کد خبر: ۲۱۷۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
انتخابات ریاست‌جمهوری 96 به تدریج از راه می‌رسد، در این میان جای خالی آیت‌ا...هاشمی و حمایت‌های بی‌دریغ ایشان ازروحانی به‌شدت ملموس است.
انتخابات ریاست‌جمهوری 96 به تدریج از راه می‌رسد، در این میان جای خالی آیت‌ا...هاشمی و حمایت‌های بی‌دریغ ایشان ازروحانی به‌شدت ملموس است. 
 
 روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم علی نجفی توانا فعال سیاسی اصلاح‌طلب، آورده است: به راستی انتخابات ریاست‌جمهوری 96 فرصتی برای قدردانی و یاد از مردی را فراهم ساخته که از همه توان و ظرفیت خود برای خدمت به نظام و مردم ایران بهره گرفت و همچنان از نقش تاثیرگذار او در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 وحمایت بی‌دریغ و قاطع او از روحانی به نیکی یاد می‌شود. 
 
بر این اساس نباید فراموش کرد که آیت‌ا... هاشمی به عنوان استوانه نظام با وجود آن همه بی‌مهری‌های بسیار معنادار نسبت به خویش، همچنان مصمم بود که در انتخابات 92 ثبت نام کند. در آن مقطع زمانی آیت‌ا... هاشمی شرایط خاصی داشت اما با ورود خود به انتخابات به ملت ایران روحیه مضاعفی داد. 
 
ورود آیت‌ا... هاشمی به انتخابات محبوبیت وی را برخلاف انتظار رقبا بیش از پیش بالا برد. محبوبیت ایشان و نظر مساعد جامعه نسبت به آیت‌ا... را می‌توان از همان نظرسنجی‌های انتخابات 92 دریافت. موقعیت ایجاد شده در آن مقطع زمانی برای ریاست‌جمهوری مجدد آیت‌ا... هاشمی تبدیل به اندوخته بسیار با اهمیتی شده بود. 
 
بنابر دلایلی آیت‌ا... صلاحیت ورود به انتخابات را پیدا نکرد و از مجموعه چهره‌های نزدیک به ایشان و دولت اصلاحات تنها دو نفر در صحنه انتخابات بودند. یکی از آنها به آیت‌ا... هاشمی و دیگری به رئیس دولت اصلاحات نزدیک بود و به خاطر مصلحت کشور و به دلایل دیگر تصمیم گرفته شد عارف از صحنه انتخابات کناره‌گیری کند.

 کناره‌گیری عارف به نفع روحانی در انتخابات 92 تصمیم بسیار خردورزانه‌ای از سوی آیت‌ا... هاشمی، اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان بود و یک فرصت استثنایی برای اینکه کشور تا حدودی از آن وضعیت بحرانی که در آن قرار داشت، نجات پیدا کند. 
 
این سه جریان برای نجات کشور از بحران و قرار گرفتن در ریل واقعی خود وارد یک ائتلاف استثنایی شدند. در این ائتلاف آیت‌ا... هاشمی نقش بسیار قابل ملاحظه‌ای داشت. آیت‌ا... هاشمی تکیه گاه بسیار ارزشمندی برای روحانی تلقی می‌شد که هر اندازه درباره اهمیت این تکیه‌گاه برای روحانی سخن گفته شود، بازهم کم است.

حمایت‌ها تا قبل از رحلت آیت‌ا... هاشمی ادامه داشت، اما سه ماه قبل از رحلت آیت‌ا... هاشمی، ایشان در منزل خود به آقای روحانی به صراحت اعلام کردند: «باید در حوزه اقتصاد کارهایی را انجام دهید، زیرا فشار بر روی مردم بسیار زیاد است» به هر روی آقای روحانی محدودیت‌های قابل ملاحظه‌ای دارد، اما با این همه رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به ایشان به صراحت اعلام کردند که باید در گشایش اقتصادی کار جدی صورت گیرد. 
 
صرف نظر ازاینکه دولت روحانی در حوزه اقتصاد چگونه عمل کرد باید اذعان داشت که آیت‌ا...هاشمی پس از سه سال ونیم خدمت دولت یازدهم، بازهم به دنبال موفقیت روحانی بود. به هر روی با درنظر گرفتن واقعیت‌های موجود پیروزی آقای روحانی در صورتی امکانپذیر است که رئیس‌جمهور در دوره بعد بتواند نخبگان و ژنرال‌های قدرتمندی را به کار بگیرد تا مردم ایران تحقق مطالبات خود به ویژه اقتصاد را به وضوح مشاهده کنند. 
 
حتی اگر آقای روحانی در دولت یازدهم در حوزه اقتصاد و سایر مسائل درست و موفق عمل کرده باشد، اما بازهم رئیس‌جمهور پشتوانه ارزشمند و عظیمی را از دست داد. زیرا آیت‌ا... هاشمی با محبوبیت مردمی خود در انتخابات خبرگان نیز نشان داد که با وجود آن همه هجمه موفق به جلب آرای بسیار بالایی در تهران شد. 
 
برای اثبات این مهم باز هم می‌توان نظری به انتخابات خبرگان داشت زیرا انتخابات خبرگان94 نیک نشان داد که رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، بی‌نظیر‌ترین رای مجلس خبرگان را در طول 37 سال گذشته کسب کرد. وقتی ایشان در تهران موفق به کسب چنین آرایی شد قطعا در انتخابات ریاست‌جمهوری می‌توانست آرای بسیار قابل توجه و بالایی کسب کند. آیت‌ا...‌هاشمی این سرمایه عظیم مردمی و محبوبیتی را که نتیجه اخلاص، درستی و صداقت وی بود برای روحانی به ارث گذاشت. 
 
بنابراین آقای روحانی باید به درستی بیندیشد که از این پتانسیل ارزشمند به‌طور مطلوب بهره ببرد؟ در صورت بهره مطلوب از این پتانسیل به‌طورقطع بازهم در انتخابات پیش‌رو، همان پتانسیل عظیم مردمی از وی حمایت خواهد کرد. رئیس‌جمهور فراموش نکند کمتر کسی وجود دارد که در روز‌گاری که آیت‌ا... با آن همه هجمه و تهمت روبه‌رو بود بازهم از او حمایت کرد. یاد آیت‌ا... هاشمی گرامی باد؛ امید می‌رود که دولت روحانی قدر این فداکاری و از خودگذشتگی آیت‌ا...‌هاشمی را بداند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

باورهای غلط در مورد انتقال بیماری قارچ سیاه

روحانی: نگذاریم آرزوهای دشمن محقق شود/گله‌ها را کنار بگذاریم

کشف ۱۷۰۰ دستگاه ماینر در کرمان

لغو ممنوعیت تردد، امشب و فردا شب

پلیس به جولان شرور سابقه دار در کرمان پایان داد

انتخابات در کرمان صد در صد الکترونیکی برگزار می‌شود/ 17891 نفر برای تصاحب کرسی شوراهای استان کرمان با هم رقابت می کنند

روحانی: مردم در طول سال‌های آینده شاهد آثار این هشت سال خواهند بود؛ دروغگو هیچ وقت به نتیجه‌ای نمی‌رسد

روحانی: مردم در طول سال‌های آینده شاهد آثار این هشت سال خواهند بود؛ دروغگو هیچ وقت به نتیجه‌ای نمی‌رسد

باید رأی اکثریت اعضا وجود داشته باشد تا فرد تایید شود / من هم نمی‌دانم که دلیل رد صلاحیت برخی از کاندیداها چیست / هرکس دلایل عدم احراز را بخواهد به خودش اعلام می‌کنیم

بازار آرام و راکد خودرو در انتظار نتیجه انتخابات

پربازدید ها

باید رأی اکثریت اعضا وجود داشته باشد تا فرد تایید شود / من هم نمی‌دانم که دلیل رد صلاحیت برخی از کاندیداها چیست / هرکس دلایل عدم احراز را بخواهد به خودش اعلام می‌کنیم

یادداشت تکاندهنده یاسر هاشمی در حمایت از عبدالناصر همتی

اجرای کامل و صحیح پروتکل های بهداشتی در روز انتخابات تضمین کننده سلامت مردم و رای دهندگان خواهد بود

مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

محسن هاشمی: امسال نخستین انتخابات بدون مشورت و نقش موثر آیت الله هاشمی است؛ ایشان حتی در دوره گذشته هم پیش از رحلت خود، بستر پیروزی جریان اصلاح طلب و میانه رو فراهم کردند / خلا انسجام در میان اصلاح طلبان و کاهش اعتماد به تاثیر صندوقهای رای بزرگترین تهدیدات جامعه است / به همتی رای دهید تا تلخی بی مهری های ردصلاحیتها به شیرینی ابطال مهندسی انتخابات تبدیل شود

باید یک اقتصاددان مسئولیت اجرایی کشور را به عهده بگیرد/ خوشحال می‌شوم که جبهه اصلاحات و مهرعلیزاده هم به من کمک کنند

انتخابات به دور دوم می‌رود/ قطعا مخاطب آقای خاتمی رای دادن به همتی است

نظام را دریابید/ در مورد شورای نگهبان باید تجدید نظر شود

کار عقلانی این است که جبهه در انتخابات موضع گیری کند/ شرایط کشور نیاز به یک متخصص اقتصاد دارد/ همتی گزینه مناسبی است

بهزاد نبوی: ظریف قبول کرده تا به عنوان وزیر خارجه یا معاون بین الملل ریاست جمهوری در کنار دولت همتی باشد؛ این خبر خوبی است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)