کد خبر: ۲۰۸۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸
ارسال به دوستان
ذخیره
جزئیاتی جدید از گفتگوی مهم جهانگیری با رهبر معظم انقلاب درباره اصلاح‌طلبان
«اگر تمايل داريد ارتباطي از سوي دوستان (اصلاح‌طلب) باشد، خود شما رابط باشيد»؛ اين روايت پذيرش مسووليتي است كه از سوي رهبري انقلاب به اسحاق جهانگيري پيشنهاد مي‌شود؛ مسووليتي كه نزديك به يك ماه از پذيرفتن آن و جلسه‌اي كه او با رهبري نظام برگزار مي‌كند، مي‌گذرد و نويدبخش اتفاقات خوبي براي اصلاح‌طلبان خواهد بود.
روزنامه اعتماد بخش کوتاهی از گفت وگوی خود با اسحاق جهانگیری را که قرار است در ویژه نامه نوروزی اش منتشر کند، چاپ کردد.

«اگر تمايل داريد ارتباطي از سوي دوستان (اصلاح‌طلب) باشد، خود شما رابط باشيد»؛ اين روايت پذيرش مسووليتي است كه از سوي رهبري انقلاب به اسحاق جهانگيري پيشنهاد مي‌شود؛ مسووليتي كه نزديك به يك ماه از پذيرفتن آن و جلسه‌اي كه او با رهبري نظام برگزار مي‌كند، مي‌گذرد و نويدبخش اتفاقات خوبي براي اصلاح‌طلبان خواهد بود. روايت از ديدار مفصل با رهبري انقلاب، موضوع اصلي مصاحبه‌اي است كه عنوان آخرين گفت‌وگوي سال «اعتماد» را به خود اختصاص مي‌دهد.
 معاون اول رييس‌جمهوري در ميزباني ما در ساختمان پاستور، از جلسه‌اي مي‌گويد كه خروجي آن پذيرش چنين مسووليتي بود تا او اين روزها با اطمينان بگويد: «آن چيزي كه در زمينه ارتباط اصلاح‌طلبان با مقام معظم رهبري و رفع موانع، مورد نظر دوستان است با يك اصولي به دست مي‌آيد. من مطمئن هستم. شما من را مي‌شناسيد. من وقتي كه با اطمينان حرف مي‌زنم به اين معناست كه هم فكر مي‌كنم اين كارها شدني است و هم اينكه امكان دسترسي به آن وجود دارد و دور از دسترس نيست.»
 
رهبري گفتند قطع رابطه با اصلاح‌طلبان از طرف ما نبود
 
در جلسه‌اي كه جهانگيري راوي آن شده است از چهره‌هايي همچون سيد محمد خاتمي، موسوي خوييني‌ها و عبدالله نوري براي ايجاد اين كانال ارتباطي، نام برده مي‌شود، اما نظر رهبري شخص جهانگيري است. او در واكنش به اين اسامي مي‌خندد و مي‌گويد: «اين موضوع از همان مذاكره من با رهبري بود كه به بيرون راه يافته است. در اين مذاكره از اين شخصيت‌ها اسم برده و پيرامون اين افراد صحبت شده است. طبق تعبير شما موضوع مورد بحث اين بود كه، كانال اصلاح‌طلبان با رهبري بايد برقرار باشد».

جهانگيري موضوع مورد بحث در اين جلسه را برقراري كانال اصلاح‌طلبان با رهبري خوانده و اگرچه بر سابقه اين ارتباط آن هم به‌صورت هميشگي تاكيد دارد اما، وقتي حوادث سال ٨٨ را به ياد مي‌آورد نمي‌تواند به راحتي از كم شدن اين رفت‌وآمدها بگذرد و مي‌گويد: «البته اين ارتباط هميشه بوده است اما، از سال ٨٨ به بعد مقداري اين ارتباط دچار مشكل شد. وقتي هم در همانجا توضيح داده شد ايشان در پاسخ به طرح اين موضوع گفتند كه از طرف ما كه اصلا قطع رابطه‌اي نبوده و ما مشكلي نداريم حال اگر تمايل داريد كه ارتباطي از سوي دوستان باشد، خود شما (بنده) باشيد.»
 
رهبري نگفتند با كساني كه در طول سال ٨٨ آن اتفاقات را درست كرده‌اند، قهر هستيم

اما اين جلسه پيش از بيان مواضع رهبري انقلاب در خصوص آشتي ملي بود. موضوعي كه از سوي سيد محمد خاتمي و چهره‌هاي اصلاح‌طلب ديگر مطرح شد، با اين واكنش رهبري انقلاب روبه‌رو شد كه ما اصلا قهري در داخل نداريم كه لازم باشد آشتي كنيم. موضعي كه اين‌گونه نشان مي‌دهد كه آشتي ملي، محل ايراد است در نظر جهانگيري به‌گونه ديگري شكل مي‌گيرد. او معتقد است كه تعبير رهبري اين بود كه «در عاشوراي سال ٨٨ عده‌اي لودگي كردند و قهر بودن را تنها به همين مورد محدود كردند.»

 جهانگيري گفت: «زمان اعلام اين موضوع (آشتي ملي)، ظاهرا در يكي از سخنراني‌ها و خيلي قبل‌تر از طرح آن توسط آقاي خاتمي بود. من ديدم كه اخيرا هم آقاي خاتمي از يك مطلبي كه در جلسه‌اي مطرح شده و به موضوع رسانه‌اي تبديل شده بود، گله‌مند بودند. بالاخره هركسي از منظر خود به اين موضوع پرداخت و در بيرون از كشور ممكن بود اينچنين مطرح شود كه در داخل ايران چه خبر شده كه مي‌خواهند با يكديگر آشتي ملي كنند.

به نظر من مقام معظم رهبري به بخشي از اين عكس‌العمل‌هاي غيرواقعي كه در داخل يا بيرون از كشور انجام شد و نظام را به شكلي نشان مي‌داد كه گويي دچار يك مشكل جدي شده و عده‌اي به دنبال حل آن هستند، واكنش نشان دادند و نسبت به آن گفتند كه ما اصلا قهري در داخل نداريم و گفتند اين هدف حاصل شده است كه لازم باشد آشتي كنيم. ما به آن معنا كه تلقي شده، قهر نيستيم.
 
ايشان در خصوص قضيه سال ٨٨ فقط اتفاقات روز عاشورا را مطرح كردند. يعني اين‌گونه نبود كه بگويند با كساني كه در طول سال ٨٨ آن اتفاقات را درست كرده‌اند، قهر هستيم. تعبيرشان اين بود كه در عاشوراي سال ٨٨ عده‌اي لودگي كردند و قهر بودن را تنها به همين مورد محدود كردند.»
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شرایط برای فعالیت خانم‌ها انعطاف پذیر‌تر باشد/ در سطح استان‌ها اولین مرکز رشد بانوان در کرمان ایجاد شد/ کمتر از ۲۵ درصد از هیئت علمی دانشگاه‌ها خانم هستند/ مدل فعالیت اجتماعی و اقتصادی برای بانوان تعریف نشده است/۱۰ درصد مدیر عامل ها خانم هستند

زنان کرمانی در زمینه مشارکت اجتماعی رتبه اول کشوری را دارند/ استان کرمان در زمینه مشاغل خانگی رتبه اول کشور را دارد

تنها ۱۴ درصد از پژوهشگران، زن هستند/ بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان خلاق دختر بودند/آب محدودیت زاترین عامل توسعه کرمان است/ بعد از خوزستان بیشترین مصرف آب سرانه را در کرمان داریم

توسعه اقتصادی بدون مداخله بانوان در اقتصاد امری غیر ممکن است/ در حوزه کارآفرینی چالش اصلی مهارت است/مرکز رشد بانوان به معنی جدا شدن حوزه کسب و کار بانوان از آقایان نیست

انتقاد به کارت بازرگانی فرار به جلو است/ وقتی صادرکننده رسمی وارد کار نشود، امکان سوءاستفاده وجود دارد/اتاق سختگیری می کند، و بقیه سازمان‌ها سیستم خود را به‌روز کنند

نظام بانکی اصلاح شود و از فساد و رانت جلوگیری شود/دولت با نظارت مستقیم بر استانداری ها نگذارد برخی مسائل به قوه قضائیه رسیده شود/ پزشکان طب سنتی و سفارشات اسلام را فراگیرند/ مانند جبهه و جنگ باید بکوشیم نسل جوان کشور را زیاد کنیم/ مسئولان در بحث قیمت و خرید خرما نظارت کنند/ اقتدار ایران اسلامی حتی بر انگلیس و آمریکا هم سایه انداخته است/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ بیمه کشاورزی، در بحث خشکیدگی خرما جبران خسارت کند/بیمارستان کوهبنان نیاز به امکانات بیشتر دارد

کمبود مرغ داریم/ دارو‌ها یا چینی اند و یا کیفیت قبل را ندارند/ آمار تلفات در مرغدرای‌ها زیاد است/ ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها وارد می‌شود

برخی رشته ها که بازار کار خوبی نداشتند حذف شدند/ رشته معماری در اردیبشهت 99 حذف می شود

برداشت پسته از اوایل مهر شروع خواهد شد/ پیش بینی محصول پسته برای استان کرمان ، 126هزار تن است

آلارم مصرف مواد مخدر صنعتی در استان به صدا در آمده است/ وظیفه ذاتی دستگاه‌ها است که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند/در مدارس، دانشگاه‌ها و خوابگاه هایمان حداقل دیگر نباید اعتیاد داشته باشیم/ آموزش و پرورش بگوید آیا هزینه‌ای که می‌کند در کاهش اعتیاد در بین دانش آموزان موثر بوده است/ پیشرفت ۹۵ درصدی کمپ ماده ۱۶ سپاه / کمپ ماده ۱۶ بانوان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را راه اندازی می‌کنیم

پربازدید ها

نظام بانکی اصلاح شود و از فساد و رانت جلوگیری شود/دولت با نظارت مستقیم بر استانداری ها نگذارد برخی مسائل به قوه قضائیه رسیده شود/ پزشکان طب سنتی و سفارشات اسلام را فراگیرند/ مانند جبهه و جنگ باید بکوشیم نسل جوان کشور را زیاد کنیم/ مسئولان در بحث قیمت و خرید خرما نظارت کنند/ اقتدار ایران اسلامی حتی بر انگلیس و آمریکا هم سایه انداخته است/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ بیمه کشاورزی، در بحث خشکیدگی خرما جبران خسارت کند/بیمارستان کوهبنان نیاز به امکانات بیشتر دارد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۳ نظر)