کد خبر: ۱۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
در اين مرحله شوراي راهبري انتخابات اصلاح‌طلبان به صورت ايجابي ورودي ندارد اما در صورتي كه اعضاي شوراي اصلاح‌طلبان استان درخواست داشته باشند در فرآيند راي‌گيري براي انتخاب نامزد‌ها يا حل و فصل اختلاف نظر‌هاي احتمالي رابطين استاني به موضوع ورود كرده و مسائل را پيش مي‌برند.
سیاست> احزاب و شخصیت‌ها: آن‌طور كه برخي منابع نزديك به شوراي مشورتي به روزنامه «اعتماد» گفته‌اند فرآيند انتخاب نامزدها كاملا دموكراتيك بوده و بعد از جمع‌بندي اعضا افراد مورد تاييد به راي گذاشته مي‌شوند تا نامزدهاي هر حوزه انتخابيه تعيين شود.

 در اين مرحله شوراي راهبري انتخابات اصلاح‌طلبان به صورت ايجابي ورودي ندارد اما در صورتي كه اعضاي شوراي اصلاح‌طلبان استان درخواست داشته باشند در فرآيند راي‌گيري براي انتخاب نامزد‌ها يا حل و فصل اختلاف نظر‌هاي احتمالي رابطين استاني به موضوع ورود كرده و مسائل را پيش مي‌برند.

مرحله پاياني اين گام معرفي نامزدهاي هر حوزه انتخابيه توسط رابطين ملي به شوراي راهبردي انتخابات اصلاح‌طلبان است كه در نهايت با تاييد شورا افراد به عنوان نامزد اصلي مورد حمايت اصلاح‌طلبان مشخص مي‌شوند.

چرا شوراي راهبردي تشكيل شد؟
پس از پايان انتخابات رياست‌جمهوري برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب كارويژه شوراي مشورتي را تمام شده مي‌دانستند و پيشنهاد انحلال آن را مطرح كردند اما با اجماع عمومي اصلاح‌طلبان سراسر كشور خواست آنها مبني بر ادامه فعاليت شوراي مشورتي به رهبران اصلاحات منتقل شد و آنان پذيرفتند تا شوراي مشورتي فعاليت‌هاي خود را ادامه دهد. پس از اين تصميم با افزايش اعضاي شوراي مشورتي به بيش از ٨٠ نفر، كميته‌هاي مختلف اعم از اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي مجددا تشكيل و برآوردهاي آنان از وضعيت عمومي كشور در اختيار اعضاي شوراي مشورتي قرار گرفت. در پايان سال ٩٣ شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات بر اساس وظيفه‌اي كه براي خود تعريف كرده بود فعاليت‌هاي انتخاباتي را آغاز و كميته انتخابات را تشكيل داد.

در اين شرايط فضاسازي برخي مخالفان اصلاحات به سمت و سوي القاي اختلاف ميان شوراي هماهنگي و شوراي مشورتي رفت. براي جلوگيري از پيروزي اين استراتژي رقيب در آستانه سال جديد پيشنهاد تشكيل شورايي مركب از اعضاي هر دو شوراي هماهنگي و مشورتي مطرح و مورد قبول رهبران اصلاحات و اعضاي دو شورا قرار گرفت. با اين توافق اصلاح‌طلبان سال جديد را آغاز كردند و طي دو هفته گذشته موفق شدند سازوكار اجرايي آن را نيز تدوين كنند.

 اين البته سازوكاري است كه از سال ٧٦ اصلاح‌طلبان آن را تدوين كردند و در هر دوره انتخابات كه امكان حضور براي‌شان مقدور بود آن را به‌روزرساني كردند. حضور احزاب اصلاح‌طلب و تعيين شورايي كه منتخبان احزاب آن را تشكيل مي‌دادند در نهايت منجر به شكل‌گيري ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان مي‌شد اما اين موضوع با ايجاد محدوديت‌هايي براي برخي احزاب اصلاح‌طلب با چالش جدي مواجه شد. از سويي اعضاي دو حزب تاثيرگذار اصلاح‌طلب جمعي از شناخته‌شده‌ترين فعالان سياسي اين جريان بودند و از سوي ديگر امكان اعلام رسمي عضويت حزب آنان در ستاد انتخاباتي ميسر نبود. به همين دليل تغييراتي در چگونگي تشكيل ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان به وجود آمد كه تشكيل شوراي مشورتي نخستين گام آن بود. با موفقيت اين شورا در انتخابات رياست‌جمهوري و خواست اصلاح‌طلبان سراسر كشور با ادامه حيات شورا سازوكار جديدي تحت عنوان شوراي راهبردي انتخابات اصلاح‌طلبان تشكيل شد.

نقش شوراي راهبردي
آنچه از اطلاعات به دست آمده مي‌توان تحليل كرد، اين است كه شوراي راهبردي همان طور كه از نامش مشخص است، قرار نيست فعاليت اجرايي داشته باشد. اين شورا صرفا نقش سياستگذاري داشته و به هدايت امور اجرايي مي‌پردازد. به همين دليل شوراي راهبردي بدون انجام فعاليت‌هاي اجرايي تنها به تشكيل جلسات، تحليل داده‌ها از سراسر كشور و تعيين راهبردهاي انتخاباتي است.

اصلاح‌طلبان اميدوارند در فاصله كمتر از ١١ ماه تا انتخابات مجلس با سازوكار طراحي شده به شناسايي و تاييد نامزدهاي اصلاح‌طلب حوزه‌هاي انتخابيه بپردازند. پس از گام‌هايي نظير رهبري واحد و انسجام دروني اين سومين گام بلند اصلاح‌طلبان براي دستيابي به اكثريت كرسي‌هاي مجلس است. اين در شرايطي است كه رقيب اصولگراي آنان تلاش مي‌كند در گام اول بحران رهبري را با سه ضلعي دبيران كل جامعتين و آيت‌الله مصباح حل و فصل كند تا پس از آن انسجام و ائتلاف دروني را به دست آورد. به نظر مي‌رسد تا اينجا ، اصلاح‌طلبان فاصله خود را با رقيب افزايش داده‌اند.

برچسب ها: اصلاح طلبان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پربازدید ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)