کد خبر: ۲۲۶۷۱
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
جانشین پلیس فتا استان کرمان خبر داد:
جانشین پلیس فتا استان کرمان گفت: در دو ماه نخست سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۴۳ درصدی تشکیل پرونده در حوزه شبکه‌های مجازی روبه‌رو بودیم.
به گزارش ایسنا منطقه کویر، سرهنگ"محمدرضا رضایی" با اشاره به اینکه حدود 6 سال استفاده از شبکه‌های اجتماعی در تلفن همراه در کشور رواج پیدا کرده است، اظهار کرد: هم اکنون بیش از 50 اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی در کشور در حال استفاده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه عده‌ای به اشتباه، فضای مجازی را مکانی امن برای سوءاستفاده و انجام جرم می‌دانند، تصریح کرد: پلیس فتا بر این فضا اشرافیت کامل داشته و 100 در صد پرونده‌های این حوزه کشف شده است.

جانشین پلیس فتا استان کرمان شبکه‌های مجازی را بزرگترین دستاورد سال‌های اخیر در حوزه اینترنت برشمرد و گفت: نامحدود بودن ارتباطات، بی‌هویت بودن کاربران، آزادی بسیار زیاد، بی‌مکانی، بی‌زمانی کاربران، فرامرزی بودن، عمومی و در دسترس بودن، کاهش هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی باعث استقبال کاربران از این فضا شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مزایای شبکه‌های اجتماعی که متاسفانه کاربران در کشور ما از آن غافل مانده‌اند اشتغالزایی و درآمدزایی از این شبکه‌ها است، خاطر‌نشان کرد: فضای مجازی خطرات و فرصت‌ها را در کنار هم دارد.

رضایی با انتقاد از اینکه قبل از آنکه فرهنگ و سواد استفاده از شبکه‌های مجازی و تهدیدات آن آموزش داده شود، اپلیکیشن‌ها و ابزار آن وارد شد، اظهار کرد: عدم سواد لازم و دانش کافی خانواده‌ها در مورد این شبکه‌ها از مهمترین آسیبهای فضای مجازی است.

وی با اشاره به اینکه از دید کارشناسان وراثت و محیط بیشترین تاثیر را بر رفتار و اخلاق انسان‌ها می‌گذارد، عنوان کرد: کسانی که ساعت‌های زیادی را در فضای مجازی زندگی می‌کنند مجبورند که تاثیرات منفی اخلاقی و رفتاری را در خود بپذیرند.

جانشین پلیس فتا استان کرمان با اشاره به اینکه شکل‌گیری و ترویج شایعات و اخبار کذب در این فضا به سرعت شکل می‌گیرد، مطرح کرد: مردم ما با هوشیاری باید از انشار و باز نشر مطالبی که از صحت آن مطمئن نیستند، خودداری کنند.

وی با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت در کشور ما بالای 80 درصد بوده و بیش از 50 میلیون کاربر اینترنت در کشور وجود دارد، گفت: کشور ایران به نسبت جمعیت، بیشترین تعداد کاربران را در خاورمیانه دارد.

رضایی با بیان اینکه بیش از 70 درصد کاربران فضای مجازی را جوانان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: 65 درصد پرونده‌هایی که در پلیس فتا تشکیل شده مربوط به جرایم شبکه‌های مجازی است.

وی با بیان اینکه در دو ماه نخست سال 96 نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 43 درصدی تشکیل پرونده در حوزه شبکه‌های مجازی روبرو بوده‌ایم، بیان کرد: خانم‌ها بیشترین قربانیان سوءاستفاده از شبکه‌های مجازی هستند.

جانشین پلیس فتا استان کرمان نقطه اشتراک پرونده‌های این حوزه را عموما تصاویری که خود افراد بارگیری کردند، دانست و افزود: بیشترین سوءاستفاده از افراد از طریق اطلاعات و تصاویری است که توسط خود افراد بارگیری شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد از دانش کافی در این حوزه برخوردار نیستند، بیان کرد: متخلفان با اهدافی چون انتقام‌جویی، تسویه حساب‌های شخصی، اخاذی و کسب منافع مالی اقدام به سوء‌استفاده از این فضا می‌کنند.

رضایی با انتقاد از اینکه خانواده‌ها در سنین پایین امکان استفاده از این فضاها را برای فرزندان خود محیا می‌کنند، خاطر نشان کرد: این در حالی است که از نظر بسیاری از کارشناسان، استفاده از این فضاها تا سنین زیر 18سال توصیه نمی‌شود.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

لزوم توزیع بنزین یورو 4 در کلان‌شهر کرمان

برای رشته های دانشگاهی نیازسنجی منطقه ای نشده است /اعتبار مدرک فنی و حرفه ای در بعضی از کشورها از مدرک دکترا هم بیشتر است/ 65 درصد از افراد دوره دیده، جذب بازار کار شده اند / خانواده ها فرزند پزشک می خواهند

کارهای مالی زنجانی فیک بود/همین حالا ۴ صراف در زندان هستند

هشدارهای انتخاباتی مرعشی: اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند جلیلی رئیس مجلس می‌شود و پایداری‌ها حاکم مطلق/شرایط فعلی شباهتی به دهه هشتاد ندارد

شبکه آبیاری نداریم/درختان جدید بولوار جمهوری دچار تنش آبی اند/ در منطقه دو و سه شدیدا با کمبود آب با کیفیت مواجه هستیم/ یاس های هلندی به مجموعه تولید برگرداننده می شوند

شهرداری:نصب آب سرد کن در پیاده روها بر عهده شهرداری نیست/ تعداد آب سرد کن های جنگل قائم کافی است/دانشگاه علوم پزشکی: در سال گذشته یک مورد آلودگی داشتیم که مربوط به آب سرد کن های بین راهی بود/ آب سرد کن های سطح شهر همگی به آب شهری وصل هستند/ با کسانی که از آب سرد کن های سنتی استفاده کنند برخورد می کنیم

ظرف 3سال اینده 30 هزار واحد صنفی شهر کرمان، الک می شوند/بیکاری بخش های دیگربه بخش اصناف آمده است/ قانون نظام صنفی خیلی روشن و مدرن عمل کرده است/رقابت، هم می‌تواند به نفع واحد صنفی و هم به نفع مصرف کننده باشد

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)