کد خبر: ۱۸۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
اگر چه در سال گذشته تسهیلات پرداختی بانکها به حوزه مسکن و ساختمان حدود 12 هزار میلیارد تومانی در مقایسه با دوره قبل افزایش یافت؛ اما سهم دریافتی این بخش از کل منابع پرداختی کمترین نسبت از سال 1390 بوده است.
اقتصاد> راه و مسکن: اگر چه در سال گذشته تسهیلات پرداختی بانکها به حوزه مسکن و ساختمان حدود 12 هزار میلیارد تومانی در مقایسه با دوره قبل افزایش یافت؛ اما سهم دریافتی این بخش از کل منابع پرداختی کمترین نسبت از سال 1390 بوده است.

به گزارش ایسنا، از مجموع بالغ بر 340 هزار میلیارد تومانی که بانکها در سال 1393 به بخشهای مختلف اقتصادی اعطا کرده‌اند حدود 40 هزار و 400 میلیارد تومان معادل 11.8 درصد کل منابع به حوزه مسکن و ساختمان اختصاص داشته است.

این در حالی است که بررسی آمار بانک مرکزی نشان می دهد در ادامه روند کاهش سهم مسکن و ساختمان از تسهیلات پرداختی بانکها، سال گذشته کمترین نسبت وام های دریافتی این بخش در طول چهار سال متوالی گذشته رقم خورده است.

بر این اساس، بانکها در سال 1390 حدود 17 درصد از کل منابع 200 هزار میلیاردی، سال 1391 حدود 13.5 درصد منابع 195 هزار میلیاردی، سال 1392 نزدیک به 15.2 درصد منابع 236 هزار میلیاردی و سال گذشته 11.8 درصد کل 341 هزار میلیارد تومانی را به مسکن و ساختمان اختصاص داده‌اند.

با این حال با توجه به افزایش سطح کل تسهیلات پرداختی در چهار سال گذشته سهم مسکن و ساختمان با وجود کاهش نسبت سهم پرداختی، از لحاظ مبلغ رشد دارد به گونه ای که از سال 1390 تا 1393 از 34.1 به 26.4 ،28.7 و 40.4 هزار میلیارد تومان تغییر کرده است.

اما در 12 ماهه سال 1393، حدود 21.2 درصد معادل 8500 میلیارد تومان از تسهیلات دریافتی در حوزه مسکن و ساختمان برای تامین سرمایه در گردش اختصاص یافت این در حالی است که بیشترین بخش هزینه منابع 40 هزار میلیاری در خرید مسکن با حدود 43 درصد و مبلغی نزدیک به 17 هزارو 300 میلیارد تومان بوده است.

آمارهای بانک مرکزی بیانگر آن است که 16 درصد یعنی 6400 میلیارد تومان از تسهیلات پرداختی صرف "ایجاد" و 11.3 درصد معادل 4500 میلیارد تومان برای "تعمیر" مسکن و ساختمان هزینه شده است. در عین حال که خرید کالای شخصی در تسهیلات پرداختی به این بخش حدود 3.4 درصد سهم داشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)