کد خبر: ۱۸۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان در نشست خبری جشنواره سفره‌ ایرانی مطرح کرد
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان گفت: روزمرگی الان نیست و قدری بی انصافانه است. با روی کارآمدن دولت تدبیر امید واقعا تحولاتی در گردشگری اتفاق افتاده که قابل مقایسه با قبل نیست. در یک و نیم سال اخیر اذعان می‌کنم به اندازه ی همت همین همکاران و مجموعه عالی استان به اندازه ده سال کار شده است.


گفتارنو/ محبوبه فیروزآبادی: 

جشنواره سفره ایرانی بهانه ای شد تا پس از مدت‌ها مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان در مقابل رسانه‌های استان قرار گیرد.
محمد جهانشاهی معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان که در این نشست خبری محمود وفایی مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان را همراهی می‌کرد، با بیان این که خوشحالیم که بعد از مدت‌ها در جمع اصحاب رسانه در استان کرمان هستیم اذعان کرد: کم سعادتی خانواده میراث بود اما به فال نیک می‌گیریم.

آبگوشت امام حسینی را ثبت می‌کنیم
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان در این نشست با اشاره به تلاش‌هایش برای گرفتن میزبانی این جشنواره گفت: پس از منطقه بندی، قرار بود استان یزد مرکز منطقه 5 باشد و کرمان و سیستان در این جشنواره به عنوان مهمان شرکت کنند. با توجه به این که همه‌ی شواهد تاریخی گواه بر این است که استان کرمان همیشه معین منطقه جنوب‌شرق بوده و کانون تحولات اجتماعی و فرهنگی بوده و به دلایل متعدد فرهنگی و مردم‌شناسی حق کرمان این بود که مرکزیت داشته باشد. ما با چنین استدلال‌هایی این شرایط را فراهم کردیم که این اتفاق بیافتد. 

محمود وفایی با بیان این‌که هدف این جشنواره ترویج فرهنگ استفاده از غذاهای سنتی است، افزود: قشر جوان و خانواده ها به دلیل اینکه نتوانستیم این فرهنگ را ترویج دهیم رو به غذاهای فست فودی اورده اند که هیچ هماهنگی با فرهنگ ما ندارد.

وفایی با اذعان به این که سفره ایرانی یکی از ظرفیت های اصلی گردشگری است که نقش ان کمرنگ شده است، یادآور شد: گردشگر به دوعنصر مهم یکی اقامت ودیگری غذا که یک خرده فرهنگ چشیدنی است توجه می‌کند.

او ابگوشت امام حسینی را یکی از اصیل ترین غذاهای استان معرفی کرد وگفت : باید ان را به ثبت برسانیم.همچنین شیرینی های پنج گانه استان شامل قوتو، کلمپه، کماچ سن، مسقطی سیرجان، سوهان زرند نیز باید به ثبت برسند. 

انتقاد روزمرگی منصفانه نیست
هرچند که محمود وفایی همان ابتدای کار از خبرنگاران خواست تا پرسش‌هایشان را محدود به جشنواره سفره‌های ایرانی کنند اما بیان این جمله از سوی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی مبنی بر این‌که برای  رتبه چهارم مقاصد گردشگری هدفگذاری کرده‌ایم، سبب شد تا خبرنگار گفتار نو با بیان این که برخی فعالان صنعت گردشگری استان معتقدند که سازمان میراث فرهنگی استان دچار روزمرگی شده و هیچ ابتکار عمل و خلاقیتی ندارد، بپرسد در چنین فضایی تحقق رتبه چهارم مقاصد گردشگری کشور چقدر واقع بینانه است؟

وفایی در پاسخ گفت: روزمرگی الان نیست و قدری بی انصافانه است. با روی کارآمدن دولت تدبیر امید واقعا تحولاتی در گردشگری اتفاق افتاده که قابل مقایسه با قبل نیست. در یک و نیم سال اخیر اذعان می‌کنم به اندازه ی همت همین همکاران و مجموعه عالی استان به اندازه ده سال کار شده است.

او با بیان این‌که با روی کار آمدن دولت یازدهم، فرصتی فراهم شد که گردشگری کشور تکان بخورد، افزود:  استان کرمان بیش‌از گذشته خودش را معرفی کند. 
او البته این را هم اضافه کرد: با توجه به جذابیت‌های کرمان البته هنوز راه زیادی دارد تا رسیدن به جایگاه شایسته برسد.

انتشار تعداد 5 میلیون گردشگر خارجی اشتباه رسانه ای بود

وفایی در پاسخ به سوال دوم گفتار نو در خصوص انتشار آمارهای ضد و نقیض در حوزه‌ی گردشگری استان که آخرینش آمار مربوط به تعداد گردشگران خارجی بود، گفت: انتشار تعداد 5 میلیون گردشگر خارجی اشتباه رسانه ای بود. 

او با بیان این‌که من مشکل آماری را تایید می‌کنم، اظهار داشت: ما در مجموعه اطلاعات و آمارهایی که در موضوعات مختلف ارایه می‌شود تناقض‌هایی را شاهد هستیم. یک سیستم یکپارچه منسجمی نداریم و چندین ارگان همزمان یک سری آمار ممکن است بدهند. 

وفایی خاطرنشان کرد: از سال گذشته سعی کردیم با ایجاد یک واحد آمار مجزا و مرتبط در حد امکان اطلاعات سازمانی را رصد و نزدیک به صحت کنیم. 

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان به صراحت گفت: در بحث گردشگران خارجی نمی‌توانم آمار دقیق بدهم چون همه امار ما از از مراکز رسمی است. چون مثلا گردشگر خارجی آمده کرمان با یک نفر آشنا بوده و رفته خانه‌اش. منظورم این است آنچه که الان ما منتشر می کنیم منطبق با آمار واحدهای رسمی است . البته گردشگر خارجی ما قریب به 30 هزار نفر است. 

شاید بعضی مسایل راهش سکوت باشد

محمد لطیف‌کار سردبیر هفته نامه فردای کرمان در ادامه با اشاره به این‌که اخیرا موضوع تردد در کویر حاشیه ساز شد، پرسید: چرا برای تدوین این موضوع که چه مسیرهایی بروند کار جدی و با سرعت انجام نمی‌شود؟ گزارش‌هایی در خصوص تخریب کویر منتشر شد. چرا میراث سکوت کرد؟
جهانشاهی در پاسخ گفت: روی تخریب‌ها راجع به آفرود گفتیم که در حریم نبوده اما با این شکل برگزاری موافق نبودیم.  او البته این را هم اضافه کرد: شاید بعضی مسایل راهش سکوت باشد تا ما به یک مسیر بهتر برسیم.  انتشار عکس‌های تخریب  کار درستی نیست. اخیرا ضوابط لوت ابلاغ شده که میراث متولی خواهد بود. 

جهانشاهی افزود: کویر لوت بزرگترین سایت جهانی است که بین سه استان قرار دارد و  ورودی‌هایش متفاوت است. اما کرمان اصلی ترین درگاه کویر است. او یادآور شد: مکاتبه کردیم مقررات آمد و شد خودروهای شاسی بلند اعلام ‌شود. 

سردبیر هفته نامه استقامت  البته پرسش‌های دیگری در خصوص  وضع آزار دهنده فضای سبز در اماکن میراثی  هم چون  باغ شازده، موزه هرندی و ...  و کم‌کار میراث در این خصوص، همچنین در خصوص این‌که  قنات جوپار ثبت شده اما در موردش کار و اقدام خاصی انجام نمی‌شود، پرسید که بی جواب ماند. 

آشپزها غذای کرمانی بلد نیستند
سعید امیرمحمدی سردبیر هفته نامه عصر باور هم پرسید: اقامتگاه های کرمان چه مقدار غذاهای کرمانی ارایه می‌کنند که البته ارگانیک باشد؟ و پاسخ شنید: بیش از 85 درصد منو رستوران‌ها  بیش از 15 غذا نیست.  یعنی منوها کاملا تکراری است. 85 درصد آشپزهای ما غذای محلی بلد نیستند و ارایه نمی‌کنند. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اقتصاد کشور به‌دلیل تورم به‌شدت ملتهب است/ توصیه من همیشه اتخاذ تصمیمات سخت بوده / باید راهی پیدا کرد که مانع از وقوع سیل شد/ من هیج زمانی را به اندازه امروز خطرناک نمی‌بینم

وزیر کشور حکم شعرباف را صادر کرد

۹۴ درصد افراد بالای ۶۰ سال، ۷۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۶۷.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال واکسینه شده اند

۱۸ استاندار در نوبت رأی اعتماد/ وحیدی: انتخاب استانداران طولی نمی‌کشد

زلزله در زرند/ تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند/ فرماندار زرند به گفتارنو: اعزام تیم‌های ارزیاب به نقاط مختلف شهرستان

انتظارات از دولت باید منطقی باشد/ دولت جدید تغییرات را سریعتر انجام دهد/ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

واکسیناسیون بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان استان کرمان

افشای جزئیاتی از یک قتل ناموسی در رفسنجان

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

بولتن تصویری اخبار روزانه- بیست و یکم مهرماه

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)