کد خبر: ۱۸۷۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
دوران پسا الیزابت و شباهت های جانشین ملکه با ريیس جمهور روحانی را تحلیل می کند
قانون نوشت:
چند روزی هست که در انظار عمومی آفتابی نشده و خبر درگذشت او بیش از هر زمانی پر رنگ تر شده است. بررسی های قانون نشان می دهد که او قبل از سال 2017، مرده است و خاندان سلطنت، برای تلخ نشدن کریسمس 2017 تصمیم گرفته اند خبر مرگ ملکه را با تاخیر اعلام کنند.
او چهارشنبه، 31 فروردين 1305 در منطقه‌ای اعیان‌نشین به نام «می فر» در بخش مرکزی لندن به دنیا آمد. «می‌فر» در شرق «هاید پارک »و در ناحیه شهر «وست‌مینستر» قرار دارد. بسیاری از سفارت‌خانه‌ها، هتل‌های مجلل، دفاتر مرکزی شرکت‌های بزرگ تجاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در منطقه «می‌فر» مستقر هستند. منطقه می‌فر «گران‌ترین بخش لندن» است.

الیزابت دوم از روز اول تولد، شانس ملکه شدن را داشت. او رکورد طولانی ترین مدت سلطنت را در تاریخ بریتانیا به نام خود ثبت کرده است. کلا باید چهارشنبه را روزشانس او دانست؛ چهارشنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ (۹سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی)، ۶۳ سال و ۲۱۶ روز از سلطنت الیزابت دوم گذشت و به این ترتیب، رکورد طولانی‌ترین دوره سلطنت که به ملکه ویکتوریا، فرمانروای بریتانیا در قرن نوزدهم تعلق داشت، شکسته شد.

آغاز سلطنت

پس از مرگ پدرش جرج ششم در ۶ فوریه ۱۹۵۲ (۱۶ بهمن ۱۳۳۰)، الیزابت دوم به مقام ریاست دولت در پادشاهی متحده، کانادا، استرالیا، نیوزلند، سیلان، پاکستان و آفریقای جنوبی رسید.
وضعیت جسمانی جرج ششم، پادشاه وقت بریتانیا از سال ۱۹۴۸ میلادی رو به وخامت بود. در سال ۱۹۵۱ میلادی، به علت بیماری سرطان، تحت عمل قرار گرفت. در ۶ فوریه ۱۹۵۲ میلادی، جرج ششم، در سن ۵۶ سالگی درگذشت.
بر اساس قانون پیشین وراثت سلطنت در بریتانیا که قدمت آن به بیش از ۳۰۰ سال می‌رسید، اولین فرزند پسر پادشاه، وارث سلطنت بود و تنها در صورتی که پادشاه فرزند پسر نداشت، دختر ارشد او بر تخت سلطنت تکیه می‌زد. به همین دلیل ، چون جرج ششم فرزند پسر نداشت، تاج و تخت سلطنت به دختر ارشد وی منتقل شد.شاهدخت الیزابت، دوشس ادینبرا، در شکارگاه سلطنتی در کنیا بود که خبر مرگ پدرش را دریافت کرد.
 بارش وتوفان، بازگشت هواپیما را به تاخیر انداخت و یک روز بعد، الیزابت به همراه همسرش فیلیپ به بریتانیا بازگشت. وینستون چرچیل، نخست‌وزیر و سایر مقامات دولت بریتانی از او در فرودگاه استقبال کردند. الیزابت در ۸ فوریه ۱۹۵۲ و در سن ۲۵ سالگی، ملکه بریتانیا و قلمروهای همسو شد و پدر او هفت روز بعد به خاک سپرده شد. ۱۶ ماه بعد، مراسم تاجگذاری ملکه الیزابت دوم انجام گرفت.

اختیارات ملکه

در بریتانیا، مقام سلطنت، جنبه تشریفاتی و نمادین دارد و اگرچه بسیاری از نهادهای حکومتی به نام پادشاه یا ملکه این کشور فعالیت می‌کنند، اما او عملا دارای اختیارات اجرایی و در نتیجه، مسئولیت سیاسی نیست و تصمیمات حکومتی، حتی در مورد بسیاری از موضوع‌های مربوط به خاندان سلطنتی و نهاد سلطنت، به نام پادشاه یا ملکه اما توسط دولت، پارلمان و سایر نهادها اتخاذ و اجرا می‌شوند.

کار با 13 نخست وزیر

الیزابت دوم، تاکنون در بریتانیا شاهد فعالیت چندین نخست‌وزیر بوده و خانم «ترزا می» ، نخست‌وزیر کنونی بریتانیا، سیزدهمین نخست‌وزیری است که در زمان سلطنت او، دولت تشکیل داده است.

جانشینان الیزابت

۱. چارلز، شاهزاده ولز؛ او شانس اول جانشینی ملکه است و بعد از اعلام رسمی خبر مرگ ملکه، چارلز که بزرگ‌ترین فرزند الیزابت دوم و همسرش شاهزاده فیلیپ است، روی تخت سلطنت خواهد نشست. او ولیعهد بریتانیا است که طبق سنت، لقب« شاهزاده ولز» می‌گیرد.
۲. شاهزاده ویلیام، دوک کمبریج؛ ویلیام، سومین نوه ملکه الیزابت دوم و فرزند شاهزاده چارلز و همسر سابقش «شاهدخت دایانا» است.
۳. شاهزاده جرج کمبریج؛ او بزرگ‌ترین فرزند شاهزاده ویلیام و همسرش کاترین، دوشس کمبریج است.

دوران پسا الیزابت

احتمالا نباید منتظر تغییر چندانی در دستگاه سلطنت بریتانیا باشیم؛ الیزابت دوم، نه آنقدر قدرت داشت که با نبودنش، مشکلی ایجاد شود و نه آنقدر مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس، دور و برش گرسنگان کمین کرده بودند که بخواهد جنگ و جدلی برای تاج و تخت صورت بگیرد.

پایان تدریجی سلطنت در بریتانیا

هر چه هست اما باید به این نکته اشاره کرد که مقام پادشاهی یا ملکه دیگر آن جذابیت و حتی قداست گذشته را در بریتانیا یا دیگر کشورهای تحت امر ندارد. مشکلات اقتصادی و خرج و مخارج سنگین خانواده سلطنت از محبوبیت آن‌ها کم کرد و شاید در آینده ای نزدیک، این عنوان کلا سلب شود! در استرالیا هم همه‌پرسی حذف مقام ملکه یا پادشاه از ساختار سیاسی و قدرت، کلیک خورده و احتمالابه زودی برگزار می شود. در کانادا و دیگر مناطق تحت فرمان، مواردی مشابه دیده می شود. حتی اگر مقام سلطنت حذف نشود با فشار مردم، احتمال بالایی وجود دارد که بودجه خاندان سلطنت به شدت محدود شود و این همان پایان تدریجی سلطنت در دموکراسی های نوین است.

چارلز ، همسن ريیس جمهور روحانی

به احتمال خیلی قوی،« چارلز»، پادشاه بریتانیا خواهد شد. او متولد یکشنبه ، 23 آبان 1327 است؛ یعنی دو روز بعد از حسن روحانی، ريیس جمهور کشورمان به دنیا آمده است. او اولین کسی است که توانسته در خاندان سلطنتی، مدرک دانشگاهی دریافت کند. «چارلز» فارغ التحصیل رشته مردم شناسی از دانشگاه کمبریج است. شباهت بعدی او به دکتر روحانی این است که هر دو فارغ التحصیل یک دانشگاه بریتانیایی هستند!

سفر چارلز به ایران

پرنس چارلز در سال ۱۳۸۲ برای کمک به بازسازی مناطق زلزله زده بم، وارد ایران شد. در آن زمان خبرهای ضد و نقیضی از بازدید وی از ایران منتشر شد. در نهایت هدف سفر وی، تنها کمک به بازسازی بم عنوان شد. او تنها فردی از خانواده سلطنتی پادشاهی متحده‌ است که بعد از انقلاب ایران از سرزمین پارس دیدن کرده‌ است. او پس از بازدید از ایران و برگشت به انگلستان، ایران را کشوری بزرگ با تمدنی بزرگ‌تر و کشوری در حال توسعه توصیف کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش حامیان دکتر زهره سالاری در راین

از انتقادات صریح مجید انصاری به رسانه ملی تا امیدواری به تشکیل فراكسيون اقليت قدرتمند اصلاح طلب در مجلس

تامین امنیت انتخابات خط قرمز پلیس است / مشارکت مردم میزان مشروعیت و مقبولیت نظام را به نمایش می‌گذارد / ۱۲هزار نیروی پلیس، امنیت انتخابات استان کرمان را تامین می‌کنند / از لحظه اتمام تبلیغات انتخاباتی به هیچ عنوان تبلیغات انجام نشود

مشکلی در برگزاری انتخابات مجلس در استان کرمان وجود ندارد / مشارکت مردم در انتخابات تاثیر بسزایی در برنامه‌های آینده کشور دارد

105هزار دانش آموز از تحصیل بازمانده اند/200مدرسه تک نفره هستند/تکلیف دادن برای شب عید تخلف است

شعب اخذ رای در کرمان ۸ درصد افزایش داشته است / کرمان برای برگزاری انتخابات روز جمعه آمادگی کامل دارد

حضور مردم در انتخابات، کشور را در برابر قدرت‌های بزرگ، قوی می‌کند / انتخابات نشان‌دهنده توسعه سیاسی جوامع است / جوان‌ترین کاندیدای انتخابات مجلس در استان ۳۱ ساله و مسن‌ترین آنها ۶۷ ساله است

از درخواست رد صلاحیت یک نماینده مجلس به دلیل نورافشانی در ستادش تا ماجرای نامگذاری لیست کارگزاران با عنوان یاران هاشمی

برگزاری مسابقات کشتی قهرمانی کشور، به میزبانی کرمان / حضور ۸۰۰ شرکت کننده از سراسر کشور در دو بخش آزاد و فرنگی در مسابقات

پربازدید ها

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی دکتر زهره سالاری

هیچ وقت مسئله استعفا را در ذهن نداشتم/ دولت مسئولیتی در کلیر کردن آسمان ندارد/ ۴۴ حوزه انتخاباتی، غیررقابتی است/معنی ندارد در کشور یک جناح و حزب حاکم مطلق باشد/انتخابات ممکن است مطلوب ما نباشد، اما باید پای صندوق برویم و رای بدهیم/دولت و من هیچ لیستی در انتخابات نداریم

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی سید حسین مرعشی

در مجلس نهم، مردم با صندوق رای قهر کردند نتیجه آن حضور نمایندگانی بود که گفتارشان در شأن مردم نبود/اگر می‌خواهیم مملکتمان پیشرفت کند، باید پای خوب و بدش بایستیم/دلسردی، منافع ‌کسانی را تأمین می‌کند که این صحنه‌ها را مدیریت می‌کنند/ دکتر سالاری با ورود به مجلس از حقوق زنان دفاع خواهد کرد

از درخواست رد صلاحیت یک نماینده مجلس به دلیل نورافشانی در ستادش تا ماجرای نامگذاری لیست کارگزاران با عنوان یاران هاشمی

ببینید| بسته انتخاباتی گفتارنو ویژه دکتر زهره سالاری

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)

ببینید| همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان کرمان/ سخنرانی دکتر جلال آزمندیان

علی اسدی کرم به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه شهربابک انتخاب شد

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش حامیان دکتر زهره سالاری در راین

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند   ( نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)   ( نظر)

ببینید: گزارش تصویری از همایش حامیان دکتر زهره سالاری   ( نظر)

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید   ( نظر)