کد خبر: ۲۱۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتار نو گزارش می دهد
در چند سال اخیر مساله ریزگردها به یک پای ثابت بحران‌های زیست محیطی کشور بدل شده است. استان کرمان هم از این ماجرا بی نصیب نمانده است. سهم نیمه جنوبی استان کرمان هم در مقایسه با شهرهای شمالی استان پررنگ‌تر و جدی تر بوده است. بر سر منشا ریزگردها هم البته اختلاف نظر و چالش جدی وجود دارد.
گفتارنو/گروه جامعه:

در چند سال اخیر مساله ریزگردها به یک پای ثابت بحران‌های زیست محیطی کشور بدل شده است. استان کرمان هم از این ماجرا بی نصیب نمانده است. سهم نیمه جنوبی استان کرمان هم در مقایسه با شهرهای شمالی استان پررنگ‌تر و جدی تر بوده است.  بر سر منشا ریزگردها هم البته اختلاف نظر و چالش جدی وجود دارد. 

فرماندار ریگان ریشه اصلی ریزگرد ها را کاهش اب های زیر زمینی می داند اما مسئول اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قلعه گنج این پدیده را به خشکی جازموریان نسبت می دهد. 

فرماندار ریگان در گفت‌وگو با استقامت با بیان اینکه هیچگاه تحت تاثیر تالاب جازموریان نبوده ایم، می‌گوید: اتفاقی که در ریگان می‌افتد محلی است، و به دلیل تغییرات جوی آب و هوا است. ریشه‌ی اصلی این اتفاق نیز کاهش سطح آب‌های زیرزمینی است.

امین باقری در خصوص اینکه در کشور و استان بارندگی های خوبی داشتیم، ادامه می‌دهد: تا کنون  ۲۵ میلی‌متر بارندگی داشتیم. بیشترین بارندگیِ ما تقریبا یک ماه و نیم پیش بود که ۱۰/۱۴ بود و در عید هم بارندگی شش میلی‌متر داشتیم و بقیه‌ی آن نیم دهم، دو یا سه میلی‌متر بود.

او می‌افزاید: کاهش آب‌های زیرزمینی باعث شده است که مقداری خشک‌سالی داشته باشیم و سطح فضای سبز منطقه کاهش پیدا کند.

حقابه زیست محیطی  جازموریان رعایت شود
از سوی دیگر مسئول اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قلعه گنج در گفت‌وگو با ایرنا با بیان این که دیگر خبری از وجود ریزگردهای ناشی از خشکی جازموریان در این منطقه وجود ندارد، می‌گوید: در شرایط کنونی این تالاب آبگیری شده و شرایط زیستی مناسبی بر آن حاکم است.

حسین عبدالله زاده می‌افزاید: با وجود بادهای فصلی که هم اکنون در این منطقه در حال وزیدن است این شرایط مناسب کاملا محرز می باشد.

او گفت: شرایط مناسب تر برای جازموریان زمانی پایدار خواهد ماند که حقابه زیست محیطی آن رعایت شود چرا که لازمه سالم ماندن همه تالاب ها رعایت حقابه آنها و تغییر الگوی کشت حوزه های آبریز است.

عبدالله زاده ادامه داد: به دنبال این حجم آبگیری مراتع و پوشش گیاهی تالاب که سال ها خشک و به شوره زارها و بیابان های خشک تبدیل شده بود، رویش پیدا کرده و شکل و شمایل اکوسیستم تالابی به جازموریان برگشته و گونه های پرنده های آبزی و کنار آبزی و شکاری به تدریج در تالاب حضور پیدا کرده اند.

حقابه سد نساء آزاد می شود
از سوی دیگر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان با بیان این که ریزگردهای شرق استان کرمان از جنس جازموریان نیست می‌گوید:  از ضلع شرقی کوه های جبالبارز حوزه آبریز سد نساء و پائین دست، شهرستان های بم، ریگان و فهرج را تحت تاثیر قرار می دهد.
ابوالقاسم سیف‌الهی می‌افزاید: در این حوزه فرسایش بادی با سرعت بالا صورت می گیرد و ذرات فرسایش زمین را در هوا معلق کرده و به سمت باغات و مزارع می برد.

سیف‌الهی چهار راهکار مقابله با ریزگردهای شرق استان را  ایجاد تله های رسوب گذاری، ایجاد پوشش گیاهی، آبخیزداری و مالچ پاشی برمی‌شمرد و وعده می دهد: عملیات مالچ پاشی در آینده ای نزدیک با اولویت تپه های شنی نزدیک به روستاهای منطقه ریگان آغاز می گردد.

جانشین ستاد مدیریت بحران استان تصریح می‌کند: مقرر گردیده است که حق آبه سد نساء شهرستان بم به صورت منظم آزاد و تغذیه سفره های آب زیرزمینی انجام و عملیات حفاظت از کهورستان های موجود و جنگل های کهور منطقه در دستور کار قرار گیرد.
سیف الهی می‌گوید: عملیات آبخیزداری در بالا دست سد نساء و دامنه جبالبارز جهت کم کردن ورودی رسوب منطقه برنامه ریزی و در چارچوب بودجه های سنواتی اجرایی می گردد.

سیف الهی با اشاره به دشوار ساختن زندگی در اثر طوفان های اخیر برای مردم منطقه شرق استان، یادآور می‌شود: طوفان شن به عنوان تهدیدی برای توسعه شرق استان است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پربازدید ها

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)