کد خبر: ۲۲۶۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
روزنامه کرمان امروز در شماره جدید خود یادداشتی تحت عنوان 'ضربه آخر را هنر زد' به قلم محمد فتح نجات به چاپ رسانده است.
هنر شمشیری دو لبه است، دیدیم که حمایت یک هنرمندنمای مبتذل از یک کاندیدا چگونه موجب تخریب او شد و از سوی دیگر حمایت هنرمند ارزشمندی نظیر استاد شجریان از یک کاندیدا چگونه از عوامل پیروزی او به شمار آمد.
امروز دولتمردان باید بیشتر از گذشته در رفتار با هنرمندان تامل کنند و باید بدانند این هنرمندان که امروز از شما حمایت کردند، اگر مورد بی توجهی و بی مهری قرار گیرند، می توانند لبه دیگر شمشیر بُرنده ی هنر را نیز نشان دهند.
درست به خاطر ندارم که در کدام جنگ جهانی بود که برای بازسازی یک شهر، اولین بودجه ای که بسیار سریع تصویب و پرداخت شد، هزینه بازسازی آمفی تئاتر آن شهر بود. جالب است که بدانید، اولین جایی را که در آن شهر بمباران کردند همین سالن بزرگ بود که تمامی اتفاقات فرهنگی و هنری شهر در آن به وقوع می پیوست.
شاید کمتر کسی به این نکته توجه کرده باشد، اما این تصمیم درس بزرگی است. چنین عملی به تمامی دولت داران و کشورداران درس می دهد که فرهنگ و هنر چه قدرت تخریب و ساختی دارد.
شمشیر هنر
در طول تاریخ نیز بارها ثبت شده است که ریشه یک حکومت را هنرمندان از زمین درآوردند و یا اینکه باعث استحکام آن شده اند. شمشیر بسیار تیز و بُرنده ای است این هنر که اگر کسی به صداقت با آن رفتار کند می تواند در خدمت خود داشته باشد. در طول ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری امسال دیدیم که هنرمندان با اتحاد خود چگونه روحانی را بر صندلی ریاست جمهوری نشاندند و چگونه از رییس جمهوری شدن رییسی جلوگیری کردند.
تَتَلو
البته نباید از تصمیم عجولانه و اشتباه جناب آقای رییسی غافل شویم که متاسفانه یا خوشبختانه تیزی منفی هنر را بر گلوی اقبال انتخاباتی خود کشید.
بسیاری از تحلیل گران بر این عقیده هستند که دیدار آقای رییسی با یک خواننده زیرزمینی بی اخلاق، ضربه بسیار مهلکی را به پیروزی ایشان وارد کرد. تَتَلو که در بین هنرمندان ایران جایگاهی ندارد و تنها در بین عده ای نوجوان ماجراجو اعتبار دارد، نباید ابزار تبلیغاتی یک کاندیدای ریاست جمهوری می شد. این یک اشتباه بزرگ بود که البته تاثیر آن را نیز دیدیم.
حمایت از روحانی
از سوی دیگر دیدیم که حمایت یک هنرمند نظیر استاد شجریان و بسیاری از بازیگران بزرگ سینما و تلویزیون از آقای روحانی، چه تاثیر مثبتی بر افزایش آرای ایشان گذاشت. اگر بخواهیم پیرامون هنر و نفوذ محدودیت ناپذیر آن صحبت کنیم، مثنوی هفتادمن کاغذ هم کم می آورد، تنها باید دولتمردان را به تامل در این اتفاق دعوت کرد تا بدانند این هنرمندان که امروز از شما حمایت کردند، اگر مورد بی توجهی و بی مهری قرار گیرند، می توانند لبه دیگر شمشیر را نیز نشان دهند. 
سخن آخر
در مسابقات ورزشهای رزمی نظیر بوکس، شیوه ای از مبارزه وجود دارد که در آن دیگر امتیاز مطرح نیست و یکی از حریفان باید آن یکی را از پای در آورد. این نکته در تمام مبارزات و رقابت های حذفی صادق است. یعنی رقابت باید به حدی برسد که یکی از رقبا از میدان بیرون شود. انتخابات نیز چنین وضعیتی دارد، بحث امتیاز مطرح نیست و باید یک نفر پیروز قاطع میدان رقابت شود و این پیروزی یک ضربه آخر نیاز دارد که باعث پیروزی شود. در انتخابات ریاست جمهوری امسال ضربه آخر را هنرمندان و شاید بهتر باشد بگوییم هنر بر پیکر بازنده وارد آورد. هم هنرمندانی که محبوب جامعه هستند و هم آن فرد هنرمند نمایی که موجب بی عزتیِ یک جریان سیاسی خاص شد.
هردوی این مثبت و منفی از آن هنر بود و می توان واقع بینانه گفت که در این انتخابات ضربه آخر را هنر زد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

لزوم توزیع بنزین یورو 4 در کلان‌شهر کرمان

برای رشته های دانشگاهی نیازسنجی منطقه ای نشده است /اعتبار مدرک فنی و حرفه ای در بعضی از کشورها از مدرک دکترا هم بیشتر است/ 65 درصد از افراد دوره دیده، جذب بازار کار شده اند / خانواده ها فرزند پزشک می خواهند

کارهای مالی زنجانی فیک بود/همین حالا ۴ صراف در زندان هستند

هشدارهای انتخاباتی مرعشی: اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند جلیلی رئیس مجلس می‌شود و پایداری‌ها حاکم مطلق/شرایط فعلی شباهتی به دهه هشتاد ندارد

شبکه آبیاری نداریم/درختان جدید بولوار جمهوری دچار تنش آبی اند/ در منطقه دو و سه شدیدا با کمبود آب با کیفیت مواجه هستیم/ یاس های هلندی به مجموعه تولید برگرداننده می شوند

شهرداری:نصب آب سرد کن در پیاده روها بر عهده شهرداری نیست/ تعداد آب سرد کن های جنگل قائم کافی است/دانشگاه علوم پزشکی: در سال گذشته یک مورد آلودگی داشتیم که مربوط به آب سرد کن های بین راهی بود/ آب سرد کن های سطح شهر همگی به آب شهری وصل هستند/ با کسانی که از آب سرد کن های سنتی استفاده کنند برخورد می کنیم

ظرف 3سال اینده 30 هزار واحد صنفی شهر کرمان، الک می شوند/بیکاری بخش های دیگربه بخش اصناف آمده است/ قانون نظام صنفی خیلی روشن و مدرن عمل کرده است/رقابت، هم می‌تواند به نفع واحد صنفی و هم به نفع مصرف کننده باشد

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)