کد خبر: ۲۱۶۲۸
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
جماران نوشت:
روزبه علمداری /بعد از چند ماه حدس، پیش بینی، زمینه چینی، راه افتادن کمپین های مجازی و درخواست برخی گروههای سیاسی، سید ابراهیم رئیسی بالاخره رسما بیانیه کاندیداتوری در انتخابات 29 اردیبهشت 1396 را اعلام کرد.

اما این روحانی 57 ساله با سابقه ای تماما قضائی( منهای یکسال اخیر) در بیانیه خود چه می گوید:

1- او در قامت منتقد «ساختار» ظاهر شده و آن را دارای «دردهایی مزمن» می خواند. رئیسی برخلاف احمدی نژاد که مستقیما روسا و مدیران دولت های گذشته را هدف تبلیغاتی در نظر گرفت و از پله ی دو گانه سازی با آنها بالا رفت و به جمع آوری رأی پرداخت، بحث را مفهومی و کلی بیان می کند و  محتاطانه از «سنت های نادرست مدیریتی» سخن می گوید که «دولت را از پاسخگویی به انتظارات مردم و تحقق اهداف قانون اساسی ناتوان ساخته است»؛ بدون آنکه قصور یا تقصیری را متوجه دوره خاصی کند.

2- رئیسی از «رقابت های تخریبی» در کشور انتقاد کرده و آن را باعث عدم استفاده از «ظرفیت مجموعه های داخلی» می خواند و از ضرورت باز کردن «قفل رکود و بیکاری و انسداد در کسب کار و آسیب های اجتماعی ناشی از آن» سخن می گوید.

او همانگونه که تلویحا از ادبیات تند سیاسی انتقاد می کند، باز هم تلویحا بر ناکارآمد بودن «کلید» روحانی تأکید کرده و خواهان باز کردن «قفل» مشکلات اقتصادی و اجتماعی می شود.

3- او حضور خود در مسئولیت های نظارتی را پشتوانه شناخت نسبت به مشکلات خوانده و کلید واقعی حل مشکلات را «حضور و اراده همه ما مردم برای تحول جدی در مدیریت اجرائی کشور می خواند» و «تشکیل دولتی توانمند و آگاه که برای خدمت به مردم و بازگرداندن کرامت به آنان و مبارزه با تبعیض، فقر و فساد شب از روز نشناسد» را به عنوان گام اول این مسیر ذکر می کند.

تولیت آستان قدس رضوی در اینجا از حضور «همه» سخن می گوید و برخلاف برخی طیف ها و اشخاص  مانند جمعیت ایثارگران، رهپویان، جبهه پایداری و... که تاکنون به عنوان نزدیک ترین طیف ها به او شناخته می شوند، نیازی به استفاده از کلیدواژه هایی چون «استفاده از جوانان حزب اللهی» و .امثال آن نمی بیند.

نکته جالب اینکه او از هرگونه ورود مستقیم یا غیرمستقیم به موضوعات سیاست خارجی خصوصا برجام و استفاده از دوگانه ای چون «سازش-مقاومت» پرهیز می کند.

رئیسی حتی وقتی به موضوع فقر و فساد و تبعیض(شعار معروف سال 1384) می رسد باز هم ادبیاتی آرام را به کار می گیرد و «بازگرداندن کرامت» به مردم(همانند شعار میرحسین موسوی در سال 88 مقابل احمدی نژاد) را هدف دولت عنوان می کند.

4- معاون اول سابق قوه قضائیه همچنین سه روز پس از انتحاب به عنوان کاندیدای جمنا(تشکل نوظهور بخشی از اصولگرایان) حضور خود را مستقل اعلام کرده و می گوید، « فارغ از گروه بندی های سیاسی رایج» «و صرفاً با تاکید بر رعایت قانون ، اخلاق، انصاف ، صداقت با مردم و پرهیز از جنجال و سوء استفاده از مقدسات و بیت المال در رقابت انتخاباتی» وارد شده است.

تأکید رئیسی بر پرهیز از «مقدسات» و «بیت المال» نیز احتمالا از آن روست که از ابتدا شائبه بهره برداری از جایگاه معنوی و اقتصادی آستان قدس رضوی را برطرف کرده باشد و یکی از اتهامات احتمالی را پاسخ داده باشد.

5- رئیسی در پایان نیز «تحول در مدیریت اجرایی، بکارگیری مدیران امین و قوی و حرکت آگاهانه بر اساس اهداف برنامه ای جامع و همه جانبه» را راه نجات کشور عنوان می کند؛ بدون آنکه اشاره ای به رویکرد و محتوای این برنامه جامع آن هم یکماه مانده به انتخابات کند.

اگر بیانیه «اعلام حضور» رئیسی را ملاکی برای سنجش رویکردهای کلان او در مدیریت در نظر بگیریم، می توان پیش بینی کرد  این روحانی میان سال که از زمان تقویت احتمال نامزدی اش به عنوان چهره ای تندرو و قطب مخالف رئیس جمهوری فعلی در میان بخش هایی از افکار عمومی و محافل سیاسی معرفی شده، تلاش خواهد کرد که این شبهه را برطرف کند و با توجه به حضور اشخاصی چون میرسلیم، جلیلی و... از تقابل تند با روحانی خودداری کرده و چهره ای آرام، معتدل، مصلح و اخلاق مدار در تداوم چهره ای که در یکسال اخیر سعی در ساختن آن داشت در منظر مردم ارائه دهد.

او شاید تا روز رأی گیری در صحنه باقی نماند، اما به نظر می رسد اگر هم بماند بیشتر از پیروزی به فکر زدودن بدبینی ها و ساختن چهره ی مطلوب از خویش، نزد افکار عمومی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسن "رازی کوو پارس" تا اوایل مهر وارد چرخه واکسیناسیون عمومی می‌شود

آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور از شنبه 5 تیرماه 1400

عده‌ای به نام اصلاح طلبی پس از به قدرت رسیدن پاسخ کسی را نمی‌دهند/ مانیفستی برای اصلاحات نوشته شود/ اگر حاکمیت و قانون اساسی با مردم همراهی نکند دچار یک شکاف ناگوار خواهیم شد

دبیرکل سازمان ملل: آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را لغو و معافیت‌ها را تمدید کند / به تعاملات دیپلماتیک اخیر در مورد برجام دلگرمم

شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا از گونه دلتا/احتمال انتشار واریانت هندی در سراسر کشور

نکاتی در خصوص تزریق واکسن کرونا

با حل مشکل واردات واکسیناسیون سرعت می‌گیرد

اعلام آمادگی آمریکا برای بازگشت به مذاکرات وین

قیمت سکه، طلا و ارز ۱۴۰۰.۰۴.۳/ نزول قیمت‌ها در بازار

ورود محموله یک میلیون دوزی واکسن کرونا به ایران

پربازدید ها

توصیه معنادار سیدحسن خمینی به رئیس‌جمهور منتخب

دادستان: ۶ پرونده ترک فعل مدیران در کرمان تشکیل شد

اقدام خرابکارانه علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ناکام ماند

با حل مشکل واردات واکسیناسیون سرعت می‌گیرد

جزئیاتی از سفر خبرنگاران محیط زیست به ارومیه و واژگونی اتوبوس/ راننده اتوبوس بازداشت شد

جلوی دلالی‌ و کارهای سوداگرانه باید گرفته شود/ مردم در انتخابات خود را ثابت کردند الان نویت مسئولان است/ نیاز به همکاری دولت در طرح مالیات بر عایدی سرمایه داریم

اعلام آمادگی آمریکا برای بازگشت به مذاکرات وین

جبهه اصلاحات استراتژی روشن ندارد/ پشت کلمه بزرگ اصلاح طلبی بگوییم چه نوع اصلاحاتی می‌خواهیم/ اصلاح طلبان از مردم عقب افتاده‌اند

رئیس جمهوری جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا را تسلیت گفت

عده‌ای به نام اصلاح طلبی پس از به قدرت رسیدن پاسخ کسی را نمی‌دهند/ مانیفستی برای اصلاحات نوشته شود/ اگر حاکمیت و قانون اساسی با مردم همراهی نکند دچار یک شکاف ناگوار خواهیم شد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)