کد خبر: ۱۹۹۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
فرزند ارشد ایت الله هاشمی در دیدار اعضای انجمن قلم با بیان این که هنوز هم بخش‌هایی از اسناد مربوط به خاطرات هاشمی رفسنجانی، حالت محرمانه دارد، اظهار کرد: دفتر نشر آثار آیت‌الله هاشمی با کمک یک گروه اندیشمند و یک هیأت امنا، باید به سمت یک حرکت جدی‌تر حرکت کند.

فرزند ارشد آیت الله هاشمی در دیدار اعضای انجمن قلم با بیان این که هنوز هم بخش‌هایی از اسناد مربوط به خاطرات هاشمی رفسنجانی، حالت محرمانه دارد، اظهار کرد: دفتر نشر آثار آیت‌الله هاشمی با کمک یک گروه اندیشمند و یک هیأت امنا، باید به سمت یک حرکت جدی‌تر حرکت کند.

به گزارش جماران، در این دیدار ابتدا یکی از اعضای انجمن اندیشه و قلم، در سخنانی انجام کار پژوهشی و فکری روی آثار، اندیشه‌ها و خاطرات آیت‌الله هاشمی را یکی از نیازهای امروز جامعه خواند و گفت: مردم مشتاق چنین محصولاتی هستند و افکار عمومی به تحلیل‌های عمیق از اندیشه و آثار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیارمند است.

وی افزود: در زمان حیات ایشان، طرح‌هایی برای کار پژوهشی در این زمینه تهیه شده و مورد تأیید ایشان قرار گرفته بود که متأسفانه فرصت نشد با وجود خود ایشان پیگیری شود و امروز ضرورت دارد که پس از رحلت ایشان، آن کارها پیگیری و انجام شود.

این عضو انجمن، دیگر ضرورت امروز جامعه بعد از درگذشت آیت‎الله هاشمی را پرداختن به مظلومیت ایشان و دفاع از آن مرحوم در قبال هتاکی‌هایی دانست که با درگذشت ایشان نیز همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به سخنان آیت‌الله جوادی آملی مبنی بر اینکه آیت‌الله هاشمی در زندگی و پس از وفات مظلوم بود و هست، تصریح کرد: مظلومیت آقای هاشمی با هیچ‌کس شخصیت‌های مظلوم انقلاب و حتی با مظلومیت شهید بهشتی نیز قابل مقایسه نیست چرا که با درگذشت ایشان هم این مظلومیت همچنان ادامه دارد در حالی که مظلومیت بهشتی با شهادتش پایان یافت.

تکلیف خاطرات چه می‌شود؟

علی شکوهی از اعضای انجمن اندیشه و قلم در این دیدار، در سخنانی با اشاره به جایگاه خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اهمیت آن در تاریخ شفاهی کشور گفت: هاشمی با خاطراتش و با بازیگری‌اش در عرصه‌های مختلف و عملکردش در زندگی ما هست و خواهد بود.

این روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی و عضو انجمن اندیشه و قلم، با اشاره به نحوه انتشار کتب خاطرات آیت‌الله هاشمی در طول حیات ایشان که سالی یک شماره بود، از محسن هاشمی سؤال کرد: بعد از این وضعیت انتشار خاطرات چگونه خواهد بود؟ آیا به همان شکل سالی یک شماره ادامه پیدا می‌کند یا این روند تسریع می‌شود؟

محسن هاشمی فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سؤال اظهار کرد: دفتر نشر آثار پدرم که خوشبختانه با حضور خود ایشان شکل گرفت، پشتوانه‌ی قابل از ایشان داشت. اما تا زمان حیات ایشان، ما در کنار فعالیت‌های دیگرمان اگر جای خالی‌ای بود، فرصتی را به دفتر نشر اختصاص می‌دادیم. اما امروز وظیفه دفتر نشر سنگین‌ شده است. دیگر آقای هاشمی در بین ما نیست و باید وقت بیشتری برای نشر آثار ایشان بگذاریم. ضمن اینکه همه موارد هم فقط به خاطرات خلاصه نمی‌شود. برای هر پاراگراف خاطرات ایشان می‌شود صفحات نوشت و توضیحات داد. 

محسن هاشمی افزود: هنوز هم بخش‌هایی از اسناد مربوط به خاطرات ایشان، حالت محرمانه دارد. عکس‌ها و فیلم‌ها و گفته‌های دیگران درباره ایشان همچنان جای کار دارد. 

وی همچنین بر ضرورت صیانت از اصل موضوع از مسیر ارتباط با بزرگان نظام تأکید کرد و گفت: بخش مهم کار ما این است که با بزرگان نظام به ویژه مقام معظم رهبری ارتباط مناسبی برقرار کنیم تا با هماهنگی کار پیش برود و اصل موضوع خدای نکرده تحت‌الشعاع کج نظری ها قرار نگیرد.
محسن هاشمی از اندیشمندان و فرهیختگان نیز دعوت کرد که با همراهی با دفتر نشر آثار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، هر کدام بخشی از کار را برعهده بگیرند. 

محسن هاشمی همچنین تأکید کرد: دفتر نشر آثار آیت‌الله هاشمی با کمک یک گروه اندیشمند و یک هیأت امنا، باید به سمت یک حرکت جدی‌تر حرکت کند. این موضوع همچنان جای بحث دارد و انشاءالله بعد از گذر از این مقطع فعلی که همچنان در جریان مراسم مربوط به رحلت ایشان هستیم، پیگیری خواهد شد. 

فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضمن این سخنان، به حضور مردم در همه آیین‌های مربوط به رحلت پدر اشاره کرد و گفت: مردم با حضورشان از همه زجرها و مقاومت‌های آقای هاشمی قدردانی کردند.
 
خلأ اصلی، خلأ عقلانیتی است که هاشمی داشت

وی همچنین با اشاره به  سخنان برخی بزرگان گفت: حرکت آقای هاشمی از ابتدا تا آخر، بر مبنای عقلانیت بود. و در خطبه معروف 88 نیز با همان عقلانیت بخش مهمی از نیروهای انقلاب را که داشتند از دست می‌رفتند دوباره به دامان انقلاب بازگرداندند.  بزرگان می گویند  ما علاوه بر از دست دادن جسم آقای هاشمی، عقلانیت ایشان را از دست دادیم. نبود خود ایشان خلأ جسمی و ظاهری است و خلأ اصلی و واقعی، خلأ عقلانیت ایشان است.

محسن هاشمی در تأیید این سخنان افزود: آقای هاشمی در سراسر عمرش این عقلانیت را داشت و مشی ایشان، اعتدال، انسان‌دوستی و علاقه به مردم، اسلام واقعی و رفاه مردم بود. 

رجایی: «کبیر» برازنده‌ترین لقب برای هاشمی است

در این دیدار، همچنین غلامعلی رجایی مشاور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سخنانی، به ویژگی‌های مکتب هاشمی اشاره کرد و از عقلانیت و اعتدال سخن گفت.
وی افزود: برازنده‌ترین لقب برای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، هاشمی کبیر است. او با ترویج اندیشه اسلام اعتدالی، تلاش می‌کرد انقلاب را به جوی خود بازگرداند. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مصرف اغلب داروها با تزریق واکسن ممانعتی ندارد

امکان دیدار با رییس‌جمهور آمریکا پس از رفع تحریم‌ها؟ خیر / درمورد منطقه با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم / از برجام خاطره خوشی نداریم، چون آورده‌ای نداشت

با توجه به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی از جلسات تبلیغاتی ممکن است شاهد افزایش آمار کرونا باشیم

پنجم تیرماه از واکسن اسپوتنیک‌وی ایرانی رونمایی می‌شود

خطیب‌زاده: بعید نیست دور بعدی مذاکرات وین دور پایانی باشد/ ظریف صبح امروز با رئیسی دیدار کرد

روحانی: به زودی تحریم‌ها برداشته می‌شود/ حالا که صادر کننده واکسن و ماسک شدیم، گفتند تحریم را برمی‌دارند

کرمان جزو استان‌های برتر کشور در مشارکت انتخابات است / معادل ۶۰ درصد از واجدان شرایط رای دادند

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید

تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم/ مقالات بالینی و پیش بالینی واکسن در حال تدوین است

پربازدید ها

اعلام رسمی اعضای منتخب شورای شهر کرمان توسط فرماندار

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

همه وعده‌های رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰

مشارکت ۶۰ درصدی مردم استان کرمان در انتخابات/ آمار تجمیعی از شمارش آراء نداریم

پیام تبریک سید حسن خمینی به رییسی

همتی به رییسی تبریک گفت

نتایج اولیه انتخابات: کل آرا تاکنون ۲۸.۶ میلیون / رئیسی ۱۷.۸ میلیون

رییسی: از تجربیات و اندوخته‌های دولت کنونی استفاده خواهم کرد

روحانی درگذشت مادر شهیدان اسدی خانوکی را تسلیت گفت

مشکل بایدن برای توافق با ایران و احیای برجام چیست؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)