کد خبر: ۲۳۰۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
درست در شرایطی که گمان می رفت علی اکبر ناطق نوری برای همیشه از سیاست خداحافظی کرده و دیگر بنایی برای بازگشت ندارد ؛ او به یکباره حضوری متفاوت در قاب عکس دوربین های رسانه ها پیدا کرد.
به گزارش جماران، محمدحسن خانی پور در نامه نیوز نوشت:

باز نام ناطق نوری بر سر زبان افتاده است، شایعات زیاد شده و هر روز خبر می رسد که احتمال حضور او در سمت های جدید وجود دارد.
درست در شرایطی که گمان می رفت علی اکبر ناطق نوری برای همیشه از سیاست خداحافظی کرده و دیگر بنایی برای بازگشت ندارد ؛ او به یکباره حضوری متفاوت در قاب عکس دوربین های رسانه ها پیدا کرد.
 
حالا باز نام او بر سر زبان افتاده است. شایعات زیاد شده و هر روز خبر می رسد که احتمال حضور او در سمت های جدید وجود دارد.
 
خروج از تهران ؟
همه چیز از ماجرای یک خبر آغاز شد . خبری که روایت می کرد ناطق نوری دلگیر شده ؛از سمت خود استعفا داده و تصمیم به خروج از تهران دارد. خبرها که جدی تر شد رسانه ها به نقل از منابع آگاه نوشتند:« حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری با توجه به احساس وظیفه‌ای که در خصوص دفاع از حمایت از دولت تدبیر و امید داشته‌اند از یک طرف و از طرف دیگر با عنایت به اصل مبرا بودن جایگاه رفیع رهبری از جناح بندی‌های سیاسی رایج و جلوگیری از سوء برداشت‌های عمومی در این خصوص، چندی پیش تصمیم به کناره گیری از مسئولیت ریاست دفتر بازرسی مقام معظم رهبری را گرفته‌اند».
 
این اما تنها خبر موجود در این زمینه نبود. خبرهای تکمیلی که در کانال های تلگرایم و حتی برخی سایت ها منتشر شد حکایت تصمیم جدی او برای عدم تداوم سیاست ورزی حتی در همان سطح محدود را داشت . 
 
در این خبرها آمده بود که ناطق نوری پس‌ازاین استعفا درخواست کرده که دیگر در مجمع تشخیص مصلحت منصوب نشود و حتی تولیت حوزه علمیه امام حسن مجتبی (ع) لواسان را نیز که بر عهده داشت را واگذار کرده و به انزوای خودخواسته با سفر به زادگاهش در شهرستان نور روی آورده است. 
 
همزمان با انتشار این اخبار، یک منبع آگاه که گویا همان فرد منتشر کننده خبر قبلی بود به رسانه ها خبر جدیدی داد .این منبع گفت که ناطق نوری هرساله در هفته دوم ماه مبارک رمضان به زادگاهشان در روستای اوزکلا، شهرستان نور می‌روند و تا اواخر ماه مبارک در این روستا اقامت می‌کنند. بااین‌حال ایشان به دلیل اینکه از ریاست دفتر بازرسی دفتر مقام معظم رهبری فراغت پیداکرده‌اند و مشغله کمتری نسبت به گذشته دارند و همچنین با گرمای هوا ترجیح داده‌اند که امسال کمی زودتر به روستای اوزکلا بروند.به گفته این منبع نزدیک به شیخ نور، این اقامت ایشان در روستای اوزکلا موقتی و تا اواخر ماه مبارک رمضان است و ایشان پس‌ازآن به تهران بازمی‌گردند.و همچنین ادعای واگذاری سایر مناسب و مسئولیت‌ها از طرف حجت‌الاسلام ناطق نوری هم گفت: ایشان پس از استعفا از ریاست دفتر بازرسی دفتر مقام معظم رهبری هیچ درخواستی برای واگذاری سایر مسئولیت‌ها نداشته‌اند.
 
چند روز بعد اما یک خبر دیگر در این مورد منتشر شد . این بار خود ناطق نوری بود که ماجرای استعفا را تایید می کرد . او در اظهار نظری گفت :« در خصوص کناره‌گیری خود از مسئولیت دفتر بازرسی مقام معظم رهبری معظم رهبری گفت: بنده افتخار این را داشته ام که از همان روزهای نخستین رهبری معظم له و در طول 28 سال، مورد اعتماد ایشان و در خدمتشان باشم و همینطور در خدمت مردم بی پناهی که رهبری نظام را آخرین ملجا و پناه خود می یافتند . در طول این مدت قریب به سه دهه، به لطف خدای متعال و به شهادت آمار و همچنین اظهار خرسندی های رهبری معظم انقلاب، کارنامه دفتر بازرسی، کارنامه درخشانی است . به هر صورت بنده شخصا خواه ناخواه وجهه سیاسی دارم و نمی توانم در برابر وقایع و حوادث سیاسی کشور، چه به لحاظ تکلیف شرعی و چه از نظر وظیفه ملی و انقلابی، بی تفاوت باشم. از طرف دیگر به هر حال این یک واقعیت است که تعارض حقیقی بین فعالیت سیاسی افراد در موقعیت های انتسابی به رهبری و حفظ جایگاه دفتر ایشان وجود دارد که علی القاعده می بایست مبرای از گرایشات متداول سیاسی باشد، فلذا این طبیعی بود که این تصمیم را بگیرم که هم نسبت به تحولات جامعه بی تفاوت نباشم و با دست باز تر بتوانم حرکت کنم و هم اینطور نباشد که رفتار های سیاسی فردی چون بنده، موجبات القا شبهه جانب داری دفتر مقام معظم رهبری از گروهی خاص را در اذهان فراهم کند. به هر تقدیر بنده کما فی السابق سرباز انقلاب و در خدمت رهبری معظم خواهم بود. امیدوارم این انقلاب که میراث با ارزش امام خمینی ( ره ) و حاصل تلاش ها و فداکاری های بی دریغ و بی شمار این ملت بزرگ است با هدایت و درایت رهبری فرزانه انقلاب آن، به سر منزل مقصود برسد»
 
خبر استعفای ناطق نوری اما با واکنش برخی چهره های سیاسی هم مواجه شد. در نظری مرتبط با این موضوع محمدرضا باهنر با اشاره به استعفای علی اکبر ناطق نوری از ریاست دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، گفت که تا آنجایی که من اطلاع دارم ایشان 28 سال در این سمت بودند، و نمی‌خواهم قیاس کنم اما همین تعجب در زمانی که من هم در مجلس دهم ثبت نام نکردم وجود داشت و ایشان شاید خواستند تحولی صورت بگیرد. تا جایی که من اطلاع دارم ایشان خود را سرباز نظام و انقلاب میداند و بارها شنیده ام که تبعیتشان از رهبری تاحدی است که اگر امر کنند آقای ناطق رئیس عقیدتی و سیاسی میرجاوه شود ایشان بدون درنگ این کار خواهد کرد و فکر می کنم ایشان خواسته زمینه کار برای جوانان فراهم شود.
 
ناطق معاون اول می شود ؟
ناطق نوری البته در همین فاصله در افطاری با حسن روحانی با حضور محمد خاتمی حضور یافت . این حضور کافی بود تا یک شایعه جدید ایجاد شود . حالا خبرگزاری های اصولگرا شایع کردند که ناطق نوری به عنوان یک گزینه جدی برای معاون اولی مطرح است . در این خبر آمده بود که :« با تقویت احتمال رفتن اسحاق جهانگیری به شهرداری تهران در دوره جدید، احتمال معاونت اولی حجت‌الاسلام ناطق نوری در دولت دوازدهم نیز قوت گرفته است اما علی‌رغم حمایت جدی آقای ناطق نوری از حسن روحانی در انتخابات ریاست ‌جمهوری و نزدیکی بیش از پیش وی به رئیس‌جمهور منتخب، تاکنون حسن روحانی برای حضور وی در معاون‌اولی موافقت قطعی نداشته است.» این خبر البته با هیچ واکنشی از سمت دولت یا ناطق نوری مواجه نشد .
 
ظهور متفاوت
در چند روز اخیر اما دو اتفاق قابل توجه رخ داده است . اول اینکه ناطق نوری در مراسم تشیع شهدای حوادث تروریستی تهران ، در جایگاه ویژه مسئولین و سران قوا ایستاد. بعد از آن در مراسم افطاری رهبر انقلاب پشت سر ایشان نمازخواند و سایت رهبری نیز تصویری جالب از او و رهبر انقلاب در کنار یکدیگر منتشر کرد .
 
این نشانه ها گویا حکایت بازگشت ناطق نوری به عرصه سیاست دارد . تازه ترین خبر در مورد ناطق نوری این است : او دبیر شورای عالی امنیت ملی می شود . آیا این شایعه رنگ واقعیت به خود می گیرد؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسیناسیون کرونا در کرمان از مرز 1.5 میلیون دُز گذشت

اگر استاندار می‌گذارید باید به عنوان بالاترین رکن اجرایی بتواند تصمیم گیری کند

هلال احمر: تا دو ماه آینده ۷۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد می‌کنیم / ۱۰ میلیون دوز از این واکسن ها مخصوص سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است

قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

آموزش و پرورش: مدارس از آبان به صورت تدریجی، حضوری خواهند شد / در مناطق شهری، ترجیح می‌دهیم مدارس دیرتر حضوری شوند / فاصله‌های استاندارد‌ چپ و راست، میانگین فضا برای هر دانش آموز و تراکم مدرسه را مشخص کرده ایم

نحوه "بازنشستگی زنان شاغل " تشریح شد

آبفا کرمان: اقدامات را برای رفع بوی نامطبوع فاضلاب سرعت بخشیدیم

طرح تشکیل استان بم اعلام وصول شد

نرخ بیکاری و پایین بودن بهره‌وری، علائم پایین بودن دانش بنیانیِ اقتصاد کشور

ضربه وزارت اطلاعات به یک تیم تروریستی

پربازدید ها

طرح تشکیل استان بم اعلام وصول شد

استان کرمان برای آیندگان ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد

وزارت کشور: فیش حقوقی مدرس خیابانی شامل تجمیع معوقات و مطالبات چند ماهه است

ضربه وزارت اطلاعات به یک تیم تروریستی

اروپا: ایران بدون تاخیر بیشتر به مذاکرات برگردد/ لغو تحریم‌های هسته‌ای یک بخش ضروری برجام است

سفرهای نظارتی قالیباف بعد از انتخابات به پایان رسید؟

حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد/ مشکل سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

برنامه لاریجانی برای آینده سیاسی خود چیست؟

توصیه فعال سیاسی به تنظیم رفتار اصلاح طلبان با دولت رئیسی

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)