کد خبر: ۲۲۷۲۷
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
روزنامه کرمان امروز در شماره روز شنبه خود به یک اتفاق خوب همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اشاره کرده و گزارشی با عنوان 'توانمندسازی نیازمندان به جای وعده ای غذا' به گزارشگری مهدیه السادات میر مهدی حسینی به چاپ رسانده است.
ماه مبارک و پرفیض رمضان از امروز شنبه آغاز شد. همه ساله با فرا رسیدن این ماه، جنبشی سراسری برای تکریم نیازمندان آغاز می شود. اما باید بدانیم که توانمندسازی یک فرد نیازمند از صرفا یک یا دو وعده غذا بسیار پر اهمیت تر و زیباتر است

یحیی صادقی، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی استان کرمان: سامانه توانمند سازی مددجویان برای نخستین بار در استان کرمان با هدف تسریع در فعالیت های حوزه اشتغال و خود کفایی راه اندازی شده است و مردم می توانند بسیار آسان به آن مراجعه کنند
ماه مبارک و پرفیض رمضان از امروز شنبه آغاز شد. 

همه ساله با فرا رسیدن ماه رمضان الکریم، جنبشی سراسری برای تکریم نیازمندان آغاز می شود. در این حرکت خیرین با تاسی از سنت حسنه ائمه اطهار به ویژه مولی الموحدین حضرت علی (ع) در دستگیری از مستمندان و هم سفره شدن با نیازمندان، طرح هایی را اجرا می کنند. مانند توزیع سبد های غذایی با رعایت شان و کرامت محرومین و گستراندن سفره های افطاری. این جنبش کاری بسیار پسندیده و شایسته جامعه ایرانی- اسلامی است. اما باید این نکته را نیز در نظر بگیریم که توانمند سازی یک مددجو و یا فرد نیازمند از صرفا یک یا دو وعده غذایی بسیار پر اهمیت تر و زیبنده تر است. چنانچه افراد نیازمند جامعه که عمدتا تحت حمایت و پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند در یک مهارت و حرفه، توانمند شوند و بتوانند وارد فعالیت های اقتصادی شوند، به خودکفایی هر چه بیشتر آنان منتهی می شود. در این گزارش سعی شده با طرح این موضوع عملکرد مسئولان را در این زمینه بررسی کنیم.
آموزش های مهارتی

در سالی به سر می بریم که از سوی مقام معظم رهبری به سال' اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال' نامگذاری شده است. 
عنوان این سال به خودی خود گویای توجه ویژه به اقشار محروم و ضعیف جامعه است. از این رو لازمه تحقق شعار سال، توجه ویژه به آموزش های مهارتی نیازمندان و افراد جویای کار است و این مهم که مهارت آموزی مددجویان باید در جامعه توسعه یابد. 
نیازسنجی ها

البته ناگفته نماند که اراده آموزش های مهارتی به نیازمندان و مددجویان باید بر اساس نیازسنجی های منطقه ای صورت بگیرد. مسلما نسخه ای را که می توان در کرمان پیچید و پیشنهاد داد برای مناطقی همچون جیرفت و یا کهنوج ممکن است به کار نیاید. توجه به پتانسیل های بالقوه مناطق بسیار می تواند در این زمینه کارساز باشد. البته سازمان هایی همچون آموزش فنی و حرفه ای در این مورد خاص می تواند به کمک کمیته امداد آید و در راستای ارتقا و توسعه توانمندی های مهارتی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد با هدف بهره مندی هرچه بیشتر آنان از فرصت های شغلی مناسب، گام بردارد.
رشد سرمایه های اجتماعی

توانمند سازی مددجویان در کنار حل مسائل اقتصادی نقش مهمی در ایجاد استقلال و هویت بخشی به افراد دارد و این به منزله رشد سرمایه های اجتماعی است. چرا که هم خود به خودکفایی رسیده و هم در آینده می توانند کارآفرین باشند. ارتقای سطح دانش و مهارت مددجویان در حوزه های مختلف کشاوزی، دامپروری، فعالیت های صنعتی و معدنی، صنایع دستی و خدماتی مسیر خودکفایی افراد آسیب پذیر را فراهم می سازد.
راه اندازی سامانه توانمندسازی در کرمان

همه این موارد را یادآور شدیم تا این خبر خوش را به مددجویان کرمانی بدهیم که سامانه توانمندسازی مددجویان برای نخستین بار در استان کرمان راه اندازی شده است. به گفته یحیی صادقی، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان کرمان این سامانه با هدف تسریع در فعالیت های حوزه اشتغال و خودکفایی برای نخستین بار در استان کرمان راه اندازی شد.
یحیی صادقی همچنین گفت: با راه اندازی این سامانه ثبت نام برای دریافت تسهیلات اشتغال از طریق این سامانه انجام می شود و فعالیت ها و عملکردهای شهرستان ها به صورت آنلاین رصد خواهد شد.
وی از راه اندازی مراکز کاریابی به منظور اشتغال مددجویان توسط کمیته امداد استان خبر داد و تصریح کرد: این مراکز در راستای تسهیل در فرآیند اشتغال ایجاد شده‌اند و مشاورانی نیز برای طرح‌های اشتغال امداد در نظر گرفته شده است.
مدیرکل کمیته امداد استان کرمان از مهم ترین دلایل موفقیت طرح های اشتغال کمیته امداد را استعدادسنجی، مشاوره و آموزش مجریان طرح های اشتغال دانست و گفت: در حال حاضر تمامی مددجویان کمیته امداد مورد استعدادسنجی قرار گرفته اند که پس از مشاوره، آموزش های لازم فنی در خصوص شغل مورد نظر به آنان ارائه می شود.
وی گفت: در تلاش هستیم که شهرستان انار را به عنوان شهرستان پایلوت بدون مددجو معرفی کنیم و اهتمام کمیته امداد و فتاح رئیس کمیته امداد کشور بر این است که املاک حوزه اقتصادی امداد در جهت خدمت گذاری به محرومان به کار گرفته شود. 
صادقی افزود: برای نخستین بار شهرستان قلعه‌گنج با همکاری کمیته امداد صاحب تاکسی شد و شش دستگاه تاکسی با همکاری بنیاد مستضعفان به مددجویان کمیته امداد در این شهرستان واگذار شد و به زودی نیز 23 دستگاه تاکسی دیگر به مددجویان قلعه گنجی واگذار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی سال گذشته 90 درصد بانک‌های استان کرمان همکاری خوبی را با کمیته امداد در بحث پرداخت تهسیلات اشتغال داشتند.
وی با اشاره به توانمند سازی مددجویان و ایجاد طرح هایی در این زمینه گفت: با توجه به افزایش سه برابری سهم کمیته امداد استان کرمان از منابع بانکی و امدادی اشتغال در سال جاری نیازمند همکاری بیشتر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات هستیم. 
سخن آخر
کمیته امداد یادگار ارزشمند امام راحل است. یادگاری که فعالیت هایش باید در خور نام و عنوان نیکش باشد. در همین راستا باید کمک های مردمی به کمیته امداد در مسیر انجام فعالیت های اشتغالزا و ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی از قشر محروم به کار گرفته شود. 
باید موضوع آموزش مهارت کاربردی برای مددجویان جویای شغل کمیته امداد مورد توجه قرار گیرد تا زمینه خودکفایی و درآمدزایی خانواده های نیازمند فراهم شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

لزوم توزیع بنزین یورو 4 در کلان‌شهر کرمان

برای رشته های دانشگاهی نیازسنجی منطقه ای نشده است /اعتبار مدرک فنی و حرفه ای در بعضی از کشورها از مدرک دکترا هم بیشتر است/ 65 درصد از افراد دوره دیده، جذب بازار کار شده اند / خانواده ها فرزند پزشک می خواهند

کارهای مالی زنجانی فیک بود/همین حالا ۴ صراف در زندان هستند

هشدارهای انتخاباتی مرعشی: اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند جلیلی رئیس مجلس می‌شود و پایداری‌ها حاکم مطلق/شرایط فعلی شباهتی به دهه هشتاد ندارد

شبکه آبیاری نداریم/درختان جدید بولوار جمهوری دچار تنش آبی اند/ در منطقه دو و سه شدیدا با کمبود آب با کیفیت مواجه هستیم/ یاس های هلندی به مجموعه تولید برگرداننده می شوند

شهرداری:نصب آب سرد کن در پیاده روها بر عهده شهرداری نیست/ تعداد آب سرد کن های جنگل قائم کافی است/دانشگاه علوم پزشکی: در سال گذشته یک مورد آلودگی داشتیم که مربوط به آب سرد کن های بین راهی بود/ آب سرد کن های سطح شهر همگی به آب شهری وصل هستند/ با کسانی که از آب سرد کن های سنتی استفاده کنند برخورد می کنیم

ظرف 3سال اینده 30 هزار واحد صنفی شهر کرمان، الک می شوند/بیکاری بخش های دیگربه بخش اصناف آمده است/ قانون نظام صنفی خیلی روشن و مدرن عمل کرده است/رقابت، هم می‌تواند به نفع واحد صنفی و هم به نفع مصرف کننده باشد

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)