کد خبر: ۱۸۱۷۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره

۸۵ سال قبل، با فرارسیدن زمستان، حکومت تدابیر تازه‌ای برای رفاه حال مردم پایتخت و گرمایش خانه‌هایشان به کار گرفت. بلدیه تهران در ۲۵ آذر ۱۳۱۰ طی اعلانی در روزنامه اطلاعات از سویی خیال مردم پایتخت‌ را با تعیین قیمت و نیز مشخص کردن مراکز توزیع، از بابت تهیه ذغال مصرفی راحت کرد و از سوی دیگر به محتکران هشدار داد که در صورت احتکار ذغال با آن‌ها به شدت برخورد خواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از «تاریخ ایرانی»، اعلان مذکور به شرح زیر است:

«از طرف بلدیه طهران

برای رفاه اهالی پایتخت کلیه ذغال‌های وارده به شهر در نقاط معینه ذیل:

دروازه شمیران کاروانسرای صدرالله - میدان بلدیه جنب باغ فردوس - میدان محمدیه کاروانسرای میرزا رضا - کاروانسرای جنب دروازه قزوین تحت نظر مامورین بلدیه به معرض فروش خواهد رسید و برای آسایش اشخاص بی‌بضاعت فعلا در داخل شهر چهل شعبه جهت خرده‌فروشی ذغال تعیین شده که یومیه مقدار کافی ذغال به آن نقاط توزیع می‌شود (ذغال سرندکرده را از قرار چارکی ده‌ شاهی و خاکه‌ذغال را از قرار چارکی سیصد دینار به فروش برسانند) و همیشه ذغال در این نقاط موجود خواهد بود. خانه‌دارها هم می‌توانند با تحصیل جواز از سرویس ارزاق و اصناف بلدیه از چهار مرکز عمده‌فروشی فوق‌الذکر جهت رفع احتیاج خود ذغال خریداری نمایند. ذغال معمولی ری پنج قران و ده‌ شاهی و ذغال سمنانی و رشتی از قرار یک ری شش قران. ضمنا به استحضار اهالی می‌رساند که ذغال به مقدار کافی در شهر موجود و بلدیه اقدامات مقتضیه به عمل آورده که همه‌ روزه مقدار کافی وارد می‌شود و به‌هیچ‌وجه جای نگرانی نخواهد بود. چنانچه اشخاص از قبیل دلال و علاف و کاروانسرادار ذغال احتکار کرده باشند در صورتی که ذغال موجودی خود را به سرویس ارزاق و اصناف بلدیه در ظرف چهل و هشت ساعت اطلاع ندهند از طرف بلدیه ذغال‌های محتکرین به نفع اشخاص بی‌بضاعت ضبط و تقسیم خواهد شد و اشخاصی هم که از وجود انبارهای محتکرین، سرویس ارزاق را مطلع نمایند خرواری دو تومان از قیمت همان ذغال حق کشف دریافت خواهند نمود.

چهل شعبه که با نصب اعلان مخصوص برای خرده‌فروشی ذغال تعیین شده:

ناحیه شمال شرق بلدی ده شعبه

چهارراه سید علی - گذر شیخ سیف‌الدین - سرتخت بربری‌ها - خیابان پستخانه - خیابان دوشان‌تپه - دروازه‌ شمیران - سرچشمه - خیابان منوچهری - خیابان چراغ برق پامنار.

ناحیه جنوب شرق بلدی سیزده شعبه

امامزاده یحیی - خیابان ماشین - بازار عباس‌آباد - خیابان حاج ابوالفضل - سراب منگل - میدان کهنه - سرپولک - باغ ایلچی - بازار مروی - باغ فردوس - چهارسوق بزرگ - بازارچه سعادت - محله کلیمی‌ها.

ناحیه شمال غرب بلدی شش شعبه

چهارراه وزارت جنگ - خیابان یوسف‌آباد - بازارچه کربلایی عباسعلی - چهارراه آقا شیخ هادی - تکیه سنگلج - گلوبندک.

ناحیه جنوب غرب بلدی یازده شعبه

بازارچه آقا شیخ هادی - گذر وزیر دفتر - بازارچه مینو - خیابان امیریه - خیابان جنت گلشن - خیابان گمرک - گذر قلی - خیابان جلیل‌آباد - پاچنار - تکیه چاله حصار.

نمره ۱۲۲۴۳ نمره اعلان ۲۶۸۸ (بلدیه تهران)
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدیرکدام شرکت معدنی بازداشت شده است؟

متاسفانه هم مردم و هم مسئولین به یک نوع عادی انگاری رسیده اند/انار، سیرجان و شهربابک در وضعیت قرمز

لزوم تحلیل جامعه‌شناختی و روانشناختی از نقش عنصر دین در دفاع مقدس

در حوزه خدمات رسانی تفاوتی بین شیعیان و اهل سنت در کشور نیست

امروز کسی ایجاد محدودیت برای فضای مجازی را برنمی تابد/ کودکان به فضای امن مجازی نیازمند هستند

تعطیلی یک واحد معدن در کرمان به‌دلیل عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی

واگذاری زغالسنگ به دالاهو واقعیت ندارد

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

حاضریم برای صنعت مس آب به کرمان ببریم اما حاضر نیستیم از این آب برای باغات پسته استفاده کنیم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)