کد خبر: ۱۸۱۰۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
تسنیم نوشت: معاون سازمان انرژی اتمی کشور و عضو کارگروه برجام با اشاره به اینکه ایران توان بازگشت به شرایط قبل از برجام را دارد، گفت: امروز این آمادگی وجود دارد تا در صورت بدعهدی طرف مقابل (۱+۵) بسته‌های فنی خود را عملی کنیم.

اصغر زارعان در آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردهای هسته‌ای کشور در شاهرود با اشاره به اینکه سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد تا برنامه‌های برگشت‌پذیری به پیش از اجرای برجام را اجرایی کند، گفت: اگر درمجموع نظام به این نتیجه برسد که باید به شرایط پیش از برجام بازگردیم؛ پیش‌بینی‌های لازم در این زمینه انجام‌ شده است.

وی با ابراز اینکه هیچ جای نگرانی بابت رسیدن به شرایط پیش از برجام برای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد، تصریح کرد: ایران توان بازگشت به شرایط قبل از برجام را دارد.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران راجع به اتخاذ تدابیر و استراتژی خاص و مشخص از سوی این سازمان از ابتدای مذاکرات هسته‌ای کشورمان با 1+5 گفت: سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران این مسیر را پیگیری می‌کند و امروز آماده‌ایم تا در صورت بدعهدی طرف غربی، بسته‌های فنی خود را اجرا کنیم.

زارعان با یادآوری اینکه سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران به دولت‌ها وابسته نبوده و به مجموعه نظام جمهوری اسلامی تعلق دارد؛ این سازمان را نماد اعتمادبه‌نفس، اقتدار و عزت کشور دانست و خاطرنشان کرد: این اقتدار تا رسیدن به قله‌های علم و دانش در این حوزه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به لزوم تعامل دانشگاه‌ها و بخش‌های فعال در صنعت هسته‌ای کشور تصریح کرد: سازمان انرژی هسته‌ای کشور درمجموع مجری تصمیمات نظام است و هر تصمیم نظام درزمینهٔ صنعت هسته‌ای را اجرایی می‌کند.

عضو کارگروه برجام با ابراز "برای دانشمندان هسته‌ای کشورمان چیزی به‌عنوان «نمی‌توانیم» معنی ندارد"؛ به تحقق غنی‌سازی 20 درصدی از سوی دانشمندان انرژی اتمی کشورمان در سال‌های گذشته اشاره و عنوان کرد: امروز به‌لطف پیوند بین بخش‌های مختلف صنعت هسته‌ای کشورمان با دانشگاه‌ها می‌توانیم به هر میزان غنی‌سازی مورد انتظار برسیم و آن را محقق کنیم.

زارعان با اعلام "امروز نگرانی خاصی برای بازگشت کشورمان به شرایط پیش از برجام در صنعت هسته‌ای وجود ندارد" عنوان کرد: امروز دانش هسته‌ای به‌عنوان یک انرژی مادر در کشور ما بومی‌سازی شده و دیگر صنایع در کشور نیز باید خود را با استانداردهای صنعت اتمی هماهنگ کنند.

وی با بیان اینکه خطوط قرمز تعیین‌شده از سوی مقام معظم رهبری درزمینهٔ عدم تعطیلی مجتمع آب‌سنگین اراک رعایت شده است، اضافه کرد: امروز آب‌سنگین تولیدشده در قسمت تولید آب‌سنگین اراک به خلوص 95 درصدی رسیده و راکتور این مجتمع نیز در دست بازطراحی و بهینه‌سازی است.

60 تن آب‌سنگین به آمریکا و روسیه فروخته شد/دریافت پول فروش آب‌سنگین اراک از آمریکا پیش از ارسال محموله

دستیار ارشد رئیس سازمان انرژی اتمی با اظهار اینکه 60 تن از آب‌سنگین تولیدی در مجتمع اراک به آمریکا و روسیه فروخته شده است، گفت: 28 تن از آب‌سنگین ایران به کشور آمریکا فروخته و از طریق کشور عمان به این کشور ارسال شده است.

زارعان با اشاره به بی‌اعتمادی موجود در ایران نسبت به آمریکا عنوان کرد: ازاین‌رو بهای فروش این میزان آب‌سنگین پیش از ارسال آن از آمریکا اخذ شد.

وی از فروش 32 تن آب‌سنگین اراک به کشور روسیه به‌عنوان دومین مشتری آب‌سنگین ایران خبر داد و گفت: این میزان آب‌سنگین بخشی از نیازهای روسیه در سال 2017 را تأمین می‌کند.

عضو کارگروه برجام با ابراز اینکه مجتمع آب‌سنگین اراک ظرفیت تولید سالانه 20 تن از این محصول را دارد، گفت: امروز بسیاری از کشورهای اروپایی نیز مشتری آب‌سنگین اراک هستند.

زارعان با تأکید بر اینکه مجتمع آب‌سنگین اراک تعطیل نشده است بیان کرد: امروز ضمن حفظ امکان تولید پلوتونیوم و آب‌سنگین در این مجتمع پیش‌بینی‌های لازم برای تولید دارو در 20 سال آینده نیز در این مجتمع شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

63 بیمار کرونایی در کشور جان باختند / فقط ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند

عوارض آزادراه‌ها به نرخ سابق بازگشت

اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در  گل‌گهر برگزار شد

عزاداران حسینی حتما از ماسک استفاده کنند

مهمترین دغدغه ما برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و رعایت پروتکل‌هاست

سفر هیات دولت به کرمان باز هم لغو شد

محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمان اعلام شد

تشدید نظارت دامپزشکی کرمان بر کشتار دام در ماه محرم

جاده مواصلاتی کرمان-راور-دیهوک از استانداردهای مناسب برخوردار نیست / ضرورت رفع نقاط حادثه خیز

چند ماده غذایی مفید برای کاهش درد

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)