کد خبر: ۱۸۰۲۵
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتار نو از تور رسانه‌ای بازدید از پروژه‌های شهری
ساعت 9 و 45 دقیقه از مقابل استانداری تور رسانه ای حرکت خود را آغاز می کند، بی آنکه مسوولان استانداری خبرنگاران را همراهی کنند. البته دو تن از کارشناسان روابط عمومی و دفتر فنی استانداری حضور دارند. از مدیران ارشد شهرداری کسی خبرنگاران را همراهی نمی کند. این دلیل برای برخی از خبرنگاران محکم و کافی است که از تور خداحافظی کنند.

گفتارنو/ محبوبه فیروزآبادی:

«باسلام به اطلاع می رساند برگزاری توررسانه ای و بازدیداز پروژه های قرارگاه خاتم با حضور مسئولین استانداری وصرف ناهار،دوشنبه9/15حرکت ازمقابل استانداری ساعت9:30برگزار خواهد شد.» با این پیامک خبرنگاران برای حضور در تور رسانه ای پروژه های شهری دعوت شدند؛ بر اساس همان دستوری که استاندار در جلسه بررسی پروژه‌های شهری برای روابط عمومی استانداری صادر کرده بود.  

ساعت 9 و 45 دقیقه از مقابل استانداری تور رسانه ای حرکت خود را آغاز می کند، بی آنکه مسوولان استانداری خبرنگاران را همراهی کنند. البته دو تن از کارشناسان روابط عمومی و دفتر فنی استانداری حضور دارند. از مدیران ارشد شهرداری کسی خبرنگاران را همراهی نمی کند. این دلیل برای برخی از خبرنگاران محکم و کافی است که از تور خداحافظی کنند. 

مسیر پاسداران تا آزادی در 24 دقیقه  طی می شود و خبرنگاران ساعت 10 و 9 دقیقه وارد کارگاه میدان آزادی می شوند اما مشخص نیست که قرار است چه کسی در خصوص پروژه به خبرنگاران اطلاعات فنی و تخصصی بدهد. 

نهایتا مدیر کارگاه پروژه های تقاطع غیر همسطح خاتم الانبیا در کرمان نهایتا در تشریح آخرین وضعیت پروژه میدان آزادی می‌گوید: 43 هزار متر مکعب در این پروژه خاکبرداری صورت گرفته است.

محمدعلی نخعی با بیان این که  26 هزارو 160 متر مکعب بتن ریزی و 30 هزارو 30 تن آرماتوربندی انجام شده است، سرعت اجرای پروژه را مطلوب ارزیابی می‌کند، با این حال در پاسخ به این سوال که آیا پروژه برا ی 22بهمن ماه به بهره‌برداری می‌رسد، می‌گوید: همه‌چیز بستگی به تزریق پول به پروژه دارد. 

او البته با اشاره به لزوم تملک برخی مناطق در خیابان بهمنیار و استقلال می‌گوید: قرارگاه خاتم از نظر اجرایی مشکلی ندارد. 

نخعی میزان پیشرفت کل پروژه  را 45 درصد اعلام می‌کند و می‌افزاید: مسیر جمهوری کار 100درصد انجام شده است اما درصد اجرای زیرگذر در خیابان استقلال 25 درصد پیشرفت داشته است. 

او این را هم اضافه می‌کند:  مجری پروژه را به مدت پنج سال ضمانت می کند و پس از آن حفظ و نگهداری به عهده شهرداری است.

ساعت 11 از کارگاه خارج می‌شویم. محمدعلی نخعی ما را برای رفتن به کارگاه های بعدی همراهی می‌کند. در راه با نماینده شرکت مشاور گارنو که در محل پروژه پل شهید بادپا مستقر است تماس می گیرد و از او می‌خواهد اطلاعات کاملی از روند اجرای پروژه و میزان پیشرفت فیزیکی تا رسیدن ما ، مهیا داشته باشد. 

محمدرضا زحمتکش نماینده پیمانکار و از شرکت مهندسین مشاور گارنو هم با رسیدن خبرنگاران آماری از تعداد شمع ها و ستون‌های اجرا شده در پروژه می‌دهد. ظاهرا پروژه حدود 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. چه این‌که 95 درصد پروژه بدون در نظر گرفتن سگمنتال اجرا شده است.  نصب سگمنتال هم 40- 50 درصد کار است. 

در این پروژه قرار است 415 قطعه سگمنتال نصب شود که به اذعان نخعی 3 قطعه تا کنون در کرمان ساخته شده است. بخشی از قطعات سگمنتال  هم که قوس‌دار هستند قرار است از ایتالیا وارد شود. 

زحمتکش در پاسخ به خبرنگار گفتارنو که از او در خصوص پیمانکاران دست دوم پروژه می‌پرسد، می‌گوید:‌ اسم پیمانکاران دست دوم را نمی‌دانم اما قبلا در پروژه‌های تهران کار کرده‌اند و آموزش دیده هستند. 

نخعی در پاسخ به خبرنگار گفتار نو در خصوص زمان اتمام پروژه می‌گوید: قرار بوده از زمان شروع پروژه 24 ماهه اجرا و تا خرداد 96 تمام شود. قرارگاه خاتم برای اجرا هیچ مشکلی ندارد. این پاسخ نخعی دوباره اذهان را به سمت جدی بودن چالش عدم تامین منابع مالی پروژه‌های شهری سوق می دهد.

مقصد بعدی ما تقاطع غیر هم‌سطح شهدای خلبان در بولوار هوانیروز است. جایی که قرار است کامل‌ترین پل در کرمان، آنجا ساخته شود. تا این لحظه 196 شمع اجرا شده اما باید 342 شمع اجرا می شد. 14 هزار متر مکعب در پروژه بتن ریزی شده است. این اطلاعات را هم رضا صادقی نماینده شرکت مشاور گارنو می دهد و می‌افزاید: 4 هزار مترمکعب خاکریزی و 16 هزار متر مکعب عملیات خاکبرداری انجام شده است.  کل پروژه 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. 

زمان اتمام این پروژه هم البته به مسایل مالی گره خورده است. تملک سنگ‌بری مجاور پروژه یکی از چالش‌های جدی است. البته بخشی از زمین اداره کل محیط زیست هم باید تملک شود. 

مقصد آخر تور رسانه ای کارگاه قرارگاه خاتم در بزرگراه شاهد است. جایی که کنفرانس خبری موسی نجفی نماینده‌ قرارگاه خاتم‌الانبیاء در کرمان برگزار شد.  

  نجفی در پاسخ به این پرسش که آیا پروژه آزادی به 22 بهمن می‌رسد، می‌گوید: اگر کارفرما به وظایف کارفرمایی خود عمل کند و به وعده‌هایش عمل کند، قرارگاه خاتم آمادگی اتمام پروژه در وقت مقرر خود را دارد. 
او در پاسخ به سوال خبرنگار گفتار نو که از او در خصوص وعده‌ های کارفرما می‌پرسید، می‌گوید: قبلا اعلام و رسانه‌ای شده است. 

نجفی پیش از این در جلسه بررسی پروژه‌های شهری گفته بود: «در حال حاضر، ۱۷ تا ۱۸ درصد از برنامه‌ی زمان‌بندی این پروژه جلوتر هستیم، اما این‌که قرار شد ۲۲ بهمن‌ماه پروژه را تمام کنیم باید بگویم که از این زمان‌بندی ۱۰ درصد عقب مانده‌ایم. قرار بود شهرداری ۱۰ میلیارد میلگرد برای ما تامین کند، یک‌هزار و ۷۰۰ تن تامین کرده اما چهار هزار و ۵۰۰ تن مانده است».

او با بیان این‌که «یک بسته‌ی مالی برای پروژه‌های خاتم در شهر کرمان تعریف شده بود اما تا امروز محقق نشده است» این را هم گفته بود: «اگر این مشکلات حل بشود، به قول‌هایی که دادیم می‌توانیم عمل کنیم».

نجفی در این کنفرانس خبری با بیان این که کارگاه قرارگاه خاتم فقط برای اجرای تقاطع‌های غیرهم‌سطح ایجاد نشده است، از قابلیت حمل سازه های ساخت شده با این تکنولوژی به استان‌های هم‌جوار خبر می‌دهد و می‌گوید: تمام  شهرستان‌های استان می‌توانند در سایه تدبیر و مسوولیت پذیری قرارگاه خاتم در قبال عمران استان  و وظیفه نوکری که بر عهده من و همکارانم گذاشته شده است، از این امکان استفاده کند. 

او البته توضیحات مبسوطی در خصوص تکنولوژی به کار رفته در پروژه‌های شهری می‌دهدواز تکنولوژی بتن دوامی به کار رفته در این پروژه‌ها خبر می‌دهد. 

نجفی می‌افزاید: در حال حاضر 389 نفر که عموما نیروهای جوان بومی هستند در قرارگاه خاتم مشغول به کار هستند. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است/ توصیه من همیشه اتخاذ تصمیمات سخت بوده / باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شد/ من هیج زمانی را به اندازه امروز خطرناک نمی‌بینم

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

پربازدید ها

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)