کد خبر: ۱۸۰۴۱
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره

وزیر امور خارجه کشورمان در سخنرانی خود درجمع دانشجویان و اساتید دانشگاه پکن به ارائه یک بحث نظری در مورد مقتضیات و الزامات دوران گذر، الزامات جهانی شدن، روابط ایران و چین، چگونگی مبارزه با تروریسم و افراط‌گرای پرداخت.

به گزارش جماران، محمد جواد ظریف در ابتدای سخنان خود در این جمع دانشگاهی و آکادمیک گفت: از این که در چین هستیم خوشحالم ،کشوری که اکنون ما با آنها همکاری راهبردی مشترک داریم همان‌طور که در دیدار روسای دو کشور در تهران بر ان تاکید شد ما تاریخی مشترک عمیقی بین دو کشور داریم و اکنون نیز به سمت نزدیکی بیشتر پیش می‌رویم.

وی ادامه داد: امروز نیز قصد من این است که درباره این‌که چگونه آینده را بسازیم صحبت کنم. می‌خواهم درباره  مرحله گذاری صحبت کنم  که  امروز در دنیا در حال اتفاق است، تغییرات جاری است و به همین دلیل ما اسم آن را مرحله گذار گذاشته‌ایم؛  چراکه دیگر دوران قدیم گذشته است.

وی تاکید کرد :چالش‌های فراوانی مقابل ماست؛ از محیط زیست گرفته تا افراط‌گرایی و تروریسم و چین  بعنوان  یک بازیگر مهم ، نقش فعالی در این دوران گذار دارد.
این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد :بعد ازفروپاشی شوروی تصور اشتباهی در غربی‌ها وجود داشت  که این یک پیروزی برای غرب بود و طبق این برداشت آمریکا تلاش داشت که خود را به عنوان تنها ابرقدرت جهانی مطرح سازد آن‌ها در این راستا در اشغال کشورهایی مانند عراق و افغانستان تلاش کردند که این ابرقدرتی را در میان جهانیان نهادینه سازند.

وی تا کید کرد :من این را بعنوان شعار نمی‌گویم اما دوران سلطه گرایی برگرفته از این برداشت اشتباه سپری شده است.
وی گفت: کشورها عادت به انحصاری کردن قدرت داشتند اما در اوایل قرن بیست و یکم این وضعیت تغییر کردو دولت‌ها این انحصارها را بخصوص در زمینه اقتصادی و بعد از آن در دیگر زمینه‌های آموزشی از دست دادند و ما امروز شاهد هستیم که بازیگران غیردولتی نقش‌های دولت‌ها را به نوعی گرفته‌اند.  

وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: اگر بخواهیم توضیح دهیم علت افراط گرایی و تروریسم در کشورها چیست دلایل فراوانی دارد اما دلیل اصلی آن‌ها حس تنفر،ناامیدی و نارضایتی است که اشغالگری برای ملت‌ها به همراه داشته است.
وی تاکید کرد :به اعتقاد من این برداشت سلطه گرایی بر فرضیات غلطی استوار است که یکی از آن‌ها این است که شما می‌توانید برنده باشید در صورتی که دیگران بازنده باشد یا این که شما می توانید همه چیز را به دست آورید اگر دیگران همه چیز را از دست بدهند.

وی ادامه داد :این برداشت غلط می‌تواند به نتایج غلط منجر شود. بزودی مردم جهان به این درک می رسند که این تصورات غلط به هیچ جا نخواهد رسید.
این دیپلمات  مطرح کشورمات در عرصه بین‌المللی ادامه داد : آیا می‌توان گفت که آمریکا اکنون بخاطر اشغال افغانستان عراق امن‌تر است؟ آیا ناامنی در یک منطقه و یک کشور به امنیت در کشور دیگر ختم شود؟شاهد هستیم که این‌گونه نیست. در باره محیط زیست نیز وضع همینطور است. باید جور دیگر فکر کرد باید به این نتیجه رسید که به قیمت ناامنی جای دیگر نمی‌توان به امنیت رسید.

وی ادامه داد :نگاهی به سوریه و جنگ گروه‌های تروریستی نشان می‌دهد که مسایل می‌تواند به دیگر مناطق سرایت کند درست مانند بیماری واگیری است که مثلا در مالزی اتفاق می‌افتد و نمی‌توان جلوی انتقال آن را به دیگر جاها گرفت؛ بنابراین در این وضعیت بیماری تروریسم و افراط گرایی به جاهای دیگر سرایت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم که مسایل جهانی را حل کنیم باید بدانیم که نمی‌توانیم این کار را به قیمت و هزینه دیگران انجام دهیم. ما این کار را در مسئیه هسته‌ای و مذاکرات هسته‌ای انجام دهیم وقتی که مذاکره‌ را آغاز کردیم دنیا به ماهیت کار پی برد.

این دیپلمات تصریح کرد :در مسئله سوریه نیز وضع همین‌گونه است؛ نمی‌توان با رویکرد برد و باخت به آن نگاه کرد اگر تاکید بر رفتن یک نفر از ریاست کشور باشد او نیز هواداران خود را دارد برای مخالفان نیز وضع همینگونه است. اما راهکارهایی که  در آن همه طرف‌ها در نظر گرفته شوند می‌تواند راهگشا باشد. برای وضعیت جهانی نیز همینطور است. همه ما در یک قایق هستیم و دریا متلاطم ماست؛ زیرا ما اکنون بازیگران متعددی داریم و دیگر مثل قبل یک نفر بازیگر نیست که اسم این بازی را "دربرگیری و نه حذف" inclusion not exclusion می گذاریم این نظری است که ایران و چین دارند و در راستای تحقق آن تلاش می کنند.

وی ادامه داد :ما باید شیکه‌ای جهانی با منافع مشترک و همکاری‌های مشترک داشته باشیم که این واقعیت را بپذیرند که همه ما در یک قایق هستیم و باید با هم در رفع مسایل تلاش کنیم.
در ادامه این جلسه ظریف به پاسخ درباره سوالی درباره روابط  پرداخت و گفت که برنامه‌های فرهنگی و دانشگاهی می‌تواند راهی برای مقابله با افراط‌گرایی باشد؛ چراکه رویکردنظامی نمی‌تواند راهکاری برای حل افراط گرایی باشد و به برنامه ایران و چین و افغانستان برای افزایش همکاری‌های دانشگاهی و فرهنگی برای مقابله با افراط گرایی و کشت مواد مخدر پرداخت.
وی درباره نقش جهانی چین نیز گفت که چین نقش ابرقدرتی دنبال نمی‌کند بلکه در حال ایفای نقش مثبت در مسایل جهانی از جمله سوریه‌است.

در این نشست در ابتدای این جلسه خلاصه ای از فعالیت‌های دیپلماتیک محمد جواد ظریف در دوران کاری وزارت امور خارجه به حضار ارایه شد. همچنین گزارش مختصری از فعالیت دانشگاه پکن ارایه شد.

سخنرانی ظریف در دانشگاه پکن همزمان با روز دانشجو در ایران با موضوع «همکاری‌های ایران و چین استفاده از فرصت‌ها و مقابله با چالش‌های منطقه ای و بین المللی» بود .
 دانشگاه پکن بزرگترین دانشگاه چین است و در این مراسم تعدادی از دانشجویان نخبه ایرانی نیز  حضور داشتند .همچنین تعدادی از نخبگان سیاسی چین و دیپلمات‌های خارجی مقیم چین از دیگر مهمانان این مراسم بودند.

ظریف پیش از این سخنرانی با رییس دانشگاه چین نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

معایب ارتباط دادن اعتراض ها به خارج چیست؟

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

نیاز به ۲۴۱۹۲ میلیارد تومان برای تامین کالا‌های اساسی استان

دستگیری عامل تیراندازی به یک شهروند در عنبرآباد کرمان

هشدار هواشناسی درباره ناپایداری‌های جوی در استان کرمان

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان

موضوع کم کاری احتمالی آتش نشانی زرند در دستور کار دادستانی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

پربازدید ها

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

استاندار کرمان: کشور‌ها با قوانین مزاحم سقوط می‌کنند نه جنگ و لشکرکشی

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم دچار انفعال شده

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

معایب ارتباط دادن اعتراض ها به خارج چیست؟

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)