کد خبر: ۲۰۸۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸
ارسال به دوستان
ذخیره
جزئیاتی جدید از گفتگوی مهم جهانگیری با رهبر معظم انقلاب درباره اصلاح‌طلبان
«اگر تمايل داريد ارتباطي از سوي دوستان (اصلاح‌طلب) باشد، خود شما رابط باشيد»؛ اين روايت پذيرش مسووليتي است كه از سوي رهبري انقلاب به اسحاق جهانگيري پيشنهاد مي‌شود؛ مسووليتي كه نزديك به يك ماه از پذيرفتن آن و جلسه‌اي كه او با رهبري نظام برگزار مي‌كند، مي‌گذرد و نويدبخش اتفاقات خوبي براي اصلاح‌طلبان خواهد بود.
روزنامه اعتماد بخش کوتاهی از گفت وگوی خود با اسحاق جهانگیری را که قرار است در ویژه نامه نوروزی اش منتشر کند، چاپ کردد.

«اگر تمايل داريد ارتباطي از سوي دوستان (اصلاح‌طلب) باشد، خود شما رابط باشيد»؛ اين روايت پذيرش مسووليتي است كه از سوي رهبري انقلاب به اسحاق جهانگيري پيشنهاد مي‌شود؛ مسووليتي كه نزديك به يك ماه از پذيرفتن آن و جلسه‌اي كه او با رهبري نظام برگزار مي‌كند، مي‌گذرد و نويدبخش اتفاقات خوبي براي اصلاح‌طلبان خواهد بود. روايت از ديدار مفصل با رهبري انقلاب، موضوع اصلي مصاحبه‌اي است كه عنوان آخرين گفت‌وگوي سال «اعتماد» را به خود اختصاص مي‌دهد.
 معاون اول رييس‌جمهوري در ميزباني ما در ساختمان پاستور، از جلسه‌اي مي‌گويد كه خروجي آن پذيرش چنين مسووليتي بود تا او اين روزها با اطمينان بگويد: «آن چيزي كه در زمينه ارتباط اصلاح‌طلبان با مقام معظم رهبري و رفع موانع، مورد نظر دوستان است با يك اصولي به دست مي‌آيد. من مطمئن هستم. شما من را مي‌شناسيد. من وقتي كه با اطمينان حرف مي‌زنم به اين معناست كه هم فكر مي‌كنم اين كارها شدني است و هم اينكه امكان دسترسي به آن وجود دارد و دور از دسترس نيست.»
 
رهبري گفتند قطع رابطه با اصلاح‌طلبان از طرف ما نبود
 
در جلسه‌اي كه جهانگيري راوي آن شده است از چهره‌هايي همچون سيد محمد خاتمي، موسوي خوييني‌ها و عبدالله نوري براي ايجاد اين كانال ارتباطي، نام برده مي‌شود، اما نظر رهبري شخص جهانگيري است. او در واكنش به اين اسامي مي‌خندد و مي‌گويد: «اين موضوع از همان مذاكره من با رهبري بود كه به بيرون راه يافته است. در اين مذاكره از اين شخصيت‌ها اسم برده و پيرامون اين افراد صحبت شده است. طبق تعبير شما موضوع مورد بحث اين بود كه، كانال اصلاح‌طلبان با رهبري بايد برقرار باشد».

جهانگيري موضوع مورد بحث در اين جلسه را برقراري كانال اصلاح‌طلبان با رهبري خوانده و اگرچه بر سابقه اين ارتباط آن هم به‌صورت هميشگي تاكيد دارد اما، وقتي حوادث سال ٨٨ را به ياد مي‌آورد نمي‌تواند به راحتي از كم شدن اين رفت‌وآمدها بگذرد و مي‌گويد: «البته اين ارتباط هميشه بوده است اما، از سال ٨٨ به بعد مقداري اين ارتباط دچار مشكل شد. وقتي هم در همانجا توضيح داده شد ايشان در پاسخ به طرح اين موضوع گفتند كه از طرف ما كه اصلا قطع رابطه‌اي نبوده و ما مشكلي نداريم حال اگر تمايل داريد كه ارتباطي از سوي دوستان باشد، خود شما (بنده) باشيد.»
 
رهبري نگفتند با كساني كه در طول سال ٨٨ آن اتفاقات را درست كرده‌اند، قهر هستيم

اما اين جلسه پيش از بيان مواضع رهبري انقلاب در خصوص آشتي ملي بود. موضوعي كه از سوي سيد محمد خاتمي و چهره‌هاي اصلاح‌طلب ديگر مطرح شد، با اين واكنش رهبري انقلاب روبه‌رو شد كه ما اصلا قهري در داخل نداريم كه لازم باشد آشتي كنيم. موضعي كه اين‌گونه نشان مي‌دهد كه آشتي ملي، محل ايراد است در نظر جهانگيري به‌گونه ديگري شكل مي‌گيرد. او معتقد است كه تعبير رهبري اين بود كه «در عاشوراي سال ٨٨ عده‌اي لودگي كردند و قهر بودن را تنها به همين مورد محدود كردند.»

 جهانگيري گفت: «زمان اعلام اين موضوع (آشتي ملي)، ظاهرا در يكي از سخنراني‌ها و خيلي قبل‌تر از طرح آن توسط آقاي خاتمي بود. من ديدم كه اخيرا هم آقاي خاتمي از يك مطلبي كه در جلسه‌اي مطرح شده و به موضوع رسانه‌اي تبديل شده بود، گله‌مند بودند. بالاخره هركسي از منظر خود به اين موضوع پرداخت و در بيرون از كشور ممكن بود اينچنين مطرح شود كه در داخل ايران چه خبر شده كه مي‌خواهند با يكديگر آشتي ملي كنند.

به نظر من مقام معظم رهبري به بخشي از اين عكس‌العمل‌هاي غيرواقعي كه در داخل يا بيرون از كشور انجام شد و نظام را به شكلي نشان مي‌داد كه گويي دچار يك مشكل جدي شده و عده‌اي به دنبال حل آن هستند، واكنش نشان دادند و نسبت به آن گفتند كه ما اصلا قهري در داخل نداريم و گفتند اين هدف حاصل شده است كه لازم باشد آشتي كنيم. ما به آن معنا كه تلقي شده، قهر نيستيم.
 
ايشان در خصوص قضيه سال ٨٨ فقط اتفاقات روز عاشورا را مطرح كردند. يعني اين‌گونه نبود كه بگويند با كساني كه در طول سال ٨٨ آن اتفاقات را درست كرده‌اند، قهر هستيم. تعبيرشان اين بود كه در عاشوراي سال ٨٨ عده‌اي لودگي كردند و قهر بودن را تنها به همين مورد محدود كردند.»
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامی: ملت ایران نشان داد از هر حزب و قوم طرفدار انقلاب و مقاومت است+تصاویر و فایل صوتی

مقصر مشخص نشده است/قصور، عمدی نبوده است

بازار طلا در رکود شدید و بی سابقه فرو رفت/ قیمت طلا بالاتر از این نمی رود/اخبار سیاسی تاثیری در قیمت طلا ندارد

کاش پنبه‌ها از برخی گوش‌ها بیرون بیفتد

آزادسازی معبر16 کیلومتری شهید سردار سلیمانی به عنوان کارنامه شورای پنجم مد نظر قرار گیرد/آسفالت معابر هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پول می‌خواهد/ قبرهای ده میلیونی در کرمان

در حادثه ازدحام جمعیت، شورا و شهرداری هیچ قصوری نداشتند/شورا تصمیم گیرنده و طرف مشورت نبود/حضور سه میلیون نفر در کرمان با جمعیت 700 هزار نفری غیرقابل پیش بینی بود

می توانیم بازار پرندگان را جمع کنیم اما درگیری ها و بقیه مسائل را چه کنیم؟/حکم قضایی بیاورند ما اقدام کنیم/ جمعشان کنیم کجا ببریمشان؟

بورس پسته را دیر شروع کردند/ باید انبارهای بورس را مجزا کنیم/ 80درصد دلالان پسته افغان هستند/ اگر انباردار خرده شیشه‌ نداشته باشد، دلالان به بورس پسته نمی آیند/ بورس نمی‌تواند پسته همه مردم را بخرد؛ لذا تاجر هم کار خودش را می‌کند

پس از اعلام نتایج صلاحیت ها، یحیی کمالی پور از ادامه شرکت در انتخابات انصراف داد

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۸۳ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)