کد خبر: ۱۸۰۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
ربیعی در پاسخ به سوال مصری؛
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت:طرح تحول سلامت برای ارتقای بخش سلامت کشور بود و باعث شد هزینه های درمانی به مردم کاهش یابد.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت:طرح تحول سلامت برای ارتقای بخش سلامت کشور بود و باعث شد هزینه های درمانی به مردم کاهش یابد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،"علی ربیعی" در نشست علنی امروز (یکشنبه، 14 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس گفت: ابتدا از آقای مصری تشکر می کنم به دلیل اینکه سوال این نماینده راهگشا است و زمینه برای این فراهم می شود که هم سازمان تامین اجتماعی و سازمان های دیگر بیمه ای اقدامات خود را انجام دهند.

نماینده مردم کرمانشاه درمجلس شورای اسلامی،ادامه داد:بنده به بیانات دکتر دستجردی وزیرسابق بهداشت و درمان استناد می کنم که اشاره داشتند در ایران سهم پرداخت هزینه های درمانی بیش از 54.8 درصد است و در کشور پاکستان این رقم بیشتر است.

مصری افزود:طرح تحول سلامت برای ارتقای سلامت طرحی بود که از سوی دولت آماده شد و باعث شد که هزینه های درمان به 10 درصد یا کمتر از 10 درصد خروجی از جیب مردم برسد و توانستیم میزان رضایت اجتماعی را دراین زمینه به دست آوریم و در وزارت رفاه برای کاهش میزان سهم پرداختی بیماران از هزینه ها تلاش شد.

وی ادامه داد:انجام طرح تحول سلامت در راستای آرمان های امام خمینی (ره) و رفع دغدغه های مقام معظم رهبری برای فشار اقتصادی وارد به خانواده های بیمار است.

ربیعی ادامه داد:ما همزمان با این طرح چند کار را جلو بردیم و بخشی از کاستی ها طبیعی است اما تلاش شد پوشش بیمه ای بیشتری به صورت فراگیر در دسترس قرار بگیرد و 10 میلیون فقیر حاشیه نشین تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

وی گفت: وقتی طرح آغاز شد ما یک سری چالش زیرساختی داشتیم؛اما به دلیل اینکه سرعت در اجرای طرح برای خروج از شرایط بد درمانی مهم بود این موضوع مورد توجه قرار گرفت و باید به محوریت بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع توجه می کردیم و اصلاح را در حین آغاز طرح اجرا کردیم.

این وزیر دولت یازدهم افزود:کنترل هزینه ها و اصلاحات باید انجام شود،اما باید به زیرساخت ها توجه شود. البته دولت نتوانست سهم خود را در این موضوع اجرایی کند به دلیل اینکه چالش ها و موانعی وجود داشت و حدود 3 الی 4 هزار میلیارد تومان باید کاهش هزینه می دادیم و امسال 11 هزار میلیارد تومان در بودجه سلامت منابع درنظرگرفته شد و ما باید به سمت کنترل برویم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود:ما دربخش تامین اجتماعی 8 هزارمیلیارد تومان بودجه درمان را تا 18 هزارمیلیارد تومان افزایش دادیم و بیش از پول درمان و سهم نه بیست و هفتم بوده و یک ریال به خارج از تامین اجتماعی نرفته است و از قانون نیز تخطی نشده است و حتی برای ساخت بیمارستان ها نیز از 9 بیست و هفتم منابع در نظر گرفته شده هزینه ای انجام نشد.

آرزوی زمین مانده بزرگان انقلاب اسلامی را اجرا کرده ایم

ربیعی افزود:من از این طرح حمایت می کنم و معتقدم قانون زمین مانده برنامه پنجم توسعه و آرزوی زمین مانده بزرگان انقلاب اسلامی را اجرا کرده ایم و معتقدم دغدغه مقام معظم رهبری را که فرمودند یک بیمار باید تنها رنج بیماری داشته باشد نه رنج بی پولی در این طرح عملیاتی کردیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در گذشته 10 میلیون کارگر حاشیه نشین شهری فاقد دفترچه بیمه تامین اجتماعی بوده اند، گفت: ما در این طرح این موضوع را دنبال کرده ایم تا حقوق آن ها تامین شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه ما در کشور عادت داریم پروژه ها را به صورت فنسی اجرا کنیم، افزود: اما اجرای پروژه های اجتماعی که ذی نفعان متعدد دارد،بسیار دشوار است یا این پروژه ها را نباید اجرا کنیم؛یا باید اجرا کنیم و درحین اجرای طرح آن را اصلاح کنیم.

ربیعی با بیان اینکه خوشبختانه من ادعای بی نقصی ندارم،گفت:من کسی نبوده ام که بگویم هیچ کار من اشکالی نداشته است،من هم خطا کرده ام اما یک کار بزرگ را دنبال کرده ایم و خطای ما خطایی نبوده است که کسی یا چیزی را به زمین بزند بلکه اصلاح روش ها بوده است و در حال انجام آن هستیم.

هزینه های  طرح تحول سلامت از پول و درآمدهای تامین اجتماعی پرداخت نمی شود

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،خاطرنشان کرد:درگذشته مردم در زمینه درمان با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کردند؛اما در حال حاضر مردم در زمینه درمان نفس می کشند آیا کسی می تواند این موضوع را کتمان کند.

وی افزود: ما آگاهیم و تلاش می کنیم و من صادقانه در خدمت این طرح هستم و بیشترین انرژی خود را تاکنون صرف این طرح مهم و اشتغال کرده ام؛اما متاسفانه از هر سو مورد هجمه قرار می گیرم و باید بگویم هزینه های این طرح از پول و درآمدهای تامین اجتماعی پرداخت نمی شود.

اجازه نداده ام منابع کارگران در سایر منابع ترکیب شود

ربیعی تصریح کرد: ما اگر برای طرح تحول سلامت جلو آمده و ایستادگی می کنیم برای این است که زیر میزی را از بین ببریم و می خواهیم خروج از جیب مردم را کسر کنیم. تعرفه ها را متناسب با منابع حاصل از حذف هدفمندی یارانه ها تعریف کرده ایم اما منابع هدفمندی به دست نیامد و ما در بیمه مقصر نبودیم و حال که منابع ما برای سال آینده مشخص شده است در حال تنظیم مصارف خود هستیم.

وی با بیان اینکه همواره از حقوق کارگران دفاع کرده و موافق تجمیع بیمه ها نبوده ام، تصریح کرد: به همین دلیل تاکنون ایستاده ام و اجازه نداده ام منابع کارگران در سایر منابع ترکیب شود و با دکتر پزشکیان در این زمینه بحث ها مفصل داشته ایم و به این نتیجه رسیده ایم که اگر بیمه ها را تجمیع کنیم در صورت کاهش منابع حق کارگر تضییع می شود و ایشان هم موافقت کردند و گفتند من در این مورد با شما هم نظر هستم.  

وی ادامه داد: تمام اسناد ما نشان می دهد که بیش از 9 بیست و هفتم هزینه نکرده ایم و به همان اندازه که حق درمان بوده به آن اختصاص داده ایم؛البته سوال شما در این مورد می تواند درست باشد که اگر دریک مورد هزینه های شما کمتر بود مابقی آن را می توانستید بیمه تکمیلی بدهید؛اما طرحی را دولت جلو برد که امیدواریم باکنترل و کاهش هزینه بتوانیم مازاد آن را صرف خدمات بیشتر به کارگران کنیم؛چراکه من تاکنون همه وجودم برای زندگی کارگران بوده است که دربحث درمان آن ها نیز همین را دنبال می کنیم.

ربیعی تصریح کرد:اگر در شرایط فعلی من به عنوان وزیر پشت این طرح نمی ایستادم و گمنامانه این طرح را جلو نمی بردم این طرح با موفقیت به سرانجام نمی رسید. شما به ما خرده بگیرید اما بدانید ما پروژه بزرگی را به پیش برده ایم. حق الزحمه ها به دلیل کمترشدن پرداخت از جیب مردم بود و ما تنها مشکلمان فقدان زیرساخت ها بود،اما استراتژی که در این طرح دنبال کردیم اصلاح در عین حرکت بود.

وی خطاب به نماینده سوال کننده تاکید کرد: من به شما اطمینان می دهم یک ریال از پول کارگران برای این طرح هزینه نشده است و سوال شما را از سر دلسوزی می دانم و به آن یقین دارم.در برخی استان ها به اندازه 30 سال خدمات کارگری را افزایش داده ایم اما بازهم نیاز است و ما همه با هم باید به یکدیگر کمک کنیم.مجلس باید به دولت کمک کند که این طرح که در آن با مشکل مواجه شد به سرانجام خوبی برسد و طرح را متوقف نکنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدیرکدام شرکت معدنی بازداشت شده است؟

متاسفانه هم مردم و هم مسئولین به یک نوع عادی انگاری رسیده اند/انار، سیرجان و شهربابک در وضعیت قرمز

لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

در حوزه خدمات رسانی تفاوتی بین شیعیان و اهل سنت در کشور نیست

امروز کسی ایجاد محدودیت برای فضای مجازی را برنمی تابد/ کودکان به فضای امن مجازی نیازمند هستند

تعطیلی یک واحد معدن در کرمان به‌دلیل عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی

واگذاری زغالسنگ به دالاهو واقعیت ندارد

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

حاضریم برای صنعت مس آب به کرمان ببریم اما حاضر نیستیم از این آب برای باغات پسته استفاده کنیم

پربازدید ها

آیا دولت روحانی خزانه خالی به رئیسی تحویل داد؟

امهال وام‌های گردشگری تا پایان سال

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

در حوزه خدمات رسانی تفاوتی بین شیعیان و اهل سنت در کشور نیست

متاسفانه هم مردم و هم مسئولین به یک نوع عادی انگاری رسیده اند/انار، سیرجان و شهربابک در وضعیت قرمز

واگذاری زغالسنگ به دالاهو واقعیت ندارد

امروز کسی ایجاد محدودیت برای فضای مجازی را برنمی تابد/ کودکان به فضای امن مجازی نیازمند هستند

لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)