کد خبر: ۲۱۷۸۰
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
ارسال به دوستان
ذخیره
به دنبال جاری شدن سیل در استان‌های غربی کشور بیش از ٣٧ نفر کشته شدند
قربانیان تماشا مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی گفت:کشته شدگان سیل آذرشهر به رغم هشدارها برای فیلم برداری و عکاسی به حاشیه رودخانه رفته بودند

شهروند نوشت:   باران‌های سیل آسا در پنج استان شمال غربی کشور تاخت و این‌بار قربانی‌های زیادی در عجب‌شیر، آذرشهر و سقز برجای گذاشت. برای نخستین بار در چندین‌سال گذشته، ٤٥ نفر در آب‌های خروشان ناپدید شدند که از این تعداد جسد ٣٧ نفرشان با تلاش نیروهای امدادی کشف شد. 
طبق آخرین آمار ٩ نفر همچنان در سیلاب ناپدید هستند و امدادگران عملیات‌های خود را برای پیدا کردن این افراد آغاز کرده‌اند. بلافاصله پس از وقوع این حادثه مسئولان برای بررسی و پیگیری این موضوع راهی محل‌های سیل‌زده شدند و جلسات اضطراری نیز تشکیل شد. این حادثه به‌حدی بود که رئیس‌جمهوری پیگیر ماجرا شد و نمایندگانی را به محل حادثه برای ارایه گزارش اعزام کرد. ارتش و سپاه و نیروی انتظامی هم برای امدادرسانی و پیدا کردن مفقودان وارد عمل شده‌اند. این درحالی است که گفته می‌شود بیشتر قربانیان این حادثه، سیلاب را جدی نگرفته و درحال تماشا و فیلمبرداری بوده‌اند.

از روز جمعه بارش باران در ٥ استان آذربایجان شرقی، غربی، کردستان، زنجان و مازندران به سیلابی عظیم ختم شد. سیلابی که آن‌قدر خطرناک بود که مرگ تلخ چندین نفر را رقم زد. این سامانه بارشی که به کشور وارد شد، ٥ استان را تحت‌تأثیر قرار داد و باعث بروز سیلاب‌هایی شد. بیشتر کشته‌ها در عجب‌شیر و آذرشهر بودند. ٤ نفر در سقز کردستان و یک نفر هم در بانه جان باخت. اما همچنان ٩ نفر در عجب‌شیر و آذرشهر ناپدید هستند که نیروهای امدادی تلاش خود را برای یافتن این افراد ادامه می‌دهند.

عملیات ١٩٧ امدادگر
مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر درباره جزییات خسارت‌های جانی این سیل در استان‌های شمال غربی کشور به خبرنگار «شهروند» گفت:  «‌هزار و ١٥٠ نفر از ١٨٨ شهرستان استان‌های درگیر در سیل و آبگرفتگی خدمات امدادی لازم را دریافت کردند. درواقع عملیات سیل و آبگرفتگی از روز جمعه تا ساعت ١٠ صبح دیروز، آغاز شد. ١٨ شهرستان به نام‌های مراغه، چارایماق، هریس، بستان‌آباد، ورزقان، شبستر، تبریز، عجب‌شیر، آذرشهر، ملکان، سراب، ارومیه، اشنویه، نقده، پیرانشهر، سقز، نور و زنجان در ٥ استان آذربایجان‌شرقی و غربی، کردستان، زنجان و مازندران از روز جمعه درگیر سیل و آبگرفتگی بوده است.»

سلیمی با اشاره به امدادرسانی در ٣٣ شهر و روستای استان‌های درگیر سیل و آبگرفتگی، گفت: «امدادگران هلال‌احمر خدمات لازم را به‌هزار و ١٥٠ نفر از هموطنان ارایه کرده و ١٣٣ نفر نیز از خدمات اسکان اضطراری بهره بردند. در این زمینه ١٥ نفر از متاثران به مناطق امن و ٦٦ نفر به مراکز درمانی منتقل شدند و سیلاب از ٦٩٩ واحد مسکونی تخلیه شد.»

وی با اشاره به مفقودان احتمالی برخی هموطنان متاثر از سیل و آبگرفتگی در آذرشهر و عجب‌شیر، ادامه داد: «٤٦ تیم عملیاتی شامل ١٩٧ امدادگر و نجاتگر خدمات لازم را به هموطنان ارایه کردند و امدادرسانی‌ها در استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی و مازندران ادامه دارد.»

وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: «برخی از دلایل تعداد بالای قربانیان، به خاطر بی‌توجهی مردم است که حادثه سیل را جدی نگرفته بودند و برای تماشای مناطق خطرناک سیل اقدام کرده بودند. برای همین جان خود را از دست دادند. پنج استان شمالی و شمال‌غربی کشور دچار سیلاب شدیدی شدند، بطوریکه به اعتقاد من این سیل یک سیل واقعی بود و به هیچ عنوان آبگرفتگی نیست.»

مرگ در زیر پل
همچنین رئیس سازمان مدیریت بحران ضمن اشاره به مرگ یک نوجوان ۱۲ ساله در استان آذربایجان‌غربی بر اثر سیل گفت:  تصاویر و شواهد نشان می‌دهند این نوجوان با دوچرخه وارد سیلاب شده و جریان آب او را با خود برده است.»
وی با بیان این‌که بارش‌ها از حوالی ساعت ١٠ صبح روز جمعه آغاز شده و سیلاب حوالی ساعت ١٧ عصر جمعه جاری شد، گفت:   «هشدارهای لازم از سوی مقامات محلی به شهروندان داده شده و حتی در حریم رودخانه‌ها نیز مسئولان شخصا به خودروها و افراد حاضر مراجعه کرده و از آنان می‌خواستند که با توجه به پیش‌بینی‌ها محل را ترک کنند.»

وی با بیان این‌که پیش‌بینی‌های لازم از این حادثه انجام شده و اخطارها اعلام شده بود، گفت: «متاسفانه برخی از افراد که مفقود شده یا جان خود را از دست داده‌اند، درحال تصویربرداری سیلاب و حتی برخی درحال گرفتن عکس سلفی بودند که دچار حادثه شدند.»

پیگیری رئیس‌جمهوری از حادثه
نجار با تأکید بر این‌که به نمایندگی از دولت در محل حضور دارد، گفت: «از همان دقایق نخست حادثه، عوامل هلال‌احمر، اورژانس، استانداری، بخشداری و غیره که همگی از نمایندگان دولت هستند در محل حضور داشتند. من نیز به دستور وزیر کشور به محل آمدم و گزارش‌ها از حادثه به‌طور منظم به وزیر کشور و رئیس‌جمهوری ارایه می‌شود.» رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با انتقاد از برخی خبرسازی‌ها در فضای مجازی گفت: «اینکه حادثه‌ای طبیعی را دستمایه خبرسازی و انتصاب مطالب خلاف واقع به مسئولان و دولت کنیم، اقدام شایسته‌ای نیست.»

فیلمبرداری مرگبار
این درحالی است که سعیدی کنعانی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان‌شرقی تعداد کل مفقود شده در حادثه سیل اخیر را ٤٠ نفر اعلام می‌کند که از این تعداد تاکنون پیکر ٣١ نفر آنها پیدا شده است. او در توضیح بیشتر به«شهروند» می‌گوید:   «براساس اعلام قطعی فرمانداری آذرشهر در پی سیل جمعه شب ١٩ نفر در این شهرستان مفقود شده‌اند که با تلاش نیروهای امدادی هلال‌احمر ١٣ نفر از آنها پیدا شده‌اند، همچنین در شهرستان عجیب‌شیر هم در اثر وقوع سیل ٢١ نفر مفقود شده‌اند که با تلاش تیم‌های جست‌وجو پیکر ١٨ نفر از آنها پیدا شده است.»

او ادامه می‌دهد: «با گذشت بیش از ١٤ ساعت از بارش‌ها وقوع حادثه در آذرشهر هنوز سیلاب در این شهر فروکش نکرده باتوجه به طول ١٠ کیلومتری مسیر سیلاب و تخریب شدن بدنه خودروها در اثر فشار آب شرایط جست‌وجو و خارج کردن پیکر قربانیان با مشکل و کند پیش می‌رود.»

به گفته مدیرعامل هلال‌احمر آذربایجان‌شرقی علت افزایش تلفات سیل در آذرشهر بی‌توجهی مردم به هشدارهای سازمان هواشناسی و رفتن به مناطق سیل‌زده بوده است:  «متاسفانه ٧ خودرو در آذرشهر گرفتار سیل شدند، سرنشینان این خودروها برای فیلمبرداری و عکس در کنار مسیر سیلاب توقف می‌کنند و سیل آنها را با خود می‌برد. سرنشینان این خودروها با بی‌توجهی به هشدارها حادثه تلخی را رقم زدند.»

کنعانی درباره سیل عجیب‌شیر هم توضیح داد: «شرایط در عجب‌شیر به‌طورکلی متفاوت بود. سیل در این شهرستان دو روستای «شیشوان و چنار» را تحت تاثیر قرار داد. مسیر سیلاب به تعداد زیادی از خانه‌های این روستا در این منطقه آسیب زد. فقط در روستای چنار ٧ خانه به‌طور کامل در اثر سیل به‌طور کامل تخریب شدند. به همین دلیل هم در این منطقه ١٨ نفر کشته شدند و تلاش‌ها برای یافتن ٣ مفقود دیگر هم ادامه دارد.» 
   
سیل و رانش زمین با ٥ کشته در کردستان
این درحالی است که بارش باران و رانش زمین در استان کردستان هم ٥ قربانی گرفت. یک کشته در سیلاب رودخانه بانه و ٤ کشته هم در یکی از پارک‌های شهر سقز در اثر رانش زمین باعث شد تا این استان کردنشین از تلخی بارش‌های سیل‌آسای بهاری بی‌نصیب نباشد. محمد خدابنده‌لو، مدیرعامل هلال‌احمر استان کردستان در توضیح بیشتر درخصوص این دو حادثه  به«شهروند» می‌گوید: «متاسفانه در پی بارش‌های فصلی و وقوع سیلاب در بانه یک نفر جانش را از دست داد، این فرد به‌رغم هشدارهای نیروهای امدادی و سازمان هواشناسی در هنگام بارش شدید باران به حاشیه رودخانه رفته بود که به دنبال جاری شدن سیل در آب رودخانه غرق شد.» 

او ادامه داد: «در حادثه دلخراش دیگری هم در سقز به دلیل بارش باران و سست شدن خاک بخشی از زمین در پارک حاشیه رودخانه سقز رانش کرد که در این حادثه هم متاسفانه ٤ جوان ٢١ تا ٢٢ ساله در زیر خاک مدفون شدند و جان‌شان را از دست دادند. البته در این حادثه با تلاش تیم جست‌وجوی هلال‌احمر سقز پیکر هر ٤ نفر ساعتی پس از وقوع حادثه از زیر خاک بیرون کشیده شد.»

امدادرسانی درحال انجام است

محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز در مجلس نیز ضمن تشریح آخرین وضع سیل اخیر آذربایجان‌شرقی دراین‌باره گفت:«ستاد مدیریت بحران و تمامی دستگاه‌ها و مسئولان درحال آماده‌باش هستند و امدادرسانی نیز درحال انجام است. علاوه بر خسارت‌های جانی، خسارت‌های مالی هم به برخی از منازل، روستاها و همچنین مزارع وارد آمده و در برخی مناطق با آسیب دیدن پل‌ها، تردد با مشکل مواجه شده است. 

خوشبختانه مسئولان محلی و ستاد مدیریت بحران از روز جمعه درحال آماده‌باش بوده و اقدامات موثری را انجام داده‌اند که ابعاد حادثه کمتر شده و مشکلات به حداقل برسد. درحال حاضر نیز تمامی مسئولان و دستگاه‌ها بسیج شده‌اند، امدادگران نیز در محل حضور دارند. البته از دولت هم انتظار می‌رود نسبت به خسارت‌های به وجود آمده تمهیداتی را اندیشیده و مساعدت لازم را داشته باشد.»

اعلام یک روز عزای عمومی در آذربایجان شرقی

بعد از وقوع این سیلاب بی‌سابقه در ٥ استان و به‌دلیل مرگ تلخ افراد گرفتار در سیل امروز ۲۷ اردیبهشت ۹۶ توسط نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی عزای عمومی اعلام شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسن "رازی کوو پارس" تا اوایل مهر وارد چرخه واکسیناسیون عمومی می‌شود

آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور از شنبه 5 تیرماه 1400

عده‌ای به نام اصلاح طلبی پس از به قدرت رسیدن پاسخ کسی را نمی‌دهند/ مانیفستی برای اصلاحات نوشته شود/ اگر حاکمیت و قانون اساسی با مردم همراهی نکند دچار یک شکاف ناگوار خواهیم شد

دبیرکل سازمان ملل: آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را لغو و معافیت‌ها را تمدید کند / به تعاملات دیپلماتیک اخیر در مورد برجام دلگرمم

شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا از گونه دلتا/احتمال انتشار واریانت هندی در سراسر کشور

نکاتی در خصوص تزریق واکسن کرونا

با حل مشکل واردات واکسیناسیون سرعت می‌گیرد

اعلام آمادگی آمریکا برای بازگشت به مذاکرات وین

قیمت سکه، طلا و ارز ۱۴۰۰.۰۴.۳/ نزول قیمت‌ها در بازار

ورود محموله یک میلیون دوزی واکسن کرونا به ایران

پربازدید ها

واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران و جان باختن دو خبرنگار

۴۸۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند

باند سرقت قطعات خودرو در رفسنجان متلاشی شد

واکسیناسیون معلمان و اساتید علیه کرونا از مرداد

90 میلیارد قطعات خودرو کشف شد

مبارزه با فساد جزو برنامه های اولویت دار در پیشگیری از وقوع جرم است

شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا از گونه دلتا/احتمال انتشار واریانت هندی در سراسر کشور

واکسن‌های کرونا در حال از دست‌دادن اثربخشی در برابر سویه دلتاپلاس هستند

هیچ کدام از واکسن های کرونا تولید داخل تاکنون قیمت‌گذاری نشده‌اند

احتمال تاثیر واکسن کووایران برکت بر جهش هندی کرونا

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)