مسبب ظهور امثال زنجانی، چه کسی است و ده‌ها سؤال دیگر از این دست».
 
مستانه ٢٦ ساله دانشجوی تازه فارغ‌التحصیل‌شده: «در وهله اول، ناراحت هستم به خاطر مخالف بودنم با حکم اعدام. در این مورد خاص هم به نظرم خیلی بیشتر این حکم توی ذوق می‌زند. اعدام البته باعث پاک‌کردن صورت‌مسئله مي‌شود و پایان‌دادن به تمام چراهای شکل‌گرفته اطراف این آدم و روابطش».
 
مریم عکاس و ٣٠‌ساله هم معتقد است: «اعدام یعنی فرد به جای سیستم فاسد مجازات شد» و ادامه می‌دهد: «به نظرم زنجانی قربانی شد متأسفانه».
 
زهرا ٤٥‌ساله و خانه‌دار هم دراین‌باره می‌گوید: «به‌نظرم نباید اعدام بشود، این مرد می‌تواند یک راهکار اقتصادی باشد».
 
سمیه ٣٥‌ساله و مهندس عمران هم چنین نظری دارد: «مخالفم، کلا با اعدام مخالفم، با اعدام زنجانی به‌طور ویژه؛ چون اعدام مشکلی را حل نمی‌کند. پولی هم برنمی‌گردد».
 
امید، ٣٢‌ساله و فعال حوزه محیط ‌زیست هم می‌گوید: «با اعدام‌کردن کاری درست نمی‌شود، باید پول‌ها را پس بدهد همین».
 
سجاد، ٣٠‌ساله و فعال در حوزه میراث فرهنگی هم معتقد است: «با اعدام فقط صورت‌مسئله پاک می‌شود، نه چیز دیگر. این فرد نباید اعدام شود و تمام دیون خود را پرداخت کند. حال از طریق شرکای خارجی که اعلام آمادگی کرده‌اند یا فروش اموال. از سویی من معتقدم بابک زنجانی مغز متفکر، اقتصاددان و کارآفرین است و با اعدام او با وجود اختلاس‌گربودنش، یک مغز متفکر حذف می‌شود و باید به ‌عنوان یک سرمایه این فرد حفظ شود».
 
محمدعلی، ٣٧‌ساله و استاد دانشگاه: «اغلب رانت‌ها از بزرگ‌تر از این فرد منشأ می‌گیرد، به‌هرحال از این افراد می‌توان به شکل‌های دیگری استفاده کرد و حذف این افراد صحیح نیست. باید بماند و در دادگاه علنی محاکمه و به طور شفاف به خطاهایش رسیدگی شود».
 
احسان، ٢٩‌ساله و عکاس: «به نظر من اعدام بابک زنجانی کاری  است اشتباه و نه‌تنها سرمایه خارج شده از کشور برنخواهد گشت، بلکه باعث می‌شود افرادی که پشت پرده در این موضوع نقشی دارند مخفی بمانند و در سلامت کامل بر قدرت و نفوذ خود بیفزایند».
 
حسین، ٣٣‌ساله و کارمند اداره راه‌آهن: «بابک زنجانی یک مهره خیلی کوچک به حساب می‌آید که به نظرم دارد قربانی می‌شود، من فکر می‌کنم این آدم‌ها مخشان خیلی کار می‌کند».
محمد‌علی، ٣٤‌ساله، بازاری هم دراین‌باره می‌گوید: «مگر بقیه را اعدام کردند که این یکی اعدام بشود؟ این هم مثل افراد دیگر».
 
محبوبه، ٣٢‌ساله، شاغل در آزمایشگاه: «مردم عادی خیلی درگیر کل ماجرا نبودند و خیلی نمی‌دانیم چه خبر بوده، نمی‌دانیم واقعا از راه‌های غیرقانونی دزدیده مال مملکت را یا صرفا به ‌عنوان یک مهره سوخته است. اگر واقعا پولی دزدیده برای من حکمش با یک قاچاقچی مواد یکی است؛ باید اعدامش کنند، ولی اگر قضیه غير از اين باشد چه؟».
 
ناصر، ٢٨‌ساله، کارمند: «اطلاعات ما درباره پرونده بابک مثل نوک کوه یخ بیرون از آب است. هیچی نمی‌دانیم و نمی‌توانم اظهارنظری کنم».
 
ابوالفضل، ٢٥‌ساله، پیک رستوران: «من فکر می‌کنم او سپر بلای دانه‌درشت‌ها شد».
 
فهیمه، ٣٠‌ساله، خانه‌دار: «آدمی که بتواند تحریم دور بزند خیلی هوش زیادی دارد، نباید اعدام بشود، تازه یک عده‌ای هم به او کمک کردند، آنها چه می‌شوند پس!؟ اعدامش بکنند یا نکنند پول‌هایی که خورده است هیچ‌وقت به بیت‌المال برنمی‌گردد».
 
رها، ٣٥‌ساله، کارمند بانک: «من مخالف اعدامم، اگر پولی خورده باشد، کلی هم اشتغال ایجاد کرده، چرا این اقداماتش دیده نمی‌شود؟»
 
سارا، ٢٦‌ساله، خانه‌دار: «اعدام بابک زنجانی اشتباه است، دولت باید از هوش چنین آدم‌هایی استفاده کند و تکانی به اقتصاد مملکت بدهد».
 
جواد، ٣١‌ساله، ویراستار: «من معتقد هستم پول‌هایی که برده را از او بگیرند، بعدش دیگر مهم نیست. هرچند پول‌ها هم در نهایت به جیب مردم نمی‌رود».
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

پربازدید ها

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

استاندار کرمان: مردم زلزله‌زده زرند با فوریت اسکان داده می‌شوند

مجلس محرمانه‌ها

اموال مسئولان نه تنها محرمانه، بلکه به دست مجلس اصولگرا، «امنیتی» شده

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)