کد خبر: ۱۹۹۴۲
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
شهروند نوشت:

يكي از مهم‌ترين بحران‌هايي كه رخ‌دادن آن براي جامعه و اقتصاد ايران حتمي و قطعي تلقي مي‌شود، مسأله مهم صندوق‌هاي بازنشستگي است. بحران براي اين صندوق‌ها در حال حاضر نيز رخ داده است؛ چه رسد به آينده. در آينده فقط ابعاد آن بزرگتر و غیر قابل‌ حل‌تر خواهد شد. وقتي مي‌گوييم صندوق‌ها دچار بحران شده‌اند، يعني چه؟ و چرا این وضع رخ داده است؟ 

صندوق‌هاي بازنشستگي مثل صندوق‌هاي قرض‌الحسنه خانوادگي است كه عده‌اي افراد رقم‌هايي را در آن مي‌گذارند و برحسب آن نيز در آينده وام مي‌گيرند. حال اگر ميزان پرداخت وام‌ها خيلي بيش از ظرفيت و آورده صندوق باشد، صندوق ورشكسته مي‌شود؛ زيرا توان پرداخت به سايرين را نخواهد داشت. سازوکار صندوق‌هاي بازنشستگي به این صورت است که بخشي از حقوق افراد در زمان کار كسر مي‌شود تا در آينده به خودشان بازگردد. اگر ميزان دريافتي كم و پرداختي زياد شود، اين صندوق‌ها ورشكسته خواهند شد. ميزان دريافتي به چندگونه كم مي‌شود؛ نخست اينكه سال‌هاي اشتغال كم شود مثلاً به جاي ٣٠‌ سال كار ٢٠‌سال كار شود؛ طبعاً دريافت‌ها نيز به همين نسبت كم خواهد شد. ولي مشكل اينجاست كه همزمان پرداخت‌ها بيشتر از پیش مي‌شود. 

زيرا اگر كسي با ٣٠‌سال كار و پرداخت حق بيمه مثلاً ٢٥‌سال حقوق بازنشستگي بگيرد، با ٢٠‌سال كار و پرداخت ٢٠‌سال حق بيمه، ١٠‌سال بيشتر يعني ٣٥‌سال حقوق بازنشستگي مي‌گيرد؛ اين يعني كاهش ٣٣‌درصد درآمد و افزايش ٤٠‌درصد هزينه. ضمن اينكه طول عمر افراد نیز در حال افزايش است و سال‌هاي بيشتري از بيمه استفاده مي‌كند و مهم‌تر از همه تورم نيز عوارض خاص خود را بر سرمايه‌هاي صندوق‌هاي بازنشستگي دارد. به همين دليل است كه تعيين مقررات براي اين صندوق‌ها بسيار حساس است، زيرا منابع مالي اين صندوق‌ها بين‌نسلي و مربوط به همه است و نمي‌توان قوانيني وضع كرد كه حقوق صاحبان آن را ضايع كند.

 در كشورهاي پيشرفته قوانين براي اين صندوق‌ها بسيار با احتياط انجام مي‌شود؛ مثلاً براي دو ‌سال افزايش يا كاهش سن بازنشستگي زمانبندي چند ساله مي‌گذارند و ملاحظه همه چيز را مي‌كنند. ولي در ايران به اين صندوق‌ها مثل يك صندوق بدون پدر نگاه مي‌شود و نوشتن قانون براي آنها به سهولت و با گشاده‌دستي انجام مي‌شود. در حالي كه قوانين حتي كوچك و محدود براي اين صندوق‌ها آثار بلندمدت ده‌ها ساله دارد. اخيراً ‌مجلس تصويب كرده است كه بازنشستگي زنان با ٢٠‌سال سابقه كار و بدون شرط سني انجام شود؛ معناي روشن اين مصوبه اين است كه اگر خانمي در ١٨سالگي شاغل شود و حق بيمه خود را هم بپردازد، در ٣٨سالگي مي‌تواند بازنشسته شود و به ‌طور متوسط اميد به زندگي زنان كه نزديك به ٧٥‌سال است...

 (و براي این دسته از زنان احتمالاً بيشتر است) يعني ٣٧‌سال از حقوق و مزاياي بازنشستگي برخوردار شود. حال اگر اين خانم به جاي ٢٠‌سال ٢٥‌سال فعاليت كند يا مثلاً حداقل سن براي استفاده از اين قانون ٥٠‌سال باشد، استفاده از حقوق بازنشستگي او ممكن است به نصف اين رقم كاهش يابد. چنين مصوبه‌اي هزينه بسيار سنگيني را براي هميشه بر دوش صندوق‌هاي بازنشستگي بار خواهد كرد و اين صندوق‌ها قادر به پرداخت آن نخواهند بود.

از سوی دیگر بعید است كه اين زنان در ٣٨سالگي خود را براي هميشه بازنشسته كنند. آنان به راحتي مي‌توانند كار ديگري پيدا كنند و از اين نظر نيز كمكي به اهداف تعيين‌شده براي اين مصوبه نخواهد شد. اينگونه تصميمات نادرست در امر بيمه بارها اتخاذ شده است؛ علت آن نيز تا حدي روشن است، تصويب‌كنندگان خود را در برابر نتايج بلندمدت تصميمات خویش مسئول نمي‌بينند. مثل موافقت‌كردن بی‌رویه با حفر چاه است؛ در كوتاه‌مدت آب‌هاي زيادي از زمين كشيده خواهد شد و رونق ايجاد مي‌كند ولي چون بارش‌ها و آب‌هاي جانشين براي جبران آنها كافي نيست، كم‌كم سطح آب پايين مي‌آيد و كيفيت آن بدتر مي‌شود و سپس همه سرمايه‌گذاران در اين كار ورشكست مي‌شوند. آينده‌نگري جزء لاينفك نظام‌هاي مديريتي جديد است كه ما آن را نداريم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مصرف اغلب داروها با تزریق واکسن ممانعتی ندارد

امکان دیدار با رییس‌جمهور آمریکا پس از رفع تحریم‌ها؟ خیر / درمورد منطقه با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم / از برجام خاطره خوشی نداریم، چون آورده‌ای نداشت

با توجه به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی از جلسات تبلیغاتی ممکن است شاهد افزایش آمار کرونا باشیم

پنجم تیرماه از واکسن اسپوتنیک‌وی ایرانی رونمایی می‌شود

خطیب‌زاده: بعید نیست دور بعدی مذاکرات وین دور پایانی باشد/ ظریف صبح امروز با رئیسی دیدار کرد

روحانی: به زودی تحریم‌ها برداشته می‌شود/ حالا که صادر کننده واکسن و ماسک شدیم، گفتند تحریم را برمی‌دارند

کرمان جزو استان‌های برتر کشور در مشارکت انتخابات است / معادل ۶۰ درصد از واجدان شرایط رای دادند

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید

تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم/ مقالات بالینی و پیش بالینی واکسن در حال تدوین است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)