کد خبر: ۲۱۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
سیدحسین مرعشی:
سید حسین مرعشی با بيان اينكه نظر مشورتي ما اين بود كه با در نظر گرفتن شرايط سياسي كشور بايد با سبدي از كانديداها در صحنه باشيم، در خصوص زمان كناره‌گيري جهانگيري از عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي گفت: ايشان براي وحدت در صحنه هستند و تصميم‌ نهايي در ماندن يا رفتن، به هماهنگي ايشان با آقاي روحاني باز مي‌گردد.
حضور اسحاق جهانگيري در آخرين دقايق از فرصت ثبت‌نام در ستاد انتخابات وزارت كشور، خيلي غيرمترقبه نبود. از ظهر ديروز كه خبر جلسه سه نفر از اصلاح‌طلبان با حسن روحاني مطرح شد، نشان از موافقت آنان با معرفي كانديداي پوششي براي انتخابات دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري داشت.

اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس‌جمهوري يكي از چند گزينه‌اي بود كه از سوي اصلاح‌طلبان براي ثبت‌نام در انتخابات، به حسن روحاني پيشنهاد مي‌شود. رييس‌جمهور كه از ابتدا، ورود كانديداي ديگري در كنار خود را ضرورت نمي‌داند، در اين جلسه با نظر متحدان خود كه همانا، جبهه اصلاحات، مجمع روحانيون مبارز و رئیس دولت اصلاحات بود، موافقت كرده و گزينه جهانگيري را مي‌پذيرد. حسين مرعشي، عضو هيات رييسه شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با «اعتماد» با بيان اين موارد، به اهداف معرفي اسحاق جهانگيري نيز اشاره كرد. او با بيان اينكه نظر مشورتي ما اين بود كه با در نظر گرفتن شرايط سياسي كشور بايد با سبدي از كانديداها در صحنه باشيم، در خصوص زمان كناره‌گيري جهانگيري از عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي گفت: ايشان براي وحدت در صحنه هستند و تصميم‌ نهايي در ماندن يا رفتن، به هماهنگي ايشان با آقاي روحاني باز مي‌گردد.

متن این گفتگو در زیر می آید:
 
صبح روز شنبه، جلسه‌اي با رييس‌جمهوري داشته‌ايد. اين جلسه با حضور چه كساني برگزار شد؟

من به همراه آقايان موسوي لاري و حسين كمالي از طرف شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان براي آخرين رايزني‌ها، خدمت آقاي روحاني‌ رسيديم.

‌ و در آن بحث كانديداي پوششي را مطرح كرديد؟

ما نظر مشورتي خود را داديم. اعلام كرديم كه با توجه به اوضاع جبهه رقيب و شرايط سياسي كه در كشور حاكم است توصيه اين است كه حتما با سبدي از كانديداها البته با محوريت حسن روحاني در صحنه باشيم.

‌ آقاي جهانگيري تنها پيشنهاد شما بود؟

از مجموع پيشنهاداتي كه به دكتر روحاني شد، ايشان هم نظر ما را مبني بر معرفي آقاي جهانگيري تاييد كردند.

‌ مخالفتي نداشتند با اين پيشنهاد؟

ايشان در اصل فكر مي‌كردند كه اين كار (معرفي كانديداي پوششي) ضرورت نداشته باشد اما، چون جبهه اصلاحات، شوراي عالي اصلاح‌طلبان و هم آقاي خاتمي و جامعه روحانيون مبارز بر اين امر تاكيد داشتند، به نظر متحدان خود احترام گذاشتند و رضايت خود را اعلام كردند.

‌ اصرار اصلاح‌طلبان براي معرفي كانديداي ديگري در كنار حسن روحاني به چه دليل بود؟

ببينيد، نكته مهم در اين تصميم‌گيري اين است كه جبهه اصلاحات مجموعه بزرگي از سياستمداران است كه فقط به يك انتخابات نمي‌انديشد، بلكه به انتخابات ١٤٠٠ هم فكر مي‌كند. مهم‌ترين دليل اين اقدام ما استفاده از فرصت انتخابات براي معرفي ظرفيت‌هاي خودمان و شخصيت‌هايي است كه مي‌توانند در طراز رياست‌جمهوري ايران باشند. با اين دليل دكتر روحاني هم قانع شدند كه با هماهنگي با ظرفيت‌هايي كه دارند و با معرفي ساير چهره‌ها، با اطمينان بيشتر گام در اين انتخابات ‌برداريم. ما تاكيد بر وحدت داريم.

‌ از چه زماني تصميم به معرفي آقاي جهانگيري گرفتيد؟

مدتي است كه در شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان و هيات رييسه و محافل مختلف اصلاح‌طلبان، اين بحث درگرفته است.

‌ گزينه‌هاي ديگر اصلاح‌طلبان چه كساني بودند؟

فعلا در مورد اين گزينه‌ها حرفي نمي‌زنم.

‌ اما چرا جهانگيري را معرفي كرديد؟ اين فرد گزينه مورد نظر همه اصلاح‌طلبان بود؟

چون نام جهانگيري از دوره قبل به عنوان كانديداي رياست‌جمهوري مطرح بود. اما چون آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني براي آن انتخابات ثبت‌نام كردند، ايشان از حضور خودداري كردند و الان خود را به عنوان كانديدا معرفي كرده‌اند.

‌ قرار است تا چه زماني در عرصه رقابت‌ انتخاباتي باقي‌ بمانند؟

ايشان براي وحدت در صحنه هستند و تصميم‌ نهايي در ماندن يا رفتن به هماهنگي ايشان با آقاي روحاني باز مي‌گردد.

‌ يعني ممكن است كه جهانگيري تا آخر بماند؟

به تصميم اين دو بزرگوار بستگي دارد. هرطور كه خودشان به نتيجه برسند.

‌ اصلاح‌طلبان زيادي مخالف معرفي كانديداي ديگري بودند، چطور شد كه پس از مدت‌ها به اين نتيجه رسيدند كه كانديداي پوششي معرفي كنند؟

تاكيد ما براي آماده بودن در شرايط احتمالي است تا قدرت مانور داشته باشيم. اين تحليل آيت‌الله هاشمي هم بود. الان هم خوشحاليم كه يكي از سياست‌هاي راهبردي ايشان اجرا شده است.

‌ تاكيد هاشمي بر شخص آقاي جهانگيري بود؟

نظر آيت‌الله اين بود كه در كنار آقاي روحاني، يكي از دوستان هم حضور داشته باشند. اين موضوع مورد تاكيد ايشان بود و الان هم بسيار خوشحاليم كه در نبود آيت‌الله هاشمي سياست راهبردي ايشان اجرا شده است.

‌ از شرايط احتمالي براي معرفي كانديداي پوششي نام برديد. آيا به دليل همان احتمال رد صلاحيتي بود كه مدت‌ها قبل صحبت‌ آن را مطرح كرده بوديد؟

دليل اصلي از معرفي آقاي جهانگيري، استفاده از ظرفيت‌هاي فعلي براي آينده است. در واقع معرفي اين چهره‌ها براي انتخابات دوره‌هاي آينده است.

يعني با اين حساب مي‌توان گفت كه گزينه اصلاح‌طلبان براي انتخابات رياست‌جمهوري ١٤٠٠، آقاي جهانگيري است؟

اين دليل نه به معناي كانديداتوري جهانگيري براي دوره بعد رياست‌جمهوري است. مورد دكتر عارف را مثال مي‌زنم. ايشان در انتخابات گذشته حضور يافت و به نفع روحاني كنار رفت اما اكنون مي‌بينيد كه يكي از شخصيت‌هاي موثر اصلاح‌طلبان در مجلس است. عارف براي ايجاد وحدت كنار كشيد اما به يك سرمايه‌ تبديل شد. او به عنوان يك شخصيت موثر در مجلس حضور دارد. پس قرار نيست همه رييس‌جمهور شوند، مهم اين است كه ما شخصيت‌ها و چهره‌هاي خود را به جامعه براي هر انتخاباتي معرفي كنيم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

«عبدالرضا داوری» به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد

اداره اطلاعات استان، ورود پول‌های کثیف و آلوده به انتخابات را شناسایی و اعلام کند/ تدابیر لازم جهت جلوگیری از جرائم انتخاباتی اندیشیده شود/ دادستان‌ها، خارج از نوبت به جرائم انتخاباتی رسیدگی کنند/استفاده از امکانات دولتی له یا علیه نامزد‌های انتخاباتی جرم محسوب می‌شود/دادستان مرکز استان به جرائم انتخاباتی در فضای مجازی ورود کند

زمان آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شد

زمان آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شد

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

ملت ایران اجازه نداد آب به آسیاب دشمن ریخته شود

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم / تحریم‌های فعلی حالا حالاها خواهد بود؛ اینکه امید داشته باشیم یک یا دو سال دیگر تمام می‌شود، باطل است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)