کد خبر: ۱۸۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش نهایی حادثه سمنان باید تکمیل شود| استعفای مدیرعامل راه‌آهن به درستی انجام شد
استیضاح حق مجلس است اما استفاده درست از این حق نیازمند پرهیز از نگاه سیاسی و رویکردهای احساسی است.

شادمهر کاظم زاده عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به قرائت گزارش این کمیسیون درباره سانحه ریلی پنجم آذرماه سال جاری در استان سمنان به خبرآنلاین گفت: گرچه نمی توان از آثار و تبعات این سانحه صرفنظر کرد اما باید بگویم استیضاح یک وزیر با حدود 60 هزار پرسنل برای یک خطای انسانی راهکار درستی برای حل اینگونه مشکلات نیست.

این نماینده مجلس دهم با تاکید بر حق نمایندگان مجلس برای استیضاح وزرا گفت: این حق بر کسی پوشیده نیست و این قانونا از وظایف نمایندگان است منتها استیضاح در فضای سیاسی و با رویکرد احساسی، کار مناسبی نیست.

به گفته کاظم‌زاده وزارت راهو شهرسازی حدود 60 هزار نفر نیرو دارد بنابر این اگر برای خطای عملکردی یکی از این نیروها وزیر را استیضاح کنیم کمکی به بهبود فرآیندها نخواهد شد.

وی افزود: بحث فعلی این است که وزیر باید پاسخگو باشد اما این پاسخگویی باید در مسیر ایجاد اصلاحات در فرآیندها و بهبود عملکرد کلی باشد. ما باید کاری کنیم که از تکرارچنین اتفاقات و مشکلاتی پیشگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: قطعا بحث استیضاح وزیر به صحن خواهد آمد اما به طور منطقی اگر بخواهیم نظر بدهیم این است که در حال حاضر جزییات اتفاق در حال روشن شدن است و ما باید در نظر داشته باشیم که این استیضاح چه تاثیری در آینده خواهد داشت.

کاظم‌زاده افزود: برخی از نمایندگان بعد از قرائت گزارش درخواست استیضاح داشتند اما خیلی از نمایندگان معتقد هستند باید موضوع به صورت منطقی و واقع بینانه بررسی شود. به صرف اینکه یک نفر در یک سازمانی مرتکب خطایی شد، وزیر را بازخواست کردن به نظر منطقی نمی آید. اگر موضوع پاسخگویی مدیر واحد مربوطه بود که استعفای مدیرعامل راه‌آهن به درستی انجام شد و آثار مثبت عمومی و اجتماعی آن را هم دیدیم.

وی گفت: در دولت قبل هم این اتفاقات رخ داد متاسفانه در زمان وزرای قبل هم سقوط هواپیما و تصادفات جاده ای و و ریلی پیش آمد، اما بعد از این رخدادها باید به این سمت حرکت کنیم که ساختار و اشکالات را بررسی کنیم تا از تکرار آنها پیشگیری شود. باید دید چه عاملی باعث این اتفاقات است. در این گزارش عامل اصلی خطای انسانی بوده بنابراین می توان راهکارهایی برای جلوگیری از بروز این تخلفات پیدا کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرآنلاین مبنی بر اینکه آیا تضمینی وجود دارد که با استیضاح و تغییر وزیر فعلی راه و شهرسازی دیگر این اتفاق تکرار نخواهد شد؟ گفت: این سوال را می توان از دو جنبه پاسخ داد. اینکه ما بگوییم هیچ وزیری نباید استیضاح شود به نظر بنده درست نیست. اما وزیر را باید برای موضوعاتی که در راستای حل مشکلات کلان و بزرگ است استیضاح و بازخواست کرد تا ساختار و شرایط آینده اصلاح گردد.

وی ادامه داد: اما از نگاه دوم ما معتقدیم موضوع کاملا بررسی شده و گزارش دقیق به کمیسیون آمده است اما اشکال به شخص وزیر برنمی گردد.

وی در پایان تاکید کرد: اگر ما منظورمان این است که در بخش مشکل دار باید اصلاحاتی صورت گیرد این خواسته با تغییر مدیرعامل راه آهن و استعفای او باید پیگیری شود اما اگر بر اساس گزارش بررسی شخص وزیر عامل بروز این مشکل بود باید از وزیر استضاح کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

آب سرد مرکز پژوهش‌های مجلس روی سر طراحان تقسیم استان: این طرح با سیاست‌های کلی نظام و تجربه جهانی مغایرت دارد/ بی‌توجهی نمایندگان جیرفت و بم به تلاش گفتارنو برای اخذ نظرات آنان درباره تقسیم استان

پربازدید ها

آب سرد مرکز پژوهش‌های مجلس روی سر طراحان تقسیم استان: این طرح با سیاست‌های کلی نظام و تجربه جهانی مغایرت دارد/ بی‌توجهی نمایندگان جیرفت و بم به تلاش گفتارنو برای اخذ نظرات آنان درباره تقسیم استان

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)