کد خبر: ۲۱۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح برخی مسائل درباره فوت عارف لرستانی - بازیگر کشورمان، در عین حال از کاندیدهای ریاست جمهوری خواست تا موضع‌شان را درباره "سلامت مردم" مشخص کنند.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشستی خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حاشیه‌های فوت عارف لرستانی - بازیگر طنز کشورمان، ضمن تسلیت فوت این هنرمند، گفت: باید توجه کرد که ما در بیمارستان‌های کشور کمیته‌ای داریم و هیچ کس بعد از فوت، دفن نمی‌شود، مگر اینکه علت مرگش مشخص شده و گواهی فوتش صادر شده باشد. در برخی موارد علت فوت مشخص نیست که در این زمان آئین نامه داریم؛ به طوریکه طبق آئین نامه اگر کسی در کمتر از ۲۴ ساعت بعد از مراجعه‌اش به بیمارستان فوت کند، باید به پزشکی قانونی ارجاع داده شود و اگر هر گونه مشکلی وجود داشته باشد، پزشکی قانونی باید اقداماتی مانند کالبدشکافی، سم شناسی، آزمایشات میکروبی و ... را بررسی کند.

وی با بیان اینکه البته برخی افراد دچار مرگ ناگهانی می‌شوند که قسمتی از آن ناشی از سکته‌های قلبی، مغزی، پارگی عروق بزرگ و ... است، افزود: همه این موارد هم با کالبد شکافی مشخص می‌شود. درباره آقای لرستانی هم این اقدامات انجام شده و علت فوت مشخص خواهد شد، اما مرجع اعلام آن سازمان پزشکی قانونی است. هر عامل یا مشکلی هم که وجود داشته باشد، توسط مراجع قانونی و قضایی به آن پاسخ داده خواهد شد.

حریرچی با بیان اینکه باید توجه کرد که در تعداد قابل توجهی از مرگ‌های ناگهانی حتی اگر روی تخت عمل هم رخ دهند، نمی‌توان کاری از پیش برد، افزود: اینکه همواره بگوییم پزشک قصور کرده است، درست نیست. همواره دو دسته از افراد در این زمینه اظهار نظر می‌کنند؛ یکی خانواده مرحوم است که البته آنها در شرایط استرس هستند چرا که عزیزشان را از دست داده‌اند. اما برخی افراد همین که کسی فوت می‌کند، می‌گویند قصور پزشکی انجام شده. باید توجه کرد که چنین اظهارنظرهایی از نظر قانونی قابل پیگیری است. البته گاهی فردی فوت می‌کند و هم ما و هم خانواده علت آن را می‌دانیم، اما ما از نظر اخلاقی خویشتنداری می‌کنیم و این علت را بیان نمی‌کنیم.

مهم‌ترین علل بروز سرطان

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره مهم‌ترین عوامل سرطان گفت: مهم‌ترین عامل بروز سرطان در همه جوامع، بالا رفتن سن است. ممکن است سرطان در کودک، نوجوان، جوان و ... وجود داشته باشد، اما اکثر سرطان‌ها در دوران پیری بروز پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه مصرف سیگار، چاقی، عدم تحرک و ... از جمله ریسک فاکتورهای بروز سرطان هستند، گفت: البته یک سری عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، تشعشعات، مواد موجود در غذا و آب نیز می‌توانند منجر به بروز این بیماری شوند. بنابراین در دنیا شاهد افزایش عوامل بروز سرطان هستیم که کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست. البته ما از نظر میزان بروز و شیوع سرطان نسبت به سایر کشورهای دنیا، بروز متوسطی داریم و میزان رشدمان هم نسبت به سایر کشورها تفاوت زیادی ندارد.

حریرچی با بیان اینکه کاهش عوامل ایجاد کننده سرطان، غربالگری و تشخیص زودرس، درمان مناسب و بازتوانی از جمله راهکارهای کنترل بیماری سرطان است، گفت: ما سالانه به میزان ۹۲ هزار مورد بروز سرطان داریم که شایع‌ترین سرطان در مردان سرطان معده و در زنان سرطان پستان است.

سرانجام سازمان بیمه سلامت

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت بیمه سلامت ایرانیان و انتقالش به وزارت بهداشت گفت: قانون این موضوع تصویب شده و مذاکرات لازم هم میان وزرای بهداشت و رفاه انجام شده است. این قانون باید ابلاغ شود و اساسنامه سازمان بیمه سلامت هم تصویب شود و بعد از این اقدامات تصمیم‌گیری‌های لازم انجام می‌شود.

کاندیداهای ریاست جمهوری موضع‌شان درباره سلامت مردم را مشخص کنند

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره امکان توقف طرح تحول سلامت در دولت‌های آینده، گفت: آیا می‌توان طرح تحول را متوقف کرد و آیا اصلا چنین کاری امکان پذیر است؟ باید توجه کرد که در حال حاضر مردم با اجرای طرح تحول نظام سلامت شیرینی اجرای قانون را چشیده‌اند، چرا که اکثر موارد مربوط به طرح تحول یا از قبل قانونی بوده‌اند و یا در طی این چند سال در قوانین برنامه ششم، سیاست‌های کلی نظام سلامت و قانون بودجه سالانه نهادینه و قانونی شده‌اند. بر این اساس فکر نمی‌کنیم که شرایطی در کشور ایجاد شود که کسی از این قانون تخطی کند. در عین حال تصور می‌کنیم که مسئولان آینده کشور به حفظ دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت تمایل دارند و در عین حال مردم هم اجازه از بین رفتن آن را نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یکی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت این است که ۶۸۵۰ پزشک عمومی در مناطق محروم و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر خدمت ارائه می‌کنند، افزود: حذف هر یک از آنها یعنی اینکه مردم این مناطق باید برای یک سرماخوردگی یا گوش درد، ۳۰ کیلومتر طی کنند تا به پزشک برسند؛ چرا که حتی یک نفر پزشک عمومی به چندین هزار نفر در شهر و روستا خدمت ارائه می‌کند.

حریرچی تاکید کرد: بنابراین نه خرد جمعی و مطالبات مردم و نه مسائل قانونی اجازه توقف طرح تحول را نمی‌دهد. از طرفی از کاندیداهای ریاست جمهوری هم می‌خواهم که مواضع‌شان را درباره سلامت مردم تعیین کنند و بگویند آیا سلامت را چاه ویل می‌دانند یا خیر؟ و اصلا سلامت اولویت چندم‌شان خواهد بود.

وی ادامه داد: در دنیا یکی از عوامل سه گانه‌ای که مردم بر اساس آن درباره کاندیدهای ریاست جمهوری تصمیم می‌گیرند، اولویت گذاری کاندیدها درباره سلامت مردم است که خواهش می‌کنم کاندیداهای ما هم درباره آن اعلام نظر کرده و از کنارش عبور نکنند.

طلب 9000 میلیاردی وزارت بهداشت از 4 سازمان بیمه‌گر

حریرچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره بدهی‌های باقیمانده سازمان‌های بیمه‌گر به بیمارستان‌های وزارت بهداشت و بدهی وزارت بهداشت به بیمه‌ها، گفت: ما به بیمه‌ها بدهی مستقیم نداریم، بلکه یک سری بدهی‌ها برای شرکت‌های دارویی و یک سری هم منابعی است که باید به سازمان بیمه سلامت پرداخت می‌شده که ما آنچه را که به ما تخصیص داده شده، منتقل می‌کنیم. درباره مطالبات نیز باید گفت که تا انتهای سال 95، 7377 میلیارد تومان سند را برای بیمه سلامت ایرانیان ارسال کردیم که از این میزان 2995 میلیاردش را دریافت کرده‌ایم و 4300 میلیارد تومان آن باقیمانده است. همچنین 5738 میلیارد تومان سند برای سازمان تامین اجتماعی ارسال کرده‌ایم که 1607 میلیاردش را به ما پرداخت کرده‌اند و 4130 میلیارد آن باقیمانده است. باید توجه کرد که درصد عدم پرداخت سازمان تامین اجتماعی بیش از بیمه سلامت ایرانیان است.

وی با بیان اینکه در مجموع اسناد ارسالی ما به چهار بیمه اصلی، 14 هزار و 109 میلیارد تومان در سال 95 بوده است، گفت: از این میزان 5017 میلیاردش را دریافت کردیم و 9091 میلیارد آن همچنان باقیمانده است.

در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی چه گذشت؟

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره انتقادات نسبت به واردات تجهیزات پزشکی گفت: اولا ما تنها دولتی هستیم که واردات را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌ایم. زمانی که وزارت بهداشت را تحویل گرفتیم، وابستگی ارزی بازار دارویی ما به داروی فراورده 40 درصد بود که اکنون این میزان به 30 درصد کاهش یافته است. همچنین در آن زمان 350 قلم کمبود دارویی داشتیم. این در حالیست که اکنون میزان کمبودهای دارویی‌مان به زیر 30 قلم رسیده است و طی این سه سال، یک میلیارد دلار هم کاهش واردات دارو را داشته‌ایم.

وی افزود: در حوزه تجهیزات پزشکی نیز به طور متوسط میزان دسترسی به اقلام مصرفی در بیمارستان‌ها افزایش قابل توجهی یافته؛ به طوریکه دسترسی به تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها را از 320 قلم به 750 قلم رسانده‌ایم و 1480 قلم تجهیزات پزشکی موجود در بیمارستان‌ها به 2130 قلم افزایش یافته است و ما در 98 قلم از تجهیزات پزشکی خودکفا شده‌ایم. در عین حال در سال 95 هم 593 میلیون دلار صرفه‌جویی در این حوزه داشته‌ایم.

حریرچی ادامه داد: در دولت یازدهم برای اولین بار قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی به وزارت بهداشت واگذار شد. بنابراین در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اجناسی که واقعا تولید داخل بودند و استانداردهای لازم را داشتند، مورد حمایت قرار گرفتند. بنابراین تا زمانی که کیفیت مناسب باشد، ترجیح‌مان استفاده از تولید ایرانی است. از طرفی ما 18 هزار کالای پزشکی را قیمتگذاری کردیم که به طور میانگین، آنها کاهشی 42 درصدی داشته‌اند.

وی با اشاره به انتقادات مطرح شده درباره استفاده از صافی‌های دیالیز تولید داخل نیز گفت: اگر این صافی‌ها استانداردهای لازم را دارند، ما خوشحال می‌شویم که صادرات آن را انجام دهیم. بنابراین اگر واقعا تولید آنها کافی و کیفیت‌شان مناسب است، نسبت به صادرات آنها اقدام کنند.

برخورد گلخانه‌ای با پزشک خانواده امکان پذیر نیست

حریرچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره پزشک خانواده، گفت: ما از ابتدا اعلام کردیم که برخورد فانتزی و گلخانه‌ای با پزشک خانواده امکان پذیر نیست، بلکه باید زیرساخت‌های لازم آن در کشور فراهم شود. یکی از زیرساخت‌های آن پرونده الکترونیک سلامت و ایجاد نظام ارجاع است و اگر برای پزشک خانواده سطح دو و سه ارائه خدمت تعیین نشود، کاری از پیش نمی‌رود.

وی افزود: تا کنون برای 66 میلیون و 243 هزار نفر پرونده الکترونیک سلامت را در کشور تشکیل داده‌ایم و همچنین تا کنون برای 27 میلیون و 290 هزار و 513 نفر خدمت ارائه کرده‌ایم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزارت بهداشت: ۷۵ درصد از موج اپیدمی کروناویروس را گذرانده‌ایم

40نفر دیگر به جمع مبتلایان کرونا اضافه شدند/یک زن و یک مرد در اثر ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند

درختان تاریخی باغ شاهزاده ماهان شناسنامه‌دار می‌شود

خسارت 98 میلیارد تومانی کرونا به بخش دام و طیور استان کرمان

کشته و زخمی شدن 8 نفر در حوادث بامداد امروز در کرمان

نماز جمعه در ۱۷ شهر کم خطر کرمان اقامه می شود

بدون هماهنگی و اخذ مجوز،گل ها به محل گلزار شهدا انتقال داده شده اند/اجازه نخواهیم داد عده ای مسایل شخصی خود را با احساسات مردم شهید پرور گره بزنند

ظاهراً ما هرتصمیمی می گیریم،بازار کار خودش را می کند

بیشترین تخلفات در حوزه گران فروشی ماسک و مواد ضد عفونی کننده بوده است

رشد پرونده های تخلفات اصناف/ تورم ۲۱ درصدی استان در کالاهای اساسی

پربازدید ها

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: هیچ یک از شعب بانک‌ها به خاطر کرونا بسته نشده است/ تنها یک الی دو بانک به طور محدود درگیر کرونا شدند

نجات کارگر افغانستانی گرفتار در چاه در رفسنجان

نامه‌نگاری 7 ساله عشایر برج آباد برای مشکل کم‌آبی

55مورد مثبت کرونا تنها در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان

ادارات شهرستان عنبرآباد تا اطلاع ثانوی با دو سوم نیرو فعالیت می کنند

۹۶ حادثه سال گذشته ۲۴۰۰ میلیارد تومان خسارت به بار آورد

کشف 4خودروی احتکار شده در کرمان

ممانعت پلیس از حضور وانت‌بارهای فروشنده سیار در مکان‌های پرتردد

خودروهای بدون پلاک چطور از کارخانه خارج می‌شدند؟

40نفر دیگر به جمع مبتلایان کرونا اضافه شدند/یک زن و یک مرد در اثر ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)