کد خبر: ۱۸۰۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۷
ارسال به دوستان
ذخیره
واکنش رییس دانشگاه علوم پزشکی به مرگ مادر باردار در کرمان:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در واکنش به خبر مرگ مادر کرمانی در زمان زایمان مدعی شد: قطعا چنین اتفاقات ناگوار سالها به صورت بسیار محدود وجود داشته و در تمامی نقاط کشور رخ می دهد.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در واکنش به  خبر مرگ مادر کرمانی در زمان زایمان گفت: قطعا چنین اتفاقات ناگوار سالها به صورت بسیار محدود وجود داشته و در تمامی نقاط کشور رخ می دهد.

به گزارش ایسنا ، دکتر "علی اکبر حق دوست" به مرگ مادر بارداری که اخیرا در کرمان اتفاق افتاده است اشاره کرد و گفت: این مرگ  قلب همه را به درد آورد و همه را متاثر کرد که در این بین رسیدگی به علل بروز آن و تلاش برای ممانعت از موارد مشابه اهمیت ویژه دارد، البته قطعا چنین اتفاقات ناگوار سالها به صورت بسیار محدود وجود داشته و در تمامی نقاط کشور رخ می دهد.

وی اضافه کرد: اما در این بین در فضاهای مجازی صحبت هایی رد و بدل می شود که شاید خالی از اشکال نباشد که لذا لازم می دانم چند دقیقه ای در مورد آن صحبت کنم. منتسب کردن این مرگ به زایمان طبیعی، برای کمرنگ کردن اهمیت برنامه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی روش مناسبی نیست.

حق دوست گفت: به عنوان یک پیام و یک سیاست کشوری، بلکه سیاست بین المللی و به خصوص در کشورهای توسعه یافته مترقی با بالاترین استانداردهای بهداشتی درمانی انجام زایمان طبیعی تبلیع، ترغیب و فرهنگ سازی می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه گفت: خواهشمندم از تمام عزیزان و دست اندرکاران از اصحاب رسانه که نقش کلیدی در فرهنگ سازی دارند از خانم های جامعه،  پزشکان و کادر پزشکی  نسبت به این مساله و نسبت به معضل سلامت جامعه بی تفاوت نباشند و از ابراز عقیده های شخصی که گاه با واقعیت های علمی تطابق ندارد پرهیز کنند.

وی بیان کرد:  همه ما باید بدانیم جملاتی که می گوییم و تاثیراتی که در سلامت جامعه دارد؛ همه مسئولیت آفرین هستند، کم، سنجیده و معقول صحبت کردن و تلاش برای ارتقای فرهنگ سلامت در جامعه جزو وظایف و رسالت ها باشد.

وی ادامه داد: مردم عزیز هم خواهش می کنم از منابع معتبر استفاده کنند و در عین حالی که نقش و جایگاه فضای مجازی بسیار با ارزش و تاثیر گذار است، آسیب هایش را بدانند و بدانند گاهی اوقات پیام هایی رد و بدل می شود که با حقیقت و باورهای علمی فاصله زیادی دارد.

حق دوست درباره حواشی بوجود آمده پیرامون عمل سزارین در کرمان افزود: برای کاهش مرگ مادر صرفا نمی توان نگاه بهداشتی درمانی داشته باشیم و باید فرهنگ جامعه و زیر ساخت های جامعه در همه حیطه ها ارتقاء یابد.

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته نرخ سزارین زیر 25 درصد است و توصیه سازمان بهداشت جهانی نزدیک 20 درصد و در کشورهای بسیار مرفه و مترقی حتی به 18 درصد رسیده است، گفت: این درحالی است که در تعداد زیادی از کشورهای در حال توسعه این عدد گاه به بالای 55 تا 60 درصد می رسد و متاسفانه در کشور ما هم این نرخ بالاست و در بعضی از استان ها حتی به بالای 50 درصد رسیده است.

 حق دوست افزود: توجه به همین اعداد نشان می دهد، جایی از مدیریت ما اشکال دارد و باید اصلاح شود این اصلاح باید، اصلاح فرهنگی و ساختاری، قانون و مقررات و تقویت نظارت های موثر و سازنده باشد.

 وی در چاسخ به سوال چرایی اصرار جهانی و علمی بر کاهش سزارین گفت: اولا به مساله عوارض زایمان به صورت مطلق نباید نگاه کنیم این نیست فکر کنیم سزارین بسیار نامطلوب و زایمان طبیعی بسیار بی عارضه است؛ باید تلاش شود که هر نوع زایمانی با کمترین عوارض برای هر فرد صورت بگیرد که این البته مقدور است. البته به لطف زحمات کشیده شده، نرخ عوارض و مرگ و میر کشور به شدت افت کرده و در سطح مطلوب توسط سازمان بهداشت جهانی طبقه بندی می شود.

وی با بیان این موضوع که بعضی از عوارض سزارین کوتاه مدت و برخی نیز بلند مدت است؛ اظهار کرد: بعضی از دلایلی که خانم ها و گاه حتی پزشکان تمایل به سزارین پیدا می کنند، درد زایمان طبیعی و سختی های همراه با آن و عوارض احتمالی که ممکن است ایجاد کند، باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: البته غیر قابل پیش بینی بودن زمان شروع و انجام زایمان طبیعی در مقایسه با مدیریتی که می شود در مورد زمان انجام سزارین داشت و طولانی بودن فرایند زایمان طبیعی نسبت به سزارین از جمله عواملی است که گرایش به انجام سزارین را بیشتر می کند.

وی افزود: باید دقت داشت که بیهوشی و فرایند دوخت و دوزی که در سزارین وجود دارد عوارضی را ایجاد می کند که خیلی از آن به صورت بلند مدت اتفاق می افتد و ممکن است اثرات آن سال ها بعد ظاهر شود و این حرف ها و صحبت ها بر اساس  مستندات علمی است.

وی ادامه داد: سزارین می تواند باعث چسبندگی هایی شود، باعث اشکالات گوارشی شود و همچنین بر روی زایمان های بعدی و نرخ باروری تاثیر بگذارد ضمن آنکه عوارض سزارین دهها موضوع ریز و درشت دیگری است که از نظر پزشکی قابل طرح و بررسی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)