کد خبر: ۲۱۸۴۵
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون اول رییس جمهور:
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به سوء مدیریت و هدر رفت منابع کشور در دوره گذشته، گفت: در سال های گذشته شعار مبارزه با فساد دادند اما بزرگترین فسادهای قرن اتفاق افتاد. شعار کار و تلاش دادند و شاهد هدر رفت منابع کشور بودیم.
 ایرنا نوشت: معاون اول رییس جمهوری با اشاره به سوء مدیریت و هدر رفت منابع کشور در دوره گذشته، گفت: در سال های گذشته شعار مبارزه با فساد دادند اما بزرگترین فسادهای قرن اتفاق افتاد. شعار کار و تلاش دادند و شاهد هدر رفت منابع کشور بودیم.

اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهر پرند اظهار کرد: گذر زمان صداقت دولت ها را نشان می دهد. خیلی ها شعار می دهند اما وقتی که در کوران اتفاقات باید از آزمایش ها سربلند بیایند، مشخص می شود که شعارها برای منافع زود گذر خود با فریب ملت مظلوم بوده است.

وی تصریح کرد: مدیریت صحیح آن است که اولویت های کشور شناسایی و منابع در جای مناسب مصرف شود و این نوع مدیریت همان چیزی است که در سال های گذشته مغفول مانده بود.

جهانگیری افزود: دولت تدبیر و امید در خصوص تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری شعار نداد چرا که همه مسئولین کشور موظف هستند در راستای جهت گیری هایی که رهبر معظم انقلاب ترسیم می کنند حرکت نمایند.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال مبنی بر اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل و تعیین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید نافذالکلمه باشد اما این ستاد فقط در حد قوه مجریه عمل کرد و برای تحت مدیریت قرار دادن قوای دیگر اقدامی انجام نداد و صرفاً در چارچوب قوانین موجود عمل کرد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به دستاوردهای سال گذشته که فراتر از هدف گذاری ها بود، گفت: در سال گذشته قرار بود 7500 واحد تولیدی راکد و نیمه فعال از تسهیلات بانکی استفاده کنند که با برنامه ریزی های انجام شده 23 هزار واحد نیمه فعال و راکد موفق شدند از این تسهیلات بهره مند شده و دوباره فعال شدند. قرار بود صادرات کشور 20 درصد افزایش پیدا کند که میزان رشد صادرات در سال 95 نسبت به سال 94 از نظر وزنی 38 درصد رشد داشت.

وی همچنین با اشاره به تعیین 115 طرح اولویت دار برای دستگاه های اجرایی مختلف در سال 95، تصریح کرد: این طرح ها در اولویت نخست دستگاه ها قرار گرفت که یکی از مهمترین این طرح ها در حوزه نفت و گاز بود که در روزهای گذشته با حضور رییس جمهور در عسلویه افتتاح شد.

جهانگیری با ابراز تأسف از انتشار برخی مطالب در برخی رسانه ها در خصوص بهره برداری از این طرح ها، خاطر نشان کرد: برخی رسانه ها نوشته بودند که عکس یادگاری با طرح های دولت گذشته، دولت گذشته اگر می توانست خودش چنین عکس هایی می گرفت چرا که هم از درآمدهای سرشار برخوردار بود و هم وعده داده بود که ظرف 35 ماه این طرح ها را اجرا خواهد کرد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اتفاقات ناراحت کننده در دولت گذشته افزود: شرکت ملی نفت در دوره گذشته 50 میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی و ذخایر ارزی کشور در اختیار شرکتی به نام میکو قرار داد تا برای اجرای طرح ها این اعتبارات را به شرکت ملی نفت بدهد.

وی افزود: 2 میلیارد و 700 میلیون دلاری که به بابک زنجانی داده شد از همین محل بود که به آن شرکت دستور دادند این مبلغ را به بابک زنجانی بدهد تا او در میان پیمانکاران توزیع کند.

جهانگیری با بیان اینکه پرداخت این مبلغ به بابک زنجانی بدون دریافت وثیقه مناسب صورت گرفته است، گفت: چند مقام دولتی روی یک برگ کاغذ امضاء کردند که این پول به یکی از بانک های خارج از کشور واریز شود و زمانی که امضاء می کردند هیچ گزارشی از وجود وسابقه ی چنین بانکی هم دریافت نکردند.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه با اشاره به اقدامات گسترده دولت یازدهم از طرح های پارس جنوبی به عنوان یک افتخار بزرگ برای دولت تدبیر و امید یاد کرد و افزود: این طرح ها با تمرکز ویژه به مرحله اجرا درآمده است.

وی تصریح کرد: در سال 84 میزان برداشت ایران و قطر از میادین مشترک پارس جنوبی برابر بود اما وقتی که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد، مشاهده کردیم که میزان برداشت قطر به دو برابر ایران رسیده و به این ترتیب ده ها میلیارد دلار سهم ملت ایران از بین رفته بود.

جهانگیری با بیان اینکه اتفاقاتی همچون اتفاق بابک زنجانی ناراحت کننده است، گفت: ناراحت کننده تر از آن این گونه سوء مدیریت ها است که باعث غارت سرمایه ملت ایران شده است.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به دستاوردهای حوزه کشاورزی در سال اقدام و عمل نیز اشاره و خاطر نشان کرد: در سال 92 مجبور بودیم که بیش از 6 میلیون تن گندم واردات کنیم و با تمرکز و برنامه ریزی دولت تدبیر و امید امروز یکی از دغدغه های اصلی ما این است که 3 میلیون تن گندم تولیدی مازاد را صادر کنیم.

وی ادامه داد: اقدام و عمل در وزارت نیرو نیز به اشکال گوناگون خود را نشان داد و هم در طرح های بهره وری شبکه آب و برق و هم در آبرسانی به روستاها و هم در مدیریت مصرف بخش شرب، صنعت و کشاورزی متبلور شد و این در حالی است که این اتفاقات و دستاوردها در سال هایی به وقوع پیوسته است که درآمدهای کشور به حداقل رسیده بود.

جهانگیری ادامه داد: در دوره گذشته با وجود درآمدهای سرشار کشور، آب آشامیدنی به 6 هزار روستا از طریق تانکر انجام می شد اما در دولت تدبیر و امید به اندازه 10 سال در این زمینه کار شد و دستاوردهای خوبی در آبرسانی به روستاها حاصل شد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه مدیریت خوب می تواند معجزه کند و از حداقل منابع حداکثر بهره برداری را حاصل کند، اظهار کرد: سوء مدیریت می تواند منابع کشور را به آتش بکشد، متاسفانه قدر مدیریت در کشور شناخته نمی شود و گاهی سخنان دلسرد کننده باعث می شود مدیران خوب و بی حاشیه کشور نتوانند آن گونه که باید به مردم خدمت کنند.

وی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 96، تصریح کرد: تکلیف و وظایف همه دستگاه ها با جهت گیری تولید و اشتغال در سال 96 مشخص شده و امیدوارم که بتوانیم همانند سال قبل در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی موفق باشیم.

جهانگیری بیکاری و دغدغه جوانان جویای کار را یکی از مهمترین مسائل کشور برشمرد و گفت: به فضل الهی حرکت منفی اقتصاد کشور به حرکتی مثبت تبدیل شده و اقتصاد ایران با کمک بخش خصوصی، مردم و نهادهای مختلف به سمت اشتغال زایی حرکت خواهد کرد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: اشتغال زایی مستلزم آن است که همه افراد به هر میزان که می توانند فضا را برای سرمایه گذاری مهیا کنند و بی تردید اگر شرایط و فضای مناسب برای فعالان اقتصادی مهیا باشد، سرعت توسعه و اشتغال زایی در کشور بیشتر خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات خوب وزارت نیرو در بخش مهار آب های مرزی، گفت: وزارت نیرو در این بخش اقداماتی را در4 سال گذشته انجام داده که در تاریخ ایران استثنایی است و استان های غربی کشور به یک کارگاه تبدیل شده اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزارت بهداشت: ۷۵ درصد از موج اپیدمی کروناویروس را گذرانده‌ایم

40نفر دیگر به جمع مبتلایان کرونا اضافه شدند/یک زن و یک مرد در اثر ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند

درختان تاریخی باغ شاهزاده ماهان شناسنامه‌دار می‌شود

خسارت 98 میلیارد تومانی کرونا به بخش دام و طیور استان کرمان

کشته و زخمی شدن 8 نفر در حوادث بامداد امروز در کرمان

نماز جمعه در ۱۷ شهر کم خطر کرمان اقامه می شود

بدون هماهنگی و اخذ مجوز،گل ها به محل گلزار شهدا انتقال داده شده اند/اجازه نخواهیم داد عده ای مسایل شخصی خود را با احساسات مردم شهید پرور گره بزنند

ظاهراً ما هرتصمیمی می گیریم،بازار کار خودش را می کند

بیشترین تخلفات در حوزه گران فروشی ماسک و مواد ضد عفونی کننده بوده است

رشد پرونده های تخلفات اصناف/ تورم ۲۱ درصدی استان در کالاهای اساسی

پربازدید ها

رئیس جمهور:استقلال قوا به معنای ایستادن در برابر یکدیگر نیست/به دنبال کوتاه آمدن مجلس در تقنین و نظارت نیستیم

حاجی‌بابایی:هیچ رایزنی با میرسلیم برای کناره‌گیری او به نفع خودم انجام ندادم/ به نفع کسی کنار نمی‌کشم

ترامپ: به عملکرد دولتم در مقابله با ویروس کرونا افتخار می‌کنم!

ترکیب هیئت رئیسه سنی مجلس یازدهم مشخص شد

چند فراکسیون سیاسی در مجلس یازدهم تشکیل می شود؟/فراکسیون اصلاح طلبان مجلس یازدهم؛ شاید هیچوقت!

خرداد ماه 1400برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد شد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)