کد خبر: ۲۱۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
خبر انلاین نوشت:

فرانسه به‌دنبال جای پایی محکم در گسترش مناسبات اقتصادی با ایران است

دکتر پیروز ایزدی معتقد است که بخت پیروزی مانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نسبت به سایر رقبا بیشتر است.

برگزیت، پیروزی دونالد ترامپ، هراس از گسترش پوپولیسم و افراط گرایی در اروپا، از جمله مواردی است که جامعه بین اللمللی را به تکاپو واداشته است. از سویی اگرچه انتخابات پارلمانی هلند نشان دهنده مهار افراط گرایان به رهبری "خرت ویلدز" بود، اما از سویی دیگر انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سطحی بالاتر می تواند نماینگر وجه دیگری از تغییرات احتمالی پیش روی باشد. افزایش محبوبیت حزب جبهه ملی فرانسه در سالهای اخیر و ناکامی حزب سوسیالیست، فضای فرانسه را به یکی از حساس ترین نبردها در عرصه انتخابات تبدیل کرده است. خبرگزاری خبرآنلاین طی گفتگویی با دکتر پیروز ایزدی کارشناس مسائل اروپا در مرکز تحقیقات استراتژیک به بررسی فضای انتخاباتی فرانسه پرداخته است که در ادامه می خوانید:

با توجه به جریانان‌های سیاسی در اروپا انتخابات فرانسه را چگونه ارزیابی می کنید؟

جو کشورهای غربی فضای انتخابات فرانسه را تحت تاثیر قرار داده است. البته فرانسه در این زمینه همیشه پیشگام بوده است. حزب جبهه ملی به رهبری لوپن چند سالی است که خود را به عنوان یک مدعی در انتخابات مختلفی که در این کشور برگزار شده مطرح کرده است و در انتخابات پارلمان اروپا توانست به عنوان حزب اول شناخته شد و همینطور در انتخابات منطقه ای موفقیت هایی کسب کرد. لوپن در حال حاضر امیدوار است تا به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه پیدا کند و در همین راستا نظرسنجی ها نیز این موضوع را تایید می کند. عده ای در فرانسه جبهه ملی را مورد انتقاد قرار می دهند و آن را به نوعی به فاشسیم تشبیه می کنند و درصدد هستند تا از به قدرت رسیدن این حزب ممانعت به عمل بیاورند. از آنجایی که انتخابات دو مرحله ای است و در مرحله دوم همه پشت سر کاندیدای رقیب قرار می گیرند، در شرایط فعلی بخت آقای ماکرون به عنوان کاندیدایی که از دولت فرانسوا اولاند جدا شد و همین طور مستقل از هر جناحی اعم از چپ و راست اعلام حضور کرد از همه کاندیدا بیشتر است.

علت مطرح شدن "فرگزیت" یا طرح خروج فرانسه از اتحادیه اروپا توسط لوپن چیست؟

این موضوع یکی از تم های اصلی مبارزاتی لوپن بوده که گرایشات ضد جهانی شدن را دارد و برآمده از حزب جبهه ملی فرانسه است. آنها مدعی هستند که عضویت فرانسه در اتحادیه اروپا باعث شده تا تصمیم گیری های اقتصادی، به وسیله بوروکراسی این اتحادیه در بروکسل انجام می شود و آنها کسانی هستند که منافع مردم و اقشار طبقه متوسط را در نظر نمی گیرند و سیاست هایی که اتحادیه اروپا به کشورشان تحمیل کرده، سبب شده که فرانسه از وضعیت مطلوب اقتصادی برخوردار نباشد.

همینطور پذیرش واحد پول یورو به اعتقاد آنان مشکلاتی را برای فرانسه به وجود آورده است و سبب شده تا سطح قیمت ها بالاتر رود و دولت دچار بدهی های سنگینی شود. لوپن در همین باره وعده داده است که در صورت پیروزی شرایط خود را با اتحادیه اروپا در میان خواهد گذاشت و در صورت عدم پذیرفتن شروط توسط اتحادیه اروپا، او طرح خروج از این اتحادیه را به رفراندوم خواهد گذاشت. به هرحال جریانات پوپولیستی از سیاست های ناسیونالیسم اقتصادی و حمایت گرایی دفاع می کنند و معتقد هستند که جریانات آزاد به صنایع داخلی ضرر می زند و باعث رکود اقتصادی می شود.

به نظر شما چرا حزب سوسیالیست فرانسه آن طور که انتظار می رفت نتوانست خواسته مردم را برآورده کند؟ آیا فرانسوا اولاند محبوبیت خود را از دست داده است؟

از محبوبیت اولاند تا حد زیادی کاسته شده است و حتی تک رقمی شده بود که میزان آن را 4 یا 7 درصد در نظر می گرفتند و با توجه به عدم تحقق وعده های خود، از شرکت در انتخابات صرف نظر کرد. وی وعده داده بود تا نرخ بیکاری را کاهش دهد که در این زمینه موفقیت چندانی کسب نکرد و موفق نشد تا قدرت اقتصادی و خرید مردم را بالا ببرد، اقتصاد فرانسه را رونق دهد و این قدرت را در بازارهای اروپایی و جهانی بالاتر ببرد.

اتفاقات تروریستی نیز در افزایش و کاهش محبوبیت اولاند تأثیر داشت. مثلا حوادث تروریستی در نوامبر 2015 با توجه به اینکه در فرانسه وضعیت فوق العاده اعلام شده بود و نیروهای امنیتی و نظامی برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی بسیج شده بودند و در این راه نیز ناکام بودند، همه دولت اولاند را مقصر اصلی آن حوادث از جمله کشته شدن 130 نفر قلمداد می کردند. حتی مانوئل والس نخست وزیر اولاند نیز در انتخابات مقدماتی نتوانست پیروز شود و "بنوآ هامون" که جز منتقدین فرانسوا اولاند بود و به عنوان اعتراض به قانون کار از دولت خارج شده بود، به عنوان کاندیدای حزب چپ تعیین شد و مبارزات انتخاباتی خود را شروع کرد؛ به این دلیل که سایه شکست حزب سوسیالیت در پیشبرد سیاست های خود نیز روی او سنگینی کرد، به ویژه که آنها نتوانستند به یک ائتلافی با حزب چپ افراطی یا کمونیست دست یابند.

با توجه به رفت و آمدهای اخیر مقام های فرانسوی به ایران، انتخابات این کشور چه تاثیراتی می تواند روی روابط ایران و فرانسه داشته باشد؟

فرانسوی ها تمایل دارند که جایگاه گذشته خود را در فضای بعد از برجام بدست بیاورند و در همین راستا هیئت های بازرگانی و اقتصادی زیادی از این کشور، وارد ایران شدند که در ابتدا هدفشان زمینه سنجی بود که در حال حاضر در خیلی از بخش ها با ایران به تفاهم رسیده اند. اما در حال حاضر مشکلات بانکی همچنان وجود دارد که مانع مهمی بر سر گسترش روابط دو کشور به وجود آورده است. شرکت فرانسوی توتال نیز علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران و پارس جنوبی است.

این شرکت اعلام کرده است که منتظر سیاست های آمریکا برای این اقدام خواهد بود. سفر اخیر "میشل سپن" وزیر اقتصاد و "ژان مارک ایرو" وزیر امور خارجه فرانسه نیز با اهداف اقتصادی به ایران انجام شد که نشان دهنده عزم و اراده فرانسه برای گسترش روابط بین دو کشور است. آنها امیدوار هستند که مشکلات و موانع موجود به تدریج حل و فصل شود. انتخاب رئیس جمهور جدید در فرانسه نیز مانعی برای این روند ایجاد نخواهد کرد، زیرا اقتصاد یکی از مهمترین موضوعات در انتخابات ریاست جمهوری است و همه کاندیدا وعده رونق اقتصادی، کاهش بیکاری و افزایش خرید قدرت مردم را می دهند. بازار ایران در کنار بازارهای دیگر می تواند گزینه خوبی برای بازرگانان و تجار فرانسه باشد. با وجود اینکه فرانسه قراردادهای سنگینی با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس دارد و به لحاظ اقتصادی به این کشورها وابسته است، اما علاقمند است تا در ایران جا پای محکمی داشته باشد.

پیش بینی شما از آینده چیست؟

با توجه به سابقه ای که در فرانسه موجود است و پایبندی بسیاری از مردم به ارزش های جمهوری را نشان می دهد، به نظر می رسد که اگر مارین لوپن به دور دوم راه یابد، با نسبت 45 درصد در مقابل 55 درصد و یا 40 درصد در برابر 60 درصد از رقیب خود که به احتمال زیاد ماکرون خواهد بود شکست خواهد خورد. همه این اتفاقات منوط به این است که در زمان باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اتفاق خاص و یا غیر مترقبه ای رخ ندهد. اگر به سال 2002 برگردیم می بینیم که پدر مارین لوپن آقای" ژان ماری لوپن" در دوم مقابل ژاک شیراک قرار گرفت و از کاندیدای حزب سوسیالیست یعنی آقای "لیونل ژوسپن" پیشی گرفت و توانست به دور دوم راه یابد. اما حزب جبهه ملی در آن زمان از محبوبیت فعلی برخوردار نبود و شیراک با 82 درصد توانست پیروزی را از آن خود کند. این درصد از رای در حال حاضر برای رقیب لوپن دیگر بدست نخواهد آمد و رقیب وی که به احتمال زیاد ماکرون است با اختلاف کمی پیروز خواهد شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همتی: رئیسی سرگروه این پنج نفر است؛ این‌ها روی کار بیایند تحریم‌ها شدیدتر می‌شود / این ۵ نفر نگذاشتند FATF تصویب شود/اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

جایگزینی دز دوم واکسن با رضایت افراد خواهد بود/در صورت طولانی شدن فاصله تزریق دز دوم واکسن کرونا، اثر دز اول از بین می رود؟

اعلام گروه سنی جدید؛ تیرماه/نامزدها و ستادهای انتخاباتی پروتکل‌ها را رعایت کنند/سلامت و کرونا را سیاسی نکنید

شرایط اقتصادی کشورمان شرایط مطلوبی نیست/تغییر ریل اقتصادی کشور در اولویت است

آیا افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند، می‌توانند خون اهدا کنند؟

۵۶ هکتار از اراضی ملی این استان به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شد

کرمان به دلیل مجاورت با استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان وضعیت شکننده دارد/باید تردد از هرمزگان و سیستان و بلوچستان به سمت کرمان ممنوع شود

تعویق در دریافت دوز دوم مسئله ای در بحث ایمنی بخشی ایجاد نمی کند

بیانیه مهم دولت درباره کارشکنی صداوسیما برای پاسخگویی دولت به اتهامات کاندیدا‌ها

مسعود پزشکیان: دلایل ردصلاحیتم را خواستم، اما جواب ندادند/ دعوا دعوای قدرت است

پربازدید ها

اعلام لیست نهایی اصلاح طلبان برای انتخابات شورای شهر کرمان

واکنش ستاد انتخاباتی همتی به تیتر آسوشیتدپرس

همتی: رأی‌ اولی‌ها می‌توانند بازیگردان اصلی رقابت باشند

افشاگری همتی از نقش دژپسند در سقوط بورس: اواسط تیر به رئیس جمهور نامه زدم که قضیه بورس دارد خطرناک می‌شود؛ اما بعد از نامه‌ من باز مسئولان مردم را تشویق به حضور در بورس کردند / سقوط بورس به دلیل دعوای وزیر اقتصاد و وزیر نفت بود

اعتراض همتی به رییسی درباره تجمع مردم در اهواز: رییس جمهور باید فدایی مردم باشد، نه اینکه مردم را فدای خود کند / الان کجاست دادستان، کجاست سیمای ملی؟

روحانی: شکستن تحریم در سال ۱۴۰۰ در قدم های آخر است؛ اکثر مسائل حل شده؛ چند مسئله باقی مانده که آنها هم حل و فصل خواهد شد / خدا نگذرد از آنان که نگذاشتند روابط ما با برخی همسایگان بهبود یابد؛ با کارهای کودکانه و احمقانه به مراکز دیپلماتیک حمله کردند

توضیح ستاد انتخاباتی همتی درباره اتهام سرقت علمی علیه وی: در تداوم کارشکنی‌های انتخاباتی، مقالاتی ثبت شده که متعلق به ایشان نیست و در فضای مجازی مورد سوءاستفاده قرار گرفته

وندی شرمن: مذاکرات به خاطر انتخابات ایران پیچیده تر شده / پیشرفت های زیادی صورت گرفته / تا زمانی که روی آخرین جزئیات توافق نشود، نمی توان اطمینان داشت که توافق حاصل شده است

همتی: حاضرم با بایدن دیدار کنم

سه مقام سابق و دو شرکت ایرانی از فهرست تحریم های آمریکا خارج شدند / کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)