کد خبر: ۲۱۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره

دعوی دولت متشنج کردن جامعه،‌ بگم‌بگم راه انداختن و کاغذ از جیب در آوردن نیست

سخنگوی دولت اعلام کرد که قطع تلگرام صوتی خارج از دولت انجام شد و مسئولیتش به عهده دوستانی است که تشخیص دادند این کار را انجام دهند.

به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران علت کانديداتوري دوباره حجت الاسلام حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري دوازدهم را اتمام برنامه‌هاي به جاي مانده اين دولت خواند و يادآورشد که اين دولت قطار چپ شده ای را به ریل بازگردانده است.

او همچنين در اين نشست به رسانه‎هاي منتقدي که دروغ سازي کرده و دچار فقر دانش هستند انتقاد کرد و از پاسخگويي مستند دولت در اين چهار سال سخن گفت.

سخنگوی دولت همچنين در واکنش به ادعاهاي برخي منتقدين که می گویند جهانگیری ثبت نام کرده چون روحانی نمی تواند از عملکرد دولتش دفاع کند اظهار کرد: مهمترین اقدام این است که عملکرد دولت به درستی تبیین شود. ما از این کار در برابر تعداد کاندیداها استقبال می کنیم. چرا که همه می گویند رقیبمان یک نفر است پس باید این اقدامات توضیح داده شود. اینکه از دولت کسی برود و دستاوردها را توضیح بدهد  سنجیده است. وقتی دستاوردی نباشد اگر 200 نفر هم بروند و توضیح بدهد فرقی نمی کند. اما حضور آقای جهانگیری مکمل آقای روحانی است و باعث می شود واقعیت ها بهتر گفته شود. به این ترتیب انتخابات سالم‌تری برگزار خواهد شد و مردم می توانند براساس واقع بینی تصمیم بگیرند.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا حضور همزمان رئیس‌جمهور و معاون اولش در انتخابات باعث نمی شود کارهای دولت مختل شود، یادآور شد: با توجه به اقدامات رئیس‌جمهور در این دوره نیازی ندارد برای معرفی شخص خود از این طرف به آن طرف برود! چراکه چهره شناخته شده‌اي است. بهترین تبلیغ دولت ارائه خدمات است و اقداماتی هم که صورت می گیرد چیزی جز وظیفه خاص دولت نیست. افتتاح پروژه ها هم تبلیغات انتخاباتی به حساب نمی‌آید و در راستای وظایف دولت صورت می‌گیرد. آقای جهانگیری هم در محل کارش حضور دارد. اگر یک روز دولت تشکیل جلسه نداد یا مصوبه ای نداشت آن وقت می توان گفت که نقصی و جود دارد.

گفتني است مطلع سخنان سخنگوي دولت در اين نشست، شرح مجموعه کمک‎هاي دولت به خانواده‎هاي تحت پوشش کميته امداد، بازنشستگان و سيل زدگان بود.  

اهم سخنان وي از اين قرار است:

**اینکه رییس جمهوری قبول کردند تا برای دوره جدید ثبت کنند نشان می دهد که بسیاری از اقدامات زیربنایی که در این دوره به جای مانده می بایست تمام شود. حال اگر عده ای را جمع کنند و از آنان بپرسند که این چاله پر نشده، پس دولت در طول چهار سال چه کار کرده است، این قدر از این چاله ها وجود دارد که البته وظیفه دولت درست کردن آنها است.

** یادمان باشد قطار چپ کرده ای را دولت می بایست وارد ریل می کرد و مسافران آن را مداوا می نمود. بنابراین آسیب های اجتماعی زیادی وجود دارد که باید مورد رسیدگی قرار گیرد و آنچه که انجام شده در برابر ملت ناچیز است و باید خدمات بیشتری ارائه شود.

**{ با انتقاد از رسانه‎هايي که دچار فقر دانش هستند} آنچه مبنای اصلی پول برای دولت است میزان درآمد نفتی است. در سال 92 نرخ برابری ریال و دلار دو برابر شده بود؛ در چهارسالی که دولت یازدهم مشغول فعالیت بود قیمت نفت از 104 دلار در سال 92، به 44 دلار در سال 95 رسید. در طی دوره چهار ساله دولت یازدهم در آمد حاصل از نفت 157 میلیارد دلار بود در حالی که در چهار سال قبل یعنی از سال 88 تا 91 حجم درآمد 251 میلیارد دلار بود یعنی 100 میلیارد دلار درآمد دولت کمتر شده است.

**{در واکنش به انتقادهای صداوسیما نسبت به  دولت} به دفعات بحث شد که اگر دولت می توانست شبکه مستقلی در رسانه ملي  داشته باشد بسیار خوب بود اما الان طرح  و لایحه ای برای نظارت بر صداوسیما در دولت مطرح نیست. تقاضاهایی را از رسانه محترم ملی داریم چون بعضی چیزها مثل امانت دست ماست. البته من باید از بدنه صداوسیما تشکر کنم که در شرایط سخت همیشه درحال خدمت هستند و قطعا اگر دراین سازمان یک جریان سیاسی خاصی و جود دارد حسابش از بدنه اصلی صداوسیما جداست.

** قطع تلگرام صوتی در خارج از دولت انجام شد و مسئولیتش به عهده دوستانی است که تشخیص دادند این کار صورت بگیرد.

** رویکرد برخی از منتقدان این است که بخش خالی لیوان را نشان بدهند و مختصات موجود را با وضع مطلوب مقایسه کنند ما هم معتقدیم این لیوان باید پر شود و با وضع مطلوب فاصله داریم اما باید مقایسه کنیم که اگر 92 ادامه پیدا می کرد به کجا می رسیدیم. دولت نیازمند این است که این مساله را تبیین کند و این اقدام آقای جهانگیری ارزشمند است که در جهت دفاع از عملکرد دولت وارد صحنه شده اند.

**دعوی دولت متشنج کردن جامعه،‌ بگم بگم راه انداختن و کاغذ از جیب در آوردن نیست. یک عده ای که باید به ما و مقام قضا پاسخگو می بودند یک وجه طلبکاری پیدا کرده اند که باید این مسائل گفته شود. سیاست دولت تخریب هیچ کاندیدایی نیست چون یکی از الزامات مشارکت حداکثری عدم تخریب و کثرت کاندیداهاست که خوشبختانه کثرت وجود دارد. ما توانمندی خودمان را عرضه می کنیم و نکته دیگر سلامت انتخابات است که دولت با توجه به اینکه برگزار کننده انتخابات است با کمک مردم و شورای نگهبان سلامت انتخابات را تضمین می کند.

**{درباره درخواست جهانگیری برای برداشت 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی جهت افزایش اشتغال و جلوگیری از مهاجرت} این مساله در نامه ای از مقام معظم رهبری درخواست شد و ایشان فرمودند که خوب است به جای دستور من از مجلس مجوز بگیرید و با فوریت اجرا شود. ما هم لایحه را به مجلس فرستادیم،‌ اما از دستور کار خارج شد. البته قطعا مجلس و هیات رئیسه خدمات و هماهنگی زیادی با دولت داشته اند. اما با توجه به اینکه رهبر انقلاب هم در این زمینه صحبت کرده اند چقدر خوب است که مجلس آن را تصویب کند. از پاییز 92 تا 95،‌ دو میلیون و 200 هزار نفر جویای کار جدید وارد بازار کار شدند. همیشه 300 تا 400 هزار فرصت شغلی هدف بود،‌ اما الان یک میلیون و 550 هزار نفر مشغول شده اند ولی باز هم به بیکاران اضافه شده آن هم با وجود اینکه از هر سه نفر دو نفر مشغول کار شده اند. اگر این یک و نیم میلیاردها کمک کند در کنار روش عادی سرمایه گذاری می توانیم به اشتغال کمک بیشتری کنیم.

**{واکنش به این انتقاد که گفته می شود دولت طرح هایی را افتتاح می کند که خودش شروع نکرده است} این حرف می تواند درست باشد. وقتی رئیس جمهور به سفرهای استانی می رفت با طرح های ناتمام قبلی مواجه می شد. ما از استاندار و مجامع نمایندگی استان ها می پرسیدیم که کدام طرح ها اولویت دارند و با دو هزار و46 طرح ناتمام مواجه شدیم. در این زمینه خیلی به دولت ظلم شد. چون ما براساس واقع بینی اقدام کردیم ولی از این دست حرف ها پیش می آید.

**{ در واکنش به برخی ادعاهای مطرح شده از سوی بعضی کاندیداها برای افزایش یارانه یا افزایش اشتغال تا 5 میلیون و...} برای پرداخت یارانه چند برابری باید منابعی به دست بیاوریم و بعد از پرداخت هزینه هایی که این منابع را به دست آورده اند کل پول 70 تا 80 هزار میلیارد تومان است که با حذف کسورات طبق گزارش واقعی دیوان محاسبات کل پول 35 تا 36 هزار میلیارد می شود و با وضع موجود 42 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود.

افزایش در صورتی انجام می شود که بگوییم قیمت ها را آنقدر بالا می بریم که بتوانیم چند برابر یارانه بدهیم. همچنين برای افزایش اشتغال یا دولت باید افزایش سرمایه گذاری انجام دهد یا از بیرون سرمایه گذاری صورت گیرد. در سال 92 کل مجوز برای سرمایه گذاری خارجی 1.4 میلیارد دلار بود که به بیش از 13.5 میلیارد دلار رسیده با همه این ها ما همچنان مشکل داریم. این الفاظی که گفته می شود نشانگر این است که برای عزیزان واقعیت اقتصادی ایران باید بیشتر توضیح داده شود. این که همین جوری در یک سخنرانی حرفی زده شود صادقانه نخواهد بود و اطرافیان باید اطلاعات درستی به اشخاص بدهند تا بتوانند بهتر تصمیم بگیرند.

**{ درباره صحبت های زنگنه درباره بابک زنجانی} دولت این پرونده را دنبال کرد و قوه قضائیه همکاری های ارزشمندی داشت که این مقدار وصولی هم تلاش قوه قضائیه بود. ما تلاش داریم تا قبل از اجرای حکم بقیه اموال هم برگردانده شود. مسئولین قضائی از آقای زنگنه برای پیگیری هایش تشکر کردند و قوه قضائیه هم تلاش می کند اصل پول ها را برگرداند چون این یک حق ملی است که باید برگردانده شود.

**{واکنش به تعطیلی داروگر} وزارت صنعت گزارش مقدماتی داد که ممکن است خیلی از شرکت ها قبلا مشکل داشته اند و الان هم مشکل داشته باشند و وزارت صنعت جهت رفع مشکل این واحد و همه واحدها عمل خواهد کرد.

**برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در خانوارهای یک نفره ۹۵ هزار تومان، دونفره ۱۸۹ هزار تومان، سه نفره ۲۵۳ هزار تومان، چهارنفره ۳۳۷ هزار تومان و پنج نفره به بالا ۳۶۵ هزار تومان نقدی علاوه بر یارانه ماهانه در ۲۶ فروردین به این خانوارها پرداخت شد.

** برای افزایش حقوق بازنشستگان جهت همسان‌سازی برای نزدیک شدن به عدالت، در سال جاری بالغ بر سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اختصاص صورت گرفت که صندوق‌های بازنشستگی از همین ماه اقدام می‌کنند.

**تا ۲۱ فروردین ۲۴ هزار و ۷۳۱ بنگاه ۱۷ هزار و ۱۷۵ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

**با توجه به رخداد غم انگیز و ناراحت کننده وقوع سیل در چهار استان کشور در جلسه هیات دولت ضمن استماع گزارش نماینده ویژه رییس جمهوری که به این استان ها سفر کرده بود، تصمیم گرفته شد سازمان برنامه و بودجه بتواند از همه ظرفیت های قانونی سال گذشته که برای استفاده از اعتبارات حوادث غیرمترقبه وجود داشت و استفاده نشده برای امسال استفاده کند.

** امیدواریم گزارش های نهایی که واصل می شود اعتبارات تکمیلی نیز برای چهار استان اختصاص داده شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

ملت ایران اجازه نداد آب به آسیاب دشمن ریخته شود

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم / تحریم‌های فعلی حالا حالاها خواهد بود؛ اینکه امید داشته باشیم یک یا دو سال دیگر تمام می‌شود، باطل است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)