کد خبر: ۱۸۱۹۱
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹
ارسال به دوستان
ذخیره
میدل ایست آی:
هزاران کامپیوتر در مقر اداره کل هواپیمایی کشوری عربستان به علت پاک شدن اطلاعات مهم، تخریب شده و برای چند روز از کار افتادند. بسیاری از شرکت های امنیتی اینترنت گفته اند این حملات توسط هکرها با استفاده از یک ویروس به نام "شامون" ایجاد شده است که احتمالا با دولت ایران در ارتباط است.

میدل  ایست آی نوشت: این ماه، بلومبرگ گزارش داد که طی دو هفته گذشته هکرهای دولتی با یک سری حملات مخرب در عربستان سعودی، از طریق پاک کردن داده ها در فرودگاه ها و هدف قرار دادن اهداف دیگر قصد ایجاد اختلال در این کشور را داشته اند. بر اساس این گزارش، هزاران کامپیوتر در مقر اداره کل هواپیمایی کشوری عربستان به علت پاک شدن اطلاعات مهم، تخریب شده و برای چند روز از کار افتادند. بسیاری از شرکت های امنیتی اینترنت گفته اند این حملات توسط هکرها با استفاده از یک ویروس به نام "شامون" ایجاد شده است که احتمالا با دولت ایران در ارتباط است.

به گزارش «انتخاب»، دو فرضیه ممکن است این حملات را توضیح دهد. فرضیه اول: ممکن است این عملیات توسط یک کشور خارجی با هدف تشدید تنش بین ایران و عربستان سعودی ایجاد شده باشد. در واقع می توان به امکان دخالت اسرائیل فکر کرد، چرا که اسرائیل تا حد زیادی می تواند پس از این حادثه از تبعات آن بهره مند شود. 

یک مدیر در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن اظهار داشت که هر کسی که این حمله را تدارک دیده آن را به قصد تاثیر بر توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی، عملیاتی کرده است. در همین حال، مهم است که به یاد داشته باشید که اسرائیل پیش از این سابقه چنین عملیات هایی را داشته است. در سال 2010، اسرائیل با همکاری آمریکایی ها به تاسیسات غنی سازی هسته ای ایران با استفاده از ویروس استاکسنت حمله کرد. 

فرضیه دوم: با توجه به گزارش های اولیه از یک منبع عربستانی که به وضوح می توان مغرضانه باشد، "شواهد دیجیتال" نشان می دهد که حملات از ایران سرچشمه گرفته است. 

اما رئيس جمهور ایران، حسن روحانی، به دنبال کاستن از تنش ها در عرصه روابط بین المللی است. او نیاز به یک محیط صلح آمیز برای ایران دارد تا ابهام بین المللی اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و پایان دادن به رکود شدید اقتصادی را میسر سازد و منافع حاصل از کاهش تحریمها را به حداکثر برساند. تحقق توافق هسته ای بین ایران و قدرتهای جهانی، به اصطلاح طرح جامع اقدام مشترک (JCPOA)، موجب تقویت روحانی و موقعیت فعلی وی در ایران شده است. برای تضعیف موفقیت نیروهای میانه رو، عناصر تندرو در ایران درصدد ایجاد یک بحران در سیاست خارجی برای دولت روحانی هستند. درگیری روحانی و دولت او در یک بحران سیاست خارجی احتمالا شانس تقویت اقتصادی را از دولت میانه رو سلب می کند و موجب کاهش شانس او برای انتخاب مجدد به عنوان رئيس جمهور در ماه مه خواهد شد.

این ویروس شامون، همان ویروسی است که شرکت نفت سعودی آرامکو در سال 2012 از آن آسیب دید. این ویروس به سرعت در سراسر یک شبکه گسترش یافته و باعث تخریب می شود و مانند نسخه دیجیتال از یک آتش سوزی عمل می کند. یک سند محرمانه از آوریل 2013، نوشته شده توسط آژانس امنیت ملی آمریکا توسط ادوارد اسنودن فاش شد که به طور مستقیم ایران را متهم می کرد. این گزارش مدعی بود، حمله مخرب سایبری ایران علیه شرکت آرامکو عربستان در ماه اوت سال 2012، که طی آن داده ها بر روی دهها هزار کامپیوتر نابود شد، اولین حمله این ویروس بوده است. البته ایران نیز پیش از این به دلیل حملات سایبری مورد حمله قرار گرفته بود و در جهت تقویت توان خود در این زمینه سرمایه گزاری های بسیاری کرده بود. در گذشته، حوادث مشکوکی از این دست با هدف تخریب روابط خارجی ایران وجود داشته است.

در سال 2001، مذاکرات پشت پرده بین دولت های ایران و آمریکا، برای یافتن راههای همکاری در افغانستان به طور جدی شروع شد. رایان کروکر، یک دیپلمات آمریکایی که پیش از این در ایران زندگی کرده بود و فارسی صحبت می کرد، تیم ایالات متحده در آن مذاکرات را رهبری می کرد. وی کی گوید این یک دوره بی سابقه پس از انقلاب ایران بود، دوباره، یک گفت و گو میان آمریکا و ایران در یک موضوع خاص که در آن ما منافع مشترک زیادی داشتیم، شکل گرفت و همکاری بین دو کشور برای سرنگونی طالبان به اوج خود رسید.

در تلاش برای ایجاد دولت جدید افغانستان، نقش ایران بسیار مهم بود. جیمز دابینز، رهبر هیئت نمایندگی ایالات متحده در افغانستان، شرح و تفصیل نقش جواد ظریف را اینگونه شرح داده است: ظریف برای دستیابی به موفقیت نهایی تلاش بسیاری کرد، که بدون آن ممکن بود حکومت کرزی هرگز تشکیل نشود.

رئيس جمهور اصلاح طلب ایران تلاش زیادی برای بهبود روابط ایران و آمریکا انجام می داد اما ناگهان در تاریخ 4 ژانویه 2002، ایران به همدستی برای قاچاق یک محموله بزرگ سلاح برای حکومت خودگردان فلسطین متهم شد. اما نکته این بود که روابط بین ایران و تشکیلات خودگردان فلسطین در آن زمان بسیار سرد بود، چرا که یاسر عرفات در طول جنگ هشت ساله با ایران از عراق حمایت کرد و بعد، زمانی که او پیمان اسلو را با اسرائیل در سال 1993 به امضا رساند، ایران تمام حمایت ها از سازمان آزادی بخش فلسطین را قطع و آن را به خیانت متهم کرد.

دولت اصلاح طلب ایران اتهام قاچاق محموله سلاح را انکار کرد. حتی برخی روزنامه های اسرائیلی نیز مدعی شدند که این اتهام پایه و اساس محکمی ندارد. اما چند هفته بعد، جورج بوش ایران را محور شرارت نامید و هفت سال خطرناک در روابط ایران و آمریکا آغاز شد. واشنگتن پست بعدها گزارش داد اتهام همکاری ایران در قاچاق اسلحه به فلسطین طرحی برای بر هم زدن روابط ایران و آمریکا بوده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شرایط برای فعالیت خانم‌ها انعطاف پذیر‌تر باشد/ در سطح استان‌ها اولین مرکز رشد بانوان در کرمان ایجاد شد/ کمتر از ۲۵ درصد از هیئت علمی دانشگاه‌ها خانم هستند/ مدل فعالیت اجتماعی و اقتصادی برای بانوان تعریف نشده است/۱۰ درصد مدیر عامل ها خانم هستند

زنان کرمانی در زمینه مشارکت اجتماعی رتبه اول کشوری را دارند/ استان کرمان در زمینه مشاغل خانگی رتبه اول کشور را دارد

تنها ۱۴ درصد از پژوهشگران، زن هستند/ بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان خلاق دختر بودند/آب محدودیت زاترین عامل توسعه کرمان است/ بعد از خوزستان بیشترین مصرف آب سرانه را در کرمان داریم

توسعه اقتصادی بدون مداخله بانوان در اقتصاد امری غیر ممکن است/ در حوزه کارآفرینی چالش اصلی مهارت است/مرکز رشد بانوان به معنی جدا شدن حوزه کسب و کار بانوان از آقایان نیست

انتقاد به کارت بازرگانی فرار به جلو است/ وقتی صادرکننده رسمی وارد کار نشود، امکان سوءاستفاده وجود دارد/اتاق سختگیری می کند، و بقیه سازمان‌ها سیستم خود را به‌روز کنند

نظام بانکی اصلاح شود و از فساد و رانت جلوگیری شود/دولت با نظارت مستقیم بر استانداری ها نگذارد برخی مسائل به قوه قضائیه رسیده شود/ پزشکان طب سنتی و سفارشات اسلام را فراگیرند/ مانند جبهه و جنگ باید بکوشیم نسل جوان کشور را زیاد کنیم/ مسئولان در بحث قیمت و خرید خرما نظارت کنند/ اقتدار ایران اسلامی حتی بر انگلیس و آمریکا هم سایه انداخته است/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ بیمه کشاورزی، در بحث خشکیدگی خرما جبران خسارت کند/بیمارستان کوهبنان نیاز به امکانات بیشتر دارد

کمبود مرغ داریم/ دارو‌ها یا چینی اند و یا کیفیت قبل را ندارند/ آمار تلفات در مرغدرای‌ها زیاد است/ ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها وارد می‌شود

برخی رشته ها که بازار کار خوبی نداشتند حذف شدند/ رشته معماری در اردیبشهت 99 حذف می شود

برداشت پسته از اوایل مهر شروع خواهد شد/ پیش بینی محصول پسته برای استان کرمان ، 126هزار تن است

آلارم مصرف مواد مخدر صنعتی در استان به صدا در آمده است/ وظیفه ذاتی دستگاه‌ها است که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند/در مدارس، دانشگاه‌ها و خوابگاه هایمان حداقل دیگر نباید اعتیاد داشته باشیم/ آموزش و پرورش بگوید آیا هزینه‌ای که می‌کند در کاهش اعتیاد در بین دانش آموزان موثر بوده است/ پیشرفت ۹۵ درصدی کمپ ماده ۱۶ سپاه / کمپ ماده ۱۶ بانوان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را راه اندازی می‌کنیم

پربازدید ها

نظام بانکی اصلاح شود و از فساد و رانت جلوگیری شود/دولت با نظارت مستقیم بر استانداری ها نگذارد برخی مسائل به قوه قضائیه رسیده شود/ پزشکان طب سنتی و سفارشات اسلام را فراگیرند/ مانند جبهه و جنگ باید بکوشیم نسل جوان کشور را زیاد کنیم/ مسئولان در بحث قیمت و خرید خرما نظارت کنند/ اقتدار ایران اسلامی حتی بر انگلیس و آمریکا هم سایه انداخته است/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ بیمه کشاورزی، در بحث خشکیدگی خرما جبران خسارت کند/بیمارستان کوهبنان نیاز به امکانات بیشتر دارد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۳ نظر)