کد خبر: ۱۸۰۹
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
چیت‌چیان گفت: برای گذر از تابستان نیازمند همکاری مردم هستیم و تمام تلاشمان را دراین خصوص انجام می‌دهیم اما احتمال جیره‌بندی آب نیز وجود دارد.
اقتصاد> انرژی: چیت‌چیان گفت: برای گذر از تابستان نیازمند همکاری مردم هستیم و تمام تلاشمان را دراین خصوص انجام می‌دهیم اما احتمال جیره‌بندی آب نیز وجود دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو با اشاره به اینکه تلاش داریم که از جیره‌بندی آب در تابستان سال جاری جلوگیری کنیم در کنار این امر نیازمند همکاری مردم و تمامی اقشار جامعه هستیم.

وی تصریح کرد: بارندگی‌ها در کشور کاهش یافته است به طوری که میزان بارش‌های کل کشور در مقایسه با سال گذشته 15 درصد و در مقایسه با درازمدت 17 درصد کاهش داشته است.

چیت‌چیان تصریح کرد: میزان بارش‌ها در تهران در مقایسه با متوسط سال‌های گذشته نیز 11 درصد کاهش داشته است.

وزیر نیرو ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 163 میلی‌متر به طور متوسط در کشور بارندگی داشته‌ایم این در حالی است که در سال گذشته میزان بارش‌ها 192 میلی‌متر و در 47 سال گذشته در مدت مشابه 197 میلی‌متر بوده است.

چیت‌چیان با بیان اینکه بارش‌های صورت گرفته هنوز سطح منابع آبی را به وضع نرمال نرسانده است گفت: البته وضعیت همه استان‌ها یکسان نیست به طوری که در استان‌های گیلان،‌ مازندران، آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، کرمان، خراسان رضوی و شمالی میزان بارش‌ها از متوسط بالاتر و در بقیه استان‌ها کمتر از حد متوسط بوده است.

وی ادامه داد: ورودی سدها نیز در مقایسه با سال گذشته 20 درصد کاهش داشته و موجودی مخرن سدها نیز هفت درصد کاهش داشته است.

وزیر نیرو ادامه داد: تراز دریاچه ارومیه نیز در مقایسه با سال گذشته سه سانتی‌متر افزایش یافته است.

چیت‌چیان از تقسیم‌بندی وضعیت استان‌های کشور به شش حالت مطلوب، نرمال، قابل تحمل، تنش آب، تنش آبی شدید و کمبود آب خبر داد و گفت: در حال حاضر 11 استان کشور دچار تنش آبی، 13 استان در تنش آبی شدید و هفت استان با کمبود آب روبرو هستند و هیچ استانی نداریم که در شرایط مطلوب، نرمال، قابل تحمل باشد.

وی ادامه داد: کمبود آب فقط مختص به کشور ما نیست و در دیگر کشورها نیز مشهود است.

وی در ادامه به استفاده از تجهیزات کاهش‌دهنده مصرف آب برای مدیریت مصرف اشاره کرد و گفت: در این زمینه تجهیزات کاهش‌دهنده مصرف به صورت اقساطی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفته است. 

وزیر نیرو تصریح کرد: صنایع نیز در این زمینه قادرند با تصفیه آب مصرف شده و فاضلاب صنعتی مجددا از پساب تصفیه شده استفاده کنند.

چیت‌چیان ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز شرایط خوبی برای استفاده از تسهیلات برای کاهش مصرف آب در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود پیش بینی تابستان گرم احتمال جیره‌بندی وجود دارد گفت: احتمال قطعی بر جیره‌بندی وجود دارد اما شرکت‌های آب و فاضلاب تمام تلاش خود را برای مدیریت مصرف با کنترل فشار شبکه و تعبیه تجهیزات انجام خواهند داد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مجموعه مقرراتی در خصوص برخورد با مشترکین پرمصرف نیز داریم گفت: علی‌رغم میل‌مان محدودیت‌هایی برای مشترکینی که مصارف در حد معقول ندارند قائل می‌شویم و نسبت به قطعی آب‌شان اقدام خواهیم کرد.

وی در پایان در خصوص وضعیت تأمین برق شبکه در تابستان نیز گفت: امیدواریم که در این زمینه قطعی برقی صورت نگیرد و نیازمند همدلی بیشتر مردم نیز هستیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انتشار تصاویری با عنوان «گور دسته‌جمعی در کرمان» به‌خاطر حاد شدن شرایط کرونا / شهرداری کرمان: کذب است؛ روند دفن اموات به‌طور عادی و استاندارد در حال انجام است

زالی: در کرونای دلتا نقاهت طولانی‌تر و تا ۲۱ روز جواب تست مثبت است / این سویه حتی در فضای باز سرایت پذیری بالاتری دارد / گروه‌های سنی ۵۰ تا ۶۰ سال بیشترین بستری بیمارستانی را دارند

زالی: در کرونای دلتا نقاهت طولانی‌تر و تا ۲۱ روز جواب تست مثبت است / این سویه حتی در فضای باز سرایت پذیری بالاتری دارد / گروه‌های سنی ۵۰ تا ۶۰ سال بیشترین بستری بیمارستانی را دارند

صف هزارنفری خبرنگاران برای دریافت واکسن کرونا/ چرا سامانه ثبت نام خبرنگاران فعال نشد؟

نماینده مجلس: تصویب شتابزده طرح صیانت، ظرفیت دولت سیزدهم را حذف کرد

ربیعی: مسیری که ما رفتیم‌، اشتباه نبود / تورم و کاهش ارزش پول ملی، نتیجه تحریم‌های بی‌سابقه و وحشتناک بود / در این دولت از درآمدهای ارزی بیش از صدمیلیارد دلاری هم ‌خبری نبود / از نظر صدا و سیما، ظاهرا هنوز هم تحریم واقعیت ندارد / صدا و سیما همچنان دولت یازدهم و دوازدهم را نقد کند و بگذارد دولت سیزدهم در آرامش به کارها برسد

جهانگیری: کشور در سال ۹۲ در شرایط اوج اختلافات بود به گونه‌ای که رئیس جمهور وقت علیه رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه نوار پخش می کرد / روحانی قبل از دوران ریاست جمهوری گنجینه اسرار کشور بودند / اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفت کش ما، آن را منفجر می‌کرد/ هیچ کس نگفت پول نفت چگونه جابه‌جا می‌شد / خیلی از دوستان با نادانی کامل به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند / برخی از سر دلسوزی خواستار استعفای دولت بودند اما ما در مقابل مردم مسئول بودیم و باید می‌ایستادیم

روحانی: با چنگ انداختن به صورت هم با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم / باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است / من می دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چه قدر دشوار بود / وزیر خارجه امریکا در مذاکراتی به وزیر خارجه ما گفت من استقبال مردم اصفهان از روحانی را دیدم، مردم امیدوار بودند

اصلاحیه مصوبه تعیین ضریب حقوق کارمندان و افزایش حقوق بازنشستگان

علی اکبر صالحی: سازمان انرژی اتمی اثبات کرد که حداکثر هوشمندی را در مذاکرات و در متن برجام به خرج داده است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)