کد خبر: ۲۱۴۸۹
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
ارسال به دوستان
ذخیره
از پا ننشسته‌اند. رأی‌نیاوردن تفحص از شهرداری نقطه پایان پرسش از این مجموعه شهری نخواهد بود. سیزده به در نشده گروهی در مجلس بر آن‌اند تا پیگیر سؤال‏های به زمین مانده‌شان باشند. یکی، دو تا هم نیست. ١٤ محور است و به کمتر سؤالی پاسخ قانع‌کننده داده شده است.

به گزارش انتخاب به نقل از شرق، عبدالکریم حسین‌زاده، نایب‌رئیس فراکسیون امید خبر داده که «گروهی در مجلس به دنبال آن‌اند تا پرسش‌های برزمین‌مانده از شهرداری تهران دوباره روی میز بیاید. نمایندگان بنا دارند از تمام ابزارهای نظارتی خود برای ورود به تخلف‌ها در شهرداری تهران بهره‌گیری کنند. از شکایت و طرح سؤال در کمیسیون اصل ٩٠ تا کلیدزدن تفحصی دیگر با محورهایی تازه».

محورهای برزمین‌مانده حالا بناست در استراتژی تازه مجلسی‌ها از کانال‌های مختلفی دنبال شود. نه‌تنها کمیسیون اصل ٩٠ که هر نماینده به‌تنهایی می‌تواند به ابزار نظارتی مجهز شده و سؤال و پرسش‌های اساسی را پیش‌روی شهردار تهران و مجموعه شهری قرار دهد.

اصل ٩٠ دریچه‌ای برای پیگیری تخلف‌های شهرداری

سال ٩٥ وقتی تفحص در بهارستان رأی نیاورد، علی مطهری با تأکید گفت حالا کمیسیون اصل ٩٠ مجلس می‌تواند به این مسائل رسیدگی کند.

نوروز ٩٦ به پایان رسید و پس‌لرزه‌های رأی منفی مجلس به تفحص از شهرداری پایان نیافت. تازه نوروز و ثبت‌نام شوراها به ماجرا و اهمیت آن هم افزود. رحمت‌الله حافظی، عضو افشاگر شورای چهارم برای دور جدید ثبت‌نام نکرد و در نامه‌ای به انتقاد از کمیسیون عمران مجلس، مجلسی‌ها و ساختار شورای شهر پرداخت. بهرام پارسایی و عبدالکریم حسین‌زاده نیز در نامه‌ای خطاب به او این اقدام را در ادامه مسیر حرکت حافظی در مقابله با رانت و فساد و تخلف تفسیر کردند. آنها در نامه‌شان نوشتند «بدون شک تلنگری که حافظی با خداحافظی معنادار خود، به همه نمایندگان مجلس و شورای شهر فعلی و بعدی زد، مانند تلاش‌های خالصانه او در یک سال گذشته، به‌عنوان سند فسادستیزی وی در تاریخ ثبت خواهد شد».

قاسم میرزایی‌نیکو، از اعضای کمیسیون اصل ٩٠ مجلس است و به طرح سؤال‌های بر‌زمین‌مانده از شهرداری تهران در این کمیسیون اشاره دارد.

تخفیف به چند مدیر

سؤال‌های مطرح‌شده از سوی او درباره املاک نجومی مشخص است. یکی اینکه «شهردار تهران باید رسما اعلام کند به چند نفر از مدیران شهرداری در واگذاری اموال عمومی تخفیف داده است؟»، سؤال دیگر میرزایی‌نیکو این است که «میزان تخفیف در هر مورد چند درصد از قیمت واقعی بوده؟ و مجموع تخفیف‌ها چند‌ هزار‌ میلیارد تومان بوده است؟ همچنین اینکه آیا شهرداری مجوز قانونی برای اعمال چنین تخفیف‌های کلانی داشته است؟». سؤال دیگر اینکه «در صورت وجود مجوز قانونی آیا کسانی که مجوز صادر کرده‌اند خود نیز از این بخشش‏ها بهره برده‌اند؟».

میرزایی‌نیکو تأکید دارد که راه و رسم صحیح، برخورد صادقانه با مردم است و تحقیق و تفحص کمک و راهنمای مردم و شهردار است. مسیری که حالا با رأی منفی نمایندگان به تفحص از شهرداری به برخی اعتراض‌ها در جامعه دامن زده است.

١٧٠‌ میلیون تخفیف ناقابل برای کارمند سابق

عضو کمیسیون اصل ٩٠ خبر می‌دهد که تمامی محورهای موردنظر و پرسش‌هایش را این بار در قالب گزارش به کمیسیون اصل ٩٠ پیگیری خواهد کرد. اگرچه اسناد درستی از تخفیف‌های شهرداری به کارکنان و دیگر افراد در اختیار ما قرار نگرفته اما با استناد به سخن يك عضو شورای شهر و کارمند سابق شهرداری در خرید خانه تنها به شخص او ١٧٠‌ میلیون تومان تخفیف داده شده: «بنده بعد از ١٤ سال که کارمند شهرداری بودم، فقط ١٧٠ میلیون تخفیف گرفتم». شورای شهر تهران نتوانست در طرح پرسش از شهرداری تهران عزم جزمی از خود نشان دهد. وظیفه سترگ تفحص از شهرداری از بهشت‌نشینان به دوش بهارستان‌نشین‌ها افتاد. آنها نیز در واپسین روزهای سال ٩٥ نتوانستند بارقه امیدی در دل مردم ایجاد کنند. مردمی که چند ماهی است با زمزمه اخبار مرتبط با املاک نجومی با پرسش‌های متعدد در حوزه سلامت مالی شهرداری تهران روبه‌رو شده‌اند. حالا ماجرای املاک نجومی به کنار، آن‌طور که نمایندگان مجلس به «شرق» خبر داده‌اند موج تفحص تازه از شهرداری تنها محدود به املاک نجومی و تخفیف‌های بی‌ضابطه نخواهد بود و نکات و مسائل تازه‌ای نیز مطرح خواهد شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

باورهای غلط در مورد انتقال بیماری قارچ سیاه

روحانی: نگذاریم آرزوهای دشمن محقق شود/گله‌ها را کنار بگذاریم

کشف ۱۷۰۰ دستگاه ماینر در کرمان

لغو ممنوعیت تردد، امشب و فردا شب

پلیس به جولان شرور سابقه دار در کرمان پایان داد

انتخابات در کرمان صد در صد الکترونیکی برگزار می‌شود/ 17891 نفر برای تصاحب کرسی شوراهای استان کرمان با هم رقابت می کنند

روحانی: مردم در طول سال‌های آینده شاهد آثار این هشت سال خواهند بود؛ دروغگو هیچ وقت به نتیجه‌ای نمی‌رسد

روحانی: مردم در طول سال‌های آینده شاهد آثار این هشت سال خواهند بود؛ دروغگو هیچ وقت به نتیجه‌ای نمی‌رسد

باید رأی اکثریت اعضا وجود داشته باشد تا فرد تایید شود / من هم نمی‌دانم که دلیل رد صلاحیت برخی از کاندیداها چیست / هرکس دلایل عدم احراز را بخواهد به خودش اعلام می‌کنیم

بازار آرام و راکد خودرو در انتظار نتیجه انتخابات

پربازدید ها

باید رأی اکثریت اعضا وجود داشته باشد تا فرد تایید شود / من هم نمی‌دانم که دلیل رد صلاحیت برخی از کاندیداها چیست / هرکس دلایل عدم احراز را بخواهد به خودش اعلام می‌کنیم

یادداشت تکاندهنده یاسر هاشمی در حمایت از عبدالناصر همتی

اجرای کامل و صحیح پروتکل های بهداشتی در روز انتخابات تضمین کننده سلامت مردم و رای دهندگان خواهد بود

مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

محسن هاشمی: امسال نخستین انتخابات بدون مشورت و نقش موثر آیت الله هاشمی است؛ ایشان حتی در دوره گذشته هم پیش از رحلت خود، بستر پیروزی جریان اصلاح طلب و میانه رو فراهم کردند / خلا انسجام در میان اصلاح طلبان و کاهش اعتماد به تاثیر صندوقهای رای بزرگترین تهدیدات جامعه است / به همتی رای دهید تا تلخی بی مهری های ردصلاحیتها به شیرینی ابطال مهندسی انتخابات تبدیل شود

باید یک اقتصاددان مسئولیت اجرایی کشور را به عهده بگیرد/ خوشحال می‌شوم که جبهه اصلاحات و مهرعلیزاده هم به من کمک کنند

انتخابات به دور دوم می‌رود/ قطعا مخاطب آقای خاتمی رای دادن به همتی است

نظام را دریابید/ در مورد شورای نگهبان باید تجدید نظر شود

کار عقلانی این است که جبهه در انتخابات موضع گیری کند/ شرایط کشور نیاز به یک متخصص اقتصاد دارد/ همتی گزینه مناسبی است

بهزاد نبوی: ظریف قبول کرده تا به عنوان وزیر خارجه یا معاون بین الملل ریاست جمهوری در کنار دولت همتی باشد؛ این خبر خوبی است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)