کد خبر: ۱۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
در اين مرحله شوراي راهبري انتخابات اصلاح‌طلبان به صورت ايجابي ورودي ندارد اما در صورتي كه اعضاي شوراي اصلاح‌طلبان استان درخواست داشته باشند در فرآيند راي‌گيري براي انتخاب نامزد‌ها يا حل و فصل اختلاف نظر‌هاي احتمالي رابطين استاني به موضوع ورود كرده و مسائل را پيش مي‌برند.
سیاست> احزاب و شخصیت‌ها: آن‌طور كه برخي منابع نزديك به شوراي مشورتي به روزنامه «اعتماد» گفته‌اند فرآيند انتخاب نامزدها كاملا دموكراتيك بوده و بعد از جمع‌بندي اعضا افراد مورد تاييد به راي گذاشته مي‌شوند تا نامزدهاي هر حوزه انتخابيه تعيين شود.

 در اين مرحله شوراي راهبري انتخابات اصلاح‌طلبان به صورت ايجابي ورودي ندارد اما در صورتي كه اعضاي شوراي اصلاح‌طلبان استان درخواست داشته باشند در فرآيند راي‌گيري براي انتخاب نامزد‌ها يا حل و فصل اختلاف نظر‌هاي احتمالي رابطين استاني به موضوع ورود كرده و مسائل را پيش مي‌برند.

مرحله پاياني اين گام معرفي نامزدهاي هر حوزه انتخابيه توسط رابطين ملي به شوراي راهبردي انتخابات اصلاح‌طلبان است كه در نهايت با تاييد شورا افراد به عنوان نامزد اصلي مورد حمايت اصلاح‌طلبان مشخص مي‌شوند.

چرا شوراي راهبردي تشكيل شد؟
پس از پايان انتخابات رياست‌جمهوري برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب كارويژه شوراي مشورتي را تمام شده مي‌دانستند و پيشنهاد انحلال آن را مطرح كردند اما با اجماع عمومي اصلاح‌طلبان سراسر كشور خواست آنها مبني بر ادامه فعاليت شوراي مشورتي به رهبران اصلاحات منتقل شد و آنان پذيرفتند تا شوراي مشورتي فعاليت‌هاي خود را ادامه دهد. پس از اين تصميم با افزايش اعضاي شوراي مشورتي به بيش از ٨٠ نفر، كميته‌هاي مختلف اعم از اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي مجددا تشكيل و برآوردهاي آنان از وضعيت عمومي كشور در اختيار اعضاي شوراي مشورتي قرار گرفت. در پايان سال ٩٣ شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات بر اساس وظيفه‌اي كه براي خود تعريف كرده بود فعاليت‌هاي انتخاباتي را آغاز و كميته انتخابات را تشكيل داد.

در اين شرايط فضاسازي برخي مخالفان اصلاحات به سمت و سوي القاي اختلاف ميان شوراي هماهنگي و شوراي مشورتي رفت. براي جلوگيري از پيروزي اين استراتژي رقيب در آستانه سال جديد پيشنهاد تشكيل شورايي مركب از اعضاي هر دو شوراي هماهنگي و مشورتي مطرح و مورد قبول رهبران اصلاحات و اعضاي دو شورا قرار گرفت. با اين توافق اصلاح‌طلبان سال جديد را آغاز كردند و طي دو هفته گذشته موفق شدند سازوكار اجرايي آن را نيز تدوين كنند.

 اين البته سازوكاري است كه از سال ٧٦ اصلاح‌طلبان آن را تدوين كردند و در هر دوره انتخابات كه امكان حضور براي‌شان مقدور بود آن را به‌روزرساني كردند. حضور احزاب اصلاح‌طلب و تعيين شورايي كه منتخبان احزاب آن را تشكيل مي‌دادند در نهايت منجر به شكل‌گيري ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان مي‌شد اما اين موضوع با ايجاد محدوديت‌هايي براي برخي احزاب اصلاح‌طلب با چالش جدي مواجه شد. از سويي اعضاي دو حزب تاثيرگذار اصلاح‌طلب جمعي از شناخته‌شده‌ترين فعالان سياسي اين جريان بودند و از سوي ديگر امكان اعلام رسمي عضويت حزب آنان در ستاد انتخاباتي ميسر نبود. به همين دليل تغييراتي در چگونگي تشكيل ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان به وجود آمد كه تشكيل شوراي مشورتي نخستين گام آن بود. با موفقيت اين شورا در انتخابات رياست‌جمهوري و خواست اصلاح‌طلبان سراسر كشور با ادامه حيات شورا سازوكار جديدي تحت عنوان شوراي راهبردي انتخابات اصلاح‌طلبان تشكيل شد.

نقش شوراي راهبردي
آنچه از اطلاعات به دست آمده مي‌توان تحليل كرد، اين است كه شوراي راهبردي همان طور كه از نامش مشخص است، قرار نيست فعاليت اجرايي داشته باشد. اين شورا صرفا نقش سياستگذاري داشته و به هدايت امور اجرايي مي‌پردازد. به همين دليل شوراي راهبردي بدون انجام فعاليت‌هاي اجرايي تنها به تشكيل جلسات، تحليل داده‌ها از سراسر كشور و تعيين راهبردهاي انتخاباتي است.

اصلاح‌طلبان اميدوارند در فاصله كمتر از ١١ ماه تا انتخابات مجلس با سازوكار طراحي شده به شناسايي و تاييد نامزدهاي اصلاح‌طلب حوزه‌هاي انتخابيه بپردازند. پس از گام‌هايي نظير رهبري واحد و انسجام دروني اين سومين گام بلند اصلاح‌طلبان براي دستيابي به اكثريت كرسي‌هاي مجلس است. اين در شرايطي است كه رقيب اصولگراي آنان تلاش مي‌كند در گام اول بحران رهبري را با سه ضلعي دبيران كل جامعتين و آيت‌الله مصباح حل و فصل كند تا پس از آن انسجام و ائتلاف دروني را به دست آورد. به نظر مي‌رسد تا اينجا ، اصلاح‌طلبان فاصله خود را با رقيب افزايش داده‌اند.

برچسب ها: اصلاح طلبان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جبهه اصلاحلات در چالش با براندازان است

مشکل ما با اصولگرایان بر سر نامزد انتخابات نیست/اصولگرایان دچار تشتت هستند

۴ واکسنی که در ایران تزریق می‌شوند چه خصوصیاتی دارند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

با توجه به توافقات اولیه، به زودی حجم قابل توجهی از واکسن کرونا چینی وارد کشور می‌شود

واکسن برای همه وجود دارد/ ایمنی و پوشش لازم دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم اتفاق می‌افتد

استاندار کرمان: داوطلب دریافت این واکسن ایرانی – کوبایی می‌شوم

روحانی: کرونا را دستمایه مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار ندهیم/ به روند عبور پیک چهارم کرونا رسیده‌ایم/ بهترین واکسن اولین واکسن است

ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان: در رسیدگی به صلاحیت‌ نامزدهای ریاست جمهوری، به برنامه‌ آنها هم توجه می کنیم / این حق قانونی شورای نگهبان است که حتی بعد از تایید صلاحیت نامزدها، در صلاحیت آنها تجدیدنظر کند / هیچ داوطلبی با شورای نگهبان رایزنی نکرده

آیت الله سیستانی مبلغ فطریه اعلام کرد

پربازدید ها

نامزدی رئیسی قطعی شده است؟

اصولگرایان محترم! جرات دارید اعلام کنید وضع دین‌داری چگونه شده؟

مذاکرات وین برای چانه‌زنی نیست/ فضای مذاکرات کُند اما مثبت است/ضرورتی به گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست/ ایران هرگز در خصوص امنیت ملی خود با هیچ کسی مذاکره نمی کند

هشدار تاریخی امام خمینی(ره) به دخالت مجتهدین در انتخابات

مذاکرات وین درباره برجام فردا ازسرگرفته می‌شود

جزییات جدید مذاکرات ایران و عربستان در بغداد/ ریاض برای دور دوم مذاکرات با تهران، عجله دارد/هیئت سعودی به ایرانی‌ها گفته برخلاف تصورات، بن سلمان وهابی نیست و شیعیان را تقبیح نمی‌کند / عربستان به ایران اعلام کرده که قصد ندارد روابط با اسرائیل را عادی سازی کند

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

رهبر انقلاب: فلسطین مهم‌ترین و زنده‌ترین موضوع مشترک میان کشورهای اسلامی است

ظریف روز یکشنبه برای توضیح درباره فایل صوتی منتشر شده به مجلس می رود

لاریجانی با حمایت اعتدال و اصلاحات نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود/اصولگرایان یک کاسه نمی‌شوند/آقای قالیباف هم بهتر است؛ نیاید/خیلی‌ها دوست دارند که آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)