کد خبر: ۱۸۱۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
نشست مشترک رییس و اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
نشست مشترک رییس و اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، اسحاق جهانگیری در دیدار با اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با تبریک ایام میلاد پیامبر (ص) و امام صادق (ع)‌ با اشاره به سابقه حضور حسن روحانی رییس جمهوری در چند دوره از مجلس شورای اسلامی گفت: من نیز دو دوره افتخار نمایندگی مردم را در مجلس شورای اسلامی داشته ام و سایر اعضای دولت نیز بعضا سابقه حضور در خانه ملت را تجربه کرده اند و تقریبا همه اعضای دولت یازدهم با دغدغه های نمایندگان مجلس شورای اسلامی آشنا هستند.

معاون اول رییس جمهوری، مجلس دوره دهم را مجلسی ویژه توصیف کرد و افزود: نمایندگان این دوره از مجلس در شرایط خاصی انتخاب شدند و انتظاری که از دولت دارند این است که دولت مسائل و مشکلات مردم را حل و فصل کند.

وی با اشاره به گلایه برخی از نمایندگان مبنی بر بی اعتنایی بعضی از دستگاه های دولتی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت احترام ویژه ای برای مجلس شورای اسلامی و نمایندگان خانه ملت قائل است و همواره در جلسات هیأت وزیران بر این موضوع تاکید می شود که باید رابطه صمیمانه و تعامل سازنده ای میان قوای سه گانه و به ویژه دولت و مجلس وجود داشته باشد.

جهانگیری در ادامه با یادآوری اوضاع منطقه و شرایط نابسامان برخی کشورها نظیر سوریه و عراق، به موقعیت و جایگاه ممتاز جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: البته برخی تلاش می کنند تا ایران را به مسائل جدیدی در منطقه وارد کنند از این رو هم دولت و هم مجلس باید تلاش کنند تا با همدلی و اتحاد از وضعیت مطلوب فعلی کشور صیانت شود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با تاکید بر لزوم مراقبت و حفاظت از برجام و دستاوردهای آن تصریح کرد: اینکه آمریکا بدعهد و با ملت ایران دشمن است موضوعاتی درست است اما نباید فراموش کنیم که از طریق برجام بسیاری از مشکلات کشور حل و فصل شد و امروز به توافقات خوبی با دنیا دست پیدا کرده ایم.

جهانگیری در ادامه افزود: اینکه شرکت بوئینگ اصرار دارد که با ما قرارداد امضا کند و خودش هم در این خصوص اطلاع رسانی می کند و می گوید دولت آمریکا اصرار دارد ما این قرارداد را امضا کنیم، همه اینها بیانگر یک واقعیت مهم است و آن اینکه ایران در منطقه نقطه قابل اعتماد است.

وی تاکید کرد که این گونه رفتارها و سخنان نشانگر آن است که: دنیا می خواهد در ایران سرمایه گذاری کند و حساب ویژه ای نیز روی جمهوری اسلامی ایران باز می کند و البته این دستاوردها و موفقیت ها مرهون هدایت های خردمندانه رهبر معظم انقلاب و پایداری و مقاومت ملت ایران است. البته اعتدال و عقلانیت حکم می کند که از این موقعیت مغرور نشویم و در عین حال از موضع خود کوتاه نیاییم بلکه از این شرایط برای پیشرفت کشور استفاده کنیم.

جهانگیری با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور همچون بیکاری، گفت: بیکاری در شرایطی است که هنوز نرخ مشارکت جامعه فعال 38 درصد و نرخ مشارکت زنان حدود 15 درصد است و این در حالی است که در تیرماه سال جاری یک میلیون و 200 هزار نفر متقاضی شغل بودند.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: اگر اقتصاد های خوب دنیا را بررسی کنیم که سالانه چه میزان فرصت شغلی ایجاد می کنند و اقتصاد ایران را با آنها مقایسه کنیم، خواهیم دید که اقتصاد ایران اگر رشد مناسبی داشته باشد می تواند فرصت های شغلی مناسب ایجاد کند. براساس تجربه برنامه سوم توسعه که موفق ترین برنامه پس از انقلاب اسلامی است، در آن دوران حدود 600 هزار شغل ایجاد شد و اگر 1 میلیون و 200 هزار متقاضی شغل وجود داشته باشد یعنی هنوز برای نیمی از آنها شغلی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: البته معتقد هستم مشکل بیکاری مشکلی غیرقابل حل نیست اما شرط حل این مشکل این است که عزم و اراده جدی در تمام کشور وجود داشته باشد.

جهانگیری اظهار داشت: متاسفانه امروز عزم و اراده برخی افراد این است که رییس جمهوری و دولت را زمین گیر کنند و متاسفانه وقتی وارد فضای سیاسی و رقابت های جناحی می شویم، مصالح ملی قربانی می شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: اگر اجماع ملی صورت گیرد و بپذیریم که اقتصاد مساله اصلی کشور است به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید اما نمی توان مدعی پذیرش این واقعیت بود که اقتصاد مهمترین مساله کشور است اما کارهایی کنیم که به ثبات و آرامش اقتصاد کشور آسیب وارد کند.

وی با تاکید بر اینکه قدرت مجلس شورای اسلامی فقط در قانون گذاری نیست، خاطرنشان کرد: قدرت مجلس بیش از قانون گذاری است و هیچ جلسه مهمی نیست که نماینده ای از مجلس شورای اسلامی در آن حضور نداشته باشد. مجلس بیش از آنکه قانون گذار باشد در ایجاد فضای مثبت در کشور موثر است و دولت نیز علاقه مند است که فضای کشور فضای کار و تلاش باشد.

جهانگیری همچنین با اشاره به برخی انتقادات نسبت به بالابودن سن تعدادی از اعضای هیات دولت گفت: شاید این انتقاد در برخی موارد قابل بررسی باشد اما وجه مثبت این موضوع این است که این افراد از تجربیات ارزشمندی برخوردارند و دیگر به دنبال مطرح شدن و جویای نام نیستند بلکه می خواهند تجربیات خود را در اختیار حل مشکلات کشور قرار دهند.

معاون اول رییس جمهوری لازمه حل مشکلات را اجماع داخلی در کشور دانست و گفت: دغدغه اصلی امروز کشور این است که برای حل مشکلات اجماع وجود ندارد. البته در سخن ادعا می شود که همه به دنبال حل مشکلات هستند اما علیه مدیران اجرایی که سرمایه های کشور هستند صبح تا شب تخریب می شود و فضایی ایجاد می گردد که انگیزه ها برای کار تضعیف می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

 ۴ میلیون و ۲۱۱ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

سیلاب ۱۳۱ میلیارد تومان به راه‌های شمال کرمان خسارت وارد کرد / ماشین‌آلات فرسوده راهداری کار را دشوار کرده است

حقوق سربازان زیاد می شود/ کف دریافتی ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان

ابلاغ دستور رئیس جمهور برای تداوم احداث سیل‌بند جیرفت

واریز سود سهام عدالت تا پایان سال

با هرگونه ترک فعل در رسیدگی به سیل‌زدگان برخورد می‌شود / حریم رودخانه‌ها از هرگونه مستحدثات پاکسازی شود

9 مصدوم و یک کشته در سانحه خودرو حامل اتباع بیگانه

احتمال برگزاری بازی ایران-عراق، بدون تماشاگر!

در حال ورود به موج جدید کرونا هستیم/ همه افراد بالای ۱۸ سال برای دریافت نوبت سوم واکسن اقدام کنند

قاتل خاموش جان دختر بچه 7 ساله کرمانی را گرفت

پربازدید ها

‌می‌خواهیم وزرا را استیضاح کنیم، اما اصلا اجازه نمی‌دهند/ می‌گویند اول دولت است/ دو سال دیگر هم می‌گویند آخر دولت است/عمده عزل و نصب‌ها به دلیل آشنایی، رفاقت و انتساب به طیف خاص آقای رئیس جمهور است/ دولت کارش بلد نیست و برنامه‌ای ندارد

از دیروز که بحث احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا مطرح شده هیچ کس اعلام نکرده که کفن می‌پوشد و به خیابان می‌آید

نقدها به سفر رئیس جمهور به روسیه، نقد رئیسی نیست

طرح صیانت در سکوت خبری در حال تبدیل به قانون است؟

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۲ نظر)

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۵ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۵ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)