کد خبر: ۱۸۰۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر شورای هماهنگی بانک‌ها مطرح کرد
دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان در خصوص عملکرد موسسات مالی و اعتباری در استان هشدار داد و تصریح کرد که این وضعیت برای اقتصاد کرمان یک زنگ خطر جدی است.

هفته نامه استقامت نوشت: 

 دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان در خصوص عملکرد موسسات مالی و اعتباری در استان هشدار داد و تصریح کرد که این وضعیت برای اقتصاد کرمان یک زنگ خطر جدی است.

حسین امیری از پایین بودن میزان نقدینگی بانک‌های استان کرمان در خردادماه جاری و بهبود نسبی آن در شهریورماه خبر داد و در توضیح بیش‌تر این شرایط گفت: «میزان نقدینگی ما در پایان خردادماه امسال در استان رشد ۹/۰ (۹ دهم) درصدی داشته در حالی که میانگین کشوری چهار درصد بوده و این یعنی میزان نقدینگی ما از یک‌چهارم میزان کشوری کمتر بوده است. در پایان شهریور اما میزان رشد نقدینگی ما به چهار درصد رسیده در حالی‌که رقم کشوری ۶/۹ (۹ و شش دهم) بوده است و همین، باعث شده که رتبه‌ی استان از لحاظ مجموع منابع از هشتم کشوری به نهم تنزل یابد».

به گزارش خبرنگار استقامت، وی در جلسه‌ی مدیران واحدهای تابعه‌ی وزارت اقتصاد و دارایی در استان کرمان با تعدادی از نمایندگان مجلس که ظهر یکشنبه‌ی گذشته برگزار شد، این صحبت‌ها را مطرح و در ادامه اظهار کرد: «در رصدی که ما انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که یکی از موسسات مالی و اعتباری، طی سال گذشته تا امسال، پنج هزار میلیارد تومان منابع استان را جذب کرده؛ نسبت مصارف به منابع این موسسه اما در استان کمتر از ۱۰ درصد بوده است؛ موسسه این پول را به خارج استان برده و الان دارد با نرخ ۲۶ تا ۳۵ درصد به مردم سود هم می‌دهد».

امیری با بیان این‌که گزارش محرمانه‌ی این موسسه را به شورای تامین استان ارایه کرده‌ایم، ادامه داد: «چنین اتفاقاتی برای اقتصاد استان یک زنگ خطر است. دیشب (شنبه‌ی گذشته) هم صدای موسسه مالی و اعتباری فرشتگان درآمد و چندی قبل نیز ثامن‌الحجج بود که مشکلاتی ایجاد کرد».

وی خطاب به نمایندگان استان کرمان در مجلس گفت: «به جای این‌که بحث ساماندهی بانک‌ها را داشته باشیم باید قبل از آن، صندوق‌ها و موسسات مالی و اعتباری را ساماندهی کرد که به یک زنگ خطر در اقتصاد کشور تبدیل شده‌اند؛ در هر بانکی که می‌خواهند ادغام‌شان کنند و این وضعیت را سامان بدهند تا مردم هم گرفتار نشوند؛ در استان کرمان فردی هست که تا ۳۰ میلیارد تومان در موسسه ثامن‌الحجج سپرده داشته است. حالا چه زمانی نوبت او بشود؟ خدا می‌داند».

امیری در ادامه نیز گفت: «در خصوص پرداخت سود تسهیلات یک میلیارد و زیر میلیارد تا این لحظه به شبکه‌ی بانکی دستورالعملی ابلاغ نشده است. از طرفی مدام در رسانه‌ها مطرح می‌شود و توقع مردم هم بالا رفته است؛ فکر می‌کنم تامین بار مالی این هم سنگین باشد و به این زودی نیز ابلاغ نشود. از دوستان تقاضا دارم این مساله را مدیریت کنند به خصوص در بانک کشاورزی که تسهیلات خرد باید پرداخت کند، کار سخت شده و این وضعیت، مطالبات شبکه‌ی بانکی استان را هم قطعا افزایش می‌دهد».

وی در ادامه، عملکرد شبکه‌ی بانکی استان (به تفکیک شهرستانی) در شش ماهه‌ی اول امسال را برای نمایندگان تشریح و تصریح کرد که منابع بانکی استان واقعا ناچیز است.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان گفت: «سرجمع منابع شبکه بانکی استان تا شهریورماه امسال ۲۱۰ هزار میلیارد ریال بوده است؛ منابع قابل تخصیص بیش از ۱۳۴ هزار میلیارد و تسهیلات پرداختی بیش از ۱۷۸ هزار میلیارد بوده است».

وی اظهار کرد: «میزان انحراف (اضافه برداشت) بیش از ۴۳ هزار میلیارد معادل ۳۲ درصد منابع استان بوده است».

وی افزود: «نسبت مطالبات به تسهیلات ۹ درصد معادل ۱۶ هزار میلیارد بوده است. این در حالی‌ست که شرکت‌های بزرگی مثل گل‌گهر، میدکو، کرمان‌خودرو و مس سرچشمه جزو مصارف استان نیستند و در تهران پرداخت شده‌اند که اگر آنها را لحاظ کنیم، وضیعت استان بسیار بغرنج خواهد شد».

امیری با بیان این‌که در شرایط فعلی، به نفع استان است که پرداخت‌های شرکت‌های بزرگ در تهران صورت بگیرد، ادامه داد: «منابع بانکی این شرکت‌ها نیز با وجود پیگیری‌های فراوانی که از سوی استان شده، همچنان به کرمان منتقل نشده است».

جلسه‌ی مشترک مدیران واحدهای تابعه‌ی وزارت اقتصاد و دارایی در استان کرمان با برخی نمایندگان استان ظهر روز یکشنبه‌ی گذشته در برج بانک صادرات برگزار شد.

در این جلسه، محمدرضا پورابراهیمی؛ نماینده کرمان و راور و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، شهباز حسن‌پور؛ نماینده سیرجان و بردسیر، احمد محمدی‌انارکی؛ نماینده رفسنجان و انار و احمد حمزه؛ نماینده کهنوج، قلعه‌گنج، منوجان، رودبارجنوب و فاریاب حضور نیافتند.

مجمع نمایندگان استان به‌طور میانگین هر دوماه یک‌بار، جلساتی را با مدیران دستگاه‌هایی دولتی در کرمان برگزار می‌کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ویتامین D برای بیماران حیاتی است

گذرنامه‌های تاریخ گذشته با مهر پلیس برای اربعین اعتبار دارند

اشتغال مشمولان غایب در سازمان های دولتی و خصوصی مجاز نیست

ورزشکار کرمانی مدال برنز پاراتیراندازی با کمان را کسب کرد

میوه‌هایی برای درمان یبوست/ این داروها یبوست ایجاد می‌کنند

یارانه شهریورماه نقدی است یا کالایی؟

پیش بینی وقوع طوفان شن در شرق کرمان

بیمارستان نوریه باید حمایت شود / تعطیل کردن بیمارستان منطقی نیست

فروش بلیت پروازهای اربعین در آژانس‌ها و اپلیکیشن‌ها ممنوع شد

تغذیه نامناسب و مشکلات پوستی

پربازدید ها

زعفران با نام تجاری قائنات غیراستاندارد است

توضیح مشاور درباره فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه نان/ قیمت نان تغییر می‌کند؟

فروش میوه 50 تا 60 درصد کاهش یافت / اکثر بارها روی دست کشاورزان مانده و خریداری ندارد

یارانه شهریورماه نقدی است یا کالایی؟

مرز خسروی از فردا برای زائران اربعین باز است

ثبت‌نام سجام رایگان است

گل‌گهر در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی موفق عمل کرده است

فروش بلیت پروازهای اربعین در آژانس‌ها و اپلیکیشن‌ها ممنوع شد

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)