کد خبر: ۱۸۱۸۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان:
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: 40 درصد بنگاه های تولیدی این استان بیشتر از تقاضا تولید می کنند که این مشکل با یافتن بازارهای خارجی و انجام صادرات قابل حل است.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: 40 درصد بنگاه های تولیدی این استان بیشتر از تقاضا تولید می کنند که این مشکل با یافتن بازارهای خارجی و انجام صادرات قابل حل است.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، عباس جبالبارزی در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی بر مبنای عرضه و تقاضا ایجاد نشده و بدهی معوق آنها در طول سال‌ های گذشته 10 برابر شده که همین مسئله موجب نیمه راکد شدن این بنگاه ها شده است. 

وی ادامه داد: مدیران این بنگاه ها باید در صورتی که بنگاه توجیه اقتصادی ندارد، آن واحد را تعطیل و یا تغییر کاربری دهند و یا اینکه به دنبال شریک و سرمایه گذار باشند.
وی خاطرنشان کرد: راه حل این مشکل صادرات و تشکیل شرکت های مدیریت صادرات توسط بخش خصوصی برای یافتن بازارهای خارجی است تا حلقه ‌ای بین تولیدکننده و مصرف کننده باشند. 

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان با اشاره به افزایش سهم مالیات این استان در بودجه 96 افزود: واحدهای صنعتی همچنان با مشکل کمبود تقاضا روبرو و مسئله رکود برطرف نشده است و اگر قرار باشد سهم مالیات استان کرمان به جای 10 درصد (که همین هم قابل قبول نیست) 30 درصد افزایش یابد شرایط از این هم بدتر خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه در ابتدا طرح رونق تولید برای کمک به هفت هزار و 500 بنگاه صنعتی راکد و نیمه راکد در نظر گرفته شد گفت: این طرح در اجرا دچار معایبی شد و بخش‌ هایی از آن عملی نشد. 
عباس جبالبارزی با اشاره به مزایای طرح رونق تولید عنوان کرد: در این طرح افراد دارای چک برگشتی و بدهی معوق می توانستند از تسهیلات استفاده کنند در حالی که در گذشته اینگونه نبود که باید از این اقدام تقدیر کرد.

وی به معایب اجرای طرح رونق تولید اشاره و ادامه داد: نوبخت معاون رئیس جمهور در ابتدای سال نرخ تسهیلات این طرح را ارزان و 10 درصد اعلام کرد اما در آیین نامه، همان نرخ شورای پول و اعتبار یعنی 18 درصد در نظر گرفته شد و سپس اعلام کردند که اگر سازمان مدیریت و برنامه ریزی منابعی به عنوان یارانه به این طرح اختصاص دهد آن را اعمال می کنند که به گفته رئیس کل بانک مرکزی چندان نباید روی آن حساب کرد.

جبالبارزی افزود: بسیاری از بانک ها به افراد دارای چک برگشتی و یا بدهی معوق که شامل دریافت تسهیلات این طرح می شوند اعتماد ندارند و به همین دلیل در مواردی به ویژه در مورد وثیقه ها سختگیری می کنند که درخواست داریم بانک ها محل بنگاه‌ ها را نیز به عنوان وثیقه بپذیرند تا روند ارائه تسهیلات روان تر شود. 

وی خاطرنشان کرد: بعضی افراد نیز اذعان دارند بانک ها با ارائه این تسهیلات بدهی معوق آنها را تسویه می کنند و در واقع در بسیاری از بانک ها جابه جایی انجام گرفته و سرمایه در گردش به بنگاه ها تزریق نشده است.
وی به نرخ بالای بهره بانکی اشاره و تصریح کرد: توصیه می کنیم در صورت نیاز به منابع مالی از شریک استفاده کنید و تا می توانید وام نگیرید زیرا نرخ بهره بانکی در کشور ما قابل مقایسه با کشورهای رقیب نیست. 

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه با وجود همه اصرار دولت و بخش خصوصی، بانک ها در اجرای طرح رونق تولید، عملکرد مطلوبی نداشتند گفت: تاکنون 322 مورد تسهیلات این طرح به ارزش 2 هزار و 279 میلیارد ریال پرداخت شده که از نظر تعداد 3.49 درصد و از نظر مبلغ پرداختی 3.47 درصد کل تسهیلات این طرح در کشور است. 

امین غفاری نژاد افزود: حساسیت این طرح به بدنه بانک‌ ها منتقل نشده و بانک ها برای ارائه این تسهیلات 30 مورد مدرک از متقاضی درخواست کردند که همین موضوع موجب ریزش تعداد متقاضیان استفاده از این تسهیلات شد. 
وی خاطرنشان کرد: آئین نامه بانک ها در پرداخت تسهیلات بسیار با یکدیگر متفاوت است و متاسفانه دستورالعمل های متفاوت بانک ها متقاضیان را سردرگم و سلیقه‌ ای عمل کردن کار کارشناسی را سخت می کند.

در این نشست که با حضور نماینده اداره کل امور مالیاتی استان، مشکلات و مسائل این بخش مطرح و امکان استفاده از مزیت های مواد 31 و 35 قانون رفع موانع تولید بررسی شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دلیل ردصلاحیت لاریجانی، تحصیلات تکمیلی دختر او در سال ۸۶ است

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار می‌شود

فضای جدید سیاسی کشور امیدبخش است/ امروز بیرق در دست شماست و دشمن در حال عقب نشینی است

رئیس شورای شورای شهر: بهترین گزینه را برای شهرداری کرمان انتخاب کردیم/ ادعای عضو شورای شهر: شهر کرمان را با بحران تحویل گرفتیم

هشدار یک استاد دانشگاه درباره طغیان مجدد کرونا در برخی استان‌ها

مجلس محرمانه‌ها

فضاسازی آمریکائی ها درباره «توسل به گزینه جایگزین»

تحریم‌ها را بردارند تا به مذاکره برگردیم

قالیباف: قصد مسدودسازی اینستاگرام را نداریم

فارس: احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)