کد خبر: ۱۸۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
آیا نوشتن از محرومیت‌های جنوب کرمان پایان می‌یابد؟
جاده خاکی و صعب العبور، نبود آب آشامیدنی سالم، خشکسالی و نبود اعتبار برای مرمت لایروبی قنوات، عدم وجود درمانگاه و ... از جمله مشکلاتی بود که مردم روستای چاه ابراهیم و روستاهای اطراف به آن اشاره کردند.

زمانی که وارد جاده خاکی شدیم من و هیچکدام از همکاران رسانه ای فکرش را هم نمی کردیم که قرار است چه مسیر طولانی را در این بیابان که در انتهای حوزه استحفاظی استان کرمان و در فاصله کمی از سیستان و بلوچستان قرار دارد، طی مسیر کنیم.

بعد از پیمودن 75 کیلومتر مسیر خاکی به روستای چاه ابراهیم رسیدیم که مردم این روستا و جمعی از اعضای شورای روستاهای بخش در مسجد جمع شده بودند و به استقبال آمدند.

به گزارش ایسنا، استاندار کرمان و مسوولان شهرستان رودبار بعد از یک بازدید کوتاه از این روستا در جمع مردم حضور یافته و پای درد دل و خواسته ها آنان نشستند.

به گفته بخشدار جازموریان، 27 روستا در این منطقه وجود دارد که مردم این روستا کشاورزی و برخی دامداری می کنند و معیشت مردم زیر صفر است و به دلیل صعب العبور بودن جاده، در فصل زمستان راه 27 روستا مسدود می شود.

جاده خاکی و صعب العبور، نبود آب آشامیدنی سالم، خشکسالی و نبود اعتبار برای مرمت لایروبی قنوات، عدم وجود درمانگاه و ... از جمله مشکلاتی بود که مردم روستای چاه ابراهیم و روستاهای اطراف به آن اشاره کردند.

از 110 رشته قنات منطقه تنها 30 رشته آن فعال است و همان مختصر اراضی کشاورزی روستا نیز به دلیل خشکسالی و کمبود آب، کارآیی ندارد و عملا رها شده است.

در مدت زمان توقفمان در روستای چاه ابراهیم با چند نفر از زنان روستا گفت و گو کردیم که یکی از این مادران می گفت به مسوولان بگویید یک مدرسه شبانه روزی احداث کنند زیرا تنها مدرسه و معلم این روستا تا کلاس ششم دبستان به بچه ها آموزش می دهد و من دخترم را برای حضور در مدرسه شبانه روزی شنبه هر هفته تا زهکلوت همراهی کرده و آخر هفته به دنبالش می روم.

وی ادامه داد: بچه ها باید مسیر 75 کیلومتری خاکی بین چاه ابراهیم و زهکلوت را طی کنند و یکی از روزهایی که دخترم را به مدرسه رسانده بودم، آنقدر برای برگشتن به خانه در کنار جاده معطل ماندیم که شب شده و مجبور به ماندن در زهکلوت شدیم.

یکی دیگر از خانم های این روستا با اشاره به وجود تعداد زیادی خانوار در یکی از روستاها(طبق نمداد) در منطقه کوهستانی گفت: این روستا جاده ندارد و تاکنون سه نفر به دلیل عقرب گزیدگی(مردم محلی از آن به عنوان عقرب سیاه یا الماس نام می برند) و عدم دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی جان خود را از دست داده اند.

وی که نبود مدرسه را یکی دیگر از مشکلات بیان می کند، می گوید: به دلیل اینکه بچه ها مجبور هستند برای ادامه تحصیل بعد از دوره ابتدایی به جای دیگر بروند، بسیاری از آنها ترک تحصیل می کنند.

بیان مشکلات و محرومیت ها دلیلی نیست که خدمات انجام شده در منطقه را بعد از انقلاب و در دولت های مختلف منکر شویم، اما این وضعیت درمانی اساسی و قطعی می خواهد، نه مسکن های مقطعی.

"علیرضا رزم حسینی" استاندار کرمان بعد از اینکه با حوصله، سخنان و مشکلات مردم را شنید، بابت اینکه با تاخیر به این روستا آمده، از مردم عذرخواهی کرد و گفت: ریشه محرومیت ها طولانی است و مربوط به چند سال اخیر نیست.

وی با تاکید بر انجام کاری برای اشتغال و اقتصاد پایدار در منطقه افزود: باید ببینیم چه کاری می توانیم برای کسب درآمد مردم و اقتصاد منطقه انجام دهیم و قول 100 رصد نمی دهم اما تلاشمان را برای رفع مشکلات خواهیم کرد.

رزم حسینی تصریح کرد: باید طی یک ماه آینده وضعیت این منطقه تعیین تکلیف شود و در صورتی که راهی برای اقتصاد پایدار و حل مشکلات وجود نداشته باشد، طرح تجمیع روستاها را بررسی خواهیم کرد.

تجمیع روستاها نیز اقدام مثبتی خواهد بود، زیرا زمانی که برای آسفالت کردن 75 کیلومتر مسیر خاکی، هزینه میلیاردی صورت بگیرد، اما وضعیت زندگی و معیشت مردم تغییری نکند، فایده ای نخواهد داشت.

مطمئنا رفع این حجم مشکلات و محرومیت ها از عهده یک استاندار آن هم با مشکلات اعتباری و بودجه ای بر نمی آید و اگر واقعا می خواهیم کار اساسی انجام دهیم، باید همه و به ویژه مسوولان کشوری برای رفع محرومیت های جنوب استان کرمان همکاری و تلاش کنند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ویتامین D برای بیماران حیاتی است

گذرنامه‌های تاریخ گذشته با مهر پلیس برای اربعین اعتبار دارند

اشتغال مشمولان غایب در سازمان های دولتی و خصوصی مجاز نیست

ورزشکار کرمانی مدال برنز پاراتیراندازی با کمان را کسب کرد

میوه‌هایی برای درمان یبوست/ این داروها یبوست ایجاد می‌کنند

یارانه شهریورماه نقدی است یا کالایی؟

پیش بینی وقوع طوفان شن در شرق کرمان

بیمارستان نوریه باید حمایت شود / تعطیل کردن بیمارستان منطقی نیست

فروش بلیت پروازهای اربعین در آژانس‌ها و اپلیکیشن‌ها ممنوع شد

تغذیه نامناسب و مشکلات پوستی

پربازدید ها

گذرنامه‌های تاریخ گذشته با مهر پلیس برای اربعین اعتبار دارند

اخاذی از صاحب نیسان در بردسیر ناکام ماند

میوه‌هایی برای درمان یبوست/ این داروها یبوست ایجاد می‌کنند

کشت حلزون شنوایی ‌برای کودکان زیر ۴ سال رایگان شد

ویتامین D برای بیماران حیاتی است

بیمارستان نوریه باید حمایت شود / تعطیل کردن بیمارستان منطقی نیست

تعداد شهرهای قرمز کرونایی کاهش یافت

فرصت انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ امشب به پایان می‌رسد

پیش بینی وقوع طوفان شن در شرق کرمان

قاچاق دام و فرآورده‌های لبنی غیر پاستوریزه عامل شیوع بیماری تب مالت است

پر بحث

صداوسیمای کرمان نام فرودگاه کرمان را تغییر داد!؟/ تکمیلی: خبرگزاری صداوسیما اشتباه خود را تصحیح کرد   (۲۳ نظر)

بایکوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنان معاون رئیسی در رفسنجان   (۸ نظر)

مرعشی: هر ایده‌ای که بخواهم اجرا کنم متوقف می‌شود/ تجربیات افراد متعلق به خودشان نیست   (۴ نظر)

کدخدائی، پورغلامعلی و ابراهیمی گزینه‌های جدی فرمانداری رفسنجان   (۳ نظر)

تغییر قریب‌الوقوع استاندار کرمان   (۲ نظر)

۲۵۰۰ اثر به جشنواره ملی شعر سردار دل‌ها در جنوب کرمان ارسال شد   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)