کد خبر: ۲۱۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
سیدحسین مرعشی:
سید حسین مرعشی با بيان اينكه نظر مشورتي ما اين بود كه با در نظر گرفتن شرايط سياسي كشور بايد با سبدي از كانديداها در صحنه باشيم، در خصوص زمان كناره‌گيري جهانگيري از عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي گفت: ايشان براي وحدت در صحنه هستند و تصميم‌ نهايي در ماندن يا رفتن، به هماهنگي ايشان با آقاي روحاني باز مي‌گردد.
حضور اسحاق جهانگيري در آخرين دقايق از فرصت ثبت‌نام در ستاد انتخابات وزارت كشور، خيلي غيرمترقبه نبود. از ظهر ديروز كه خبر جلسه سه نفر از اصلاح‌طلبان با حسن روحاني مطرح شد، نشان از موافقت آنان با معرفي كانديداي پوششي براي انتخابات دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري داشت.

اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس‌جمهوري يكي از چند گزينه‌اي بود كه از سوي اصلاح‌طلبان براي ثبت‌نام در انتخابات، به حسن روحاني پيشنهاد مي‌شود. رييس‌جمهور كه از ابتدا، ورود كانديداي ديگري در كنار خود را ضرورت نمي‌داند، در اين جلسه با نظر متحدان خود كه همانا، جبهه اصلاحات، مجمع روحانيون مبارز و رئیس دولت اصلاحات بود، موافقت كرده و گزينه جهانگيري را مي‌پذيرد. حسين مرعشي، عضو هيات رييسه شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با «اعتماد» با بيان اين موارد، به اهداف معرفي اسحاق جهانگيري نيز اشاره كرد. او با بيان اينكه نظر مشورتي ما اين بود كه با در نظر گرفتن شرايط سياسي كشور بايد با سبدي از كانديداها در صحنه باشيم، در خصوص زمان كناره‌گيري جهانگيري از عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي گفت: ايشان براي وحدت در صحنه هستند و تصميم‌ نهايي در ماندن يا رفتن، به هماهنگي ايشان با آقاي روحاني باز مي‌گردد.

متن این گفتگو در زیر می آید:
 
صبح روز شنبه، جلسه‌اي با رييس‌جمهوري داشته‌ايد. اين جلسه با حضور چه كساني برگزار شد؟

من به همراه آقايان موسوي لاري و حسين كمالي از طرف شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان براي آخرين رايزني‌ها، خدمت آقاي روحاني‌ رسيديم.

‌ و در آن بحث كانديداي پوششي را مطرح كرديد؟

ما نظر مشورتي خود را داديم. اعلام كرديم كه با توجه به اوضاع جبهه رقيب و شرايط سياسي كه در كشور حاكم است توصيه اين است كه حتما با سبدي از كانديداها البته با محوريت حسن روحاني در صحنه باشيم.

‌ آقاي جهانگيري تنها پيشنهاد شما بود؟

از مجموع پيشنهاداتي كه به دكتر روحاني شد، ايشان هم نظر ما را مبني بر معرفي آقاي جهانگيري تاييد كردند.

‌ مخالفتي نداشتند با اين پيشنهاد؟

ايشان در اصل فكر مي‌كردند كه اين كار (معرفي كانديداي پوششي) ضرورت نداشته باشد اما، چون جبهه اصلاحات، شوراي عالي اصلاح‌طلبان و هم آقاي خاتمي و جامعه روحانيون مبارز بر اين امر تاكيد داشتند، به نظر متحدان خود احترام گذاشتند و رضايت خود را اعلام كردند.

‌ اصرار اصلاح‌طلبان براي معرفي كانديداي ديگري در كنار حسن روحاني به چه دليل بود؟

ببينيد، نكته مهم در اين تصميم‌گيري اين است كه جبهه اصلاحات مجموعه بزرگي از سياستمداران است كه فقط به يك انتخابات نمي‌انديشد، بلكه به انتخابات ١٤٠٠ هم فكر مي‌كند. مهم‌ترين دليل اين اقدام ما استفاده از فرصت انتخابات براي معرفي ظرفيت‌هاي خودمان و شخصيت‌هايي است كه مي‌توانند در طراز رياست‌جمهوري ايران باشند. با اين دليل دكتر روحاني هم قانع شدند كه با هماهنگي با ظرفيت‌هايي كه دارند و با معرفي ساير چهره‌ها، با اطمينان بيشتر گام در اين انتخابات ‌برداريم. ما تاكيد بر وحدت داريم.

‌ از چه زماني تصميم به معرفي آقاي جهانگيري گرفتيد؟

مدتي است كه در شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان و هيات رييسه و محافل مختلف اصلاح‌طلبان، اين بحث درگرفته است.

‌ گزينه‌هاي ديگر اصلاح‌طلبان چه كساني بودند؟

فعلا در مورد اين گزينه‌ها حرفي نمي‌زنم.

‌ اما چرا جهانگيري را معرفي كرديد؟ اين فرد گزينه مورد نظر همه اصلاح‌طلبان بود؟

چون نام جهانگيري از دوره قبل به عنوان كانديداي رياست‌جمهوري مطرح بود. اما چون آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني براي آن انتخابات ثبت‌نام كردند، ايشان از حضور خودداري كردند و الان خود را به عنوان كانديدا معرفي كرده‌اند.

‌ قرار است تا چه زماني در عرصه رقابت‌ انتخاباتي باقي‌ بمانند؟

ايشان براي وحدت در صحنه هستند و تصميم‌ نهايي در ماندن يا رفتن به هماهنگي ايشان با آقاي روحاني باز مي‌گردد.

‌ يعني ممكن است كه جهانگيري تا آخر بماند؟

به تصميم اين دو بزرگوار بستگي دارد. هرطور كه خودشان به نتيجه برسند.

‌ اصلاح‌طلبان زيادي مخالف معرفي كانديداي ديگري بودند، چطور شد كه پس از مدت‌ها به اين نتيجه رسيدند كه كانديداي پوششي معرفي كنند؟

تاكيد ما براي آماده بودن در شرايط احتمالي است تا قدرت مانور داشته باشيم. اين تحليل آيت‌الله هاشمي هم بود. الان هم خوشحاليم كه يكي از سياست‌هاي راهبردي ايشان اجرا شده است.

‌ تاكيد هاشمي بر شخص آقاي جهانگيري بود؟

نظر آيت‌الله اين بود كه در كنار آقاي روحاني، يكي از دوستان هم حضور داشته باشند. اين موضوع مورد تاكيد ايشان بود و الان هم بسيار خوشحاليم كه در نبود آيت‌الله هاشمي سياست راهبردي ايشان اجرا شده است.

‌ از شرايط احتمالي براي معرفي كانديداي پوششي نام برديد. آيا به دليل همان احتمال رد صلاحيتي بود كه مدت‌ها قبل صحبت‌ آن را مطرح كرده بوديد؟

دليل اصلي از معرفي آقاي جهانگيري، استفاده از ظرفيت‌هاي فعلي براي آينده است. در واقع معرفي اين چهره‌ها براي انتخابات دوره‌هاي آينده است.

يعني با اين حساب مي‌توان گفت كه گزينه اصلاح‌طلبان براي انتخابات رياست‌جمهوري ١٤٠٠، آقاي جهانگيري است؟

اين دليل نه به معناي كانديداتوري جهانگيري براي دوره بعد رياست‌جمهوري است. مورد دكتر عارف را مثال مي‌زنم. ايشان در انتخابات گذشته حضور يافت و به نفع روحاني كنار رفت اما اكنون مي‌بينيد كه يكي از شخصيت‌هاي موثر اصلاح‌طلبان در مجلس است. عارف براي ايجاد وحدت كنار كشيد اما به يك سرمايه‌ تبديل شد. او به عنوان يك شخصيت موثر در مجلس حضور دارد. پس قرار نيست همه رييس‌جمهور شوند، مهم اين است كه ما شخصيت‌ها و چهره‌هاي خود را به جامعه براي هر انتخاباتي معرفي كنيم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توجه به مسائل رفاهی و آموزش از مهترین برنامه‌های خانه در دوره جدید/ تلاش می‌کنیم از ظرفیت مدیران ادوار خانه مطبوعات استفاده کنیم

اجازه نمی دهیم تلخی باخت روحیه تیم را پایین بیاورد/ به هیچ وجه مستحق باخت نبودیم

افشاگری خانم نماینده علیه ۷ عضو هیات رئیسه مجلس:گفتند زن باید بچه داری کند و به امورات خانه رسیدگی کند/کارمندان زن حتی نمی‌توانند در آزمون دبیری کمیسیون‌ها شرکت کنند

واریز 231 میلیون تومان به حساب نمایندگان مجلس

مهاجری: کسانی که بر سر ظریف داد زدند، می‌توانند ۲۰۰ کلمه درباره برجام بنویسند؟ /مشکل‌ برخی آقایان این است که چرا با ظریف به سفر خارجی نرفتند/میدان مذاکره با معرکه چاقوکشی تفاوت دارد

26هزار تن از برنامه خرید تضمینی گندم عقب هستیم

رشد 105درصدی کشفیات قاچاق کالا/کرمان در مبارزه با قاچاق انسان از استان های سرامد است/ مبارزه با قاچاق وظیفه شرعی است

سرانجام شهر بازی کرمان به کجا رسید؟

لری: در این دوره شورا کل ایران از ما انتظار دارد که در شأن و جایگاه سردار سلیمانی کاری انجام دهیم/چناریان: وقتی چنین موضوعات مهمی داریم، طرح موضوعاتی که حاشیه درست کند ومنابعی را در بر گیرد، درست نیست

پوستر دومین جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی در کرمان رونمایی شد

پربازدید ها

هدف موسوی خوئینی از نامه نوشتن به رهبری دو قطبی کردن کشور بود/80درصد بودجه از آن دولت است و تنها 20درصد بودجه در اختیار نیروهای مسلح و دیگر قوا است/ عده ای بجای حل مشکلات مردم و پاسخگویی، ادای طلبکاران را در می آورند و مدام به مردم آدرس غلط می دهند/مردم اجازه مذاکره مجدد با دشمنان نطام و قاتلان شهید حاج قاسم سلیمانی را نمی دهند /نباید گذاشت با اشتباه یک‌نفر، کلیت اسلام و انقلاب زیر سوال برود

روحانی: از فردا استفاده از ماسک در مکان های سرپوشیده جمعی الزامی است/ کارمندانی که ماسک نزنند، غیبت می‌خورند/ مشاغلی که پروتکل های یهداشتی را رعایت نکنند پس از تذکر، یک هفته تعطیل می شوند

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی:موضوع سؤال از رئیس‌جمهور را در مجلس به جریان انداخته‌ایم/+متن سوالات

کنایه معنادار وزیرخارجه: از مهمان نوازی شما تشکر می‌کنم /شما می گویید دروغگو اما رهبری گفتند ظریف صادق است

درخواست ایران برای فعال شدن مکانیسم ماشه برجام

مرعشی: جریان اصولگرا هیچ گاه نتوانسته رئیس جمهور در ایران تعیین کند/احمدی نژاد به ریاست جمهوری قانع نبود، می‌خواست نفر اول کشور باشد

واریز 231 میلیون تومان به حساب نمایندگان مجلس

افشاگری خانم نماینده علیه ۷ عضو هیات رئیسه مجلس:گفتند زن باید بچه داری کند و به امورات خانه رسیدگی کند/کارمندان زن حتی نمی‌توانند در آزمون دبیری کمیسیون‌ها شرکت کنند

مهاجری: کسانی که بر سر ظریف داد زدند، می‌توانند ۲۰۰ کلمه درباره برجام بنویسند؟ /مشکل‌ برخی آقایان این است که چرا با ظریف به سفر خارجی نرفتند/میدان مذاکره با معرکه چاقوکشی تفاوت دارد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)