کد خبر: ۱۸۱۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
شرق نوشت:امروز روز معرفی فرمانده جدید سازمان بسیج است و قرار است سومین - پس از حسین طائب و محمدرضا نقدی- فرماندهی باشد که در زمان فرماندهی سردار محمدعلی جعفری بر سپاه پاسداران این مجموعه را هدایت و ساماندهی کند.

سردار غلامحسین غیب‌پرور که بیشتر به عنوان فرمانده سپاه فجر شناخته می‌شود، از امروز رسما بر صندلی فرماندهی این بازوی عملیاتی سپاه می‌نشیند. به همین بهانه هم کارنامه خبری و اجرائی او را از زمان جنگ تا امروز بررسی کرده‌ایم.


شناسنامه؛ صادره از شیراز
شیرازی است و دوران تحصیل و تکاپو‌های انقلابی‌اش در دهه ٥٠ جزء خوش‌ترین و ماندگارترین خاطرات زندگی‌اش است؛ آن‌طور که خودش می‌گوید: «هیچ مسجدی برای من مسجد محمدی پشت بیمارستان شیراز نمی‌شود، مسجدی با دنیایی از خاطره». خاطرات او از این ایام به سال ٥٦ برمی‌گردد که به‌خاطر شعارنویسی روی دیوارها همراه ١٣ نفر از دوستانش از مدرسه اخراج می‌شوند و دیگر مانعی برای مبارزات انقلابی سد راهشان نمی‌ماند. 

گروه ١٣نفره‌ای که به گفته او خیلی‌هاشان مثل احسان نداقی با مشت‌های گره‌کرده شهید و جمعی‌شان لندن‌نشین شدند. او در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز به عضویت در لشکر ١٩ فجر شیراز درآمد و آن‌طور که خبرگزاری فارس گزارش داده «از پیش‌کسوتان جنگ ایران و عراق است». البته اخراج او از مدرسه مانع تحصیل غیب‌پرور نشد و او دکترای مطالعات استراتژیک خود را از دانشگاه امام حسین (ع) سپاه پاسداران گرفت. 

غیب‌پرور اوایل دهه ٨٠ مسئولیت آموزشی نیروی زمینی سپاه را برعهده گرفت و پس از آن تا سال ٨٥ فرمانده لشکر ٢٥ کربلا در مازندران شد. پس از سال ٨٥ به مدت دو سال فرماندهی لشکر ١٩ فجر در فارس را برعهده گرفت و با ادغام نیروی مقاومت و زمینی، به فرماندهی سپاه استان فارس منصوب شد و بیش از ١١ سال در این منصب به خدمت پرداخت.

کارنامه؛ شیراز، حلب، بسیج
همین هفته گذشته بود - ١٧ آذرماه ٩٥- که با پیشنهاد سرلشکر سردار محمد جعفری، فرمانده سپاه پاسداران و حکمی ممهور به امضای رهبر معظم جمهوری اسلامی جانشین سردار نقدی و رئیس سازمان بسیج شد. آن‌طور که در حکم انتصاب غیب‌پرور آمده، او مأموریت دارد با ایجاد و ساماندهی مجموعه‌هایی در بسیج به «رصد فعالیت‌ها و جلوگیری از نفوذ دشمن» بپردازد. غیب‌پرور که پس از هفت سال سکانداری سردار نقدی بر بسیج جانشین او شد، ١١ سال در سپاه فجر فارس فرمانده بود. او فرماندهی است که گاه‌گداری خبرساز می‌شود و دلیلش هم صراحت لهجه‌اش مقابل طیف اصلاح‌طلب یا نزدیک به این جریان است.

او همواره خیلی صریح و بی‌رودربایستی مواضعش را علیه اموری که در راستای اعتقاداتش نباشند، بیان می‌کند؛ مثلا او پس از سخنرانی دی‌ماه سال ٩٢ علی مطهری در دانشگاه شیراز گفت: «آقای مطهری اساسا تعادل روحی و روانی ندارد. ما با این‌گونه برخوردهای سخیف مثل سنگ‌پراکنی مخالفیم و شدیدا محکوم می‌کنیم و مردم بصیر و ولایت‌مدار سناریوی پشت‌پرده این‌گونه اتفاقات را به‌خوبی می‌دانند».

رویه غیب‌پرور صراحت و سرعت است؛ شاید هم به همین دلیل بود که مهرماه سال گذشته که سرتیپ حسین همدانی، فرمانده قرارگاه امام حسین (ع) در جریان عملیات شکستن حصر یک پایگاه هوایی در اطراف شهر حلب در شمال غرب سوریه به شهادت رسید، او کمتر از دو ماه بعد جانشینش شد و به سوریه رفت تا به گفته فرمانده سپاه به وظیفه این قرارگاه که آماده‌کردن تیپ‌ها و لشکرهای مردم‌پایه و بسیج‌محور است، کمک کند. 

غیب‌پرور در حالی راهی سوریه شد که هم‌زمان سمت فرماندهی سپاه فجر فارس را نیز بر عهده داشت. همان ایام یعنی ١٦ آذرماه سال ٩٤ خبرگزاری ایرنا به نقل از یک منبع آگاه در سپاه فجر استان فارس خبر داد: «سردار غلامحسین غیب‌پرور تا برگزاری دو انتخابات مهم در کشور، با حفظ سمت به عنوان فرمانده سپاه فجر استان فارس در استان باقی خواهد ماند و بعد از برگزاری انتخابات جانشین وی برای استان فارس مشخص خواهد شد». 

همان‌طور هم شد؛ او هم‌زمان شش ماه، هم فرمانده سپاه فجر بود و هم فرمانده قرارگاه امام حسین (ع) تا اینکه مرداد ماه گذشته پست ١١ساله‌اش را به سردار سیدهاشم غیاثی، فرمانده سابق سپاه انصارالرضا (ع) استان خراسان جنوبی، سپرد. حال هم که حکم جدید فرماندهی بسیج را گرفته، هم انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری در پیش است و هم مأموریتش مقابله با نفوذ دشمن اعلام شده است.

شهرت رسانه‌ای او البته فقط به دلیل صراحت بیانش نیست بلکه به ماجرای انتشار عکس او از شبکه خبری العربیه در آذر ماه سال گذشته بر می‌گردد که این شبکه خبری عکس او را که آن روزها در حلب بود به‌جای شهید حسین فدایی منتشر کرد. اشتباه خبری العربیه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به یکی از پربیننده‌ترین خبرهای داخل ایران تبدیل شد و غیب‌پرور را در عالم خبر مشهور کرد.

مواضع: 
‌اینکه برخی می‌پندارند راه و مسیر انقلاب تمام شده یا اینکه می‌توان این مسیر را به عقب بازگرداند، ذهنیتی اشتباه است و هرگز این‌گونه نخواهد شد./ خبرگزاری ایرنا، مهر ٩٥.

تنها در دو صورت دشمنی ما و آمریکا به پایان می‌رسد، نخستین شرط، مسلمان و مقلد مقام معظم رهبری‌شدن رئیس‌جمهور آمریکا و سران اروپا و راه دوم دست‌‌برداشتن ایران از اسلام و انقلاب اسلامی است./ خبرگزاری ایسنا، دی ٩٣

‌ گرانی و بی‌کاری در این کشور وجود دارد، اما برخی می‌خواهند به‌گونه‌ای وضعیت را جلوه دهند که باید به‌دنبال منجی بگردند./ خبرگزاری مهر، اردیبهشت ٩٢

‌ هیچ‌کس با موسیقی فاخر مخالف نیست، اما بعضی از کنسرت‌ها، موسیقی فاخر نیست، مطرب‌گری است، عده‌ای که در دوران گذشته تار و تنبک داشتند، حالا لباسشان و ظاهر را عوض کرده‌اند و با همان تار و تنبک آمده‌اند که موسیقی برگزار کنند... ما مرید علما هستیم، تاکنون یک نفر از علما رفتار وزارت ارشاد را تأیید نکرده‌اند./ پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج نی‌ریز، آبان ٩٣. 

نمی‌خواهم قضایا را سیاسی کنم، اما این افرادی که حقوق‌های نجومی می‌گیرند و در ادارات ظلم کردند، کارشان کمتر از داعش نیست./ سایت خبری عصر ایران، مرداد ٩٥. 

عملکرد چهار مدیر زالوصفت و نمک‌به‌حرام را که حقوق نجومی دریافت می‌کردند، به پای انقلاب ننویسید./ خبرگزاری تسنیم، تیر ٩٥

اگر ما نسبت به مسائل سوریه بی‌تفاوت باشیم نمی‌توانیم جواب‌گوی پیامبر (ص)، امام علی (ع) و حسین‌بن‌علی (ع) در روز قیامت باشیم./ پایگاه خبری صراط‌نیوز، اردیبهشت ٩٣. 

سران فتنه نجس سیاسی هستند و با آب زمزم هم تطهیر نمی‌شوند مگر زمانی که بیایند در ساحت ملت عذرخواهی کنند./ پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج اساتید فارس، دی ٩٤

امروز دشمن به‌شدت پیچیده‌تر از گذشته عمل می‌کند و در جنگ نرم مرزها را درنوردیده و وارد منازل و اتاق‌های ما شده است./ سایت خبری شیرازه، آبان ٩٣. 

تشخیص قوی، به‌موقع و به اندازه عمل‌کردن از دیگر خصوصیت‌های مدیریت جهادی است./ خبرگزاری فارس، مهر ٩٣.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ویتامین D برای بیماران حیاتی است

گذرنامه‌های تاریخ گذشته با مهر پلیس برای اربعین اعتبار دارند

اشتغال مشمولان غایب در سازمان های دولتی و خصوصی مجاز نیست

ورزشکار کرمانی مدال برنز پاراتیراندازی با کمان را کسب کرد

میوه‌هایی برای درمان یبوست/ این داروها یبوست ایجاد می‌کنند

یارانه شهریورماه نقدی است یا کالایی؟

پیش بینی وقوع طوفان شن در شرق کرمان

بیمارستان نوریه باید حمایت شود / تعطیل کردن بیمارستان منطقی نیست

فروش بلیت پروازهای اربعین در آژانس‌ها و اپلیکیشن‌ها ممنوع شد

تغذیه نامناسب و مشکلات پوستی

پربازدید ها

نمایندگان استان کرمان از رئیس جمهور چه درخواست‌هایی داشتند؟

امام جمعه بم: محرومیت‌های شهرستان‌های شرقی کمتر از جنوب نیست+پاسخ رئیسی

رییس‌جمهور: استان جنوبی کرمان تشکیل خواهد شد/ شهرستان شدن جازموریان در دستور کار است

شرکت‌های بزرگ باید در توسعه استان کمک کنند/ سیل امسال حدود ۸ هزار میلیارد تومان خسارات به استان وارد کرده است

پیشرفت کشور را به برجام و اخم لبخند دیگران وصل نمی‌کنیم/معادن باید به دست افراد انقلابی بیفتد

تحقق اهداف دولت در کرمان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق برای استفاده از ظرفیت‌های این استان است/ شورای‌عالی معادن به فوریت علت بی‌استفاده ماندن ۲۰۰ معدن استان کرمان را بررسی کند/ هدف از سفرهای استانی ایجاد روحیه و انگیزه برای کار و تسریع در رفع مشکلات است

در دور دوم سفرها، گام‌های برتری را در جهت پیشرفت و عدالت برخواهیم داشت/ به وزرا تاکید شد اختیارات لازم به استانداران واگذار شود/ اصحاب رسانه با پیگیری روند اجرای مصوبات، دولت را در آبادانی استان‌ها یاری دهند‌

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)