کد خبر: ۱۸۱۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل منابع طبیعی استان :
مدیرکل منابع طبیعی استان : شما نگران نباشید. ما منابع طبیعی را فدای هیچ چیزی نمی‌کنیم و اگر یک متر آن از بین برود، ۱۰ متر اضافه خواهیم کرد.

دولت برای تامین زمین مورد نیاز پروژه‌های خود در شهر کرمان، قصد دارد بخشی از جنگل تاغ را که به گفته‌ی مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان نیمه‌جان است، بیجان کند.

 مهدی رجبی‌زاده؛ مدیرکل منابع طبیعی استان در این خصوص به پرسش های استقامت پاسخ داده که چکیده آن را می خوانید.


 آقای مهندس! ظاهرا قرار است بخشی از جنگل‌های تاغ شهر کرمان حذف و زمین آن به دولت واگذار بشود. ممکن است در این‌باره توضیح بدهید ماجرا از چه قرار است؟

نه. نه. به آن معنا نیست که شما می‌گویید. ببینید؛ ما با کمبود زمین دولتی در شهر کرمان روبه‌رو هستیم تا از آن برای اجرای طرح‌های عمران شهری مثل بیمارستان یا مراکز فرهنگی که جنبه‌ی عمومی دارد، استفاده کنیم. زمین‌هایی که در شمال و شمال‌شرق کرمان هستند عمدتا ملکی بوده و زمین‌های دولت، در جنوب و جنوب‌غرب شهر یعنی از جاده تهران تا جاده هفت‌باغ قرار دارند که عمدتا هم جنگل‌های تاغزار هستند. 

در شرایطی که با کمبود زمین روبه‌رو هستیم، وقتی دولت بخواهد طرح‌های عمومی را اجرا کند، مجبور است زمین بخرد که این، به‌دلیل بالا بودن قیمت زمین، توجیه ندارد. به همین خاطر قرار شد ما یک محل معرفی کنیم که هم نزدیک شهر کرمان و هم پوشش آن تُنک (کم‌درخت) باشد تا زمین آن برای دولت آزاد بشود؛ ما هم نزدیکی فرودگاه یک بخش از جنگل تاغ به مساحت ۶۰۰ هکتار را مشخص کرده‌ایم که تقریبا از نظر پوشش متراکم نیست. در حال انجام پیگیری‌های قانونی هستیم تا این زمین آزاد بشود و آن را در اختیار اداره کل راه و شهرسازی و استانداری قرار بدهیم که صرفا برای طرح‌های عمومی شهر کرمان ذخیره بشود.

 مثلا الان بیمارستان شفا را که می‌خواهند جابه‌جا کنند، ما در این محدوده برایش زمینی در نظر گرفته‌ایم. کجای شهر ۴۰،۵۰ هکتار زمین داریم که بیمارستانی بسازیم تا برای رفت‌وآمد مردم هم مناسب باشد؟ اگر مجوزهای قانونی لازم اخذ شود، پوشش تاغ که تنک هست حذف می‌شود و برای کارهای عمومی؛ نه این‌که به اشخاص داده شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌ازای آن هم، استانداری متعهد می‌شود اعتباری تامین کند تا جنگل‌کاری اطراف شهر کرمان را توسعه دهیم. مثلا اگر ۵۰۰ هکتار از این جنگل حذف بشود، پنج هزار هکتار جنگل جدید ایجاد خواهیم کرد.

 دقیقا چقدر از جنگل تاغ حذف خواهد شد؟ در جلسه‌ی شورای گفت‌وگو از سوی معاون عمرانی استاندار عدد ۶۰۰ هکتار اعلام شد و معاون جنابعالی از ۵۰۰ هکتار اسم برد.

قرار است ۵۴۰ هکتار حذف بشود. مساحت این محدوده در کنار فرودگاه حدودا همین‌قدر است؛ البته مقداری از زمین‌های این محدوده، در گذشته از سوی مردم مورد تصرف قرار گرفته‌اند.

موافقید که ۵۰۰ هکتار از جنگل تاغ حذف شود؟

بله. من موافقم. چون این کار برای مردم و رفع نیازهای شهر انجام و باعث می‌شود به وسعت فعلی جنگل تاغ کرمان، پنج هزار هکتار دیگر افزوده گردد. شما هم نگران نباشید. ما منابع طبیعی را فدای هیچ چیزی نمی‌کنیم و اگر یک متر آن از بین برود، ۱۰ متر اضافه خواهیم کرد.

 آقای مهندس! گفته می‌شود همین الان، به دلیل خشکسالی و پایین رفتن سطح آب سفره‌های زیرزمینی، بخش زیادی از درختان جنگل تاغ کرمان در حال نابودی است. تایید می‌کنید؟

خیر. اطراف شهر کرمان ۳۷ هزار هکتار جنگل تاغ وجود دارد که کشت آن از سال ۴۶ شروع شده و آخرین کشت آن هم در سال ۸۵ بوده؛ چون شهر کرمان با این میزان جنگل تقریبا تثبیت شده است.

البته زمین برای توسعه‌ی جنگل تاغ زیاد داریم. وضعیت فعلی جنگل تقریبا پایدار است اما تاغ وقتی به سن حدود ۳۰ سال می‌‌رسد، شاخه‌های اصلی آن خشک می‌شود. عملیاتی باید انجام بدهیم که طی آن، درخت را از روی سطح خاک قطع می‌کنیم تا مجدد جوان بشوند. متاسفانه به‌دلیل کمبود اعتبار این کار اکنون انجام نمی‌شود.

خشکسالی بر زادآوری تاغ‌ها تاثیر می‌گذارد؛ چون تاغ‌ها، بذرریزی می‌کنند و درختان جدید، بین درختان فعلی ناشی از رویش همین بذرها می‌روید. وقتی بارندگی خوب داریم این رویش‌های طبیعی زیاد می‌شود. خشکسالی ولی در مورد درختان اصلی که ما آنها را پایه‌مادری می‌نامیم، تاثیر چندانی ندارد؛ خشک‌شان نمی‌کند و فقط ممکن است رشد آنها را کم
بکند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

در حوزه خدمات رسانی تفاوتی بین شیعیان و اهل سنت در کشور نیست

امروز کسی ایجاد محدودیت برای فضای مجازی را برنمی تابد/ کودکان به فضای امن مجازی نیازمند هستند

تعطیلی یک واحد معدن در کرمان به‌دلیل عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی

واگذاری زغالسنگ به دالاهو واقعیت ندارد

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

حاضریم برای صنعت مس آب به کرمان ببریم اما حاضر نیستیم از این آب برای باغات پسته استفاده کنیم

ساماندهی تردد‌ها در منطقه ثبت جهانی بیابان لوت در دستور کار است

آیا دولت روحانی خزانه خالی به رئیسی تحویل داد؟

پربازدید ها

تجمع برخی کارکنان آب و فاضلاب مقابل استانداری/ مدیرعامل آبفا پاسخ خبرگزاری دولت را نداد

بارش باران تا چهارشنبه مهمان جنوب استان کرمان است

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

ریزش مو بعد از بیماری کرونا

تعطیلی یک واحد معدن در کرمان به‌دلیل عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)